Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Kráčať za zdokonaľovaním

Okrem klasických stretnutí v priestoroch materskej organizácie už Literárny klub SKN za desať rokov svojej činnosti zorganizoval niekoľko výjazdových stretnutí nevidiacich, slabozrakých a inak postihnutých autorov. Na každom z nich svoju tvorbu predstavili rôzni autori, vystúpili viacerí hudobní či literárni hostia. Každé z nich aj vďaka vkladu hosťujúcej knižnice dýchalo svojou nezameniteľnou atmosférou.

Čím teda bolo nedávne stretnutie hendikepovaných literátov, ktoré sa uskutočnilo 25. 10. 2022 v čitárni Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach, výnimočné? A ono takým podľa ohlasov zúčastnených naozaj aj bolo.

V prvom rade celkom isto atmosférou samotnej čitárne, v ktorej bola inštalovaná výstava literárnych a výtvarných prác ocenených autorov súťaže Slovom a obrazom. Košická knižnica Košickému samosprávnemu kraju – jej organizátorovi poskytla len svoje priestory, ale spolu s ochotou, s akou prijali aj organizačnú spoluúčasť na stretnutí zrakovo postihnutých autorov z Levoče a Košíc, a pohostinným prijatím, vytvorili veľmi príjemný štart na takmer trojhodinové popoludnie plné literatúry a ľudského slova o všetko, čo ju tvorí, čo znamená pre autora, čo ňou v minulosti hýbalo a hýbe aj dnes. Len na okraj: vidieť medzi ocenenými prácami súťaže aj básne Lucie Rybárovej, košickej začínajúcej autorky, členky levočského i spišskonovoveského literárneho klubu, bolo potešujúce.

Priaznivý dojem z prostredia aj tentoraz výrazne umocnil vklad hosťa podujatia. Silou jeho osobnosti, literárnych skúseností, odborných vedomostí, ale aj ľudskosťou ich podania.

Aspoň v skratke: Ján Gavura vyštudoval odbor slovenský a anglický jazyk, po ňom aj odbor katolícka teológia. Po internom doktorandskom štúdiu teórie a dejín slovenskej literatúry sa stal odborným asistentom na dnešnom Inštitúte slovakistických, mediálnych a knižničných štúdií Prešovskej univerzity v Prešove. V roku 2014 mu bol udelený titul docent. Spomínaný inštitút aj vedie. Ako literárny vedec sa zameral najmä na teóriu a poetiku básnického textu, jeho interpretácii a umeleckého prekladu.

Je autorom troch vedeckých monografií, pripravil dve súborné vydania básnického diela Laca Novomeského, spolupracoval na viacerých monografiách, zborníkoch a učebných textoch, je dramaturgom a editorom vydavateľského združenia Slniečkovo a združenia Európsky dom poézie Košice i šéfredaktorom časopisu Vertigo.

Napísal štyri básnické zbierky. Za prvú, Pálenie včiel, bol v roku 2001 ocenený Cenou Ivana Kraska za najlepší debut v slovenskom jazyku. Jeho poézia bola preložená do viacerých svetových jazykov vrátane japončiny. Sám je autorom a spoluautorov viacerých umeleckých prekladov z angličtiny, zúčastnil sa viacerých medzinárodných literárnych festivalov.

Vďaka nenútenému, prirodzene, priateľsky vedenému rozhovoru moderátorky stretnutia Danky Dubivskej sme sa dostali aj k ďalším podrobnostiam z literárneho a profesionálneho života nášho hosťa. Napríklad k tomu, ako v malej knižnici, ktorá bola umiestnené oproti ich vchodu na popradskom sídlisku, kde vyrastal, stihol prečítať takmer všetko, čo mali k dispozícii.

Ako začínajúceho autora ho mimoriadne oslovili krátke, ale hutné básne Štefana Strážaya. Sám priznal, že ho celkom prirodzene v prvých pokusoch tvorby technicky napodobňoval. Na poéziu dokonca v istom čase zanevrel, čo súviselo s jeho úvahami o tom, či je jeho tvorba dosť výpovedná. Vtedy sa pokúsil o prózu. Vraj nie celkom neúspešne. Na jednom z ročníkov Jašíkových Kysúc bola jeho poviedka ocenená 3. miestom, ale poetika básnického textu si ho napokon predsa len získala. Niekoľko ukážok zo svojej poézie na stretnutí aj sám prezentoval.

Z pohľadu vzťahu autor – čitateľ nazval dnešnú dobu „terorom možností“, ktorý sa prejavuje širokým prístupom k publikačným možnostiam cez najrôznejšie printové či elektronické médiá. Tie síce ponúkajú kvantitu, kvalita tým však všeobecne upadá a je problém zorientovať sa v nej. „Poézií je niekoľko“, povedal. V tej súvislosti aj on dospel k poznaniu, že uverejnením si dielo autora začína žiť vlastným životom, čo vyžaduje zvlášť veľkú mieru autorskej zodpovednosti. Čitateľ si pritom môže vyberať, ktorá ho – ak je naozaj poéziou – osloví.

Inšpirácií z jeho autorských i profesionálnych skúseností bolo v to popoludnie pre každého, kto píše, naozaj dosť. Nachádzali sme ich v odpovediach na otázky moderátorky i prítomných, aj v jeho vyjadreniach k tvorbe tých, ktorí sa ju rozhodli v druhej časti podujatia prezentovať. Reagoval na nich s pedagogickým taktom, ale pritom otvorene. Skúsenosť, ktorou ho obdarila jeho vedecká práca i vlastný autorský postoj, nám ponúkala hlbší pohľad na prezentované básne Lucie Rybárovej i na prózu Petra Haška. V prípade Haškovej poviedky o jednej z jeho beletrizovaných epizód zo života Karla Maya sa náš hosť opäť vrátil do rokov, keď ho aj tento žáner ako tínedžera zaujal.

Aj takto potvrdil ono známe, že literatúru možno v zásade deliť len na dobrú a zlú. Rozmenené na drobné, tak naše košické stretnutie prítomným začínajúcim autorom opäť prinieslo viac inšpirácií, či rovno skúseností, ako kráčať za svojím zdokonaľovaním.

Ján Petrík

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 13. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Minimum slušného správania   Informácie o knihe Minimum slušného správania
33%
Múr plaču, Hana Zelinová   Informácie o knihe Múr plaču
22%
Na muške zlato, Ondrej Bartoš   Informácie o knihe Na muške zlato
17%
Nápady tetky VŠEVEDKY, Betty MacDonaldová   Informácie o knihe Nápady tetky VŠEVEDKY
13%
Nebolo mi do smiechu, Joseph Heller, Speed Vogel   Informácie o knihe Nebolo mi do smiechu
15%
Hlasovalo: 107
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím