Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Redakcia

Poslaním slepeckej redakcie je poskytovať aktuálne a hodnoverné informácie nevidiacim a slabozrakým prostredníctvom 17-tich časopisov, ktoré vychádzajú v Braillovom písme, vo zvuku, v čiernotlači a elektronickej podobe. Ich periodicita je dvojtýždenná, mesačná, dvojmesačná a štvrťročná. Každý z časopisov sa rokmi obsahovo i graficky vyprofiloval a žije svojím vlastným životom mapujúc dianie doma i v zahraničí, ktoré sa týka jeho tematického zamerania. 

Redakčný kolektív zostavuje obsah jednotlivých periodík jednak z vlastných, autorských príspevkov, ale značnú časť predstavujú aj prevzaté články z domácej a zahraničnej tlače, resp. z internetu. Výrazný zástoj na obsahu časopisov majú aj nevidiaci a slabozrakí dopisovatelia a spolupracovníci. 

Od roku 2002 redakcia rozšírila ponuku aj o periodiká pre vidiacu verejnosť. Prvým bol časopis Život, postupne sa k nemu pridružili: Slovenka, Zdravie a Diabetik. 

V ostatných rokoch sa zvýšil záujem o zvukové časopisy a odber periodík v Braillovom písme mierne klesá. Tento fakt treba pripísať podstatne širším technickým možnostiam v prístupe nevidiacich a slabozrakých k informáciám. Fenoménom v tejto oblasti je jednoznačne internet a jeho dostupnosť vďaka hlasovému výstupu aj pre zrakovo znevýhodnenú verejnosť.  

Od roku 2010 vydáva SKN všetky knihy a časopisy na CD nosičoch vo formáte MP3. 

Súčasťou činnosti redakcie je každoročne pripravovať a zadávať do výroby šesť druhov slepeckých kalendárov. 

Náplňou práce 4-členného redakčného kolektívu je aj archivácia fotografií o činnosti SKN. Okrem redaktorov štyri časopisy zostavujú externí spolupracovníci, ide o periodiká: Nádej, Mladosť Dotyky, Šach. 

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 48. týždni roku 2023 z Digitálnej knižnice

Ako uloviť milionára, Olivia Goldsmith   Informácie o knihe Ako uloviť milionára
20%
Boh maličkostí, Arundhati Royová   Informácie o knihe Boh maličkostí
15%
Dobrodružstvá včielky Maji, Waldemar Bonsels   Informácie o knihe Dobrodružstvá včielky Maji
15%
Drevený zámoček   Informácie o knihe Drevený zámoček
20%
Farby kaki, Pavel Dvořák   Informácie o knihe Farby kaki
30%
Hlasovalo: 20
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím