Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Zážitok aj pre dospelých

Zážitok aj pre dospelýchAk sa na stretnutie klubu, ktorého členmi sú dospelí ľudia, rozhodnete pozvať autora detskej poézie, môže vám napadnúť, či ich nepodceňujete. Už aj preto, že detskej tvorbe sa z autorov literárneho klubu pri SKN nevenuje nik. Prekvapenie z atmosféry, aká na stretnutí vznikne, je potom o to veľkolepejšie. Doslova. Hneď nato zauvažujete, či je to zásluhou podcenenia faktu, že človek je dieťaťom po celý život, alebo jednoducho, že je aj taká poézia pre deti, ktorá si dokáže podmaniť i skôr narodených.

Poézia Valentína Šefčíka (1967), učiteľa a riaditeľa málotriedky v Bertotovciach (mimochodom – narodil sa v Levoči a vyštudoval tu aj gymnázium) totiž taká jednoznačne je. Presvedčili sme sa o tom aj na poslednom predprázdninovom stretnutí 27. júna v zasadačke SKN. Jej jazyk je síce jednoduchý, blízky drobizgu, obrazne a metaforicky však tento rozmer presahuje a „dospelákom“ poskytuje aj čosi navyše. Ak je to radosť zo znovuobjavovania sveta, na ktorý už pozabudli, potom ide o to, že ono spätné objavovanie sa deje prostredníctvom silných a všeplatných myšlienok vyzdvihujúcich priateľstvo, pracovitosť, čestnosť, česť, lásku a ďalšie ľudské hodnoty, ktoré dospelý človek vníma intenzívnejšie.

Zrozumiteľne vypovedané, podávané v nápaditých rýmoch sú zastúpené vo všetkých knižkách, ktoré doteraz napísal. Knihu na vydaj (2000) niesol do vydavateľstva s obavami ako svoj prvý pokus. Ten o Kamienky pri ceste rozšíril až o sedem rokov neskôr. Ostatné už, ako povedal, pripravoval sebaistejšie. Určite aj preto, že čitateľov veľmi skoro zaujali. Podobne ako nás aj ukážky zo zbierky Basta fidli (2010) a Bola raz jedna láska (2015).

K svojmu učiteľskému povolaniu, na ktoré nedá dopustiť, sa nedostal hneď. Nie celkom rozhodnutý sa po maturite pustil najprv do štúdia techniky. Keďže mu nesedela, štúdium po roku ukončil. Čakala ho základná vojenská služba a po nej manuálna práca. Napríklad aj stĺkanie klasických drevených paliet s dennou normou 2160 zatlčených klincov. Po absolvovaní PF UPJŠ v Prešove sa už ako učiteľ prvého stupňa ZŠ mohol naplno venovať tomu, čo ho dodnes napĺňa.

Ako sa priznal, svoju prvú báseň o slonovi Horechobotovi prečítal aj žiakom. Jeho prvotným impulzom pokračovať v písaní pre deti bolo práve to, že sa im páčila. Človek, ktorý s pokojným úsmevom, no zjavne zápalisto rozpráva o tom, ako mu pred „nájdením básne“ chýbalo vnútorné naplnenie čímsi umeleckým, vás musí strhnúť nielen svojou hravou a imaginatívnou tvorbou s vážnymi i melancholickými podobami, ale aj rozprávaním o živote v škole, o spolupráci s miestnym speváckym zborom, starostom obce, o vzťahu k prírode, foteniu, i hre na klavír, ku ktorej sa dopracoval ako samouk.

Autorská čítačka stretnutia bola tentoraz skromnejšia. Prezentovali sa len Peter Haško a Ema Malíšková. Peter, samozrejme, pokračovaním zo svojej životopisnej prózy o Karlovi Mayovi, Emka básňami, ktoré podobne ako Peter, čítala už na májovom celoslovenskom stretnutí na Čingove. Keďže sa ostatní prítomní stretnutia na Čingove nezúčastnili, texty boli nové nielen pre nášho hosťa.

Po poézii a rozprávaní o poézii pre deti sa do svojich pubertálnych liet vrátil aj Valentín Šefčík a tak sa trochu spomínalo. Na časy dobrodružnej literatúry, na edíciu Stopy – teda opäť na detstvo. V rámci neho si Peter vyslúžil nielen uznanie od hosťa stretnutia, ale aj od ostatných prítomných, ktorí túto časť počuli prvýkrát. Určite nielen preto, že sa v nej objavujú dvaja tínedžeri, ktorí prídu vyjadriť obdiv Mayovi ako svojmu vzoru. Zaznela totiž aj trefná poznámka o tom, že práve oni, na rozdiel od niektorých predchádzajúcich častí, Haškov príbeh pekne dynamizujú.

Čas na vyjadrenia k poézii Emky Malíškovej už akoby nezvýšil. Neznamenalo to však, že kvalitou zanikla. Naopak. Dve a pol hodiny nabité charizmou nesmierne príjemného človeka a dobrej, hravej detskej poézie však ušli ako voda a my sme už nemali to srdce zdržiavať nášho hosťa od ďalších povinností. S ohľadom na cestu do Prešova, kde žije, i na to, že napriek blížiacemu sa koncu školského roka ho ráno čakalo ešte vyučovanie.

Ján Petrík

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 13. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Minimum slušného správania   Informácie o knihe Minimum slušného správania
32%
Múr plaču, Hana Zelinová   Informácie o knihe Múr plaču
23%
Na muške zlato, Ondrej Bartoš   Informácie o knihe Na muške zlato
17%
Nápady tetky VŠEVEDKY, Betty MacDonaldová   Informácie o knihe Nápady tetky VŠEVEDKY
13%
Nebolo mi do smiechu, Joseph Heller, Speed Vogel   Informácie o knihe Nebolo mi do smiechu
15%
Hlasovalo: 104
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím