Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Vďaka bohatým životným skúsenostiam má o čom písať

Vojtech CzoborVojtech Czobor, autor románov Potomkyňa, Hrdzavý kríž, Habánka s grófskym rodom Czoborovcov spoločné korene nemá. Potvrdil nám to na besede s čitateľmi v priestoroch komunitného centra SKN v Levoči  8. októbra 2015. Jeho predkovia totiž pochádzali z oblasti južného Nemecka alebo severného Švajčiarska a v časoch maďarizácie si svoje pôvodné priezvisko Czocher zmenili na Czobor.  Mama však pochádzala zo vzdelanej nitrianskej rodiny a ostal mu po nej krásny portrét, ktorý sa skvie na obálke knihy Hrdzavý kríž. 

Spisovateľ, pôvodným povolaním učiteľ, získal vysokoškolský diplom na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Detstvo prežil v Smoleniciach. Jeho spisovateľská cesta sa začala v mladom veku slovenskými textami k západným dekadentným melódiám. Už ako sedemnásťročný hrával na gitare a očarený hrdinstvom náčelníka apačov zložil slovenský text k indiánskej piesni, ktorá sa pôvodne  spievala v nemčine. Bola to pieseň Syn môj, nechoď do divej prérie a neskôr často zaznievala pri táborákoch. Pôsobil ako učiteľ na Považí, Pohroní, Záhorí a naposledy vo Zvolene. Na zvolenskom zámku odspieval asi štyritisíc sobášov a svojimi textami s organistom Zdenkom často rozplakali obradnú sieň.  
 
Pre jeho názory a postoje ho vylúčili z komunistickej strany. Ak si prečítate jeho poviedku Súdruh Brežnev, uverejnenú v časopise Kultúra v roku 2008, iste pochopíte prečo. To malo dopad na jeho rodinu, a tak v novembri 1989 naložil manželku a svoje tri dcéry do auta a emigroval do Nemecka. Tam sa uchytil v strojárenstve. V súčasnosti je už na dôchodku, stále žije v Nemecku, ale na Slovensko sa rád vracia. 

Napísať knihu sa odvážil, až keď odišiel na dôchodok. Potom ho to chytilo. Ako sa sám vyjadril, sedemdesiatročný debutovať sa zdá byť možno trápne, ale vďaka bohatým životným skúsenostiam má o čom písať. Všetky tri romány vyšli vo vydavateľstve Slovart v priebehu rokov 2013 a 2014. Vo svojich románoch pátra po neskreslenej histórii rímskokatolíckej cirkvi. Vo všetkých jeho knihách je kus reality, ale aj veľká dávka fikcie. Vytvorenie rozhrania týchto dvoch fenoménov však ponecháva na samotnom čitateľovi. 

Na besede sme sa dozvedeli veľa zaujímavého o jeho knihách i súčasnom živote na nemeckej dedine, ale aj o tom, že píše ďalšiu knihu. Jej pracovný názov je Kamenný recept. V našej knižnici si môžete požičať knihy Vojtecha Czobora Hrdzavý kríž na CD- MP3 a Habánka – 6 zväzkov v Braillovom písme.  Pripájam odkaz Vojtecha Czobora pre našich čitateľov v knihe podujatí : „Nesmierne si vážim ľudí, ktorí si napriek handicapu dokážu úspešne zariadiť svoj život a byť často vzorom ostatným. V Levoči 8. 10. 2015 Vojtech Czobor.“

Ďalšie fotografie:


Daniela Bonková 

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
22%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
22%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
18%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
15%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
23%
Hlasovalo: 241
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím