Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Už dvadsať rokov si pripomíname Svetový Braillov deň

Svetová únia nevidiacich WBU (World Blind Union) ho vyhlásila v r. 2001.

V tento deň v r. 1809 sa narodil geniálny francúzsky vynálezca Braillovho písma Louis Braille.

Malý Louis  oslepol nešťastnou náhodou v dielni svojho otca, sedlára, poranil si pravé oko ostrým nástrojom. Infekcia sa rozšírila i na druhé oko a v dôsledku toho celkom stratil zrak. Desaťročného ho prijali do Národného ústavu pre mladých slepcov v Paríži. Louis bol nadaný žiak, v r. 1828 bol v ústave vymenovaný za pomocného učiteľa – korepetítora. Učiteľom sa stal v r. 1830. V roku 1835 sa uňho po prvý raz objavili vážne príznaky ochorenia na tuberkulózu. Zomrel 6. januára 1852.

V roku 1952 boli Braillove telesné pozostatky slávnostne prevezené do Paríža a uložené v Panteóne, vedľa najväčších mužov a žien Francúzska.

Braille vytvoril systém bodového písma, kombinácie šiestich bodov postačovali na zápis všetkých znakov abecedy a číslic. Myšlienkou bodového písma sa predtým zaoberal Charles Barbier, dôstojník francúzskej armády. Svoje dvanásťbodové písmo nazval Barbier „nočné písmo“ a malo byť prostriedkom odovzdávania bojových rozkazov vojakom v nočných zákopoch. Pre svoju zložitosť sa však v armáde neujalo. 

Braillova abeceda nevznikla hneď v dnešnej podobe. Braille vytvoril svoju sústavu síce už v roku 1825, ale tlačou bola vydaná až v r. 1829. V tom roku vydal metodickú pomôcku „Spôsob písania slov, nôt a chrámového spevu pomocou bodov pre používanie slepcami, pre ktorých ho vytvoril Louis Braille, korepetítor kráľovského ústavu pre mladých slepcov“.
Braillovu abecedu v dnešnej podobe prináša druhá Braillova brožúrka z r. 1835. V r. 1837 vyšla prvá kniha, tlačená v Braillovom písme – trojzväzkové dejiny Francúzska. V roku 1872 medzinárodný kongres v Paríži schválil Braillovu abecedu za medzinárodne platný kódex. Braillova abeceda, hoci sa ujímala ťažko, je dnes jedinečným nositeľom vzdelávania, pracovného uplatnenia a kultúry nevidiacich. Používa na celom svete, aj pre texty písané azbukou, arabským, čínskym písmom a pod.

Vážení čitatelia, dávame Vám do pozornosti zvukovú nahrávku životopisnej knihy o Louisovi Brailleovi americkej autorky Margaret Davidsonovej. Do slovenčiny ju preložila Beáta Panáková. Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči získala túto nahrávku zo Slovenského rozhlasu v r. 2010. V našej digitálnej knižnici nahrávku nájdete pod názvom „Život Louisa Braillea“.

Ostatní záujemcovia si môžu túto nahrávku vypočuť na rádiu Litera 4. januára 2021 o 10.30 a o 20.30 hod. Prajeme Vám príjemné počúvanie. DB

Braille

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 15. týždni roku 2023 z Digitálnej knižnice

(Ne)uveriteľné príhody O smrti a živote, Viera Vičanová   Informácie o knihe (Ne)uveriteľné príhody O smrti a živote
21%
Osemdesiat miliónov očí, Ed McBain   Informácie o knihe Osemdesiat miliónov očí
19%
Pod kopytami stád, Louis L'Amour   Informácie o knihe Pod kopytami stád
19%
Rytieri noci, Juliette Benzoni   Informácie o knihe Rytieri noci
22%
Tajomstvo zdravia a dlhého života, Ernest Günter   Informácie o knihe Tajomstvo zdravia a dlhého života
19%
Hlasovalo: 345
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím