Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Tri predpoklady úspechu

Ak má literárny klub (podotýkam - autorský) spĺňať svoje poslanie, potrebuje tri základné predpoklady. Záujemcov, ktorých literatúra láka nielen ako čitateľov, ochotu organizácie, ktorá by ho pod svoju strechu prichýlila a ľudí (prípadne aspoň jedného už „hotovejšieho spisovateľského človeka“), ktorý by bol ochotný svoje vedomosti posúvať iným. Nie sú to len skúsenosti získané 30-ročnou praxou Spišského literárneho klubu, ale aj skúsenosť ostatných literárnych klubov na Slovensku. Ak sa k ľuďom, ktorí sa pokúšajú tvoriť, pridajú aj ľudia, ktorých zákulisie literárnej tvorby zaujíma aj bez nutkania sadnúť si a napísať poviedku či báseň, klub poskytuje akúsi pridanú hodnotu, ktorú možno zúročiť aj iným spôsobom. O tej však neskôr.
Literárny klub pri SKN všetky spomínané atribúty má. Aj na nedávnom, druhom tohtoročnom stretnutí sa nás zišlo dosť na to, aby sme v druhom roku existencie mohli konštatovať, že záujem napĺňa naše pôvodné očakávania. 22. marca sa nás totiž v zasadačke budovy na Štúrovej 36 zišlo pekných 17. Ani tentoraz nečítali všetci, klub má aj už spomínaných „nepíšucich“ účastníkov stretnutí. K tvorbe troch odvážlivcov - Petra Haška, Kláry Mirgovej a Emy Malíškovej sa však vyjadrovali aj ostatní prítomní, čím opäť vznikla pôda na širší názorový okruh, z ktorého si nielen začínajúci autor môže vybrať viac. Popri názoroch odborníka, ktorým tentoraz bola aj spisovateľka – prozaička a dramatička, šarmantná Popradčanka Gabika Alexová – hosť stretnutia, sa totiž môže dozvedieť aj názor bežného čitateľa. Pojem „bežný čitateľ“ pritom neberte, prosím, v zmysle znižovania jeho váhy, pretože autor v konečnom dôsledku nepíše len pre recenzentov, ostatných spisovateľov a inak vyňatých ľudí. Názor bežného čitateľa je teda pre autora v mnohom smerodajný.
Aby sme hosťku spomínaného stretnutia neobišli len jednou vetou, treba (isto aj za ostatných prítomných) podotknúť, že zaujala nielen ukážkami zo svojej tvorby, ale aj bezprostrednosťou, s akou odpovedala na viaceré témy nastolené moderátorkou klubových stretnutí Dankou Dubivskou, ale aj jej samotnou tvorbou. Len tak mimochodom, reč bola aj o intimite ľudských vzťahov, funkčnosti či neprijateľnosti vulgarizmov v literatúre, teda o témach, ktorým sa Alexovej tvorba nevyhýba.
Aby sme neobišli ani tretí atribút dobrého fungovania klubu, nesmiem zabudnúť na to, že klub má v SKN veľmi dobrého zriaďovateľa, o čom svedčí nielen materiálna, či priestorová podpora ale aj fakt, že doteraz bolo naozaj málo stretnutí, na ktorých by sa nezúčastnil sám riaditeľ SKN, František Hasaj a šéfredaktorka redakcie časopisov Gabriela Rerková.
Ak sa vám zdá, že stráviť dve, tri hodinky medzi ľuďmi, ktorí majú blízko k literatúre z autorskej strany, je podľa týchto slov zaujímavé, prosím, máte priestor aj vy. Stačí sa o termíne najbližšieho stretnutia informovať u Danky Dubivskej na tel. č. 053 2451 003. Vítaní sú aj záujemcovia mimo Levoče. Všetci majú navyše šancu poslať svoje literárne práce do Dielne časopisu KLV, ktorá má ambíciu pomáhať začínajúcim autorom nielen publikovaním ich prác, ale aj konkrétnymi radami k ich tvorbe.

Ján Petrík

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
21%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
20%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
19%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
17%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
23%
Hlasovalo: 994
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím