ÚvodArchív aktualít › S koledou na perách v SKN

S koledou na perách v SKN

S koledou na perách bol názov hudobnej dielne, ktorú sme mali možnosť aktívne zažiť 12. decembra na pôde SKN s Kristínou Prekopovou, hudobníčkou, speváčkou, moderátorkou, načítavateľkou zvukových kníh pre nevidiacich. 

Kristína Prekopová vyštudovala slovenský jazyk a literatúru , hudobné umenie v postgraduálnom štúdiu na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave. V grantovom štúdiu absolvovala muzikálové herectvo na VŠMU v Bratislave. 

Venuje sa spievaniu a skladaniu vlastných piesní menšinových žánrov (šansón, džez, world music). Na konte má dva albumy Buď chvíľu môj (2011) a Úsvit (2016). 

Od r. 2019 je študentkou odboru Muzikoterapie na Akadémii Alternatíva v Olomouci. 

„Hudba je jazyk, ktorému každý rozumie, je to univerzálna reč“, vyjadrila sa Kristína uprostred nášho kruhu v úvode hudobnej dielne v zasadačke SKN. Prezradila nám, že časom by sa chcela venovať práve nevidiacim a slabozrakým. 

Nasledovala spoločná radostná hra na telo, teda rytmické vydupávanie, udieranie dlaňami na stehná, brucho, hruď, lúskanie, tlieskanie na základe pokynov lektorky. K tomu sme pridali zvuky rôznych perkusívnych hudobných nástrojov, ako sú  triangel, rolničky, šejkre, cabazy, bloky, teda také, na ktoré sa hrá udieraním, trením, škrabaním, hrkaním, presýpaním. Nakoniec sme pridali k týmto rytmickým zvukom spev vianočných kolied za hudobného doprovodu lektorky na melodike.   

Asi 30 prítomných účastníkov, dospelých i detí, čitateľov aj kolegov sme si takto vykúzlili v zasadačke našej knižnice nádhernú vianočnú atmosféru. 

Kristínka pochválila našu snahu, spev i zručnosť pri používaní hudobných nástrojov, veď svedčí o tom zápis v knihe podujatí, ktorým nám ďakuje za pozvanie, spoločné muzicírovanie a obohacujúci zážitok. My sme sa jej na oplátku zavďačili nástenným reliéfnym kalendárom. 

Ešte Raz Kristínke srdečne ďakujeme a prajeme jej veľa úspechov v jej zaujímavej práci. 

D.B. 

Na začiatok stránky Tlač stránky