Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

S autorkou Barborou Bartošovou o fantasy knihách

V rámci 25. ročníka Týždňa slovenských knižníc sme na pôde SKN privítali na besede autorku nášho regiónu Barboru Bartošovú.

Barbora je rodáčkou zo Smižian, kde aj žije. Vyštudovala ekonomickú univerzitu v Bratislave, je zamestnaná. Má tri malé deti. Rada cestuje a spoznáva nové kultúry. Miluje kávu a vždy si rada prečíta dobrú knihu. Okrem iného sa venuje aj tancu.

Píše knihy vo fantasy žánri. Je autorkou knižnej  trilógie Strážca, ktorá bola v SKN spracovaná do brailla. Devätnásťročná hlavná hrdinka Nina si žije pokojným životom v kruhu rodiny, najlepšej kamarátky Jany a milujúceho priateľa. Všetko sa zmení v tú noc, kedy nečakane stretne vo svojom sne záhadného muža, ktorý prevráti jej svet hore nohami.

Jej román Sieň zrkadiel vo zvukových štúdiách SKN načítala Miriama Fedorková.  Keď hlavná hrdinka Anna oslepne, jej jediným prianím je prinavrátenie zraku. S tým jej pomôže opatrovateľka Khali-Lin, ktorá však nie je tou, za ktorú sa vydáva. Anne umožní vstup do siene zrkadiel a po vstupe do hociktorého sa jej umožní nahliadnuť do viacerých svetov. 

7. marca v popoludňajších hodinách sa zaplnila zasadačka SKN žiakmi Strednej odbornej školy internátnej pre zrakovo postihnutú mládež v Levoči. So záujmom si vypočuli rozprávanie mladej autorky o jej knihách,  v ktorých nechýba boj dobra proti zlu, akcia, ale aj láska a priateľstvo. V autorkinom príjemnom podaní sme si vypočuli dva úryvky z oboch kníh. Mená bytostí a názvy miest, v ktorých sa dej odohráva čerpala z gréckej abecedy. Ku knihám si pestovala vzťah odmalička, jej otec bol totiž knihomoľom. Písať začala, keď mala cca 13 rokov – básne a krátke poviedky, ale len pre vlastnú potrebu. Ak má čas, rada si prečíta knihy autoriek Sarah J. Maas či Jennifer L. Armentrout . Na otázky, aké fantasy knihy čítali prítomní, mládež jednoznačne odpovedala Harry Potter J. K. Rowlingovej  či Zaklínač Andrzeja Sapkowského.

Keďže má Barbora doma malé deti, má rozpísané aj knihy pre deti. V budúcnosti plánuje vydať ďalšiu fantasy knihu. Bude sa volať Ľadová iskra. Verí, že si jej knihy  nájdu priaznivcov aj v radoch starších čitateľov.

Ďakujeme ešte raz pani spisovateľke za jej ochotu prísť medzi nás, prajeme jej veľa inšpirácie a verných čitateľov.

DB

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
22%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
24%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
20%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
13%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
21%
Hlasovalo: 140
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím