Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Predvianočný literárny klub

Novembrový literárny klub sa niesol už v duchu Vianoc. Všetci totiž určite prežívame vianočnú atmosféru oveľa skôr ako v Štedrý večer. A tak tomu bolo aj 24. novembra v Izbe Mateja Hrebendu. Ak berieme trinástku ako nie najšťastnejšie číslo, myslím, že keď sa zíde trinásť ľudí, ktorí píšu, čítajú a ich vzťah k literatúre je pevným bodom v ich živote, trinástka sa mení na šťastnú. Atmosféra predvianočného klubu bola tentoraz doplnená aj hudbou, pôsobivými, vtipnými aj ironickými textami i básňami dvoch hostí zo Spišského literárneho klubu -Tomáša Repčiaka a Maťa Horbaľa. Obaja píšu poéziu, prózu, i texty piesní a poslucháčom Slovenského rozhlasu sú ich hlasy známe zo zábavnej relácie Pánska jazda.

Zatiaľ čo Maťo oslovil hudobnou produkciou, Tomáš nadchol začínajúcich autorov svojím „básňostrojom.“ Doslova na počkanie napísal báseň – za necelú hodinu ju zložil zo slov, ktoré mu ľubovoľne zadali členovia klubu. Všetkým ukázal, že aj keď je skutočná poézia „tvrdým orieškom umenia“, bez talentu sa takéto kúsky predvádzať nedajú.

Čas plynul a ako inak, došlo aj na tvorbu našich levočských autorov, ktorí klub navštevujú už pravidelne. Tentoraz ňou potešili Ema Malíšková, Peter Haško a Klára Mirgová. „Bolo to aj pre nás zaujímavé a príjemné, “ skonštatovali obaja hostia, ktorí priznali, že doposiaľ nemali možnosť vystupovať pred nevidiacim publikom. To ich prijalo srdečne a s potleskom.

Aj posledný tohtoročný literárny klub sa vyznačoval chuťou diskutovať o tvorbe. Hodnotenie prác pripadlo opäť básnikovi Jánovi Petríkovi, ale aj osadenstvu, ktoré postupne naberá odvahu vyjadriť svoj názor.

Klubové stretnutie dalo opätovne odpovede na množstvo otázok, s ktorými sa začínajúci autori postupne učia vysporiadať a ktoré im ukazujú hádam to správne smerovanie v ich umeleckých ambíciách.

Daniela Dubivská

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
21%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
20%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
19%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
17%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
23%
Hlasovalo: 994
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím