Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Podmienky súťaže umenie, brailenie 2022

Ako áno, ako nie, začína sa brailenie. Súťaž Slovenskej autority pre Braillovo písmo. Súťaž prebieha výlučne v braili, súťažné príspevky je možné zasielať len napísané na brailovej tabuľke s bodkovadlom alebo na písacom stroji.

Svoje sily v umeleckom brailení si môžete so súpermi zmerať v dvoch disciplínach:

Krátky literárny útvar:

Tento rok oslavujeme 213. výročie narodenia Louisa Brailla. Do súťaže je teda možné zasielať iba príspevky v rozsahu 213 slov, +- 10 slov. Téma ani forma príspevku nie je nijako obmedzená.

Kreslenie brailom:

Druhou disciplínou brailenia je kreslenie pomocou brailových buniek. Brailokresbu je možné vytvoriť len na jeden papier, a to pomocou tabuľky alebo stroja, pričom musí byť dodržané štandardné riadkovanie, teda žiadne posunutie papiera o pol riadka nie je povolené. Príspevok bude do súťaže zaradený iba v prípade, že ku brailokresbe zašlete aj kľúč na jej vyrobenie.

Ako napísať kľúč k brailokresbe?

Kľúč je potrebné vytvoriť tak, že na každý riadok papiera s kľúčom zapíšeme presný počet znakov. Ak sa napríklad kresba začína voľným riadkom, do prvého riadku osnovy napíšeme voľný riadok. Ak sa riadok začína napríklad piatimi medzerami, napíšeme číslo 5, bezprostredne za ním písmeno x a bezprostredne za ním znak, pre ktorý to platí, v prípade medzery by to bolo (5x ). Ak by sa riadok začal napríklad piatimi dvojbodkami, zápis by bol (5x:). Ak by prvý riadok obsahoval päť dvojbodiek, sedem písmen o, dve medzery, sedem písmen o a päť dvojbodiek, osnova prvého riadku by vyzerala takto:

5x:7xo2x 7xo5x:

Každý ďalší riadok zapíšeme rovnako až do konca kresby. Týmto spôsobom bude následne možné kresbu kedykoľvek zopakovať.

Súťaž bude prebiehať počas nasledujúcich mesiacov, až do 31. 10. 2022. Každý súťažiaci sa do súťaže môže zapojiť buď jedným literárnym útvarom, jednou brailokresbou, alebo aj útvarom, aj brailokresbou. Víťazov súťaže vyhlásime na Deň nevidiacich. K súťažnému príspevku je potrebné priložiť aj formulár s osobnými údajmi, samozrejme, v braili, a to v rozsahu:

meno, priezvisko, kontaktné údaje (adresa, telefónne číslo, prípadne e-mail), aktuálny vek súťažiaceho. V prípade detského účastníka je potrebné vyplniť kontaktné údaje kontaktnej osoby.

Víťazi budú vyhlásení v štyroch kategóriách: deti do 15 rokov - literárny útvar, deti do 15 rokov - brailokresba, mládež nad 15 rokov a dospelí - literárny útvar a mládež nad 15 rokov a dospelí - brailokresba.

Súťažné príspevky nám zasielajte na adresu:

Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči

Slovenská autorita pre Braillovo písmo

Štúrova 36

054 65  Levoča

Dbajte na to, aby zásielka obsahovala iba brail, okrem vypísanej adresy doručenia. Zásielku tak môžete zaslať poštou bezplatne.

Podmienky súťaže nájdete na stránke SABP:

www.skn.sk/sabp

v sekcii súťaže.

Spravme si spoločne radosť a zahrajme sa s bodkami. Na víťazov budú čakať milé a jedinečné ceny.

SABP

späť na stránku SABP.

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 48. týždni roku 2023 z Digitálnej knižnice

Ako uloviť milionára, Olivia Goldsmith   Informácie o knihe Ako uloviť milionára
20%
Boh maličkostí, Arundhati Royová   Informácie o knihe Boh maličkostí
15%
Dobrodružstvá včielky Maji, Waldemar Bonsels   Informácie o knihe Dobrodružstvá včielky Maji
15%
Drevený zámoček   Informácie o knihe Drevený zámoček
20%
Farby kaki, Pavel Dvořák   Informácie o knihe Farby kaki
30%
Hlasovalo: 20
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím