Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Medzi knihami môže byť človek šťastný...

Majiteľ kníhkupectva Christiania v Poprade Štefan Hamza so spokojným úsmevom túto možnosť nepopiera. Myslí si, že je to naozaj možné a v jeho prípade snáď aj reálne. Aj napriek tomu, že s knihami, ktoré sú denne všade vôkol neho, žije v rozmanitom vzťahu – ako predajca, biznismen, majiteľ bohatej zbierky, či vášnivý čitateľ. Ako človek, ktorý svoj duchovný majetok zveľaďuje, aby ponúkol zákazníkom, čo hľadajú a žiadajú. Čo ďalšie prezradil na literárnom klube v SKN v utorok 18. apríla, sa dozviete z nasledujúcich riadkov...

Medzi knihomoľmi nepochybne známe popradské kníhkupectvo dôverne poznám. Často doň vystupujem už s premysleným cieľom alebo sa len tak, ako to mám rada, poprehrabávam sa v knihách a CD, keďže si tu prídem na svoje aj ako hudobný fanúšik.

„Moja cesta ku knihám? Vždy som rád čítal a knihy boli pre mňa akousi samozrejmosťou. S bývalým majiteľom kníhkupectva Pavlom Strážayom som sa často stretával, neskôr som uňho začal aj pracovať. No a napokon som po ňom celé kníhkupectvo prevzal,“ odpovedal na otázku, ako sa k obchodu s knihami dostal.

V regáloch jeho peknej, dvojposchodovej predajne, nájdete naozaj dosť zaujímavých kníh a ochota zamestnancov a prístup hrá veľkú rolu aj v konkurencii iných predajcov. „Zrejme to je jediné, čo môžeme pre komfort zákazníka urobiť, aby si vybral práve nás a rád k nám chodil,“ skonštatoval majiteľ Christianie, ktorú kedysi jej zakladateľ pomenoval podľa názvu štvrte v Kodani. Vtedy si prial, aby bolo jeho kníhkupectvo rovnako charizmatické ako spomínané miesto. Myslím, že sa podarilo. Christiania je dnes naozaj známa a žiadaná. Je jedno, či hľadáte niečo komerčné, pre deti, filozofiu alebo obrazové publikácie – ponuka je pestrá a uspokojivá. Stáli a pravidelní zákazníci tu dokážu nechať pekný obnos. „Stáva sa, že príde zákazník, ktorý si kúpi naozaj veľa kníh, a nás to, samozrejme, teší,“ dodáva Š. Hamza.

S plným ruksakom, avšak bez zastávky pri pokladni, od nich odchádzal aj mladík, ktorý chcel zrejme svoj knižný lup použiť na predaj. „Chytili sme ho,“ opisuje Š. Hamza viacnásobný pokus o krádež kníh. Iný, iste viac úsmevný príbeh sa týkal zákazníčky, ktorá si pomýlila kníhkupectvo s Optikou, ktorá je hneď vedľa Christianie.

A písanie, či vlastná tvorba? Š. Hamza poznamenal, že sa oň pokúšal, no neskôr to jednoducho bez vyšších ambícií vzdal. Dnes sa naplno venuje svojmu biznisu s knihami, ak je práve v predajni, priamo svojim zákazníkom.

Kritériá má aj na vlastných pracovníkov, ktorých si cielene na predaj kníh vybral. „Musia to byť ľudia, ktorí majú k tejto práci vzťah a je dobré a prínosné, ak majú o literatúre prehľad. Samozrejme, nie je možné mať prehľad o všetkom,“ uviedol.

Častým návštevníkom jeho Christianie je napríklad Stanislav Štepka, minule doň vošla herečka Zuzana Mauréry a príležitosť navštíviť ho využíva pravidelne aj bývalý majiteľ Pavol Strážay.

Knihami zásobuje aj svoje dve malé dcérky. A momentálne najdrahšou knihou v predajni, ktorú si možno len tak, bez úspor, nekúpite, je kniha za 1200 eur.

Na pomer predaja komercie a hodnotnejšej literatúry odpovedá Š. Hamza jednoznačne: „Je to 60 : 40 alebo dokonca 70 : 30, v prospech komercie. Myslím, že kníhkupec by bez predaja tejto literatúry neprežil.“

V minulosti sa majiteľ venoval aj kultúrnym podujatiam, čo plánuje vo väčšej miere aj v blízkej budúcnosti, po získaní nových priestorov.

Priblížiac mechanizmus kúpy i predaja kníh sme aj my nazreli do zákulisia knižného sveta. Teší nás, že medzi nás prišla aj riaditeľka Knižnice Jána Henkela v Levoči a naša načítavateľka Jana Dolanská.

Z autorov sa síce tentoraz nik osobne neprezentoval, no na klube, hoci bez hodnotenia, zazneli básne Zuzany Pellovej, Lesany Kráľovičovej, aj moje. Dohodu, že bez autorov je spätná väzba zbytočná, sme dodržali, snáď si hodnotenie vypočujú nabudúce. Rozhodne však chválim ich snahu, lebo niektoré texty naozaj zaujali.

Otázky pre hosťa boli zaujímavé – trebárs, ako končia dlhodobo nepredajné knihy alebo aké sny môže mať predajca kníh okrem dobrých tržieb. A napokon, mimovoľne odhalili i osud jedného s citom a chuťou budovaného slovenského kníhkupectva – stálice na knižnom trhu, ale aj život jedného príjemného kníhkupca. 

Desiatku účastníkov v utorok naživo doplnili piati online, a nás môže táto účasť len tešiť. Uvidíme, čo prinesie júnový klub, či aj viac autorských počinov. Dovtedy s chuťou tvorte a čítajte, užite si pekné jarné dni! Verím, že už aj s výdatnejšou asistenciou slnečných lúčov. Vďaka hosťovi i vám, že ste s nami strávili príjemné popoludnie.

Daniela Dubivská

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 13. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Minimum slušného správania   Informácie o knihe Minimum slušného správania
34%
Múr plaču, Hana Zelinová   Informácie o knihe Múr plaču
19%
Na muške zlato, Ondrej Bartoš   Informácie o knihe Na muške zlato
16%
Nápady tetky VŠEVEDKY, Betty MacDonaldová   Informácie o knihe Nápady tetky VŠEVEDKY
15%
Nebolo mi do smiechu, Joseph Heller, Speed Vogel   Informácie o knihe Nebolo mi do smiechu
16%
Hlasovalo: 217
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím