Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Literárny klub pri SKN potešujúco rastie

Literárny klubV poradí tretí literárny klub, ktorý sa konal 13. septembra, si opäť našiel okruh svojich priaznivcov. Na pohode mu pridala aj priazeň počasia. Preto sa konal na nádvorí, ešte pod slnečníkmi, v duchu „zrelého leta.“ Tentoraz sa rozrástol o nových členov i hosťa – známu spišskú poetku a recitátorku Júliu Čurillovú. Zatiaľ čo na druhom stretnutí dostal priestor spišskonovoveský prozaik, Milan Čarňanský, tentoraz sa o slovo hlásila poézia.

Pôsobivý recitátorský i autorský prejav talentovanej a úspešnej poetky bol (súdiac podľa reakcií) mnohým návštevníkom septembrového klubu šitý na mieru. Hosťujúca autorka priblížila svoju tvorbu i povolanie (riaditeľka Základnej školy v Bystranoch) jej príznačným spôsobom. S dávkou humoru, temperamentu i charizmy.
„Môžem povedať, že ja aj manželka sme boli milo prekvapení programom klubu. Predovšetkým, nevšedný dojem na nás urobila pani Čurillová ako hosť klubu. Jej osobná charizma, suverénne vystupovanie a najmä vynikajúci prednes nielen svojich textov, ale aj prózy jedného z účastníkov. Napriek tomu, že ho držala v ruke prvýkrát, dokázala ho pretlmočiť perfektne. Je to skutočne zaujímavá a svojím spôsobom výnimočná žena, plná energie a činorodosti. Vidieť, že prostredie, v ktorom pôsobí, ju núti ísť stále dopredu, aby si udržala nadhľad a nepodľahla tlaku ľudí okolo seba,“ podelil sa s nami o zážitky zo stretnutia náš dlhoročný dopisovateľ a prispievateľ literárnej dielne Pavol Strechay z Nového Mesta nad Váhom.

„Na klube v Levoči som sa cítila veľmi príjemne. Milo ma prekvapili tvorba aj talent začínajúcich autorov,“ dodala J. Čurillová po stretnutí.
Nás môže tešiť, že cestu na klub merali aj mladí autori vybavení odvahou svoju tvorbu prezentovať. A napokon, verím, že dobre mienená kritika ich neodradila, ale povzbudila k snahe pracovať na sebe i naďalej.

Potešiteľné je aj zázemie, ktoré klub postupne vytvára. Pôsobí naozaj sľubne, že tentoraz nás prišlo pätnásť, čo je oproti predošlému stretnutiu podstatne viac.
Je potrebné dodať, že klubové dialógy sú zaujímavé aj vďaka básnikovi, rozhlasovému a divadelnému tvorcovi Jánovi Petríkovi. Je konštruktívnym kritikom, ktorý sa zhostil hodnotenia prózy i poézie tak, aby autorov na ich tvorivej ceste posúval dopredu a kultivoval ich literárny prejav.
Ak píšete a chcete zažiť tvorivú klubovú atmosféru so všetkým, čo k nej patrí, príďte medzi nás aj so svojimi literárnymi prvotinami. Posledné tohtoročné stretnutie pripravujeme 24. novembra o 13. hodine, opäť v Izbe Mateja Hrebendu na Námestí Majstra Pavla. Tentoraz prijali pozvanie až dvaja hostia. Bližšie informácie sa dozviete včas v pozvánke na webovej stránke SKN, ale aj v časopisoch pre nevidiacich. Tešíme sa na Vás!

Daniela Dubivská

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
21%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
20%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
19%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
17%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
23%
Hlasovalo: 994
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím