Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Klubovanie tentoraz v Nitre

Klubovanie na cestách Nitra 2013Myšlienka vzájomných stretnutí slabozrakých a nevidiacich literátov, na začiatku ktorej bol vznik Literárneho klubu pri SKN v Levoči (apríl 2011), sa po stretnutí levočských a bratislavských autorov na prvom Klubovaní na cestách (12. 11. 2012) rozšírila o stretnutie v Krajskej knižnici Karola Kmeťka v Nitre. Nebolo to však len stretnutie autorov z Levoče a Nitry. Myšlienka širšieho spoznávania sa píšucich ľudí s chybami zraku z územne blízkych regiónov sa tentoraz naplnila aj vďaka účasti autorov z Bratislavy.

Spomínaní literáti sa v Nitre stretli 19. 9. 2013 a ja, v súvislosti s atmosférou, ktorá tu vznikla, verím, že to na pôde oboch knižníc nie je posledné stretnutie. Napokon, vrelé prijatie myšlienky stretávať sa pravidelne aj v tejto knižnici zo strany jej riaditeľky Moniky Lobodášovej a bezchybné organizačné zvládnutie stretnutia sú toho zárukou.

Ak sme už pri atmosfére, treba povedať, že v nitrianskej knižnici ju nevytvoril len pekný priestor a úžasná, priam mravčia starostlivosť osadenstva knižnice pod organizačným vedením Heleny Brezovskej. Prispeli k nej aj literárny hosť stretnutia, spisovateľka Ružena Smatanová a hudobný hosť Peter Zbranek. Je len jasné, že atmosféra tohto klubového popoludnia by nebola úplná, nebyť jeho hlavných aktérov – začínajúcich autorov z jednotlivých miest a ich literárnej tvorby, ktorou sa prezentovali.

Účasť takmer päťdesiatky prítomných, teda aj účastníkov, ktorí si prišli prezentáciu autorov len vypočuť, klubový rozmer podujatia posúvala do širších rozmerov. Prítomnosť každého z nich však bola potešením aj preto, že šlo o ľudí so záujmom o základy literárnej tvorby a jej výsledky v prezentovanej podobe.

V Nitre sa so svojimi literárnymi pokusmi predstavili: Klára Mirgová, Peter Haško a Ema Malíšková z Levoče, Ľuboš Korenčík z Bratislavy a domáci, nitrianski autori. Ako literárne činní zrakovo postihnutí autori manželia Iveta a Josef Zbranekovci – inak rodičia talentovaného, už spomenutého hudobného hosťa podujatia –, ďalej Lenka Podhradská a Martina Trungelová, klienti mestského Denného stacionára pre ťažko zdravotne postihnutých, a Jaroslav Varga zo Slovenského zväzu telesne postihnutých.

Niektorí z prítomných autorov si práce kolegov len vypočuli, iní sa svojím názorom zapojili aj do ich hodnotenia. Účelom týchto stretnutí je predovšetkým poskytnúť možnosť na vzájomnú spätnú čitateľskú väzbu, z ktorej môže autor čerpať poznatky, najmä pokiaľ ide o vylepšovanie svojej tvorby v budúcnosti. Napokon, mladí či začínajúci literáti si mohli vypočuť nielen názory svojich kolegov, ale aj hodnotenie skúsenejších. Autorky literatúry pre deti Ruženy Smatanovej a poetky Daniely Dubivskej – inak aj moderátorky celého podujatia, redaktorky časopisu Kultúrno-literárny výber s rubrikou Literárna dielňa a organizačnej duše Literárneho klubu pri SKN.

Ak som sa do diskusie o literárnych pokusoch jednotlivých autorov snažil zapojiť aj ja, viedli ma k tomu viac než 30-ročné skúsenosti s prácou s mladými autormi vrátane dlhoročnej práce vo viacerých porotách celoslovenských literárnych súťaží.

Spolu s ostatnými organizátormi druhého Klubovania na cestách mi zostáva veriť, že jeho odozvy prispejú k tomu, aby sa k takým sľubným talentom, akými sa aj v Nitre ukázali napríklad Ema Malíšková, Klára Mirgová či Ľuboš Korenčík, časom priradili aj ostatní účastníci týchto stretnutí. O kvalitách už naozaj skúseného humoristu Josefa Zbranka, ktorý ukážkami zo svojej humoristickej poézie, aforizmov či epigramov odľahčene a teda aj veľmi optimisticky sériu čítania z tvorby autorov uzavrel, už ani nehovoriac.

Ján Petrík

Klubovanie na cestách - Nitra 2013

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
21%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
20%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
19%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
17%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
23%
Hlasovalo: 993
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím