ÚvodArchív aktualít › Klubovanie ako inšpirujúce rázcestie k tvorivosti

Klubovanie ako inšpirujúce rázcestie k tvorivosti

Štvrté Klubovanie na Čingove v jedinečnej prírodnej scenérii Slovenského raja obsiahlo aj tento rok všetky esencie nielen literárnych, ale aj kultúrnych žánrov. Hoci tie literárne boli nosné, čas strávený v našom stálom rekreačnom zariadení vyplnili aj divadlo, hudba a rozhovory. Takže od 11. do 13. mája pobudlo na Čingove 23 účastníkov vrátane hostí, z toho 12 literárnych zanietencov a 8 píšucich autorov, ktorí prezentovali svoje texty v autorskej časti klubovania. 

Piatok začal netradične stretnutím s kozmetičkou Máriou Zbojanovou, ktorá nás mini workshopom o tvárovej gymnastike pobavila, ale podala aj dôkaz o tom, že ovládať svaly na tvári nie je naozaj jednoduché. Celkom prirodzeným smiechom, ktorý vyplynul z humorných mimík a situácií, sme akciu príjemne naštartovali. Piatkový večer teda mohol pokračovať divadelným predstavením Divadla na opätkoch zo Spišskej Novej Vsi a predstavením To je ohromné, miláčik. Komédia spracovaná na motívy hry Môj skvelý rozvod autorky Geraldine Aron pobavila a rozosmiala. Zásluhu na tom mala hlavná predstaviteľka – spišská herečka Martina Ogurčáková i jej vynikajúci spoluherci. 

Večerný program končil besedou s nevidiacim redaktorom Rádia Lumen Ondrejom Rosíkom. Rozprávaním o tom, že redaktorská práca môže byť zážitkom, ale i tenkým ľadom a nie každý poslucháč až taký príjemný. Ale i o tom, že ju dokážu vyvážiť humorné situácie, na ktoré sa s odstupom času spomína už s ľahkosťou. 

Programom nabitá sobota začala stretnutím s Alenou Zavockou z Verejnej knižnice J. Bocatia v Košiciach, ktorá je zároveň poetkou aj šéfredaktorkou literárneho portálu Knihy na dosah. Prezradila viac o svojej práci - besedách so spisovateľmi a poetmi, ale aj príprave zaujímavých projektov. Alenka sa netajila skúsenosťou, že básnici sú mnohokrát nepraktickí umelci, no veľmi príjemní a schopní zaujímavo svoju tvorivosť podať. Rozbehnutý portál Knihy na dosah má zas dobrú odozvu a množstvo zaujímavo ladených rubrík. Oplatí sa na ne pozrieť i dlhodobejšie zamerať, keďže naň prispievajú zaujímaví ľudia. 

Spestrením literárneho tábora bola tento rok pochôdzka po Slovenskom raji s ochranárom Františkom Divokom a prednáška o faune a flóre na chránenom území. Oživil ju nahrávkami zvukov zveri priamo v prírode a nevidiaci si mohli ohmatať aj lebky diviaka, vlka, parohy srnca, spoznať bohato zastúpené rastlinstvo v tejto lokalite. Vychádzku sme si vychutnali aj preto, že čerstvý vzduch nás všetkých pripravil na ďalší tvorivo ladený pobyt v interiéri hotela. 

Cesta späť teda viedla už opäť k literatúre a pokračovala stretnutím s úspešnou poetkou z Topoľčian Gabrielou Grznárovou, ktorej vyšiel v tomto roku skutočne vydarený a pútavý debut Neha snehu. Ukážkami zo svojej tvorby tieto chvíle nepochybne umocnila a podobne ako Alenku či Ondreja, aj ju autori zasypali otázkami. Inšpirácia v priamom prenos – aj tak možno nazvať popoludnie s nežnou ženskou bytosťou, ktorá svoje emócie odovzdáva svetu slov  v podobe poézie. 

Dámska jazda, charakteristická pre tohtoročné klubovanie, čo sa týka výberu hostí, pokračovala večerným hudobným recitálom speváčky SKYVY – to je umelecké meno Zuzany Eperješiovej, mladej talentovanej muzikantky a poetky z Košíc. Svoje vystúpenie poňala ako pásmo poézie popretkávané piesňami. Nasledoval dlhý potlesk a prídavok, aj jeden prekvapujúci – v klavírnom sprievode Ondreja Rosíka, s ktorým si SKYVA zaimprovizovala jednu zo svojich starších piesní. Obaja nás dávkou svojej invencie dobre naladili.  

Literárnym vyvrcholením bola po koncerte prezentácia literárnych textov nevidiacich a slabozrakých autorov. Experimentálny Ľuboš Korenčík, rapersky naladený Michal Herceg, poeticky zas Júlia Miškuvová, Vierka Petrovčinová i Lesana Kráľovičová a Vladimír Hudák. Prózou o Karlovi Mayovi sa predstavil Peter Haško, z ďalších Vierka Petrovčinová aj Peter Nedorost, ktorý nás pobavil básňou na počkanie. Mnohí z menovaných autorov  neboli na Čingove prvýkrát. Bolo teda možné porovnať aj ich literárny rast a skonštatovať, že ich tvorba naberá na kvalite. Úroveň niektorých textov bola rozhodne vyššia ako vlani, čo potvrdzuje, že vzájomná inšpirácia, hodnotenia a reflexie plnia účel umeleckého napredovania. 

Rozprava o tvorbe sa natiahla takmer do pol dvanástej. Pokročilá nočná hodina však nebola prekážkou. Aj tí nepíšuci sa k mojim postrehom i hodnoteniam poetky Gabriely Grznárovej pridali. 

Ďalšie klubovanie, ktoré sa tento rok mohlo uskutočniť vďaka podpore OZ Slovo, Ministerstvu kultúry i SKN Mateja Hrebendu v Levoči a jej riaditeľa Františka Hasaja, je za nami. Pred nami by mohlo byť za priaznivých okolností i piate, a veríme, že opäť s Jánom Petríkom, ktorý na Čingove tento rok, ako ďalší odborný kritik, zo zdravotných dôvodov chýbal. 

Prvýkrát vďaka finančným možnostiam plánujeme vydať z tohtoročného klubovania aj zborník. A ja verím, že zaujme a nájde si svojich čitateľov aj mimo okruhu literárneho klubu SKN. O rok teda hádam zas na Čingove, v tvorivej zostave i nálade...    Daniela Dubivská

Na začiatok stránky Tlač stránky