Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Klubová aréna tentoraz s básnikom

Klubová aréna tentoraz s básnikomMám skutočnú a nefalšovanú radosť, že Literárny klub pri SKN odštartoval v novom roku živo a diskutujúco. Vo štvrtok, 26. januára na ňom vládla pravá tvorivá atmosféra a domácu autorskú zostavu doplnil hosť z Dobšinej, básnik Pavol Garan. Držiteľ Prémie Ceny Ivana Kraska patrí v súčasnosti k najlepším autorom, ktorých slovenská poetická scéna má. A súdiac podľa reakcií si hádam tento „romantický básnik“ so zvučným hlasom získal aj návštevníkov nášho klubu. Sami navrhli, že by nebolo márne, keby svoje básne načítal aj pre SKN v Levoči. Riaditeľ inštitúcie František Hasaj pohotovo zareagoval. Potvrdil, že by sa tunajšia knižnica mohla rozrásť aj o tituly s tvorbou ďalších súčasných autorov. Tí by rozšírili obzory aj našim čitateľom – najmä prahnúcim po literatúre.

Prečo píšeme, tvoríme, čo nám to prináša – na tieto otázky neodpovedal len hosť, ale aj autori, ktorí sa na klub vyzbrojili vlastnou tvorbou. Tentoraz sa poetickými prvotinami predstavila Klára Mirgová a novou poviedkou Peter Haško, ďalšími novými básňami Ema Malíšková. Nie je zrakovo postihnutá, ale do klubu SKN zapadla ako rovnocenný člen.

Ak som v začiatkoch, pri resumé o klubových stretnutiach, spomenula v súvislosti s účasťou jednociferné číslo, tentoraz sa môžeme pochváliť dvojciferným, začínajúcim dvojkou. Skutočne, vo štvrtok nás prišlo do zasadačky SKN 21. Komornejšie prostredie Izby Mateja Hrebendu nahradila zasadačka, no zmena prostredia zdanlivo nikomu neprekážala. To „podstatné a dôležité“ sa nieslo ovzduším naplneným „tvorivou esenciou“. Opäť sa potvrdilo, že neformálnosť týchto stretnutí, možnosť vyjadriť sa, povedať svoj názor, zapojiť sa do debát o umení, znamenajú v kluboch veľa. Zrejme preto začali po Slovensku rásť.

Ak aj Jánovi Petríkovi pripadlo to najmenej stráviteľné sústo, akým je kritické hodnotenie prác, s ľahkosťou diskutérov mu pomohli samotní autori. Je opäť príjemné skonštatovať, že hladina diskusie sa týmto „zvýšila.“

Verím, že všetky doterajšie klubové atribúty ostanú a postupne sa pridajú ďalšie. Že sa čoskoro rozrastie o ďalších mladých autorov a bude väčšina tých, ktorí sa na klube vlastnou tvorbou aj predstavia. Som však vďačná aj tým, ktorí prídu, aby sa chuťou umenia v dobrom zmysle slova „nakazili“.

Milí priatelia, Literárny klub pri SKN sa koná každé dva mesiace. Ten najbližší vychádza na marec. Dovtedy spisujte zážitky, buďte pozorovateľmi života i jeho priamymi účastníkmi a inšpirujte sa! Bolo by predčasné avizovať hosťa, ale s istotou viem, že do klubu aj tentoraz zavíta. O všetkom sa dozviete v predstihu na www.skn.sk .

Daniela Dubivská

Ďalšie fotografie:

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
21%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
20%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
19%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
17%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
23%
Hlasovalo: 994
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím