ÚvodArchív aktualít › Katarína Kopcsányi, Marianna Machalová a ich Svetlo je aj za oponou v Levoči

Katarína Kopcsányi, Marianna Machalová a ich Svetlo je aj za oponou v Levoči

Kniha Svetlo je aj za oponou je skutočným príbehom nevidiacej sochárky Marianny Machalovej - Jánošíkovej, pútavo spracovaným spisovateľkou Katarínou Kopcsányi. Vydalo ju vydavateľstvo NOXI v tomto roku a dostala sa medzi 10 najlepších kníh leta 2018. Mariannu som pozývala na besedu do Levoče v čase, keď jej príbeh v knižnej podobe iba vznikal. Jeho vydanie bolo dobrou príležitosťou pozvať do SKN obe. Napriek chladnému počasiu pricestovali do Levoče 25. októbra - autorka aj hlavná protagonistka. Spisovateľka z Levíc a Marianna vlakom z Valašského Meziřičí, kde žije s manželom a dcérou Eliškou.

Externá redaktorka a spisovateľka Katarína Kopcsányiová spolupracuje s týždenníkom Rytmus života, kde publikuje skutočné príbehy. Svetlo je aj za oponou je jej druhá kniha. Hoci o zvukových a braillovských knihách počula od Marianny, vidieť ako vznikajú v skutočnosti bol pre ňu zážitok. Milo ju prekvapilo, že jej prvotina S dušou Japonky, kopírujúca skutočný život „slovenskej Japonky“ Denisy Ogino, ktorá žila niekoľko rokov v Japonsku, je spracovaná v troch braillovských zväzkoch. Kým Mariannu zo Spišskej Novej Vsi do Levoče doviezlo auto SKN, porozprávali sme sa s autorkou. Ako sa sama vyjadrila, Mariannu vyhľadala na internete. Po prečítaní prvej autorkinej knihy Marianna navrhla, aby Katka knižne spracovala aj jej vlastný životný príbeh. „Je to príbeh o Marianne, o jej nevidiacich očiach a silne vidiacej duši a rukách“, vyjadrila sa autorka na besede. S Mariannou si sadli aj ľudsky a našli si vhodný spôsob komunikácie prostredníctvom Skypu. "Mariannu som možno naučila trošku viac rozprávať a ja som sa naučila lepšie počúvať", poznamenala žartom. Protagonisti jej príbehov jej sprostredkúvajú nielen informácie, ale aj prežívané emócie, písať o tom je veľká zodpovednosť a všetko čo dá na papier si aj trikrát overí. Hoci preferuje skutočné príbehy, momentálne píše knihu, ktorá bude spojením skutočného a fantázie. Je to pre ňu nová výzva a sama je zvedavá, ako sa vysporiada s novým žánrom. 

To sa už k nám pridala hlavná protagonistka. Marianna sa narodila v r. 1972 v Michalovciach. Mala iba 22 rokov keď o zrak prišla úplne. Prvú vlastnú sochu vytvorila v r. 1994. V r. 2003 – 2004 absolvovala štúdium arteterapie u akademickej sochárky Jaroslavy Šickovej v Bratislave. Vlastný ateliér v Česku otvorila v r. 2004. Neustále vystavuje na Slovensku, v Česku, ale aj v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že modelovať začala len pre seba. Cítila potrebu popasovať sa so svojim osudom. Dnes sa ľuďom prihovára prostredníctvom svojich sôch na výstavách a získala za ne mnoho ocenení. Jej príznačným humorom odpovedala na naše otázky nielen o tom, ako vznikajú jednotlivé sochy. Väčšinou zobrazujú ženské telo v životnej veľkosti, vyjadrujúce prežité či prežívané situácie a emócie. Preto je často nevyhnutná pomoc blízkych - hlavne manžela. "Ten však v nich nevidí umeleckú hodnotu, ale aké sú sochy ťažké", poznamenala Marianna s humorom. V poslednej dobe Marianna sochy nielen vystavuje, ale aj modeluje pre záujemcov na predaj. 


Zaujímavé rozprávanie oboch návštevníčok bolo popretkávané úryvkami z knihy v podaní načítavateľky Jany Dolanskej. Ani o otázky z publika nebola núdza. A neostalo iba pri otázkach. Marianna bola obdarovaná svojou prvou soškou - tanečnicou z moduritu, ktorú zhotovila počas svojho pobytu v rehabilitačnom stredisku v Levoči pred viac ako dvadsiatimi rokmi a prekrásnou čiernou krabičkou, vlastne vitrínkou s priehľadou prednou stenou a vnútorným osvetlením pod vrchnákom. Bol to nápad nášho čitateľa a Marianninho pedagóga Jána Lička a vytvorili ju šikovné ruky nášho čitateľa Jána Macáša. Soška sa v takto upravenej škatuľke krásne vynímala. Spisovateľka bola pre zmenu obdarovaná básnickou zbierkou Jána Lička pod názvom Svedectvá i výzva. Svoj dar odovzdal Kataríne Kopcsányiovej ako poďakovanie za pekne spracovaný príbeh, ktorý po prečítaní odovzdá veľa všetkým - nevidiacim i vidiacim.  Stotožnili sme sa s autorkiným poznaním, že duša môže niekedy vidieť rovnako dobre ako oči, ak nie viac.

Ak máte záujem, zvukovú knihu Svetlo je aj za oponou na CD si môžete vypožičať v SKN.

Daniela Bonková

Na začiatok stránky Tlač stránky