Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Divadelník Peter Čižmár v úlohe literáta

Divadelník Peter Čižmár v úlohe literátaVlastnou tvorbou a inšpiráciami dýchal aj predposledný tohtoročný literárny klub, ktorý sme si v SKN naplánovali na tradičný štvrtok. Siedmeho novembra sme sa teda stretli v zasadačke, aby naši autori opäť načreli do svojich zápisníkov či myšlienok a ukázali, kam sa vo svojej tvorbe posunuli. A veruže ich kroky vedú dopredu a ich tvorba zaznamenáva naozaj úctyhodný pokrok. Reč je o Eme Malíškovej, Kláre Mirgovej či Petrovi Haškovi, našej stálej klubovej autorskej trojici. Aj keď je zatiaľ „prísne komorne uzavretá“, verím, že sa čoskoro autorské zázemie klubu rozrastie. Kritické, no dobre mienené slová Jána Petríka v úlohe pozorovateľa a hodnotiteľa ich tvorby sú vždy na osoh a prinášajú tomuto klubu a najmä samotným autorom očakávané ovocie.

Ani tentoraz vrava na klube neutíchala a jedenásťčlenná zostava zúčastnených si hádam prišla na svoje. Čitatelia sa potešili novej próze Petra Haška a básňam Emy a Kláry. Petrov zmysel pre humor vystriedali trochu vážnejšie i vzletné básnické poryvy ženských duší.

A ak ste si doteraz vy, ktorí ste na klub nemohli prísť, mysleli, že tento bol bez hosťa, nakoľko ho zatiaľ nespomínam, nie je to tak. Hosťom piateho tohtoročného klubu bol divadelník Peter Čižmár z Divadla Kontra v Spišskej Novej Vsi, ktorý má za sebou takmer 14 rokov načítavania zvukových kníh v SKN. Aj preto ho naši klubisti mali dôvod spovedať. Hoci priznal, že básne, ani tie klasické zamilované nikdy nepísal, o divadle sme sa toho dozvedeli naozaj dosť. O netradičnom a ojedinelom repertoári, o tréme herca, o zážitkoch s divákmi či priamo na doskách divadla.

Klub bol pestrý a tak sme si do pol piatej mali naozaj čo povedať. Záverečným klubovým bonusom bola pohostinnosť Želky Zemčákovej, ktorá nás ponúkla dezertom od Figara s názvom Jedna báseň. A tak na záver možno povedať, že aj čokoládový bonbón môže byť básňou, slastne sa rozpúšťajúcou na jazyku. Komu to však prekážalo? Hm...taký sa na klube nenašiel. A ja verím, že táto výborná autorka nám ponúkne čoskoro aj bonbón v podobe vlastnej tvorby.

Ak chcete využiť poslednú tohtoročnú príležitosť, príďte na naozaj posledný literárny klub 5. decembra, deň pred Mikulášom. Opäť o 13. hodine v zasadačke SKN a tentoraz nie s hosťom, ale tromi - Júliou Čurillovou, Tomášom Repčiakom a Maťom Horbalom. Tešte sa na hudobnú, divadelnú i recitátorskú produkciu našich hostí a malé predvianočné či predmikulášske pohostenie. Verím, že opäť prídete a naše stretnutie bude jedna báseň!

Daniela Dubivská

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 36. týždni roku 2023 z Digitálnej knižnice kópia

Alchymista , Paulo Coelho   Informácie o knihe Alchymista
19%
Muž, ktorý maľoval mandľovníky, Mario Johannes Simmel   Informácie o knihe Muž, ktorý maľoval mandľovníky
20%
Muzika spod zeme, Gejza Sádecký   Informácie o knihe Muzika spod zeme
21%
Vlci na Žitave, Benjamín Tinák   Informácie o knihe Vlci na Žitave
19%
Zabíjačka a iné rozkoše, Boris Filan   Informácie o knihe Zabíjačka a iné rozkoše
21%
Hlasovalo: 763
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím