Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Braillove bodky aj na monitore

Zobrazovanie symbolov na obrazovke počítača či mobilného telefónu nám umožňujú symboly, ktoré sú zoradené v určitej znakovej sade a ktorým je pridelený “vzhľad” na obrazovke. Tak sa v počítači stáva zo znaku U+0061 obyčajné malé a a zo znaku U+013E ľubozvučné slovenské ľ. TIeto znaky a symboly sú zoskupené v znakovej sade, ktorých je na svete niekoľko. V znakovej sade Unicode sú, popri tisícoch iných symbolov, zastúpené aj symboly 256-tich buniek Braillovho písma. Počet 256 vyplýva z toho, že znaková sada Unicode obsahuje braillovské bunky 6- aj 8-bunkových znakov. V Unicode znakovej sade sú braillovské bunky zastúpené od U+2800 do U+28FF.

Na stránke https://unicode-table.com/en/blocks/braille-patterns/ je možné jednotlivé braillovské bunky nielen zobraziť, ale aj skopírovať do textového editora (pozor, editor musí podporovať sadu Unicode) a zobraziť braillovské bodky priamo na obrazovke.

Braillovské bunky je možné zadať aj z klávesnice pomocou kombinácií altu a čísla na numerickej klávesnici. Ak napríklad stlačíme alt a na numerickej klávesnici, počas stlačeného altu, napíšeme číslo 10241, zobrazí sa nám na obrazovke braillovská bunka s bodom 1. Ak pri stlačenom alte na numerickej klávesnici napíšeme číslo 10277, zobrazí sa nám braillovská bunka s bodmi 136. Tieto symboly nemajú v počítači funkciu písmen “a” a “u”, sú zobrazením toho, ako vyzerajú “symboly” braillovskej bunky s prvou bodkou a s bodkami 136.

Na stránke, ktorú sme uviedli, je možné po kliknutí na konkrétnu braillovskú bunku zistiť jej Unicode číslo (Unicode number), ale aj HTML-code, ktorý predstavuje práve číslo, ktoré spolu s altom slúži na napísanie znaku z klávesnice (pri písaní s altom nepíšeme znaky &#).

Takto potom môžete napísať text v Braillovom písme priamo na obrazovku počítača v textovom editore, ale aj poslať takto napísanú správu cez sociálnu sieť vidiacemu kamarátovi, ktorý Braille ovláda a nikto v jeho okolí správu neprečíta ????.

Nie každá syntéza dokáže tieto symboly prečítať. Čítač obrazovky NVDA so syntézou Espeak tieto symboly číta ako Braille1, Braille125, Braille135, Braille245 - ⠁⠓⠕⠚.

 ⠠⠎⠇⠕⠧⠑⠝⠎⠅⠡⠀⠁⠥⠞⠕⠗⠊⠞⠁⠀⠏⠗⠑⠀⠠⠃⠗⠁⠊⠇⠇⠕⠧⠕⠀⠏⠌⠎⠍⠕

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 15. týždni roku 2023 z Digitálnej knižnice

(Ne)uveriteľné príhody O smrti a živote, Viera Vičanová   Informácie o knihe (Ne)uveriteľné príhody O smrti a živote
25%
Osemdesiat miliónov očí, Ed McBain   Informácie o knihe Osemdesiat miliónov očí
23%
Pod kopytami stád, Louis L'Amour   Informácie o knihe Pod kopytami stád
23%
Rytieri noci, Juliette Benzoni   Informácie o knihe Rytieri noci
18%
Tajomstvo zdravia a dlhého života, Ernest Günter   Informácie o knihe Tajomstvo zdravia a dlhého života
11%
Hlasovalo: 40
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím