ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - oktober 2020

Knižné novinky - oktober 2020

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

 

ATWOOD, Margaret

Volali ma Grace /číta Lucia Hrašková/ 1028 min.

kanadské romány

Kanadská spisovateľka Margaret Atwood v historickom románe Volali ma Grace spracovala prípad vraždy Thomasa Kinneara a jeho gazdinej Nancy Montgomeryovej, ku ktorej došlo v roku 1843 v Hornej Kanade. Zo zločinu obvinili a na trest smrti odsúdili dvoch služobníkov obetí: Grace Marksovú a Jamesa McDermotta. Neskôr však Grace udelili milosť a trest jej zmenili na doživotie.

 

BENEDICT, Marie

Jediná žena v miestnosti /číta Dora Kulová/ 503 min.

americké romány

Hedy Kieslerová bola mladá herečka židovského pôvodu. Jej krása viedla k manželstvu s rakúskym obchodníkom Friedrichom Mandlom. Ako jeho manželka si na viedenských večierkoch vypočula o plánoch tretej ríše. Podarilo sa jej utiecť od chorobne žiarlivého manžela a dostala sa až do Hollywoodu, kde sa stala hviezdou filmového plátna, vedkyňou a vynálezkyňou. Hedy poznala zopár nepriateľových tajomstiev a prístroj, ktorý vytvorila, mohol pomôcť krajine v boji proti nacistom...

 

BRATHEN, Rachel

Miluj a nechaj odísť /číta Lucia Hrašková/ 565 min.

autobiografie

Začítajte sa do povzbudzujúcich memoárov, v ktorých populárna jogínka Rachel Brathen odvážne obnažuje svoju dušu, delí sa o svoje poznanie v súvislosti s láskou i lúčením a prezrádza, ako môžete aj vy premeniť bolesť a smútok na zdroj životodarnej energie a na nový začiatok.

 

ČENGEL SOLČANSKÁ, Mariana

Jánošík /číta Kristína Prekopová/ 475 min.

slovenské romány

Šokujúco brutálny príbeh zločinca Juraja Jánošíka odohrávajúci sa v posledných desaťročiach stavovských povstaní na území Uhorska  ukazuje jeho osobnú tragédiu na pozadí krvavých udalostí konca 17. a začiatku 18. storočia. Jánošík, Rákócziho pešiak, súčasť jeho divokej soldatesky zloženej zo sedliakov a čvargy bez domova, naučený zabíjať, znásilňovať a mučiť, sa po rozpade povstaleckej armády mení na lesného tvora živiaceho sa zločinom...

 

GUM, Alfonz

Alfonzova šťastná žuvačka alebo Podarený život husákových detí /číta Zbynek Džadoň/ 500 min.

slovenské príbehy

Alzonzova šťastná žuvačka ani po rokoch nestráca chuť svojim originálnym pohľadom na život v dnes už historickom období. Je napísaná skvelým jazykom. Pri jej čítaní sa neubránite výbuchom smiechu, ani hlbokému zamysleniu. Je vtipná, výrečná a odvážna. Jedna z najlepších kníh o minulých rokoch.

 

GRISHAM, John

Strážni anjeli /číta Lukáš Šepták/ 690 min.

americké romány

V meste Seabrook zastrelili mladého právnika Keitha Russa. Vrah nezanechal stopy. Nebolo svedkov ani motívu. Polícia postavila pred súd mladého černocha Quincyho, bývalého klienta Keitha Russa, a odsúdili ho na doživotie. Dvadsaťdva rokov bol vo väzení a trval na svojej nevine. Zo zúfalstva po rokoch napíše list malej neziskovej organizácii, ktorá sa venuje iba prípadom nespravodlivo odsúdených väzňov. Kto nechce, aby sa Quincy dostal na slobodu?

 

HAJDUKOVÁ, Michaela Ella

Rekviem pre anjela 1. diel /číta Beáta Drotárová/ 1100 min.

slovenské romány

Arienne Rossettiová, známa speváčka, mala byť pre violončelového mága Niccola Lombardiho iba ďalším menom v jeho dlhom zozname žien, ktoré mu podľahli. Tajomný, príťažlivý muž vytvára pre ňu snové zmyselné ilúzie, v ktorých ju pokúša a zvádza, no ona mu v nich uniká. Postupne ju však Niccolo čoraz viac vťahuje do svojho vábivého sveta, kde vládne túžba a kde láska nemá miesto.

 

HAJDUKOVÁ, Michaela Ella

Démonov anjel 2. diel /číta Beáta Drotárová/ 1329 min.

slovenské romány

Nekonečný život je pre Amadea po náhlom odchode jeho lásky len trápením. Návrat Alessandry však zmení úplne všetko. Amadeo si vyberá strastiplnú cestu, pričom netuší, že svoju lásku si berie so sebou. Jeho púť vedie prvou svetovou vojnou, ale aj bohémskym Parížom, svetom bohatých i chudobných. Ich svety sú však rozdielne ako svetlo a tma. Dokážu k sebe nájsť cestu, ktorú kedysi stratili?

 

HORST, Jørn Lier

Zlo : Tretí diel série Odložený prípad /číta Dušan Kubaň/ 744 min.

nórske romány

Rozštvrtené telo mladého dievčaťa, ktoré objaví náhodný turista v lese, neveští nič dobré. Bola totiž zavraždená rovnakým spôsobom ako obete brutálneho sériového vraha Toma Kerra. Ten však sedí už štvrtý rok vo väzení. Zabil ju azda jeho pomocník, muž, ktorého nikdy nevypátrali a ktorého novinári nazvali Ten druhý? Jeho jedinou motiváciou je zlo. Chce spôsobovať utrpenie a bude to robiť, kým ho nezastavia.

 

IRVING, John

Svet podľa Garpa /číta Michal Novák/ 1694 min.

americké romány

Garp je obyčajný človek plný obyčajnej ľudskej túžby, jeho osud poznačilo už jeho počatie – jeho matka si zaumienila vychovať dieťa bez partnera. Za otca si vyberie nevyliečiteľne chorého vojaka, ktorého ošetrovala. Na svojho syna vplýva po celý život. Všetky postavy knihy, ako aj ich skutky pôsobia reálne. Každý má nejaké sny a usiluje sa ich uskutočniť, no keď ich uskutoční, stanú sa ťaživou nočnou morou, ktorej sa dá uniknúť iba smrťou.

 

LEFTERI, Christy

Včelár z Aleppa /číta Zbynek Džadoň/ 526 min.

anglické romány

Radosť zo života prežíva v sýrskom meste Aleppe včelár Nuri. Ale odrazu sa čosi zmení a prichádza nevídaná hrôza... Príde o syna a jeho manželka o zrak. Nuriho začnú prenasledovať nočné mory. Silný román čitateľovi približuje pravdivý strastiplný príbeh migrantov, ktorí museli utiecť, aby si zachránili holý život. Nežný vzťah manželov Nuriho a Afry, ktorí vytrhnutí z koreňov, bezradní, zúfalí a zúbožení skončili v chladnom Anglicku, dojíma čitateľa k slzám.

 

LEIGH, Judy

Ešte to nebalím... odkazuje babička /číta Dora Kulová/ 611 min.

anglické romány

Po smrti manžela sa Evie nechá presvedčiť synom Brendanom, aby sa presťahovala do domova dôchodcov. Zakrátko si však uvedomí, že to pre ňu nie je to pravé orechové. Pod vplyvom cestovateľskej horúčky a s úsporami vo vrecku sa vydáva na jazdu po Francúzsku. Keď sa o jej úteku dozvie Brendan, vycestuje aj so svojou manželkou za ňou. Cieľ je jasný: priviesť ju späť. Veľmi rýchlo však zisťuje, že to vôbec nebude také jednoduché...

 

MATYSZAK, Philip

24 hodín v starovekom Ríme : jeden deň v živote ľudí, ktorí tam žili /číta Igor Šabek/ 450 min.

populárno-náučné publikácie

Spoznajte skutočný Rím prostredníctvom 24 hodín v živote jeho obyvateľov. V tejto pútavej a zároveň náučnej knihe nám historik a autor bestsellerov Philip Matyszak predstaví ľudí, ktorí tam žili a pracovali. Každú dennú a nočnú hodinu spoznáme novú postavu – cisára, slúžku, gladiátora, astrológa, posla, výrobcu vodných hodín, kňažku, otroka, senátora či strážnika a mnohých ďalších, a dozvieme sa fascinujúce podrobnosti z ich každodenného života.

 

MILLEROVÁ, Madeline

Spev o Achillovi /číta Jozef Kramár/ 750 min.

grécka mytológia

Gréckeho princa Patrokla za mladícku nerozvážnosť vypovedali z vlasti. Ujal sa ho kráľ Pele, ktorý ho vychováva spolu so svojím synom Achillom - silným, krásnym, rozumným, odvážnym mužom. Ich váhavý vzťah čoskoro vystrieda vrúcne a nerozlučné priateľstvo. Keď sa Gréci dozvedia, že spartskú kráľovnú Helenu uniesol trójsky princ Paris, rozhodnú sa zaútočiť na Tróju. Aj Achilles vypláva s ostatnými do boja. Nerozhodný Patroklos ho nasleduje ...

 

OBŮRKOVÁ, Eva

Výlety po Slovensku s deťmi i bez nich /číta Kristína Prekopová/ 532 min.

turistické zaujímavosti

V tejto knihe nájdete výber tých najlepších slovenských lokalít, ktoré stoja za návštevu, či už cestujete s deťmi alebo bez nich. Hrady, múzeá, aquaparky, zoo, botanické záhrady... Publikáciu dopĺňajú aj kontakty a informácie o otváracích časoch a výške vstupného, ktoré vám pomôžu naplánovať si výlet presne na mieru.

 

ROONEY, Sally

Normálni ľudia /číta Ivana Šeptáková/ 540 min.

írske romány

Connell a Marianne pochádzajú z jedného malého mestečka na západe Írska, no zdá sa, že tam sa podobnosť medzi nimi končí. Connell je v škole obľúbený, zatiaľ čo Marianne je samotárka. Marianne je z bohatej rodiny, Connel vyrastal bez otca a jeho matka je upratovačka. Keď však jedného dňa nadviažu rozhovor – síce trápny, no strhujúci – spustia lavínu, ktorá navždy zmení ich životy.

 

RYAN, Donald P.

24 hodín v starovekom Egypte : jeden deň v živote ľudí, ktorí tam žili /číta Igor Šabek/ 377 min.

populárno-náučné publikácie

Staroveký Egypt – to neboli len pyramídy, sfingy a zlaté sarkofágy. Priemerný Egypťan mal ťažký život a tvrdo pracoval pod spaľujúcim pohľadom boha slnka Rea. Aby sme si vedeli dokonale predstaviť, ako Egypťania žili, renomovaný historik Donald P. Ryan rozdelil deň na 24 hodín a na príbehoch 24 Egypťanov s rôznymi zamestnaniami veľmi pútavo a verne približuje ich každodenné činnosti, radosti, uvažovanie a snahu o prežitie.

 

WHITEOVÁ, Roseanna M.

Tiene nad Anglickom 1 : Muž bez mena /číta Miriama Fedorková/ 960 min.

americké romány

Rosemary nemá žiadnych príbuzných. Vyrastá v temných londýnskych uliciach s vreckovými zlodejmi. V dospelosti si začína klásť otázku, či ďalej viesť takýto život. Nečakane dostane životnú ponuku – zistiť, či je istý bohatý džentlmen oddaný Británii alebo Nemecku. Ako sa však zmocniť histórie jeho rodiny i jeho priezviska? Čo ak jej namiesto toho ukradne on srdce?

 

WHITEOVÁ, Roseanna M.

Tiene nad Anglickom 2 : Pieseň bez nôt /číta Miriama Fedorková/ 785 min.

americké romány

Willa Forsytheová chce získať šifrovací kľúč od známeho huslistu, ktorý sa momentálne nachádza vo Walese. Lukasa de Wildea stála sláva takmer život, pretože každý sa usiluje získať kľúč k práci jeho otca. Lukas má tiež strach o svoju sestru a matku, ktoré sa stratili. Rozptýlenie mu prinesie až stretnutie s Willou. Willa vie to, čo Lukas nie – že ho musí zradiť a vziať mu kľúč, inak bude jej rodina trpieť.

 

Pre deti a mládež

 

MILANOVÁ, Natália

Dejiny statočného národa slovenského /číta Kristína Prekopová/ 206 min.

populárno-náučné publikácie

Autorka v dvanástich kapitolách postupne predstavuje našich predkov, od najstarších a najchlpatejších, po tých dnešných, senzačne udržiavaných. Keďže je knižka určená najmä malým čitateľom, nechýbajú veselé obrázky a texty plné zaujímavostí, tajomností a príbehov, ktoré sa stať mohli, ale aj nemuseli.

 

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

 

ADLER, Warren

Vojna Roseovcov /číta Ľudmila Swanová/ 660 min.

spoločenské romány

 

BALÁŽ, Anton

Kým žiješ, miluj /Gabriela Palubová/ 480 min.

romány z lekárskeho prostredia

 

BALLEK, Ladislav

Južná pošta /číta Igor Makovický/ 390 min.

slovenské romány

 

BAŽOV, Pavel Petrovič

Tajutkino zrkadielko /prevzaté/ 60 min.

rozprávky

 

BROOCH, Ian R.

Na muške prezident /číta Jozef Lapšanský/ 540 min.

literatúra faktu

 

BROWNOVÁ, Sandra

Závisť /číta Beáta Drotárová/ 1200 min.

spoločenské romány

 

BURNETTOVÁ, Frances Hodgson

Tajná záhrada /číta Beáta Drotárová/ 540 min.

romány pre deti a mládež

 

CARRIÓN, Miguel de

Počestné ženy /číta Gabriela Ševčíková/ 1020 min.

psychologické romány

 

CISZEK, Walter J.

S Bohom v Rusku /číta Anton Kaščák/ 780 min.

náboženská literatúra

 

ĎURICA, Milan S.

Milan Rastislav Štefánik : vo svetle talianskych dokumentov /číta Igor Šabek/ 150 min.

literatúra faktu

 

FORSYTH, Frederick

Ikona /číta Jaroslav Velič/ 1290 min.

špionážne romány

 

GRISHAM, John

Advokát chudobných /číta Dušan Ružička/ 750 min.

spoločenské romány

 

GULIK, Robert van

Lakový paraván /číta Igor Šabek/ 360 min.

detektívne romány

 

JAMBRICH, Ľudo

Indočína SKRZ NASKRZ 2 : Vietnam, Laos, Mjanmarsko /číta Igor Šabek/ 480 min.

cestopisné romány

 

JANOTA, Ľudovít

Slovenské hrady 2 /číta Nora Selecká/ 720 min.

slovenské hrady

 

JANOTA, Ľudovít

Slovenské hrady 3 /číta Nora Selecká/ 690 min.

slovenské hrady

 

KUBELKOVÁ, Susanna

Prasknutá šnurovačka /číta Beáta Drotárová/ 840 min.

historické romány

 

LAMBERT, Eric

Dvadsaťtisíc zlodejov /číta Igor Makovický/ 780 min.

satirické romány

 

MOODY, Raymond A.

Stretnutia /číta Miroslav Kolbašský/ 360 min.

filozofia ducha

 

SMITH, Arthur Wilbur

Besnenie /číta  Beáta Drotárová/  2100 min.

dobrodružná literatúra

 

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME

 

ARLIDGE, M. J.

Kto sa bojí, nech nejde do lesa / 5 zv.

anglické romány

Tom Campbell si pamätá, že s priateľkou kempoval, inak nič. Preberie sa uprostred lesa, dezorientovaný a vydesený na smrť. Niekto mu ide po krku, akýsi tvor s čiernou dierou namiesto tváre. Mladíkovo telo po čase nájdu na strome. Prípadu sa ujíma Helen Graceová. Sotva sa však pustí do práce, objaví sa druhá obeť. V lese vyčíňa sériový vrah. Idylický národný park sa v noci mení na popravisko.

 

DÁN, Dominik

Pochovaní zaživa / 5 zv.

slovenské romány

Každý sa túži dožiť šťastnej a dôstojnej staroby. Mnohým sa celoživotné snaženie vydarí, iní majú smolu, dožijú sa ignorácie od rodiny a nezriedka im ide o život. Práve o holé životy ide aj starým ľuďom pochovaným zaživa v dome hrôzy. Tu sa začína prípad neuveriteľnej ľudskej krutosti a hyenizmu – prípad, s ktorým sa detektívi z oddelenia vrážd musia popasovať.

 

ĎURICOVÁ, Ivica

Cudzinec z papiera : žijú spolu, ale nikdy sa nestretli... / 2 zv.

slovenské romány

Úspešná finančníčka Liana sa po získaní lukratívnej ponuky rozhodne odísť do hlavného mesta a prenajať svoj byt na niekoľko dní v týždni podnájomníkovi. Keď sa ona po celom týždni vracia domov, on z bytu na víkend odchádza. Žijú na jednom mieste, ale nikdy sa nestretnú. Keď po roku príde čas odovzdať si kľúče, budú sa musieť konečne pozrieť jeden druhému do tváre.

 

FLOOD, Helene

Terapeutka / 5 zv.

nórske romány

Keď si Sara vypočuje manželov odkaz, že práve prišiel na chatu, kde strávi víkend s kamarátmi, spokojne si plánuje dva dni pre seba. Večer jej zavolá Sigurdov kamarát, že jej muž za nimi ešte nedorazil. Sara sa s ním márne pokúša spojiť. Po nezvestnom pátra polícia a zistí, že je mŕtvy. Kto ho zabil a prečo? Sara má pocit, že teraz je na rada ona. 

 

GILLEROVÁ, Katarína

Konečne sa rozhodni / 5 zv.

slovenské romány

Natália pracuje v požičovni svadobných šiat. Keď už to konečne vyzerá, že vie, ako ďalej, objaví mail od muža, s ktorým kedysi spájala svoju budúcnosť. A hoci doteraz pokladala ich vzťah za ukončený, odrazu cíti potrebu prehodnotiť celý doterajší život a hľadanie šťastia u svojich „osudových“ mužov. Pre ktorého z nich sa napokon rozhodne?

 

HOFEREK, Peter Hogy

Okolo sveta s palcom hore : ako na to? / 2 zv.

cestopisy

Tento všeobecný cestovateľský návod je rozdelený do dvoch častí - pred cestou a počas cesty. V prvej sa dozvieme, čo je  vhodné urobiť, kým sme doma a na cestu sa len chystáme. V druhej časti sú už praktické rady, ako sa lacno a efektívne prepravovať, kde sa ubytovať a stravovať, ako riešiť hygienu, internet, telefón, financie, interakcie s ľuďmi, bezpečnosť a tiež návod, ako zarábať počas cestovania.

 

KUBICA, Mary

Keď zhasnú svetlá / 4 zv.

americké romány

Jessie po smrti svojej matky celé noci nespí. Zopár prebdetých nocí čoskoro prerastie do ťažkej insomnie, ktorá si postupne vyberá svoju daň: krvou podliate oči, zábudlivosť, záchvaty smiechu a čo je oveľa horšie, Jessie začína vidieť veci, ktoré neexistujú. Podľa sociálky však Jessie nejestvuje. Je to iba nejaká administratívna chyba, alebo sa deje niečo oveľa zlovestnejšie? Podarí sa Jessie prísť na to, kto v skutočnosti je, kým nebude neskoro?

 

KUNIKOVÁ, Katarína

Zákon príťažlivosti / 4 zv.

slovenské romány

Ona je sama v cudzom meste a sníva svoj veľký sen. On je vo svojom meste a rozhodne nie je sám. Majú spoločný balkón, každý jednu mačku a z duše sa neznášajú. Každé ich stretnutie je ako zrážka planét, iskry lietajú na všetky strany. Do poslednej chvíle nebudete vedieť, ako to dopadne.

 

MACKOVÁ, Tatiana

Milica a knieža / 3 zv.

slovenské romány

Osirelý potomok mocných panovníkov vyrastá v horách divokej Gálie. Postupom času sa z odvrhnutého princa stáva odvážny bojovník, ktorý prijme návrh franského kráľa odísť s karavánou zbraní do nebezpečného kraja za Dunaj. Tak sa zrodí medzi Slovanmi legenda o tajomnom franskom kupcovi Samovi. Ďaleko od domoviny si svojou odvahou získa úctu, spozná nielen sám seba, ale aj lásku jedinej ženy.

 

MARSHALL, Bruce

Plná slávy / 4 zv.

škótske romány

Plná slávy je Cirkev, úžasné spoločenstvo ľudí, krúžiacich v rôznych vzdialenostiach od stredu – Krista. Hlavná postava knihy, kňaz Smith, ich všetkých miluje, prežíva ich boje, utrpenie, ťažkosti i radosti. Čitateľ ho s láskou sleduje, obdivuje jeho riešenie situácií a v duchu si želá, aby každý kňaz bol ako páter Smith.

 

MARTIN, Charles

Zošli nám dážď / 4 zv.

americké romány

Allie sa spamätáva zo straty reštaurácie a náhlej smrti manžela. V tej chvíli sa pri nej objaví človek z jej minulosti. Joseph bol preč niekoľko rokov a po návrate z vojny vo Vietname sa nevedel začleniť do normálneho života. Náhoda ho zaveje do svojho rodiska, kde stretáva Allie a ponúkne jej pomoc pri obnovení reštaurácie. Medzi nimi sa znova rozhorí stará láska, lenže na povrch sa začnú vynárať tajomstvá a hrozí, že zničia nádej na druhú šancu v živote.

 

MICHAELS, Corinne

Máme iba dnešok / 5 zv.

americké romány

Všetko sa začne večerom, keď sa Heather so svojimi najlepšími kamarátkami vyberie na koncert chlapčenskej kapely. Heather býva vždy zodpovedná, no na koncerte v zápale opitosti z plného hrdla zakričí na svoju platonickú lásku, že ho miluje. S Elim strávia vášnivú noc. Avšak v jednom sa Eli prepočíta. Heather sa ráno hneď vyparí, namiesto toho, aby sa hudobnej legende plazila pri nohách ako zamilovaná fanúšička. Eli si však napriek tomu vytrvalo razí cestu k Heatherinmu srdcu.

 

Na začiatok stránky Tlač stránky