ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - október 2015

Knižné novinky - október 2015

Zvukové knihy vo formáte MP3 

BOHUŠ, Ivan
Tatranské štíty / číta Igor Šabek / 600 min
Vysoké Tatry – horolezectvo
Autor v publikácii približuje na príklade päťdesiatich štítov ľudské vzťahy k Vysokým aj Západným Tatrám. V úvodnej kapitole autor opisuje sprievodcovskú literatúru a jej najvýznamnejších autorov. Záver publikácie tvorí kapitola o zaujímavých prechodoch hlavného hrebeňa Vysokých Tatier a celého tatranského masívu.

ČERVENÁK, Juraj
Dobrodružstvá kapitána Báthoryho 4. Železný polmesiac / číta Igor Šabek / 873 min. 
slovenské historické  romány
Mierové rokovania medzi cisárom a sultánom zlyhali a k Ostrihomu prichádza turecké vojsko. Plánuje znovu zaútočiť na Viedeň, ale v ceste mu stojí moderná, dokonale vyzbrojená pevnosť Újvár – Nové Zámky. Pevnosť, ktorá je pevne rozhodnutá zastaviť obrovskú tureckú presilu. Odolá Báthory výzve, aby sa pripojil k obrane vlasti a celého kresťanského sveta?

ENDERS, Giulia
Taktne o tráviacom trakte. Prečo je dôležité mať zdravé črevá / číta Monika Bérešová / 550 min. 
populárno-náučné publikácie
Črevá zohrávajú v našom tele dôležitú úlohu, no neprávom ich podceňujeme. Mladá nemecká lekárka v tejto knihe vysvetľuje, ako fungujú a aké majú súvislosti s inými orgánmi či našou celkovou pohodou. Autorka zhrnula najnovšie vedecké poznatky a ponúka ich príťažlivou formou. O tráviacom trakte rozpráva zrozumiteľne, uvoľnene a veľmi nonšalantne.

GILMANOVÁ, Susan Jane
Zmrzlinová kráľovná / číta Ľudmila Swanová / 1237 min.
americké historické romány
Kto z nás nemiluje príbehy o ľuďoch, ktorým sa podarilo odraziť od absolútneho dna a vyšvihnúť sa až úplne na vrchol? A presne takým je aj príbeh Malky Trejnovskej, chudobnej židovskej prisťahovalkyne z Ruska, ktorá v novom svete Ameriky príde o všetko, ale napriek tomu sa nevzdáva a vďaka dobrote talianskej rodiny sa ponorí do sveta lahodnej zmrzliny, ktorá navždy zmení jej osud.

LÄCKBERG, Camilla
Strážca majáka / číta Jitka Krišková / 900 min.
švédske detektívne romány
Pokračovanie príbehov s hlavným hrdinom policajným inšpektorom Patrikom Hedströmom. Ten sa po dlhej práceneschopnosti vracia do zamestnania. No len čo sa zjaví v kancelárii, poveria ho novým prípadom. Niekto zozadu do hlavy strelil muža v jeho vlastnom byte. Obeť sa volá Mats Sverin a bol to príjemný a v meste obľúbený ekonomický riaditeľ komunálneho úradu. 

LIČKO, Ján
Svedectvá i výzva / číta Jozef  Šimonovič / 75 min.
poézia
Zbierka básní.

MIŁOSZEWSKI, Zygmunt
Zapletení / číta Igor Šabek / 725 min.
poľské detektívne romány
Zapletení predstavujú labyrint postáv, ktorými sa prokurátor uprostred manželskej krízy musí prepliesť. Počas stretnutia psychoterapeutickej skupiny ktosi zavraždí Henryka Telaka. Medzi hlavnými podozrivými sú ďalší pacienti, ale aj samotný psychoterapeut a jeho zvláštna metóda, ktorá dokáže liečiť, ale aj privádzať do šialenstva. Jedna zo stôp vedie k ďalšej vražde spáchanej ešte pred pádom komunizmu.

QUINDLENOVÁ, Anna
Zátišie s omrvinkami / číta Beáta Drotárová / 525 min.
anglické romány 
Pútavý príbeh o nečakanej láske ponúka pohľad do života, srdca a mysle ženy. Ženy, ktorá dospeje k zisteniu, že život je oveľa mnohotvárnejší a vzrušujúcejší, než predpokladala.

RAPOŠ, Bohuslav 
Ani v Amerike sme sa nestretli / číta Jozef Lapšanský / 1260 min.
slovenské autobiografické  romány
V knihe sa o autorovi dozvedáme všeličo zaujímavé z jeho detstva, mladosti, rodiny, zážitkov staroturanských, ale i modranských, odkiaľ pochádzali autorovi rodičia. Sú to zaujímavé príbehy, písané s ľahkosťou, dávkou humoru, aj irónie.

SAVARIJOVÁ, Veronika
Keď na Haiti padá dážď / číta Ivana Doričová / 476 min.
slovenské skutočné príbehy
Keď sa Anika rozhodne stráviť tri mesiace na ostrove Haiti ako sociálna pracovníčka, netuší, čo jej osud prinesie. Spočiatku sa nič nevyvíja podľa jej predstáv – je zavalená prácou, obťažuje ju všadeprítomná špina a odlišné zvyky domorodcov. Nemá ani chvíľu na to, aby uvažovala nad vlastnými problémami. Po jej boku navyše pracuje sebavedomý lekár Jozef, ktorý ju svojím správaním privádza do zúrivosti, a zároveň ju nesmierne priťahuje. Keď sa pri ňom znova cíti šťastná a rastie aj jej láska k magickému ostrovu, zdá sa, že túto idylu nič nemôže narušiť. No vďaka šokujúcim neočakávaným udalostiam začne Anika chápať, že je to práve minulosť, ktorá ovplyvňuje nielen osud Haiti, ale aj jej život. A tak musí pátrať vo svojom srdci a hľadať nové životné výzvy.

SENČÍK, Štefan
Terézia z Avily – učiteľka modlitby / prevzaté / 300 min.
biografické romány
28. marca uplynulo pol tisícročia od narodenia jednej z najvýznamnejších učiteliek duchovného života a osobnosti kresťanskej mystiky. 

SUND, Erik Axl
Pýtiine pokyny  / číta Jana Dolanská / 773 min.
švédske detektívne romány
Pýtiine pokyny. Sú to surové, priam zvrátené pravidlá, ktoré vytvorili vodcovia tajného spoločenstva pedofilov Sihtunum i Diasporan. Victoria Bergmanová sa psychicky pozviechala a to psychologičke Sofii Zetterlundovej umožní navigovať svoju milenku, policajnú komisárku Jeanette Kihlbergovú, pri prenasledovaní mužov, čo ublížili na celý život nielen Victorii, ale aj jej dcére Madeleine.

SVEEN, Gard
Posledný pútnik / číta Dušan Kubaň / 1363 min.
nórske detektívne romány
Zoznámime sa s detektívom Tommym, ktorý sa snaží nájsť vzťah medzi vraždou významného člena nórskeho odboja a nálezom troch kostier z druhej svetovej vojny.
Keď pomocnica v domácnosti prichádza k vile na Holmenkollene, hneď zistí, že niečo nie je v poriadku. Brána je otvorená, psa i jeho pána ktosi beštiálne zavraždil. Carl Oscar Krogh bol členom odboja počas nemeckej okupácie Nórska. To, čo nájdu policajti na mieste činu, prepojí vraždu s jeho vojnovou minulosťou. A tým sa komplikovaný prípad iba začína...

VILIKOVSKÝ, Pavel
Príbeh ozajského človeka / číta Igor Šabek / 397 min.
slovenské novely
V novele autor pokračuje v skicovaní ďalšieho typu Slováka. Hrdina sa profesionálne vyvíja, ironicky povedané, "stúpa po socialistickom zamestnaneckom rebríčku". Začína ako dozorca na stavbe budovy akéhosi podniku, stáva sa správcom postavenej budovy, neskôr podnikovým kontrolórom až nakoniec sa presunie na tretie poschodie budovy k "vedeniu", pretože ho vymenujú za referenta pre zvláštne úlohy. Sám podnik sa v tom období stáva generálnym riaditeľstvom. To je moment, keď sa v konformnom, jednoduchom myslení bezvýznamného človiečika prebúdza ambícia stať sa konečne niekým.

BRAT, Roman
Zlo nemá na kúzlo. Historky o slušákoch a podrazákoch / číta Beáta Drotárová / 291 min.
slovenské romány pre deti
Trinásťročná Maťa to nemá práve jednoduché. Prežíva svoju prvú školskú lásku, čelí zložitým situáciám v triede aj na sociálnych sieťach, snaží sa vyrovnať ostatným a byť in, hoci jej rodina má hlboko do vrecka. Zisťuje, že svet nie je taký čiernobiely, ako si doteraz myslela, a občas si s ním nevie rady.

GREEN, John
Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín / číta Pavol Pivko / 542 min.
americké romány pre mládež
Colin Singleton má vo vzťahu k nežnému pohlaviu svoj jasný typ – dievčatá, ktoré sa volajú Katheríne. Má to však chybu – zakaždým od nich dostane kopačky. Stalo sa mu to už presne devätnásťkrát. Colin má jasný cieľ: dokázať platnosť Poučky o podstate predvídateľnosti Katherín. Dúfa pritom, že pomocou nej získa možnosť predpovedať budúcnosť akéhokoľvek vzťahu a tak pomstí všetkých nešťastných zberačov kopačiek.

GREGUŠOVÁ, Andrea
Marína a povaľači / číta Ivana Klemová / 172 min.
slovenské príbehy pre deti
Na povale sivého domu číslo 14 v Tichej ulici nenájdete povaľačov. Staré haraburdy sa tam povaľujú – to áno. Ale okrem nich už nikto. Pavúk Florián si už ani nespomína, kedy sa naposledy vyváľal v prachu a v pavučinách.  Čoskoro  sa na povalu zatúlalo dievčatko. Divoké dievčatko. Skrotiť ju a starať sa o ňu nebude vôbec jednoduché. Odvtedy neprešiel na povale jediný pokojný deň.

HEVIER, Daniel
Svet zachránia rozprávky / číta Ivana Klemová / 200 min.
slovenské rozprávky pre deti
Školská hokejová hviezda Krištof sa zoznámi s dievčaťom, ktoré predáva po uliciach zapaľovače. Zaraza patrí k cudzokrajným kočovníkom, ktorí sú protipólom mesta. Krištof sa za vidinu závratnej hokejovej kariéry upisuje Eminentovi a vzdáva sa všetkého. Eminent je  záhadná firma, premieňajúca energiu ľudskosti na ľad. Práve Zaraza ho však dokáže zachrániť plamienkom zapaľovača, ale najmä plameňom svojej lásky, ktorá roztopí ľad v jeho srdci.

HLUŠÍKOVÁ, Marta
Strelené rozprávky / číta Dora Kulová  / 118 min.
slovenské rozprávky pre deti
V tejto knihe sa dá všetko: snívať farebne aj prechádzať sa po lúkach so psíkmi. Okrem spievajúceho vysávača nájdete v knihe čajovníčkov, tvrdohlavé nohavice i urazené klobúky. Dozviete sa, ako sa dá nadýchať drak, kde možno stretnúť rozprávkové polienko, ako cestovať na dažďových kvapkách a zhovárať sa s tieňom. Môžete v nich chodiť po ulici so zázračným nosom a dokonca sa dozvedieť, kde sa dajú robiť dierky do mrakov.

NÖSTLINGER, Christine
Grétkin príbeh / číta Katarína Turčanová / 318 min.
rakúske humoristické príbehy pre deti
Grétka má 14 rokov a bojuje s nadváhou. Keď namiesto vyvárania začne mama cvičiť a chudnúť, začnú sa nezhody medzi otcom a mamou. Okrem Grétky nemá pre ňu z rodiny nik pochopenie. Medzitým Grétka prežíva búrlivé obdobie, plné otáznikov. Okolo nej sa začnú točiť dvaja nápadníci. Koho si vyberie? Napätie z rodiny sa prenesie aj do školy. Obaja rodičia musia ísť za riaditeľom. Podarí sa im obnoviť komunikáciu a znovu spojiť rodinu?

SCHERZ, Oliver
O chvíľu sme doma, len si odskočíme do Afriky / číta Katarína Turčanová / 114min.
nemecké rozprávky pre deti
Čo by ste urobili, keby vám neskoro večer zaklopal na okno slon? A čo ak by tento slon ušiel zo zoo, aby navštívil svoju rodinu v Afrike, hoci vôbec nevie, kde sa ten neobyčajný kontinent nachádza? Súrodenci Joscha a Marie si zbalia batôžky, do nich jablká, keksy a glóbus. Tak putujú spolu so slonom v presvedčení, že Afrika predsa nemôže byť veľmi ďaleko. A zažijú cestu, ktorá prekoná všetky ich predstavy... 

TASHJIANOVÁ, Janet
Žil som ako kaskadér / číta Pavol Pivko / 211 min.
americké príbehy pre deti
Derek Fallon sa chopí svojej veľkej príležitosti a načas sa stane filmovým kaskadérom. Keď však túto úlohu prijme, dozvie sa, že pri filmovaní musí mať na hlave parochňu, za čo si ho jeho priatelia sústavne doberajú. Akoby toho nebolo dosť, hrozí tiež, že sa bude musieť vzdať svojho malého opičiaka a navyše sa ho jeho najlepší priateľ Matt snaží zo žiarlivosti potopiť a na internete zverejní posmešné video. Hotová katastrofa! Derek sa však nevzdáva a situáciu vezme do vlastných rúk...

Najžiadanejšie zvukové knihy, u ktorých bol zmenený nosič z audiokaziet na CD (MP3)

DZVONÍK, Emil
Tetanus / číta Štefan Mráz / 930 min.
slovenské romány

DZURILLA, Vladimír
Svet pred maskou / číta Štefan Mráz / 840 min.
biografické romány – ľadový hokej

FONESCA, Luis Gonzada da
Fatima / číta Eva Ryšáková / 540 min.
náboženstvo – zjavenie

FORŠOVÁ, Oľga
Cárova smrť / 540 min.
ruské historické romány

FRITZ, Rudol
f
Himalájski tigri / číta Koloman Čilík /  780 min
nemecké romány

CHOJNOWSKÁ, Krystyna
Prvá okolo sveta / číta Eva Piatnicová / 870 min.
poľské cestopisné romány

KARIM, Mustaj
Dlhé, predlhé detstvo / číta Dušan Ružička / 600 min.
autobiografické romány

McBAIN, Ed
Prvá zástavka / číta Dušan Ružička / 300 min.
anglické kriminálne romány

McBAIN, Ed
Múr / číta Dušan Ružička / 420 min.
anglické kriminálne romány

MOHMOODYOVÁ, Betty
Bez dcéry neodídem / číta Nora Selecká / 1020 min.
americké skutočné romány

MOHMOODYOVÁ, Betty
Z lásky k dieťaťu / číta Nora Selecká / 720 min.
americké skutočné romány

REMARQUE, Erich Maria
Čierny obelisk / číta Ľubo Záhon / 960 min.
nemecké romány

SIENKIEWICZ, Henryk
Ohňom a mečom 1. / číta Milan Drotár / 1260 min.
poľské historické romány

SIENKIEWICZ, Henryk
Ohňom a mečom 2. / číta Milan Drotár / 1260 min.
poľské historické romány

VOLNÝ, Zdeněk
Deň nepoškvrneného srdca / číta Štefan Mráz / 390 min.
české romány z lekárskeho prostredia

Knihy v Braillovom písme

ADAMECKÝ, Peter
Piešťanská spojka 2. Pomsta / 5 zv.
slovenské špionážne  romány
Nad strednou Európou sa sťahujú mračná a Slovensko je najslabším článkom reťaze. Skrytý súboj tajných služieb sa veľmi ľahko môže zmeniť na krvavý konflikt plný nenávisti a vybavovania si starých účtov. V kom sa prebudia temné vášne a komu pôjde o krk? Pokračovanie románu Piešťanská spojka.

CONNELLY, Michael
Echo park / 6 zv.
anglické detektívne romány
Muž obvinený z dvoch ohavných zločinov je ochotný priznať sa k niekoľkým ďalším vrátane zmiznutia Marie Gestovej. Harry musí prijať priznanie muža, ktorého hľadal a nenávidel trinásť rokov. Keď sa dozvie, že v roku 1993 s partnerom prehliadli stopu, čo ich mohla priviesť k vrahovi, a zachrániť tak život deviatim ľuďom, jeho istota v role policajného detektíva sa začína rúcať.

CZOBOR, Vojtech
Habánka  / 6 zv.
slovenské historické romány
Habáni boli novokrstenci pochádzajúci z Nemecka, ktorí sa v 16. storočí uchýlili pred prenasledovaním na južnej Morave. Zostali po nich skvosty hrnčiarskej výroby i mnoho tajuplných príbehov. O štyristo rokov neskôr otec a syn Golbergovci naďabia na indície, ktoré ich privedú k odhaleniu tajomstva.

DICKENSONOVÁ, Lisa
Láska v Toskánsku / 3 zv.
anglické ľúbostné romány
Tridsiatnička Elle žije v Londýne a pracuje ako marketingová manažérka. Svoju prácu zbožňuje a na rozdiel od najlepšej priateľky, fotografky Laurie, sa bez muža po svojom boku necíti osamelá. Laurie však túži po láske a presvedčí ju, aby ju sprevádzala na desaťdňovej dovolenke pre nezadaných v Toskánsku. Elle súhlasí, s tým, že bude iba popíjať víno, jesť miestne špeciality a opaľovať sa. Neskôr s prekvapením zisťuje, že syn sympatických majiteľov penziónu je až priveľmi príťažlivý.

KLOKNER, Tomáš
Pod ochranou Poseidóna. Zo života antických civilizácií / 2 zv.
antické dejiny
Názov knižky sa odvoláva na gréckeho boha Poseidóna, ktorý je známy ako boh vodného živlu a morí. Pod jeho ochranou sa spoločne vydáme na plavbu do sveta fascinujúceho poznania o antických civilizáciách. Autor sa pokúša vzbudiť u čitateľa záujem o úžasnú dejinnú etapu a rozšíriť si všeobecné poznatky o rímskej antike.

KRAUSOVÁ, Karin
Babinec / 2 zv.
slovenské romány
Babinec ako vyšitý. Pripravený okamžite radiť, pomôcť, vypočuť, pofúkať, ale hlavne riešiť. Váš život, váš nový vzťah! Ako to naozaj chodí medzi babami, keď ide o chlapa? Navyše chlapa, ktorý stojí za to? To sa dozviete v novinke Karin Krausovej.

PROBSTOVÁ, Jennifer
Dohodnuté manželstvo 1. / 3 zv.
americké ľúbostné  romány
Majiteľka kníhkupectva chce zachrániť rodinné sídlo, a preto sa musí čo najrýchlejšie vydať. Láska ju však akosi obchádza. Ale ani vo sne si nepredstavovala, že jej osud privedie do cesty brata najlepšej priateľky, ktorý jej v detstve zlomil srdce. 

STEFÁNSSON, Jón Kalman
Letné svetlo a potom príde noc / 4 zv.
islandské romány
Neveľká dedina na západe Islandu, drsná príroda, miesto na hranici ľudskej obývateľnosti. Rozprávač vie o všetkom, čo sa tu deje: presne popisuje, s múdrosťou a nadhľadom komentuje, kladie otázky. Jednu zvlášť naliehavo: odkiaľ a kam smerujeme?

VÁŠÁRYOVÁ, Emília
Pr(a)vá dáma. Rozhovory s Jánom Štrasserom / 3 zv.
biografické romány
Emília Vášáryová svojím plachým úsmevom a zasneným pohľadom očarúvala celé generácie divákov. Rovnako presvedčivo stvárnila rozšafnú grófku, psychicky narušenú hrdinku či írečitú slovenskú žienku. Patrí k tomu vzácnemu hereckému druhu, ktorého umenie vekom nielenže nestráca nič zo svojich kvalít, ale je stále príťažlivé pre divákov i tvorcov.

VIRK, Andrea
Zajtra bude všetko inak / 3 zv.
slovenské skutočné príbehy
Po turbulentnom detstve, divokom dospievaní a neúspešnom manželstve bez vášne žije Yvette pokojný, vyrovnaný život v Rakúsku. Až kým nestretáva Kinnyho. Muža, ktorý ju zahrnie nepoznanou pozornosťou, láskou a ktorého si obľúbi aj syn Oliver. 
Skutočný príbeh o tom, že byť šťastný bez peňazí sa jednoducho NEDÁ.

WARRENOVÁ, Tracy Anne
Jediná noc / 4 zv.
americké historické romány
Mallory prišla o snúbenca a ani po roku sa z tej straty nespamätala. Útechu hľadá u dlhoročného priateľa Adama, no keď ich prichytia v háklivej situácii, neostane jej nič iné, iba sa zaňho vydať. A hoci v jeho náručí zažíva vášeň, o akej sa jej nikdy ani nesnívalo, svojimi citmi k nemu si vôbec nie je istá...

GAARDER, Jostein
Anton a Jonatán / 1 zv.
nórske príbehy pre deti
Anton a Jonatán sú najlepší priatelia. Anton je plyšový medvedík, ktorý sa rozpomína na šťastné chvíle strávené s chlapcom, ktorý si ho vozieval v košíku bicykla. Spoločne zažívali rôzne dobrodružstvá a tešili sa z drobností sveta okolo nich. Ale potom mal Jonatán nehodu a čosi sa zmenilo...

NANETTIOVÁ, Angela
Adalbertov denník  / 1 zv.
talianske dobrodružné romány pre deti
Narodil som sa v siedmom mesiaci. Bol som taký malý, že by som sa ľahko vošiel aj do rukáva a ešte by tam bolo dosť miesta. Nemal som vlasy, moja pokožka mala farbu mrkvy a bol som prvý chlapec v rodine žien. Keď ma moja mama, babka a tety zbadali, zhíkli: ´Bože môj!´ Iba otec mal dosť odvahy a povedal pravdu: „Je škaredý ako dedo Alberto, ešte škaredší...“  Jedenásťročný Adalbert sa zložito vyrovnáva so svojimi osobitosťami, s čudným menom, i s peripetiami začínajúceho dospievania..

NOPOLA, Tiina
Sára a traja Otovia / 1 zv.
fínske príbehy pre deti
Sára je jediné dieťa svojich rodičov. Privítala by niekoho, s kým by sa mohla hrať. Túžobne hľadí na maminkino bruško a dúfa, že do ich rodiny čoskoro pribudne súrodenec. Zatiaľ však neprichádza ani braček, ani sestrička. A tak zatúži po psíkovi.
Na začiatok stránky Tlač stránky