ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - november 2016

Knižné novinky - november 2016

Zvukové knihy vo formáte MP3

 

AFSHAR, Tessa

Perla z Moabu / číta Ivana Šeptáková / 647 min.

americké náboženské romány

Chudobná vdova Rút opúšťa svoj ľud a odchádza so svojou svokrou Noemi do Izraela. Pomáha jej obnoviť dom, z ktorého Noemi pred rokmi odišla spolu s manželom a dvoma synmi, o ktorých ju neskôr obrala smrť. Obe ženy sú už bez zásob a Rút, rozhodnutá ochrániť ich pred hladom, využije všetko, čo jej zostalo – mocný chrbát a odhodlané srdce.

 

CAESAR, Gaius Iulius

Zápisky o vojne v Galii. Zápisky o občianskej vojne a iné / číta Igor Šabek / 1490 min.

dejiny staroveku

Zápisky o vojne v Galii sú nielen brilantným historickým opisom vojen medzi Rimanmi a "barbarskými" Galmi, je to napísané na tej najvyššej umeleckej úrovni, a prezrádza nevšedný literárny talent svojho autora.

 

ČIERNY,  Michal

Prípad Corso / Dušan Kubaň / 875 min.

slovenské detektívne romány

Po revolúcii sa zločinnosť na Slovensku stala verejnou záležitosťou. Desivé odhalenia mafiánov a zábery z mafiánskych vrážd šokovali nepripraveného diváka najmä bezohľadnosťou a brutálnosťou. S kriminalitou hneď od začiatku bola a je spojená drogová scéna, ktorá nie je až tak okázalo na očiach, ale je rovnako obludná.

 

DUNAJ, Radovan

Pruhované beštie / číta Peter Lejko / 580 min.

slovenské romány

Šesť odsúdených deň po dni, týždeň po týždni systematicky pripravuje útek spoza vysokých múrov najväčšieho nápravného zariadenia v republike. Ľudské životy pre beštie v pruhovaných košeliach nič neznamenajú.

 

CHRISTIE, Agatha

Karty na stole / číta Michal Novák / 519 min.

anglické detektívne romány

Pán Shaitana, výstredný zberateľ kuriozít a organizátor okázalých večierkov, pozve Hercula Poirota na bridžovú partiu, počas ktorej mu chce predstaviť vlastnú „zbierku“ vrahov.

 

JURÍK, Marián a kol.

Hudobný terminologický slovník / číta Jozef Lapšanský / 1320 min.

slovníky – hudba

Slovník obsahujúci okrem základných terminologických hesiel i termíny z oblasti hudobnej teórie, dejín hudby, organológie a i.

 

LEE, Hyeonseo

Dievča so siedmimi menami / číta Jana Dolanská /  750 min.

anglické skutočné príbehy

Hyeonseo Lee vyrastala v Severnej Kórei a bola jednou z milióna ľudí chytených do pasce uzavretého a nemilosrdného diktátorského režimu. Od škôlky až po nútenú službu v Socialistickom zväze mládeže v štrnástich rokoch štát kontroloval každý aspekt jej života. Keď v roku 1990 nastal hladomor a Hyeonseo sa ocitla uprostred chaosu, hladu a represií, začala o svojom dovtedajšom pevnom presvedčení pochybovať. Je jej krajina naozaj „najlepšou na zemeguli“, ako jej vždy tvrdili?

 

MAY, Peter

Čierny dom / číta Peter Pilz / 960 min.

škótske romány

Sympatický policajný detektív Fin Macleod prichádza na škótsky ostrov Lewis vyšetrovať brutálnu vraždu, spáchanú podľa rovnakého scenára ako tá, čo práve vyšetruje v Edinburgu. Stretáva sa tu s bývalými kamarátmi i svojou prvou veľkou láskou. Desivé odhalenie brutálnej vraždy a hrozba ďalšieho násilia nútia Fina prebádať tajomstvá minulosti, kde sa skrýva kľúč k riešeniu.

 

MONOŠOVÁ, Martina

Sladké sny / číta Silvia Donová / 363 min.

slovenské romány

Do života hlavnej hrdinky, nečakane vstupuje priateľ z detstva Tibor a jeho sympatický syn Martin, ktorý sa za každú cenu pokúša upútať jej pozornosť. Má právo siahnuť po láske mladšieho muža, alebo sa má uspokojiť s tým, čo už v živote dosiahla?

 

MURÍN, Gustáv

V tieni Černobyľa / číta Dušan Kubaň / 335 min.

slovenské romány

Tentoraz je to román o neviditeľnej smrti, veľkých peniazoch a láske s názvom V tieni Černobyľa, v ktorom kombinuje dramatický dej s ešte dramatickejšími faktami. Tie odhaľujú hrdinovia knihy ako tajničku detektívky, kde ide naozaj o ľudské životy.

 

PETROWSKAJA, Katja

Asi Esther / číta Jana Dolanská / 464 min.

nemecké autobiografické romány

Autobiografický príbeh opisuje tragický koniec židovskej komunity v Kyjeve, ktorej súčasťou bola aj rozvetvená autorkina rodina, najmä bábuška Esther, ktorá sa nemeckým vojakom prihovorila v jidiš a tí ju ležérne a rutinne zastrelili na ulici.

 

PRONSKÁ, Jana

Rebelka / číta Silvia Donová / 581 min.

slovenské ľúbostné romány

Strhujúci príbeh lásky zo stredovekého Slovenska, odohrávajúci sa na pozadí skutočných historických udalostí. Temešvárskeho župana Štefana z Rozhanoviec kontesa Cecília očarí natoľko, že sa ju podujme zachrániť pred manželstvom s mužom, ktorému ide len o jej veno.

 

SÁNDOROVÁ, Anikó

El Camino. Cesta, ktorá vedie domov / číta Jana Dolanská / 353 min.

maďarské príbehy

Fascinujúci príbeh o autorkinej ceste do Santiaga de Compostela, po ktorej kráčali králi, básnici, svätci aj obyčajní ľudia.

 

SZCZYGIEł, Mariusz

Gottland / číta Dora Kulová / 360 min.

reportáže

Poľský novinár a spisovateľ v knihe predstavuje výber reportáží venovaných Českej republike, resp. Československu. V jeho dejinách sa horor strieda so smútkom a groteskou, autor z nezvyčajného uhla nazerá na zdanlivo známe udalosti a ľudí, ako je príbeh Baťovej firmy či Marty Kubišovej, ale predstavuje aj málo známe či úplne zabudnuté príbehy.

 

ŠIROKÁ, Zuzana

Polámané krídla. Príbeh o hľadaní lásky a nezlomnom priateľstve dvoch žien / číta Ivana Šeptáková / 396 min.

slovenské romány

Dve dávne priateľky sa po rokoch stretnú a vydajú na dobrodružnú cestu karavanom po Slovensku. Každá z nich si okrem batožiny vezie aj tajné túžby a želania: aspoň na niekoľko dní zhodiť manželské putá a slobodne si vydýchnuť, konečne stretnúť pravú lásku, zažiť nefalšovanú, živočíšnu vášeň, nájsť stratené sebavedomie, zázračný liek na zlomené srdce či aspoň samu seba.

 

Pre deti a mládež

 

DOYLE,  Arthur Conan

Stratený svet / číta Igor Šabek / 516 min.

anglické dobrodružné  romány

Štyria odvážlivci na čele s profesorom Challengerom sa vydajú do ťažko prístupných pralesov v povodí Amazonky, aby potvrdili alebo vyvrátili jeho tvrdenie o existencii predhistorického Strateného sveta, ktoré sa stalo terčom výsmechu. Počas expedície zažijú neuveriteľné dobrodružstvá, z ktorých naskakujú zimomriavky. Podarí sa im získať presvedčivé dôkazy a šťastne sa vrátiť domov?

 

KINSELLA, Sophie

Hľadá sa Audrey / číta Daniela Švolíková / 416 min.

anglické romány pre mládež

Štrnásťročná Audrey, ktorá ani zo svojej izby nevyjde bez slnečných okuliarov, má panický strach z akéhokoľvek kontaktu s neznámymi ľuďmi, a ak nemusí, radšej ani nevychádza z domu. Linus je prvý, s kým sa Audrey po dlhom čase dokáže normálne porozprávať. Pomôže Audrey priateľstvo s Linusom vymaniť sa z problémov? Zostane len pri priateľstve? To všetko sa dozviete v tejto knižke plnej romantiky, smútku, no najmä vtipu.

 

 

Najžiadanejšie zvukové knihy, u ktorých bol zmenený nosič z audiokaziet na CD vo formáte MP3

 

DVOŘÁK, Pavel

Kto zabil Viliama Žingora? / číta Jozef Lapšanský / 450 min.

slovenské romány

 

FELDEK, Ľubomír

Modrá kniha rozprávok / číta rada Šubová / 405 min.

slovenské rozprávky

 

HAWKEY, Raymond

Vedľajší účinok / číta Ľuboš Záhon / 570 min.

anglické romány

 

CHUDÍK, Michal

Žeravé dedičstvo / číta Dušan Ružička / 1170 min.

slovenské romány

 

JEFREMOV, Ivan Antonovič

Aténčanka Thais / číta Eva Curylová / 1170  min.

ruský historický román

 

KEROUAC, Jack

Na ceste / číta Igor Makovický / 870 min.

americké romány

 

Ľ Amur, Luis

Na západnej hranici / číta Dušan Ružička / 810 min.

americké romány

 

RÁKAY, Anton

Dvojitá stredová čiara / číta Dušan Ružička / 420 min.

slovenské romány

 

ŘÍHA, Bohumil

Predo mnou pokľakni / číta Dušan Ružička / 690 min.

české romány

 

ŘÍHA, Bohumil

Čakanie na kráľa / číta Dušan Ružička / 750 min.

české romány

 

SIENKIEWICZ, Henryk

Potopa I. / číta Milan Drotár / 1230 min.

poľské romány

 

SIENKIEWICZ, Henryk

Potopa II. / číta Milan Drotár / 1500 min.

poľské romány

 

SIENKIEWICZ, Henryk

Potopa III. / číta Milan Drotár / 1080 min.

poľské romány

 

Spod Tatier pod Fudžijamu / číta Igor Šabek / 960 min.

slovenské romány

 

VENTURIOVÁ, Maria

Víťazstvo lásky / číta Ľudmila Swanová / 720 min.

talianske romány

 

Knihy v Braillovom písme

 

DEDINSKÁ, Eva

Za náprstok šťastia / 4 zv.

slovenské romány

Karolína nemala v živote šťastie. Krátko po rozchode s milovaným mužom jej zomrela matka. Nerozumne sa vrhla do manželstva s Adamom a porodila mu syna. Nebola to však láska, čo ich spájalo. Aj úcta a priateľstvo sa vytratili, keď lekári trojročnému chlapcovi stanovili diagnózu - autizmus.

 

FOSSUM, Karin

Keď diabol svieti na cestu / 4 zv.

nórske detektívne romány

Autorka opisuje, ako násilie dokáže zničiť náš bežný život a hľadá odpoveď, za akých okolností niekto prekročí pomyselnú hranicu a stane sa vrahom.

 

GAVALDA, Anna

Billie / 2 zv.

francúzske romány

V tomto románe autorka opisuje nevšedný príbeh lásky dvoch študentov.

 

FRANTIŠEK

Meno Boha je Milosrdenstvo / 2 zv.

rozhovory

Jednoduchým a priamym jazykom pozýva pápež František každého muža a každú ženu na zemi na prostý, dôverný, osobný dialóg. Hovorí o milosrdenstve, ktoré má v jeho magistériu i svedectve ústredný význam. Každá stránka knihy vyjadruje vrúcnu túžbu priblížiť sa ku všetkým dušiam v cirkvi i mimo nej, ktoré hľadajú zmysel života.

 

GROFČÍK, Marián

Lada Svetom z Horného Vadičova do Libérie: cestovanie na žobráka / 3 zv.

slovenské cestopisné romány

Príbeh o africkej ceste je obyčajný denník, každodenné zápisky z cesty. Maroko, Západná Sahara, Mauretánia, Senegal, Guinea, Libéria a Pobrežie Slonoviny. To všetko na tridsaťročnej Lade 2105, zvanej Vasiľ. Ako sa im vôbec podarilo prejsť takú cestu?

 

HRAŠKOVÁ, Eva

Nežný dotyk nenávisti / 4 zv.

slovenské romány

Dve ženy. Dva odlišné ľudské osudy. Timea, ktorá má všetko a Lucia, ktorá takmer všetko stratila. Timea, mladá, krásna, s úspešnou kariérou a platom, o ktorom sníva každý. Jedného dňa však začne jej dokonalý život naberať spätný chod. Lucia, na rozdiel od Timey, nemá nič. Život jej ukáže krutosť opakujúcej sa histórie: stojí pred rovnakým životným rozhodnutím, ako kedysi jej matka... Ako zmení osudy oboch žien charizmatický muž? Ktorý cit je silnejší ako láska? Azda iba nenávisť...

 

CHRISTIE, Agatha

Smrť pri bazéne / 4 zv.

anglické detektívne romány

Slávny detektív Poirot sa dostaví do vidieckeho sídla, kam ho pozvala výstredná lady Angkatellová, namiesto srdečného prijatia ho čaká šokujúci výjav. Na zemi pri bazéne leží postrelený muž a umiera, jeho krv steká do vody...

 

KRIŠTOFÍKOVÁ, Adriana

Srdce má vlastnú hlavu / 3 zv.

slovenské romány

Záhadný príbeh Lívie a Niny sa odohráva vo Veľkej Británii, Rusku, Lotyšsku a na Ukrajine. Spája ich neľahký osud „sťahovavých vtákov“, zložité vzťahy s mužmi, tajomstvá a šokujúce odhalenia, odlúčenie od detí, smútok za domovom, ale aj odvaha nových začiatkov.

 

KUCHTOVÁ, Jaroslava

Túto noc nezaspím / 5 zv.

slovenské dievčenské romány

Príbeh plný emócií, nečakaných prekvapení, ale aj pravého študentského humoru nás unáša štvorročnou etapou života dievčaťa zaľúbeného do svojho idolu, milujúceho kone, tanec a prírodu. Dievčaťa, ktoré hľadá samo seba a pevnú pôdu pod nohami.

 

MONOŠOVÁ, Martina

Anglické prebúdzania (tajomstvá opérky) pokračovanie románu Lásky o piatej / 4 zv.

slovenské romány

Voľné pokračovanie, román Anglické prebúdzania, v ktorom sa príbeh mladej au-pair Petry završuje.

 

LAUČEK, Anton

Iba tak IV. / 1 zv.

slovenské poviedky

Kniha ponúka pár slov na zamyslenie, úsmev, poučenie aj ľahkovážne a s byľkou nadsadenia, jednoducho a iba tak.

 

LAUČEK, Anton

Iba tak V. / 2 zv.

slovenské poviedky

Anton Lauček napísal iba tak niekoľko krátkych textov. O známych postavách slovenskej literatúry, ale aj o ľuďoch absolútne neznámych. Spomenul niekoľko životných príhod, nevynechal reportážne črty zo svojich ciest.

 

LAUČEK, Anton

Iba tak VI. / 1 zv.

slovenské poviedky

Kniha ponúka poviedky na zamyslenie.

 

LAUČEK, Anton

Vybijem ti zuby viečkami. Iba tak / 2 zv.

slovenské poviedky

Kniha prináša nielen tie najlepšie, ale opäť aj zopár nových príbehov z pera spisovateľa a pedagóga Antona Laučeka. Všetko podané s rozprávačskou ľahkosťou a jemným ironickým nadhľadom.

 

MONOŠOVÁ, Martina

Perly tej druhej / 3 zv.

slovenské romány

Keď sa Adela a Richard pár rokov po škole znovu náhodne stretnú, vzplanie medzi nimi nečakane prudká vášeň. Nadšená Adela svojou staronovou láskou, necháva voľný priebeh svojim emóciám. Až neskoro zistí, že Richard už nie je voľný. Vtedy ho už nedokáže opustiť a postupne sa zmieruje s úlohou „tej druhej“...

 

PLATH, Sylvia

Sklenený zvon / 4 zv.

americké romány

Esther Greenwoodová, výborná a talentovaná študentka literatúry, odchádza do New Yorku na stáž. Pobyt vo veľkomeste výrazne zapôsobí na jej krehkú psychiku: pocit nečakanej slobody v nej zápasí s výchovou vštepeným pocitom zodpovednosti.

 

URSINY, Jakub – URSINY, Dežo

Ahoj Tato - Milý Kubo / 1 zv.

slovenské romány

V roku 1994 sa Jakub Ursiny presťahoval do bytu k svojmu otcovi Dežovi. Otec, v predtuche blížiaceho sa konca, s pocitom, že synovi musí odovzdať svoje životné poznanie, začal písať Jakubovi listy. Jakub túto výzvu opätoval a vznikol tak jedinečný dialóg medzi otcom a synom o najdôležitejších otázkach života i smrti, ktorá je vždy nebezpečne blízko. Listy síce putovali iba z jednej izby panelákového bytu do druhej, no naplnili svoj zmysel.

 

Pre deti a mládež

 

BŘEZINOVÁ, Ivona

Lentilka pre dedka Edka / 1 zv.

príbehy pre deti

Príbeh sa začína nevinnou historkou, kedy dedka Edka privedú domov policajti. Niežeby niečo zlé urobil, ako si pravnuk myslel, ale preto, že domov jednoducho netrafil. Postupne sa roztáča kolotoč situácií, v ktorých si rodina uvedomuje, že s dedkom nie je úplne všetko v poriadku. Po vyšetrení u doktora stanovili dedkovi diagnózu. Dedko Edko trpí Alzheimerovou chorobou.

 

GROCH, Erik

Píšťalkár / 1 zv.

slovenské rozprávky

Píšťalkára možno čítať ako rozprávku o putovaní jedného nahého človeka, ktorý nevidí dôvod na to, aby sa obliekol. Nevie, kam kráča a nepremýšľa ani o tom, prečo píska stále tú istú pesničku. Počas putovania stretne chválenkárskych anjelov, ale on si kráča ďalej, vyhrávajúc na píšťalke, až vystúpi na samý vrch hory.

 

 

Na začiatok stránky Tlač stránky