ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - november 2015

Knižné novinky - november 2015

Zvukové knihy vo formáte MP3

 

BARIČÁK, Pavel „Hirax“

Šlabikár šťastia. Sebaspoznanie, súvislosti, sebapremena / prevzaté / 930 min.

populárno-náučné publikácie

Šlabikára šťastia sa zameriava na sebapozorovanie ako spôsob spoznania a čistenia sa, vnímanie súvislostí pri veciach, ktoré sa nám neustále opakujú, začatie vnútorného dialógu, zbavenie sa zlozvykov a programov, ktoré nám škodia.

 

BARIČÁK, Pavel „Hirax“

Šlabikár šťastia. Návrat k sebe / prevzaté / 930 min.

populárno-náučné publikácie

Jednoduchou formou vhodnou pre prváčikov autor vysvetľuje princípy sebaprijatia, odpustenia, pozitívneho myslenia, „pustenia“ rodičov, pochopenia choroby, rozpustenia bolesti, vyriešenia „problému“, zanechania boja, počúvania srdca, vnímania symbolov života, oslobodenia sa od bôľov iných.

 

BOHUŠ, Ivan

Dr. Téry a Vysoké Tatry / číta Igor Šabek / 150 min.

biografie – horolezectvo – lekári

Edmund Téry sa zapísal do dejín „dobývania“ tatranských štítov najmä prvovýstupmi na Prostredný hrot a na Pyšný štít. Jeho zásluhou nevznikla len Téryho chata, postavená pod týmito končiarmi, ale aj dve chaty v Pilišských vrchoch. Knižka tematicky nadväzuje na publikácie Štefan Zamkovský a Vysoké Tatry (2011) a J. G. Rainer a Vysoké Tatry (2012), ktoré tiež vyšli vo Vydavateľstve I&B. Publikácia je bohato ilustrovaná.

 

BOHUŠ, Ivan

J. G. Rainer a Vysoké Tatry / číta Igor Šabek / 120 min.

biografie – horskí vodcovia

Za čias pôsobenia J. G. Rainera a jeho manželky Starý Smokovec prešiel určitým stavebným rozvojom, podľa obrazov z tohto obdobia môžeme konštatovať, že v maximálnom súlade s okolitou prírodou.

 

BOHUŠ, Ivan

Szontaghovci  a Vysoké Tatry / číta Igor Šabek / 180 min.

slovenské biografické romány

Autor v úvodnej časti opisuje pôvod rodu Szontaghovcov, ktorí prišli na dnešné územie Slovenska s vlnou Saských kolonistov. Samozrejme, zameriava sa na obdobie po roku 1873, kedy Dr. Szontagh st. prijal miesto kúpeľného lekára v dnešnom Starom Smokovci, ako zakladal Nový Smokovec, vykonával klimatické pozorovania, ktorými uistil seba, aj nedôverčivú verejnosť, že Tatry sú vhodné aj na zimný pobyt.

 

BOHUŠ, Ivan

Štefan Zamkovský a Vysoké Tatry / číta Igor Šabek / 90 min.

biografie – horskí vodcovia – chatári

Príbeh horolezca, horského vodcu, záchranára a chatára, ktorému prasklo srdce, že musel opustiť svoje milované Tatry...

 

BOHUŠ, Ivan

Tatranské chaty. Majáky v mori skál a snehu / číta Igor Šabek / 420 min.

monografie – tatranské chaty

Kniha podáva obraz o dôvodoch vzniku, výstavbe a osudoch tatranských chát. V úvodných kapitolách autor opisuje spôsoby núdzového nocľahu prvých návštevníkov Tatier a venuje sa loveckým chatám, ktoré sa neskôr stali základom niektorých z tatranských osád. Hlavnú časť publikácie venuje vysokohorským chatám, vrátane tých, ktoré z rôznych dôvodov zanikli. V záverečných kapitolách nezabúda ani na nerealizované projekty a na "schroniska", vybudované v poľskej časti Vysokých Tatier. V knihe je opísaných približne 60 objektov.

 

ČIČVÁK, Martin

Kukura – jeho život ako ho prežil Čičvák / číta Peter Pilz / 810 min.

biografické romány

Príbeh dramatického života človeka, ktorý ako jeden z mála slovenských umelcov prešiel doslova celý svet, osobne spoznal najvýznamnejších európskych umelcov svojej doby, preslávil sa v Nemecku a napokon sa vrátil na Slovensko, aby dnes viedol jedno z najdôležitejších slovenských divadiel.

 

FOSSUM, Karin

Kto sa bojí vlka / číta Jana Dolanská / 613 min.

nórske detektívne romány

Errkiho útek zo psychiatrie sprevádzajú nepredvídané komplikácie a to, že sa stáva podozrivým z vraždy starej ženy, je len začiatkom príbehu s mnohými nečakanými zvratmi. Autorka mu stavia do cesty ďalších ľudí žijúcich na okraji spoločnosti, takže román, ktorý má miestami až nádych čiernej grotesky, je zároveň pozoruhodnou sondou do života zatracovanej časti nórskej spoločnosti.

 

NESBØ, Jo

Headhunters. Lovci mozgov / číta Dušan Kubaň / 600 min.

nórske detektívne romány

Strhujúci thriller od jedného z najlepších autorov kriminálnych románov súčasnosti. Roger Brown pokladá sám seba za najlepšieho headhuntera – lovca mozgov, čo je označenie pre človeka, ktorý dokáže získať pre firmy vysokokvalifikovaných pracovníkov. Miláčik žien Clas Greve je dokonalý kandidát na akýkoľvek manažérsky post. Navyše, vlastní nesmierne vzácny obraz od Rubensa, na ktorý si Brown ostrí zuby. Ak by získal obraz, podarilo by sa mu tým vyriešiť všetky ekonomické problémy a manželka Diana, ktorá túži mať umeleckú galériu, by bola konečne spokojná... Každý chce niečo. A nikto to nedostane zadarmo. Musí ísť cez mŕtvoly. Lov sa môže začať!

 

MURÍN, Gustáv

Trojhlas. Lasica – Štepka – Suchý / číta Jozef Lapšanský / 300 min.

biografické romány

Z knihy rozhovorov znejú súčasne hlasy troch ikon československého humoru - Milana Lasicu, Stanislava Štepku a Jiřího Suchého. Všetci traja majú niečo spoločné: spočiatku boli súčasťou humoristickej dvojice, sú autormi textov pesničiek, ktoré sa hrajú dodnes. Hoci nechceli byť politickými glosátormi, dostali sa do nepriazne vtedajšej politickej moci. Ich výpovede úsmevne i vážne charakterizujú jednu veľkú epochu, ktorej úskaliami prešli - každý po svojom - a nestratili pritom chuť a silu rozosmievať nás.

 

RIMOVÁ, Andrea

Kámasútra našich klamstiev / číta Ivana Doričová / 464 min.

slovenské romány

Strhujúci príbeh ženy, ktorá odmieta žiť v klamstve a je odhodlaná prevrátiť svet naruby, aby získala naspäť svoj život a šťastie.

 

SOJKOVÁ, Zdenka

Skvitne ešte život. Kniha o Ľudovítovi Štúrovi / číta Jozef Šimonovič / 996 min.

biografické romány

Pred vyše 160 rokmi sa v Štúrovej bratislavskej izbietke zišla hŕstka dvadsaťročných mládencov a dohodli sa, že odteraz povýšia slovenčinu na spisovný jazyk. Po nešťastnom konci revolúcie 1848 - 1849 všetko nasvedčovalo tomu, že ich vzletné plány sa rozplynú ako sen. Dnes vieme, že Ľudovít Štúr a jeho druhovia naozaj položili trvácny základ spisovnej slovenčiny. A nielen to!

 

TORNIELLI, Andrea – GALEAZZI, Giacomo

Pápež František – táto ekonomika zabíja / číta Jozef Lapšanský / 570 min.

ekonomika – chudoba

Stačilo niekoľko viet, ktoré pápež povedal proti „ekonomike, ktorá zabíja“, aby ho označili za marxistu. Že autormi istých komentárov sú vydavatelia finančných denníkov alebo predstavitelia niektorých pravicových hnutí, pravdepodobne nikoho neprekvapuje. Oveľa prekvapujúcejšie je, že s nimi súhlasí aj časť katolíckeho sveta. O sociálnej nerovnosti a o chudobných je dovolené hovoriť iba pod podmienkou, že sa tak deje zriedka. Andrea Tornielli a Giacomo Galeazzi, medzinárodne uznávaní vatikanisti, novinári denníka La Stampa a webovej stránky Vatican Insider, poukazujú na to, že základom uvažovania pápeža Františka je evanjeliová radikálnosť cirkevných otcov.

 

VÉRANT, Samantha

Sedem listov z Paríža / číta Beáta Drotárová / 539 min.

americké ľúbostné romány

Devätnásťročná Samantha Vérant počas svojho európskeho výletu spoznala francúzskeho vedca Jean-Luca. V uliciach Paríža spolu prežili jeden deň. Po návrate domov ju čakalo sedem nádherných milostných listov. O dvadsať rokov neskôr, keď uvažuje o rozvode a chybách, ktorých sa vo svojom živote dopustila, objaví Jean-Lucove staré listy. Cez internet ho vypátra, aby sa mu ospravedlnila. Puto, ktoré ich spájalo, sa veľmi rýchlo obnoví a všetko je presne tak, ako v roku 1989, keď ho opustila na vlakovom nástupišti v Paríži.

 

VARÁČKOVÁ, Miroslava

Adaptácia / číta Katarína Turčanová / 587 min.

slovenské vedecko-fantastické romány

Zoya mala všetko: domov, rodinu, kamarátov. A potom ľudstvo zdecimovali epidémie a vojny. Teraz nemá nikoho: ani rodinu, ani kamarátov, ani priateľa. Prišla aj o domov. No prispôsobila sa. Vpred ju poháňa len mapa a nádej, že ju dovedie do posledného útočiska na Zemi.

 

NESBØ, Jo

Doktor Proktor a koniec sveta. Možno. / číta Pavol Pivko / 458 min.

nórske romány pre deti

Doktor Proktor má pre vás prichystanú ďalšiu sériu neuveriteľne šialených dobrodružstiev. Pripravte sa na inváziu mimozemšťanov, pravdu o tom, ako naozaj miznú ponožky v práčkach, na hada škrtiča v kanalizácii, na pravého žabieho muža a nie úplne pravých paviánov, na zákerné vafľovače aj nie úplne doladené balančné topánky. A navyše si dávajte pozor na sedemnohého peruánskeho vysávača, na kráľa v exile i na koniec sveta. Možno.

 

NESBØ, Jo

Doktor Proktor a veľká lúpež zlata / číta Pavol Pivko / 308 min.

nórske romány pre deti

Pokus o vlúpanie sa do boháčovho podzemného laboratória na tavenie zlata zlyhá a navyše hrdinov tlačí i čas - inšpekcia Nórskeho zlatého fondu je naplánovaná o tri dni a tak, aby sa predišlo národnej panike, Nilly a Lisa nastúpia do futbalového tímu a s pomocou prdiprášku a ďalších šialených vynálezov Doktora Proktora sa pokúsia vyhrať zlatú trofej.

 

PATTERSON, James – RAYMONDOVÁ, Emily

Prvá láska / číta Katarína Turčanová / 422 min.

americké dievčenské romány

Čo môže byť vzrušujúcejšie, než výlet naprieč krajinou – navyše so svojou životnou láskou? Užívať si dni plné slobody, jesť nezdravé jedlá, ocitnúť sa na večierku plnom hviezd, oddávať sa adrenalínovej jazde? Život nie vždy beží podľa plánu a vždy sa môže objaviť niečo, pred čím sa jednoducho nedá utiecť...

 

PICHON, Liz

Tom Gates 2. Moje perfektné výhovorky (a kopa ďalších super vecí) / číta Peter Olejár / 142 min.

anglické romány pre deti

Druhé pokračovanie úplne šialených nápadov Toma Gatesa. Tom má dva týždne prázdnin, a teda aj hromadu času na životne dôležité veci.

Nad Tomovou pohodou sa však zbierajú mračná v podobe jeho divnej staršej sestry Delie. Keď jeho geniálne plány skrížia nečakané problémy, musí vytiahnuť tie najlepšie zo svojich výhovoriek.

 

PICHON, Liz

Tom Gates 3. Všetko fičí podľa plánu (tak trochu) / číta Peter Olejár / 156 min.

anglické romány pre deti

Bláznivý Tom Gates sa vracia v treťom pokračovaní svojich dočarbaných denníkov a zdá sa, že všetko fičí podľa plánu. Zasa sa začala škola, no nie je to až také zlé. Blíži sa športový deň, školský trh a Tomove narodeniny. A čo je ešte lepšie, jeho otrasná sestra Delia sa nechce zúčastniť žiadnej z týchto akcií!

 

 

Najžiadanejšie zvukové knihy, u ktorých bol zmenený nosič z audiokaziet na CD (MP3)

 

BALÁŽ, Anton

Tábor padlých žien / číta Miroslav Kolbašský / 720 min.

slovenské romány

 

BROZSKIEWICZ, Jerzy

Vesmírne dobrodružstvá / číta Dušan Ružička / 390 min.

poľské fantazijne romány pre mládež

 

BULWER-LYTTON, Edward George

Posledné dni Pompejí / číta Hana Šubová / 990 min.

anglická literatúra

 

CENTKIEWICZ, Alina – CENTKIEWICZ, Czesław

Smer Antarktída / číta Koloman Čilík / 660 min.

poľské cestopisné romány

 

JÉGÉ, Ladislav Nádaši

Adam Šangala / číta Hana Šubová /  480 min.

slovenské dedinské romány

 

GISEVIUS, Hans Bernard

Adolf Hitler diel 1 / číta Igor Šabek / 1170 min.

nemecké biografické romány

 

GISEVIUS, Hans Bernard

Adolf Hitler diel 2 / číta Igor Šabek / 930 min.

nemecké biografické romány

 

KESEY, Ken

Bol som dlho preč / číta Igor Makovický / 810 min.

 anglické romány

 

REMARQUE, Erich Maria

Nebo nepozná obľúbencov / číta Jozefína Ondrejčáková / 660 min.

nemecké romány

 

STYRON, William

Sophiina voľba / číta Milan Drotár / 2100 min.

anglické romány

 

SÜSKIND, Patrick

Parfum / číta Anton Kaščák / 540 min.

nemecké psychologické romány

 

SUSANNOVÁ, Jacqueline

Údolie bábik / číta Marta Konôpková / 1020 min.

anglické romány

 

Sväté písmo / číta Dezider a Štefan Alberti, Eva Stráňaková / 690 min.

 

TOLSTOJ, Lev Nikolajevič

Anna Kareninová diel 1 / číta Eva Curylová / 1140 min.

 

TOLSTOJ, Lev Nikolajevič

Anna Kareninová diel 2 / číta Eva Curylová / 960 min.

 

 

Knihy v Braillovom písme

 

BENKOVÁ, Jana

Malinový sen / 3 zv.

slovenské romány

Román je o tom, že aj v tomto uponáhľanom čase, keď všetci žijeme pod obrovským tlakom, ešte existujú aj krásne vzťahy plné lásky a ohňa...

 

BENKOVIČOVÁ, Linda

Krásne, sexi, nezadané / 2 zv.

slovenské romány

Príbeh štyroch úplne odlišných žien, ktoré však majú niečo spoločné – sú krásne a inteligentné, ale sklamané životom, mužmi, vzťahmi, láskou a sú... Nezadané. Dobrovoľne. Odmietajú sa zmieriť s tým, že by preto mali plakať do vankúša. Rozhodnú sa, že sa nenechajú zlomiť a odteraz ony budú určovať pravidlá a užívať si. Ale je to naozaj také jednoduché?

 

BULBECK, Soňa

Tajomstvo závoja / 2 zv.

romány cestopisné – Saudská Arábia

Vianoce v Saudskej Arábii, hlinené domy pri mrakodrapoch, prach a piesok, muži v bielej nočnej košeli na nákupoch, ženy v čiernych závojoch... Musíte tam prežiť dlhý čas, aby ste pochopili, že život v Arábii nie je čierno-biely...

 

ČENGEL SOLČANSKÁ, Marianna

Láska na vlásku. Jedna tvár, dve srdcia / 4 zv.

slovenské romány

Kováčov syn Tomáš je večne nespokojný. Chcel by dosiahnuť viac, učiť sa písať a čítať, vidieť svet. Keď mu hrozí sobáš s Hanou, jednoduchým dievčaťom od susedov, vezme nohy na plecia a zamaskovaný v skupine komediantov príde na kráľovský hrad. Tam sa pripletie do cesty korunnému princovi Matejovi...

 

FULMEKOVÁ, Denisa

Štrikovaní frajeri. Niekedy je lepšie sa nezoznámiť / 3 zv.

slovenské romány

Sú štyri, stretávajú sa, klebetia, a keď treba, vedia sa podržať. Samy o sebe by povedali, že tvoria podpornú skupinu. Marta má fungujúcu rodinu, no napriek tomu s ňou zamáva mladík, ktorý nie je len tuctový spolupracovník. Slobodná Patrícia stále hľadá priateľa. Klára sa rozviedla, ale život bez partnera si nechce pripustiť. A Ľuba napriek egoistickému manželovi túži po druhom dieťati. Každá je iná, každá si žije svoj príbeh, no všetky túžia po láske a chcú veriť v šťastné konce.

 

HERIBANOVÁ, Tamara

Misia Eva v Thajsku / 2 zv.

slovenské príbehy

Evka nielenže vyhrala exotickú dovolenku, ale podarilo sa jej dať dokopy aj rozhádaných rodičov. Už zasa sú kompletná rodina. Alebo nie? Evka má totiž ešte jeden veľký sen. Chcela by súrodenca. Podarí sa jej nahovoriť rodičov pod thajskými palmami, aby jej splnili tento sen?

 

KOZMON, František

Posledný prípad kapitána Čontoša / 2 zv.

slovenské detektívne romány

Detektívny prípad, ktorý sa začína dvojnásobnou vraždou, sa síce odohráva v hlavnom meste, no mohol sa stať kdekoľvek na Slovensku. Čo spája obete – desaťročného Jakuba s päťdesiatročným podivínom Jozefom Orechom? A ako s nimi súvisí zranené, sotva dvanásťročné dievča Rebeka, ktoré nikomu nechýba? Čo tají rodina zavraždeného chlapca a kam sa stratil ich starší syn, ktorý mal dávať na mladšieho brata pozor? Na tieto, ale i na ďalšie otázky hľadá odpovede vyšetrovateľ kapitán Richard Čontoš a mladá doktorandka Hana Filová.

 

LITTLOVÁ, Elizabeth

Drahá dcéra / 5 zv.

anglické romány

Jenie Jenkinsová je prefíkaná, provokatívna celebritka. Pred desiatimi rokmi ju odsúdili za vraždu vlastnej matky, krásky z vyššej spoločnosti, ktorá vystriedala viacerých bohatých manželov a bola známa charitatívnou činnosťou. Keďže sa dodatočne zistí, že s dôkazovým materiálom sa v kriminalistickom laboratóriu manipulovalo, Jenie prepustia z väzenia. Pochybnosti však zostávajú, a tak si Jenie za pomoci svojho právnika zmení identitu a rozhodne sa konať na vlastnú päsť. Stále ju však prenasleduje neistota, či skutočne nevraždila ona...

 

PAISIJ

Život starca Arsénia Kappadockého  / 2 zv.

biografické romány – svätci – mnísi

Starec Paisij Svätohorský bol jednou z najuznávanejších osobností gréckeho duchovného života 20. storočia. Jeho veľkým vzorom bol Arsénios Kappadocký, ktorého strhujúci život opisuje veľmi pútavou formou na základe svedectiev svojich krajanov. Kniha poskytuje čitateľovi jedinečné informácie o starcovi Arséniovi a o jeho rodnej Kappadokii v dnešnom Turecku, ktorá bola v minulosti silným duchovným a intelektuálnym centrom.

 

ŠAVOL

Pojedači Boha / 1 zv.

populárno-náučné publikácie

Knižka je pozvaním na cestu. Cestu k sebe samému, cestu k Bohu, cestu k nádeji a pokoju.

 

CARMACKOVÁ, Cora

Zbohom, nevinnosť / 3 zv.

americké romány pre mládež

Študentka herectva Bliss sa rozhodne pre románik na jednu noc. Keď dôjde na lámanie chleba, utečie pred príťažlivým mužom. Na druhý deň jej na úvodnej hodine predstavia nového učiteľa a Bliss od údivu padne sánka. Príťažlivý učiteľ Garrica je muž, ktorý pred ôsmimi hodinami ležal nahý v jej posteli. Prvý diel zo série „Zbohom nevinnosť“.

 

VARÁČKOVÁ, Miroslava

Nepobozkaná / 3 zv.

slovenské dievčenské romány

Sladkých šestnásť a na obzore žiadny frajer, žiadna pusa, žiadne randenie.

To je údel druháčky Dominiky, ktorá si najviac na svete želá, aby sa zbavila nálepky „nepobozkanej“. Jedného dňa sa jej do cesty pripletie Šarkan, chalan s krásnymi očami a nevyspytateľnou povahou, ktorý jej celkom poblázni hlavu a vnesie jej do života dlho očakávaný závan romantiky. Nepotrvá dlho a Dominike sa začnú plniť najtajnejšie sny. O bozkoch. O láske. O človeku, ktorý dokáže narušiť jej nudný stereotyp.

 

Na začiatok stránky Tlač stránky