Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Knižné novinky - marec 2023

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

BANÁŠ, Jozef

Karneval krýs : príbeh z prašivých čias /číta Igor Šabek/ 774 min.

slovenské romány

Hlavný hrdina sa rozhodne vstúpiť do politického karnevalu, ale rýchlo zistí, že charakter človeka sa spozná vtedy, keď dostane do rúk moc. Na vlastnej koži sa presvedčí, že takzvané demokratické voľby sú ideálny systém, v ktorom jedni zlodeji legálne vymenia druhých, aby rozkradli peniaze tých, ktorí ich volili.

BRNKOVÁ, Michaela

Iba desať dní /číta Jana Poľová/ 529 min.

slovenské romány

Veronika nebola šťastná v prítomnosti a Richard bol zase nešťastný z minulosti.

A aj keď to neplánovali, v podstate sa ani nepoznali, osud ich spojil a dali si 10 dní bez akýchkoľvek záväzkov a sľubov!

COOK, Robin

Vírus /číta Matúš Malý/ 841 min.

americké romány

Emma a jej malá dcéra sa počas dovolenky nakazili konskou encefalitídou – smrteľnou vírusovou chorobou. Poisťovňa však odmieta uhradiť poplatky za ich liečbu, preto sa jej manžel Brian rozhodne odhaliť temnú stránku tohto skorumpovaného zdravotníckeho priemyslu a ľudí, ktorí ho riadia.

DAHL, Alex

Dievča s cudzím srdcom /číta Antónia Kurimský Oľšavská/ 687 min.

nórske romány

Keď sa Alisonina šesťročná dcéra Amalie utopí, jej svet sa ponorí do temnoty. Chce len jediné: aby sa Amalie vrátila. Náhodou sa dozvie, že dievča, ktoré dostalo srdce jej dcéry, býva neďaleko. Na rozdiel od Amalie má Kaia budúcnosť. Je nažive, pretože v jej hrudi bije Amaliino srdce. A kdesi v najhlbších zákutiach Alisoninej mysle sa pomaly začína rodiť nebezpečný plán...

DAHL, Alex

Smrtiaca posadnutosť /číta Slavomíra Fulínová/ 690 min.

nórske romány

Pokojný život psychoterapeutky Kristíny sa zmení vtedy, keď ju klientka poprosí, aby za ňou prišla na jej chatu v odľahlých horách. Kristína sa ju vydá hľadať do divočiny. V opustenej chate uprostred lesa však namiesto Leah objaví jej nedokončený rukopis, ktorý odhalí, že v skutočnosti nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá...

DYKESOVÁ, Amanda

Čie sú to vlny /číta Svetlana Wittnerová/ 789 min.

americké romány

Po skončení druhej svetovej vojny uverejní istý rybár báseň s posolstvom: Pošlite mi kameň za každého človeka, o ktorého ste prišli, a ja postavím niečo, čo bude darúvať život. O niekoľko desaťročí neskôr sa Annie vráti na mainske pobrežie, kde nájde kamenné ruiny rybárovho diela a pokúša sa zistiť, čo spôsobilo rozkol aj jej rodiny...

DŽERENGOVÁ, Petra

Kedy, ak nie teraz /číta Miriama Fedorková/ 607 min.

slovenské romány

Ako by ste zareagovali, ak osoba ktorá vás vychovala, sa po šesťdesiatpäťke rozhodne vydať za lásku z mladosti a presťahovať do zahraničia? To sa prihodí Miriam, ktorá sa vracia domov na vianočné sviatky. Babka jej podaruje svoj denník a Miriam rozpletá nitky vedúce k odhaleniu rodinného tajomstva. Odhodlá sa na nové kroky v živote aj ona sama? A dozvie sa, kto bol jej otec a prečo jej ho zatajovali?

FOLEY, Lucy

Apartmán v Paríži /číta Magdaléna Škerenčáková/ 700 min.

anglické romány

Jess potrebuje začať odznova. Požiada nevlastného brata Bena, či môže uňho chvíľu bývať. Jess príde do krásneho apartmánu a je ním ohúrená – naozaj si ho Ben môže dovoliť? Po bratovi sa však zľahla zem. Čím dlhšie je nezvestný, tým väčšmi sa oňho obáva. Benovi susedia sa netaja tým, že jeho sestra nie je v dome vítaná. Vyzerá to tak, že sa Ben ako novinár zamotal do čohosi omnoho závažnejšieho…

GILLEROVÁ, Katarína

Výnimočná /číta Miriama Fedorková/ 687 min.

slovenské romány

Nesmierny obdiv, ktorý Diana pociťuje k Alanovi, jej pomáha prekonať bolesť spôsobenú otcovým odchodom od rodiny. Ich vzťah prerastie do lásky. Alan si vo vzťahu kladie tvrdé podmienky, no Diana ochotne plní jeho želanie. Tragická nehoda v otcovej novej rodine Dianu postaví pred výzvu: zabudnúť na nenávisť a pomôcť tým, čo to potrebujú.

KLASSENOVÁ, Julie

Lekárnikova dcéra /číta Kristína Bartošová/ 854 min.

americké romány

Lilly pomáha v otcovej lekárni a stále spomína na matku, ktorá pred pár rokmi bez slova zmizla. Celá dedina si o tom šepká, ale jej otec o tom odmieta hovoriť. Keď jej príbuzní ponúknu možnosť bývať s nimi v Londýne, Lilly objaví nielen radosti a nástrahy vyššej spoločnosti, ale aj stopy vedúce k matke...

KOZMON, František

Srnka /číta Michal Novák/ 754 min.

slovenské romány

V Bratislave vyčíňa vrah, ktorý si vyberá mladé a nezadané ženy. Nič netušiace obete čaká u nich doma, kde ich následne uväzní a pred brutálnou vraždou ich vystaví peklu. Zanecháva po sebe stopy, ktoré napovedajú, že si ctí staré poľovnícke tradície. Považuje zavraždené ženy za korisť?

MINIER, Bernard

Lucia /číta Michal Novák/ 783 min.

francúzske romány

Skupina študentov kriminológie odhalí existenciu vraha, ktorý svoje obete aranžuje podľa renesančných obrazov. Keď polícia nájde brutálne ukrižovaného madridského vyšetrovateľa, jeho partnerka Lucia Guerrero sa s pomocou študentov púšťa do zložitého vyšetrovania.

MUSIL, Miroslav

Louise Weiss a Milan Štefánik : príbeh vzťahu dvoch úžasných Euroobčanov /číta Miroslav Musil/ 268 min.

biografie

Príbeh vyrozprávaný ústami Louisy Weissovej opisuje v 79 krátkych príbehoch jej život, osudové stretnutie s M. R. Štefánikom, vzájomne vzťahy a spoluprácu až do jeho tragickej smrti v máji 1919. Záverečná časť knihy približuje priebeh udalostí v Európe i Československu po smrti Štefánika a činnosť L. Weissovej pri naplňovaní odkazu Štefánika.

NAVRÁTIL, Martin

Okolo sveta 5 : na potulkách v čase, keď sa zastavil svet /číta Gabriel Lukáč/ 450 min.

cestopisy

V knihe sa spolu s autorom okrem destinácií ako Irak, Afganistan, Stredoafrická republika a Grónsko pozrieme aj do Nigérie, Izraela, ale aj do troch netypických štátov Južnej Ameriky – okrem iného do Francúzskej Guayany, kde sa cvičia cudzinecké légie a kde donedávna fungovala krutá väznica.

NEUHAUSOVÁ, Nele

Priateľstvo naveky /číta Dora Kulová/ 949 min.

nemecké romány

Zabehané rodinné vydavateľstvo preberá tretia generácia, ktorej sa nedarí udržať renomé, akému sa tešilo dlhé roky. Vedenie preto povolá z Ameriky skúseného manažéra, ktorý patrí do rodiny. A práve vtedy dochádza k vražde programovej riaditeľky a aj jej zástupcu. Kriminalisti narazia na dobre strážené tajomstvo, ktoré poznali obe obete, a to bolo ich rozsudkom smrti.

SACKS, Oliver

Migréna /číta Igor Šabek/ 949 min.

terapia

Migréna je ďalšou skvelou knihou, ktorá nám pomôže lepšie pochopiť tajomstva ľudského mozgu, a to prostredníctvom sledovania a práce s ľuďmi, ktorí sú možno trochu "ini" ako my. Doktor Oliver Sacks tvrdí, že migrénu nemožno chápať len ako chorobu, ale treba ju vnímať ako komplexný stav, ktorý zohráva v živote každého jednotlivca jedinečnú úlohu.

STAŠKO, Mojmír

Predbehol dobu : vzlety a pády trénerského mága Antona Malatinského /číta Jozef Lapšanský/ 908 min.

biografie

Kniha predstavuje život Antona Malatinského. Popisuje, aký bol futbalista, za čo sa dostal do väzenia, ako si počínal v Rakúsku a ako v Holandsku, kedy chcel sám emigrovať a čo mu v tom zabránilo. V Trnave je po ňom pomenovaný štadión.

ŠABEK, Igor

Tanec smrti /číta Igor Šabek/ 1161 min.

slovenské romány

Hlavný hrdina Niko zostal po skončení štúdií bez prostriedkov a strechy nad hlavou. Vďaka náhode zdedil majetok so záhadným pôvodom. O dedičstvo majú záujem osoby s kriminálnym pozadím, pred ktorými sa mu úspešne darí unikať. Ako historik sa rozhodne pátrať po okolnostiach z dávnej minulosti, určujúcich jeho existenciu. Tie ho privedú na Krétu, „ostrov starých tajomstiev“, aby tam spoznal svoj osud.

Pre deti a mládež

HANOVÁ, Jenny

Navždy tvoja Lara Jean /číta Magdaléna Škerenčáková/ 636 min.

americké romány

Maturantka Lara Jean je bláznivo zamilovaná do svojho priateľa Petra, jej otec sa znovu žení a Margot sa na leto vracia domov. Hotová idylka. Nič však netrvá večne a Lara stojí pred veľkým rozhodnutím: Kam pôjde na vysokú a ako to ovplyvní jej vzťah s Petrom? Staví na srdce alebo rozum?

HANOVÁ, Jenny

Všetkým chalanom, ktorých som milovala /číta Katarína Turčanová/ 660 min.

americké romány

Lara svoje city pred chalanmi vždy tajila, a keď sa chcela zamilovanosti konečne zbaviť, napísala list o tom, ako sa cíti. Listy zapečatila a ukryla do škatuľky pod posteľou. Jedného dňa však listy zmiznú a Lara zistí, že ich niekto rozposlal. Zrazu musí čeliť všetkým pocitom, ktoré pred svetom – a hlavne pred adresátmi listov – starostlivo schovávala!

HANOVÁ, Jenny

P.S. Stále ťa milujem /číta Katarína Turčanová/ 628 min.

americké romány

Lara Jean nečakala, že sa do Petra skutočne zamiluje. Veď len predstierali, že spolu chodia. V jednej chvíli to však obaja predstierať prestali. Lara Jean nebola nikdy zmätenejšia ako teraz a nevie, čo robiť. Dokonca sa do jej života vracia chalan, čo sa jej kedysi páčil, a spolu s ním i to, čo k nemu cítila. Môže dievča ľúbiť dvoch chalanov naraz?

HLAVATÁ, Dana

Môj bracho je magor /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 435 min.

slovenské romány

Mirke lezie mladší brat Mirko na nervy, je jej stále v pätách, ba čo viac, je to žalobaba v nohaviciach, ochotná utopiť ju v lyžičke vody, keď neurobí, čo on chce. Tí dvaja si robia neustále napriek, no keď príde na lámanie chleba, takú súrodeneckú súdržnosť by ste inde márne hľadali.

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME A E-BRAILLE

BULBECK, Soňa

Deti z fary / 3 zv.

autobiografické spomienky

Kniha odkrýva životné osudy dvadsiatich detí, narodených na slovenských evanjelických farách v období bývalého Československa. Ide o mimoriadne zaujímavé príbehy skutočných ľudí, ktorí nenápadne a skromne žijú svoje životy, a predsa majú čo povedať.

GAŠPARÍK, Peter

Smrť v Štiavnici / 2 zv.

slovenské romány

Fotograf Kornel Karovič a novinárka Žaneta prichádzajú do Banskej Štiavnice, aby napísali článok o mladíkoch zasypaných v starej bani. Pri skúmaní dávno uzatvorenej bane sa Karovič zamotáva do záhadných udalostí, z ktorých niet východiska. Zdá sa, že mágia Banskej Štiavnice a tajomstvom zahalené záhadné úmrtia budú nad jeho sily...

GERRITSENOVÁ, Tess, BRAVER, Gary

Študentka / 4 zv.

americké romány

Taryn Moorová skočila zo štvrtého poschodia.  Prečo by však úspešná študentka bostonskej univerzity len tak ukončila svoj život? Vyšetrovanie ukáže, že nevinne vyzerajúca kráska mala aj temnú stránku a pitvou zistené tehotenstvo bolo len špičkou ľadovca jej komplikovaných vzťahov s mužmi.

HENRYOVÁ, Emily

Letná stávka / 5 zv.

americké romány

Autorka ľúbostných románov January Andrewsová a uznávaný spisovateľ Augustus Everett trávia letné mesiace v susedných plážových domoch. Raz večer uzavrú stávku: on strávi leto písaním romantického príbehu a ona napíše seriózny román. Ich plán je jednoduchý: obaja dopíšu knihu a nikto sa do nikoho nezamiluje. Len či...

KATZ, Daniel

Keď pradedo lyžoval do Fínska / 3 zv.

fínske romány

Román opisuje osudy troch generácií spisovateľovej židovskej rodiny. Pestré rozprávanie, plné neuveriteľných príbehov, sa odohráva v Rusku, odkiaľ rozprávačovho dedka na začiatku storočia odvlečú kozáci do vojenskej školy, v Helsinkách, na frontoch, v zákopoch a lazaretoch prvej a druhej svetovej vojny.

KEELANDOVÁ, Vi

Iskra / 4 zv.

americké romány

Hlavná hrdinka si po návrate z dovolenky omylom vezme z letiska cudzí kufor. Našla v ňom drahé pánske topánky a značkové oblečenie. Zavolá na číslo na visačke a keď sa stretne s majiteľom kufra – skromným, zábavným a bystrým Donovanom - okamžite medzi nimi preskočí iskra.

KELEOVÁ-VASILKOVÁ, Táňa

Olívia / 3 zv.

slovenské romány

Mladá hrdinka Olívia miluje husle a túži po pokojnom živote.  Lenže osud je nevyspytateľný... Olívia je kniha pre rodičov o tom, ako sa jednoducho môžu vrátiť späť k sebe, počúvať svoje srdce a užívať si život s deťmi v harmónii a pohode. Je o tom, ako deti menej vychovávať a viac si s nimi užívať.

KVARNSTRÖM-JONES, Ruth

Pekáreň s vôňou škorice / 5 zv.

švédske romány

Jedného dňa sa Lovisa rozhodne vrátiť z Londýna do rodného mestečka, malebného švédskeho Halleholmu. Po starých rodičoch tu zdedila krásnu historickú budovu, bývalú pekáreň s kaviarničkou. Bez dlhého premýšľania sa rozhodne budovu zrekonštruovať a voňavú pekáreň znovu otvoriť. V tej chvíli však ešte netuší, že okrem pekárne zdedila aj trpké nepriateľstvo medzi dvoma vetvami rodiny.

KVARNSTRÖM-JONES, Ruth

Zimné kúzlo s vôňou škorice / 5 zv.

švédske romány

Lovisu prenasledujú spomienky na liečbu rakoviny a smrť jej sestry Cecilie. Keď Axelova matka ochorie, vo vzťahu Lovisy a Axela sa začínajú objavovať prvé vážne nedorozumenia. Keďže sú však Vianoce už takmer predo dvermi, je potrebné nájsť odpovede na otázky skôr, ako sa ich láska zrúti ako domček z karát. Dokáže Lovisa prekonať Ceciliinu smrť a pohnúť sa dopredu spolu s Axelom?

MACHÁČOVÁ, Adriana

Omyly a dohry / 3 zv.

slovenské romány

Laura už v detstve veľmi ťažko znášala napätie premenlivého vzťahu svojich rodičov. Po smrti otca sa s matkou odcudzili, pretože Laura jej nevie odpustiť vzťah s iným mužom. Zmäkne, až keď matka ochorie. Anna sa túži zbaviť temných spomienok a odhalí dcére tajomstvo, ktoré ju dlho ťažilo. Matkino priznanie otriaslo Lauriným svetom; nevie, čo si má o ňom myslieť, a preto sa rozhodne pátrať...

MALDONADO, Isabella

Šifra / 5 zv.

americké romány

Zvláštna agentka FBI Nina Guerrerová v šestnástich rokoch unikla sériovému vrahovi. Vrah jej to však nemôže odpustiť, preto spácha brutálny zločin, aby ju zatiahol do vyšetrovania. Jeho hádanky a slovné hračky z neho urobili zvrhlú hviezdu sociálnych sietí – tajomného virtuálneho ducha nazývaného Šifra.

MAREC, Anton

Legendy dávneho Spiša / 3 zv.

slovenské povesti

Autor nám v knihe ponúka historické udalosti Spiša v povesťových príbehoch a v čriepkoch starých legiend - o spišských zvonoch, oltároch, kostoloch a kláštoroch; o slobodných kráľovských mestách Levoča a Kežmarok, ako aj o slobodných banských mestách Smolník a Gelnica...

MURÍN, Gustáv

Komáre v raji / 2 zv.

slovenské poviedky

Kniha „Komáre v raji“ obsahuje 44 cestovných príbehov z 21 krajín (ako India, Egypt, Francúzsko, USA a ďalších), rozdelených do dvanástich kapitol a záverečného zamyslenia. Je v nich napätie, poučenie i humor.

RAČKO, Janko

Pod modrým majákom / 1 zv.

slovenské poviedky

Kniha príbehov autora – záchranára, ktoré sú inšpirované skutočnými udalosťami. Príbehy hovoria o práci ľudí rýchlej zdravotnej pomoci. Literárne spracované čerpajú z autorových osobných zážitkov, sú však doplnené aj inými skúsenosťami jeho priateľov, známych a kolegov.

ZEMČÁKOVÁ, Želmíra

Mám za sklom Lennonovu fotku / 1 zv.

slovenské poézia

Prvá básnická zbierka osobnostne i poeticky už zrelej autorky. Prostredníctvom svojich básní sa k osobnostným i širším spoločenským témam vyjadruje s citom, ale i s nadhľadom a iróniou. Jej básne, určené širšiemu čitateľskému publiku, sú nasýtené hlbšími úvahami a myšlienkami.

Pre deti a mládež

ZEMČÁKOVÁ, Želmíra

Abecedidlo / 1 zv.

slovenská poézia

Veľké písmená pre malých školákov. 43 detských rýmovaných básničiek na písmená slovenskej abecedy dopĺňajú veľké tlačené písmená a 20 obrázkov vyhotovených bodovou grafikou.

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

ADAMEC, Jozef, MRÁZ, Igor

Ako som strieľal góly /číta Jozef Lapšanský/ 630 min.

šport

BURIAN, Karel Vladimír

Bedřich Smetana /číta Emil Novotný/ 810 min.

životopisné romány

DAVIDSON, Lionel

Chelsejské vraždy /číta Igor Makovický/ 600 min.

anglické romány 

Grécko

/číta Jitka Krišková, Igor Šabek/ 60 min.

cestopisy

HARDY, Thomas

Ľudia z lesa /číta Dušan Ružička/ 840 min.

anglické romány

JELŠAVSKÝ, Ján

Vrah hľadá alibi /číta Vlado Bazovský/ 390 min.

slovenské romány

MACHALA, Drahoslav, MACHALA, Ivan

Reportér Hemingway /číta Dušan Ružička/ 1080 min.

životopisné romány

MARSHOVÁ, Ngaio

V znamení Zverokruhu /číta Jolana Mažári/ 570 min.

detektívne romány

NIŽNÁNSKY, Jožo

Cholera /číta Dušan Szabó/ 1170 min.

slovenské romány

Rakúsko

/číta Jitka Krišková, Igor Šabek/ 60 min.

cestopisy

SPANGENBERG, Rolf

Choroby psov určenie a liečba /číta Jozef Lapšanský/ 240 min.

choroby zvierat

ULLMANNOVÁ, Liv

Premena /číta Eva Curylová/ 390 min.

životopisné romány

VOROBIOV, Jevgenij

Mussoliniho väzeň /číta Dušan Szabó/ 1320 min.

vojnové romány

WELLS, Herbert George

Neviditeľný /číta Igor Makovický/ 360 min.

fantastické romány

Za hranicami života

/číta Igor Šabek/ 330 min.

parapsychológia

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
22%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
24%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
20%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
13%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
21%
Hlasovalo: 140
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím