Knižné novinky - marec 2022

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

 

CAPLINOVÁ, Julie

Cukráreň v Paríži /číta Lucia Hrašková/ 750 min.

anglické romány

Nina je mladá a pekná, no v živote trochu stratená. Jedného dňa odíde do Paríža vypomáhať s prípravou cukrárskych kurzov pre začiatočníkov, ktoré vedie rodinný priateľ Sebastián. Nina si vďaka svojej povahe veľmi rýchlo získa nových priateľov, no omnoho ťažšie je to so Sebastiánom, z ktorého sa stal arogantný šéfkuchár. Podarí sa Nine nájsť v malej parížskej cukrárni to, po čom tak veľmi túži?

 

ČERVENÁK, Juraj

Černokňažník : Prvá kniha trilógie : Vládca vlkov /číta Igor Šabek/ 628 min.

slovenské romány

Chýrečný lukostrelec Čierny Rogan na vlastnú päsť putuje do temných lesov za Hronom. Je na stope Krvavých psov, najukrutnejších avarských hrdlorezov. Vďaka stretnutiu s vedmou Mirenou a vládcom vlkov Černobohom však čoskoro zistí, že jeho osudom nie je iba pomsta za dávno mŕtvych blízkych. Aby zistil, aké sily driemu v jeho vnútri a aké poslanie zdedil po svojich neznámych predkoch, bude sa musieť vydať až do ríše Moreny, bohyne smrti.

 

ČERVENÁK, Juraj

Černokňažník : Druhá kniha trilógie : Radhostov meč /číta Igor Šabek/ 579 min.

slovenské romány

Rogan musí vytrhnúť posvätný Krvavý oheň z pazúrov zlovoľných Belbohových prisluhovačov. To sa mu nepodarí bez meča vojnového boha Radhosta. Pátranie po zbrani ho zavedie ďaleko na západ. Černokňažník a jeho druhovia, vedma Mirena a vodca záhrobnej svorky Goryvlad tak musia čeliť nielen vlastným nepriateľom, ale pripletú sa aj do vojny, ktorá otrasie stolcom přemyslovských kniežat.

 

FOLLETT, Ken

Pád titanov /číta Lukáš Šepták/ 2280 min.

anglické romány

Píše sa rok 1911 a dramatické udalosti Prvej svetovej vojny, Ruskej revolúcie a boja žien za volebné právo, ktoré otriasli celým svetom, spoja osudy piatich rodín z rozličných krajín a spoločenských vrstiev. Pád titanov odhaľuje čitateľovi drámy a intrigy, plynulo prechádzajúce z Washingtonu do St. Peterburgu, z prachu a nebezpečenstva uhoľných baní do palácov, z chodieb moci do spální mocných...

 

HARMELOVÁ, Kristin

Kniha stratených mien /číta Lucia Hrašková/ 796 min.

americké romány

V roku 1942 bola židovská študentka Eva, nútená utiecť z Paríža. V slobodnej zóne začala falšovať preukazy totožnosti pre židovské deti, ktoré bolo treba dostať cez hranice do Švajčiarska. Eva spolu so svojím partnerom vo falšovaní Rémym nájdu  spôsob, ako zachovať pôvodné mená detí, aby si pamätali, kým boli. Záznamy, ktoré vpisujú do Knihy stratených mien, pre ňu nadobudnú ešte väčší význam, keď ich bunku odhalia a Rémy zmizne.

 

HINGSON, Michael, FLORYOVÁ, Susy

Roselle : pes, ktorý ma zachránil /číta Michal Novák/ 455 min.

americké romány

Príbeh Michaela Hingsona a jeho odvážnej sprievodkyne Roselle roky dojíma ľudí po celom svete. Pri čítaní tejto knihy aj vy budete žasnúť nad putom, ktoré spája človeka a psa. Predstavte si, že sa 11. septembra 2001 nachádzate na 78. poschodí v New Yorku, do ktorého narazí unesené lietadlo. Pri sebe máte len svojho vodiaceho psa a ste úplne odkázaní na jeho pomoc.

 

KARIKA, Jozef

Smäd /číta Michal Novák/ 450 min.

slovenské romány

Neprirodzene vysoký muž s kufrom, v ktorom sa ukrývajú tie najhoršie nočné mory, brutálny vrah v žltej vetrovke, strašidelná maska zo starej vrecoviny... Mrazivé rozprávanie zachytáva storočie prízračnej histórie vrchu Čebrať a blízkeho Ružomberka. Autor ho podáva cez majstrovsky vyskladanú mozaiku príbehov, ktoré sa preplietajú v priestore aj v čase.

 

KARIKA, Jozef

Hlad /číta Michal Novák/ 480 min.

slovenské romány

Dvojitá porcia temnej imaginácie Jozefa Kariku vychádza ako dvojkniha Hlad/Smäd. Každá z kníh ponúka samostatný zážitok, no pri čítaní oboch nadobúda príbeh nové významové vrstvy. Neprirodzene vysoký muž s kufrom, v ktorom sa ukrývajú tie najhoršie nočné mory, brutálny vrah, strašidelná maska zo starej vrecoviny...

 

KOZMON, František

Volavka /číta Lucia Hrašková/ 706 min.

slovenské romány

Marek Wolf sa ocitá na mieste činu. Obeťou je jeho mama a hlavným podozrivým je brat Patrik. Pátra po bratovi a celkom zabúda na vyšetrovanie, ktoré nestihol uzavrieť. Kapitán Karol Lupták, hľadá nezvestnú Lauru. Stopy ho zavedú do hotela vo Viedni, z ktorého Laura zmizla. Bezpečnostná kamera ju zachytila na chodbách a Lupták je presvedčený, že Laurino zmiznutie súvisí so známou americkou speváčkou, ktorá v tú noc v hoteli organizovala súkromný večierok...

 

PUCHALA, Rastislav

Archa zmluvy /číta Igor Šabek/ 630 min.

slovenské romány

Základom tejto prózy je silný príbeh jedného východoslovenského gazdovského rodu a prostredníctvom neho pohľad na históriu a osudy roľníctva v zabudnutom kúte našej domoviny. Čitateľ v nej na pozadí historických a duchovných premien spišskej dediny nachádza témy plynutia času, vzťah k viere, Biblii, k pôde a k tradíciám.

 

RILEYOVÁ, Lucinda

Stratená sestra 7. diel : Príbeh Meropé /číta Beáta Drotárová/ 1710 min.

írske romány

Šesť adoptívnych sestier spoznalo osudy svojich skutočných rodín a zistili dôvod, prečo sa ich vzdali. Ale kde je ich siedma sestra? Majú len jedinú stopu – obrázok prsteňa so smaragdami usporiadanými do tvaru sedemcípej hviezdy. Pátranie po stratenej sestre ich donúti prekonať obrovské vzdialenosti: od Nového Zélandu cez Kanadu, Anglicko a Francúzsko až do Írska. Ich úsilie nepoľavuje vďaka silnej túžbe zjednotiť celú rodinu.

 

SILVA, Daniel

Violončelistka /číta Michal Novák/ 801 min.

americké romány

Miliardár Viktor Orlov bol nútený opustiť rodné Rusko a odísť do Londýna. V jeden večer ho nájdu v pracovni otráveného. Agent Gabriel, ktorý Viktorovi vďačí za svoj život, sa vydá hľadať vrahov. Aby uspel, musí sledovať tajné toky špinavých peňazí, a tak si prizve na pomoc krásnu Isabel, nadanú violončelistku a špičkovú analytičku RheinBank. Spolu prídu na stopu neslýchaného násilného činu.

 

ŤÜN, Cchaj

Rieka zabudnutia /číta Michal Novák/ 996 min.

čínske romány

Obľúbeného gymnaziálneho profesora Šena Minga ktosi zavraždí a vyšetrovania sa ujme inšpektor Chuang Chaj. Prípad však nevyrieši. O deväť rokov neskôr si bývalá snúbenica Šena Minga adoptuje nadaného chlapca S’ Wanga. Hneď nato dôjde v meste k ďalším vraždám. Vyšetrovanie opäť vedie Chuang Chaj, ktorý zistí, že chlapec je na svoj vek až zarážajúco vyspelý. Čo ak je reinkarnáciou zosnulého profesora, ktorý sa prišiel pomstiť?

 

VELLA, Elias

Ahoj, Ježiš, môžeme sa porozprávať? /číta Michal Novák/ 440 min.

náboženské názory a postoje

Autor v tejto knihe svoju pozornosť sústreďuje na aktuálne problémy mládeže. V nenútenom rozhovore piatich študentov s Ježišom sa rozoberajú pálčivé osobnostné i spoločenské otázky, rôzne trápenia typické pre dnešný svet. Nech táto kniha je nielen žriedlom informácií, ale aj oporou a útechou vo vedomí, že s problémami nie sme sami a odpoveď nám dáva či už priamo alebo sprostredkovane sám Ježiš Kristus.

 

Pre deti a mládež

 

FUTOVÁ, Gabriela

Šelmy v lavici /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 264 min.

slovenské príbehy

Toto je knižka o bláznivej škole a o šelmách, ktoré sa v nej vyskytujú: o tých, čo sedia v školskej lavici, o tých zo zvieracej ríše, ktoré sa sem-tam v tejto škole objavia tiež, o  učiteľoch so zmyslom pre humor a dobrodružstvo, ktorými svojich zverencov často prekvapia. Vlastne je to knižka o škole, do ktorej deti chodievajú s nadšením, lebo nikdy nevedia, čo nové ich tam čaká. 

 

JOBUS, Branislav

Odpadkový fantóm /číta Peter Olejár/ 127 min.

slovenské príbehy

Odpadkový fantóm vytriedil v zbernom dvore, čo sa dalo, a sám skončil na skládke odpadu. Malej Etelke však tak veľmi chýba, až presvedčí svoju mamu a vyberú sa ho na skládku hľadať. Fantóma objavia a spolu zažijú množstvo dobrodružstiev. A my sa popritom dozvieme, čo všetko sa na takej skládke deje a čo môžeme spraviť pre to, aby namiesto parkov a ihrísk nevznikali nové a nové skládky.

 

KUTIŠOVÁ, Simona, DEMOVIČOVÁ, Silvia

Bez teba /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 576 min.

slovenské romány

Dominik je pripútaný na lôžko a odkázaný na pomoc druhých. Nepustí k sebe nikoho okrem rodiny. Čím viac sa Nika snaží priblížiť sa k nemu, tým viac ju odháňa. Navyše, ju čaká ťažký rok v škole. Útechu hľadá u sestry, pretože nemá nikoho iného. No čo ak zistí, že práve sestra by jej mohla ublížiť zo všetkých najviac? Nájde si Nika opäť cestu k Dominikovi?

 

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME A E-BRAILLE

 

Di PIETRANTONIO, Donatella

Južné predmestie / 2 zv.

talianske romány

Životy dvoch sestier, ktorých životy sa neustále schádzajú a rozchádzajú, životy ich rodiny, príbuzných, známych, ktoré ich ovplyvňujú, formujú a predurčujú ich kroky. Je to príbeh o obyčajnom živote, ktorý môže postretnúť kohokoľvek z nás. Rozprávačka tohto príbehu sa vracia na Južné predmestie, kde sa snaží zmieriť s minulosťou.

 

GRESTY, Jonathan

Cudzincov kabát / 4 zv.

slovenské romány

Aký vzťah majú dvaja mladí cudzinci z výrazne odlišných prostredí k Slovensku, kam sa obaja presťahujú? A čo k nim cíti Slovenka, do ktorej sa obaja zaľúbia? Ako vníma hodnoty, ktoré si prinášajú zo svojich krajín? Cudzincov kabát je román o troch ľuďoch a o tom, akým výzvam musia spolu čeliť vďaka svojej odlišnej minulosti.

 

HAJDUKOVÁ, Michaela Ella

Záhrada umenia / 5 zv.

slovenské romány

Amelia je hrdá na vlastné kníhkupectvo a svoj pokojný život. Len čo sa však zoznámi s charizmatickým autorom mysterióznych hororov, Richardom Rickmanom, jej svet sa pomaly rozbíja. Ako je možné, že ju Richard očividne pozná, hoci sa nikdy predtým osobne nestretli? Aké desivé spomienky ukrývajú jeho oči, ktoré jej začínajú byť povedomé?

 

HAVENER, Thorsten

Viem, čo si myslíš : tajomstvo čítania myšlienok / 2 zv.

populárno-náučné publikácie

Rodinná tragédia priviedla Thorstena k mágii, v ktorej hľadal útek z reality. Začal sa zaoberať silou myšlienok a rečou tela. Po intenzívnom tréningu sa u neho vykryštalizovala schopnosť vidieť myšlienky a emócie aj bez vypovedaných slov. V tejto knihe Vám prezradí niektoré zo svojich techník a nechá Vás nahliadnuť do svojho umenia.

 

HENN, Carsten

Starec a more príbehov / 3 zv.

nemecké romány

Starý kníhkupec Carl už niekoľko desaťročí dennodenne kráča mestom s ruksakom na chrbte, aby doručil knihy ich budúcim majiteľom. Za tie roky neodmysliteľne patrí ku koloritu mesta. Zmyslom jeho života sú roznášky a stretnutia so zákazníkmi. Jedného dňa vtrhne do jeho života deväťročná Saše. Ich vzájomné rozhovory sú konfrontáciou dvoch odlišných pohľadov na život a vyústia do úsmevných situácií.

 

JOSHI, Alka

Umelkyňa s henou / 5 zv.

americké romány

Sedemnásťročná Lakšmí unikne z dohodnutého manželstva plného násilia, opustí rodnú dedinu a sama sa vydá do mesta Džajpur, kde sa venuje maľovaniu henou. Stane sa vyhľadávanou umelkyňou i dôverníčkou bohatých žien z vyššej spoločnosti. Jedného dňa nečakane znova stojí tvárou v tvár manželovi. Jej starostlivo vybudovaný život sa ocitne v ohrození, ale Lakšmí sa nevzdáva.

 

McCONAGHY, Charlotte

Posledný let / 4 zv.

austrálske romány

Franny sa dáva viesť prílivom a vtákmi na oblohe. Divá príroda postupne mizne a Franny sa už nemôže túlať bezcieľne. Vyberie sa do Grónska, pevne rozhodnutá nájsť posledný kŕdeľ rybárov dlhochvostých a sledovať ich pri migrácii. Presvedčí kapitána lode Saghani Ennisa, aby ju vzal na palubu. Príťažlivá vedkyňa nie je tým, kým sa zdá. Sužujú ju nočné mory, donekonečna píše listy manželovi a za nič na svete sa nechce vzdať sledovania vtákov. Pred čím vlastne uteká a kam smeruje?

 

NESBØ, Jo

Žiarlivec a iné príbehy / 3 zv.

nórske poviedky

Táto kniha ponúka sedem jedinečných príbehov o najrôznejších postavách, ktoré majú spoločné jedno - ich životy nejakým spôsobom ovplyvnila žiarlivosť. V textoch sa ocitáme v rôznych kútoch sveta a spoznávame postavy z vyšších i nižších spoločenských vrstiev, ktoré čelia v spoločnosti rôznym výzvam. Všetci však riešia problémy s vlastnými emóciami, činmi a vždy v tom má prsty žiarlivosť.

 

QUINNOVÁ, Julia

Bridgerton : Romantický pán Bridgerton / 5 zv.

americké romány

Colin Bridgerton je jeden z najžiadanejších starých mládencov v Londýne. Jeho priateľka Penelope je do neho už roky zamilovaná. Jedného dňa sa stane svedkom Colinovho vyhlásenia, že sa s ňou nikdy neožení. Colin začne cestovať a po návrate domov zistí, že všetko v jeho živote sa zmenilo, aj Penelope. Tá však ukrýva tajomstvo, ktoré ju môže zničiť. Ako sa Colin zachová a nájde si skutočnú lásku?

 

URBANÍKOVÁ, Evita

Vidličky, lyžičky, nože / 3 zv.

slovenské romány

Príbeh Petra a Lucie s nádychom Islandu, ktorí pod ťarchou svojich životov netušili, že ešte môžu byť šťastní. Ona má dvoch synov, on dve dcéry. Ona má minulosť, on prítomnosť. Každý chce to isté, ale každý v inom momente. Keď sa to skombinuje s faktom, že každý z nich vždy povie len to, čo chce a mnoho vecí ostane skrytých, môže to dopadnúť zle. Alebo aj dobre.

 

VELLA, Elias

Keď Duch Svätý píše môj život / 5 zv.

kresťanská viera

Prečo práve Duch Svätý? Sám autor píše: „Počas svojho života som napísal mnoho kníh na rôzne témy, ale nikdy som sa neodvážil písať o Duchu Svätom. Ale sestry a bratia veľmi túžili o ňom počuť." Prečo sa máme modliť za vyliatie Ducha? Aj Cirkev sa za to ustavične modlí. Potrebujeme ho stále nanovo, aby vstúpil do tmavých oblastí nášho života, v ktorých ešte nie je prítomný.

 

Pre deti a mládež

 

DAHL, Roald

Hastrošovci / 1 zv.

anglické príbehy

Len sa im bližšie prizrite: sú zákerní, škaredí, robia si navzájom zle, trápia zvieratá a nenávidia deti. Napriek tomu sa ich príhodám budete smiať od začiatku až do konca nielen vy, deti, ale aj vaši rodičia, vaši súrodenci i vaši starí rodičia, ktorí sú - o tom nepochybujeme - celkom iní. A ako to s Hastrošovcami nakoniec dopadne? Tak ako v každej rozprávke.

 

HLUŠÍKOVÁ, Marta

Modré srdce s kečupovým fľakom / 1 zv.

slovenské príbehy

Deväťročná Laura má najväčšiu nohu v triede, geniálneho malého brata, v triede dve namyslené nepriateľky a jednu super kamošku. Páči sa jej starší Viktor, no modré srdce jej venuje jeho brat Luki. A ešte k tomu špinavé od kečupu. Laura nakoniec dostane srdiečka dve. Od koho? Nechajte sa prekvapiť.

 

SABOLOVÁ JELÍNKOVÁ, Paula

Čo je nové v básničkove : (už si prvák, čítať vieš, v knižke nájdeš, čo sám chceš...)

/ 1 zv.

slovenská poézia

Autorka  v tejto zbierke básničiek ospevuje  les, prírodu, kvietky, zvieratká, školu. Básničkám nechýba príbeh a v ňom niečo skryté. Veršíky sú ľahko zapamätateľné a malému čitateľovi ponúkajú možnosť dotvoriť si ich vlastným rýmom. Mnohé básničky sú založené na dialógoch, ktoré si čitateľ môže samostatne replikovať.

 

SALTEN, Felix

Bambi / 2 zv.

rakúske rozprávky

Les dostal ústa. A čo nimi rozpráva, to sa dozviete vo vnútri tejto knihy. Ozvučila kolobeh nemej prírody a prostredníctvom životného príbehu srnca Bambiho vťahuje deti i dospelého do hlbín lesa, aby mu vyzradila jeho tajomstvá. V tmavých húštinách sa snúbi krása s krutosťou, radosť s vášňou a bojom o prežitie. Na pozadí deja sa otvárajú základné otázky života s prienikom i do ľudskej sféry.

 

 

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

 

Belgicko /číta Igor Šabek, Jitka Krišková/ 60 min.

Belgicko

 

BLAŽKOVÁ, Jaroslava

Nylonový mesiac /číta Koloman Čilík/ 180 min.

slovenské romány

 

BIENIK, Ján

Žili sme už niekedy? /číta Igor Šabek/ 300 min.

filozofia ducha

 

Cookove plavby okolo sveta /číta Igor Šabek/ 870 min.

cestopisy

 

FOGLAR, Jaroslav

Záhada hlavolamu /číta Ľuboš Záhon/ 540 min.

dobrodružné romány

 

HRUŠOVSKÝ, Ján

Rákocziho pochod /číta Jozefína Ondrejčáková/ 1140 min.

historický román

 

HUDEC, Ivan

Ako chutí zakázané ovocie /číta Dušan Szabó/ 450 min.

slovenské romány

 

KUČERA, Matúš

Slovensko na prahu novoveku /číta Igor Šabek/ 660 min.

dejiny novoveku

 

LONDON, Jack

Morský vlk /číta Igor Makovický/ 780 min.

dobrodružná literatúra

 

MONTGOMERYOVÁ, Lucy Maud

Siroty ako Anna /číta Dagmar Jablonovská/ 450 min.

dievčenské romány

 

SVEDELID, Olov

Otrokári /číta Igor Makovický/ 510 min.

detektívne romány

 

Útočište /prevzaté/ 180 min.

náboženská literatúra

 

Veľké civilizácie : objavovanie minulosti /číta Igor Šabek/ 510 min.

dejiny – starovek

 

YAFFÉ, Maurice, FENWICKOVÁ, Elizabeth

Sexuálne šťastie pre mužov /číta Dušan Ružička/ 330 min.

sexuálna výchova

 

ZOLA, Émile

Jeho excelencia Eugen Rougon /číta Ľuboš Záhon/ 900 min.

francúzska literatúra

 

Na začiatok stránky Tlač stránky