ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - marec 2020

Knižné novinky - marec 2020

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

 

ALEXIJEVIČ, Svetlana

Černobyľská modlitba : (kronika budúcnosti) /číta Dora Kulová/ 651 min.

literatúra faktu

26. apríla 1986 o 1:24 zaznela v černobyľskej jadrovej elektrárni séria výbuchov. Bol to začiatok najväčšej jadrovej nehody v 20. storočí. Dvadsať rokov po tejto jadrovej apokalypse sa autorka vracia na miesta, ktoré boli Černobyľom najviac postihnuté, rozpráva sa s ľuďmi, ktorých sa bytostne dotkla a fatálne zasiahla do ich životov. Pozostalí, hasiči, bývalí zamestnanci – každý z nich má vlastný „černobyľský príbeh“.

 

BARIČÁK, Pavel „Hirax“

Rusko : zbožňované, aj zatracované /číta Jozef Lapšanský/ 610 min.

cestopisy

Autor v knihe podrobne popisuje cestovanie po Rusku. Píše o krajine, ľuďoch, ktorých stretol, nie o politike. Skláňa klobúk dolu pred každým, kto koná, skúša, dotýka sa, a tak získava svoje reálne skúsenosti a neinterpretuje iba zážitky a pravdy druhých. Tak sa vybral do zbožňovaného, aj zatracovaného Ruska a šiel sa ho dotknúť. Dokonalo ho spoznať totiž žiaden človek sveta nikdy nezmôže.

 

FOLLETT, Ken

Piliere zeme /číta Lukáš Šepták/ 2970 min.

anglické romány

Strhujúci a pútavý dej, zasadený do 12. storočia, odohrávajúci sa v Anglicku. Autor veľmi zaujímavo a jednoducho opisuje život v ťažkých časoch stredoveku. Intrigy vrchnosti aj predstaviteľov cirkvi. Ľudské dobro, zlo, sklamanie, smútok a silu nekonečnej lásky. Sadistické sklony a večný boj o prežitie. Stavba katedrály je ústredným motívom, ovplyvnená prebiehajúcimi zmenami v čase jej výstavby.

 

GIORDANO, Paolo

Požierači neba /číta Lucia Hrašková/ 780 min.

talianske romány

Kniha Požierači neba začína v jedno horúce leto na talianskom vidieku. Rozpráva príbeh o mestskom dievčati Terese a o troch chlapcoch zo susedného statku - Bernovi, Tomassovi a Nicolovi. Sprevádzame ich na ceste až po dospelosť. Nádherný román o priateľstve, dôležitosti náboženstva a rodiny ale aj o témach ako sex, závisť a túžba po dieťati.

 

GREGORY, Philippa

Katarína Aragónska : večná princezná /číta Beáta Drotárová/ 1145 min.

anglické romány

Španielsku infantku Katarínu Aragónsku ako trojročnú zasnúbia s princom Arthurom, synom a dedičom anglického kráľa Henricha VII. Keď vyrastie, má vládnuť v ďalekej chladnej krajine. V novom domove ju budúci svokor privíta urážlivo a jej budúci manžel Arthur je ešte len chlapec. Katarína sa však prispôsobuje novému prostrediu a z vopred dohodnutého manželstva rozkvitá nežná a vášnivá láska.

 

GREGORY, Philippa

Dedičstvo Boleynovcov /číta Beáta Drotárová/ 1128 min.

anglické romány

Píše sa rok 1539 a kráľ Henrich VIII. sa znova žení. Tentoraz sa jeho manželkou stane Anna z Cleves. V manželstve im to od začiatku škrípe a z Anny sa stáva iba šachovnicová figúrka v manželovom boji proti rímskokatolíckej cirkvi. V kráľovstve vládne neistota a intrigy. Karty miešajú Annine dvorné dámy Jane Boleynová a Katarína Howardová. V hre sú osudy troch žien a dve skončia na popravisku.

 

HYKISCH, Anton

Spomeň si na cára : román /číta Gabriel Lukáč/ 874 min.

slovenské romány

Coburgovci, dedičia uhorského rodu Koháriovcov, boli úzko spojení so Slovenskom, kde mali väčšinu svojich majetkov. Ferdinand, neskorší bulharský cár, mal osobitne srdečný vzťah k Slovensku, jeho obľúbenej oáze oddychu a poľovačiek. V knihe sledujeme rušné osudy protikladnej dvojice – elitného panovníka a jeho horehronského pobočníka. Prenikáme do najintímnejších zákutí ich životov, zdieľame s nimi chvíle úspechu i osobných tragédií.

 

KOZMON, František

Vlk /číta Dušan Kubaň/ 913 min.

slovenské romány

Marek Wolf sa opäť ocitá v Kanade. Vrah mu poslal fotku z miesta činu s odkazom: Chceš poznať pravdu o svojom otcovi? Musíš sa vrátiť do Montrealu. Montrealskému podsvetiu kedysi vládol mafián Anthony Rizzo, ktorý je za mrežami a jeho posluhovači sa rozpŕchli. Marek odhaľuje, že všetky obete pracovali pre starého mafiána. Čo má s tým všetkým spoločné jeho otec a aká je pravda, ktorú o ňom vie len vrah?

 

MORAN, Michelle

Madame Tussaud /číta Dora Kulová/ 821 min.

americké romány

Román z prostredia Paríža na konci 18. storočia prerastie do napínavého príbehu o Francúzskej revolúcii. Rozprávačkou je mladá umelkyňa Marie Grosholzová, neskôr známa ako Madame Tussaud, ktorá v kráľovskej rodine zhotovuje figuríny niektorých jej členov. Po búrlivých udalostiach odchádza do Anglicka a začne vystavovať svoje diela na verejnosti.

 

OWENSOVÁ, Delia

Kde raky spievajú /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 738 min.

americké romány

Román Kde raky spievajú, je prekrásna óda na nedotknutý svet prírody, dojímavý príbeh o osamelom dospievaní mladej dievčiny a zároveň prípad záhadnej vraždy s prekvapujúcim koncom. Owensová nám pripomína, že detstvo nás formuje na celý život a príroda pred nami stále ukrýva tajomstvá – krásne a neraz aj kruté.

 

ROSLING, Hans, ROSLING, Ola, ROSLINGOVÁ RÖNNLUNDOVÁ, Anna

Faktomluva : deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět - a proč jsou věci lepší, než vypadají /prevzaté/ 525 min.

populárno-náučné publikácie

Faktomluva je inšpirujúca pútavá kniha obsahujúca množstvo dojemných a napínavých príbehov zo života autora. Môžete si byť istí, že vás bude nielen inšpirovať, ale aj baviť. Autor popisuje desať dôvodov, nevedomých inštinktov, ktoré majú vplyv na naše názory týkajúce sa okolitého sveta.

 

ŠLOSER, Peter

Mafiánska poprava? /číta Michal Novák/ 993 min.

slovenské romány

Dej sa odohráva v pohraničnej dedinke Híd, ako aj  v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku, zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť. Autor opisuje reálne zákulisie zločinu a (ne)schopnosť štátnych zložiek bojujúcich proti nemu, prepojenie úplatných politikov na krivých policajtov a mafiu.

 

ŠTRBA ŠKULTÉTY, Verona

Denník Uršule Crohnovej /číta Kristína Prekopová/ 390 min.

slovenské romány

Autorka ponúka čitateľovi strhujúci príbeh, o chorobe a liečbe tela i vzťahu. Hlavnou témou je vážne ochorenie čriev - ulcerózna kolitída a Crohnova choroba. V príbehu sa paralelne rozvíja ochorenie hlavnej hrdinky Idy a jej súkromný partnerský život. Čitateľ sa "nenásilnou" formou dozvie veľa o tomto ochorení i liečbe. 

 

VALÁBIK, Boris, SZÜCS, Marián

Volali ma bitkár /číta Zbynek Džadoň/ 535 min.

autobiografia

Bývalý slovenský hokejový reprezentant a hráč NHL, dnes populárny  televízny komentátor Boris Valábik je povestný svojou otvorenosťou, presnými postrehmi a kritickými názormi. Rovnaký je aj vo svojej autobiografii. Rozpráva o svojich začiatkoch, životných aj hokejových bitkách, nezabúda na súkromie – ženy, peniaze či policajnú školu. Ponúka nám  svoje názory na slovenský aj svetový hokej.

 

VAN DER HOLLAND, Tina

Čierna pani z Kežmarku : zločin v roku Pána 1684 /číta Igor Šabek/ 675 min.

slovenské romány

V roku 1684 preberú mesto Kežmarok zo zimného spánku bezohľadné vraždy mladých žien sprevádzané symbolmi bosoráctva. Richtár Cornides má čo robiť, aby vyšetril zločiny a upokojil rozbúrené mesto. Sú za vraždami politické intrigy alebo len osobná pomsta? Akú úlohu pri tom hrá tajomná hradná kľučiarka Brigita, ktorej znalosti liečivých i nebezpečných elixírov sú všeobecne známe?

 

ZAMARI, Michaela

Šéf môjho šéfa /číta Antónia Kurimský Oľšavská/ 525 min.

slovenské romány

Sympatická Nela má za sebou pohnutú minulosť. Budúcnosť však vidí ružovo – má prácu a nezáväzného priateľa s výhodami. Jej pokojný život sa nečakane otrasie v základoch, keď do firmy, vstúpi jeden z jej vrcholových manažérov, Tomas. Jeho prílišná náklonnosť k nej ju nielen desí ale okamžite v nej vyvolá množstvo otázok. Kto je v skutočnosti šéf jej šéfa a čo je pravým dôvodom jeho príchodu? 

 

Pre deti a mládež

 

WATTOVÁ, Erin

Prekliaty princ /číta Katarína Turčanová/ 626 min.

anglické romány

Reed Royal má všetko, na čo si spomenie. Dievčatá stoja v radoch, aby si s ním vyšli na rande, ale Reedovi nikdy nezáležalo na ničom okrem rodiny, kým sa v jeho živote neobjavila Ella Harperová. Najprv cítil k nej nenávisť, ale postupne rástla túžba mať Ellu po svojom boku. Stačila však jedna zbytočná chyba a Ella ušla z Reedovho náručia. Ak chce získať Reed Ellu späť, musí dokázať, že on za jej lásku stojí.

 

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

 

ORWELL, George

1984 /číta Peter Lejko/ 840 min.

spoločenské romány

 

LINDSEYOVÁ, Johanna

Zamilovaný darebák /číta Jana Dolanská/ 630 min.

romány pre ženy

 

GORDON, Noah

Šaman /číta Alfréd Swan/ 1350 min.

romány z lekárskeho prostredia

 

CORNWELLOVÁ, Patricia

Mäsiarka /číta Beáta Drotárová/ 930 min.

detektívne romány

 

FORMAN, Miloš

Co ja vím? /prevzaté/ 900 min.

životopisné romány

 

JUSTH, Rebecca

Vášeň nespútaš /číta Jaroslava Sabolová Sisáková/ 720 min.

romány pre ženy

 

VONNEGUT, Kurt

Bitúnok č.5 /číta Peter Lejko/ 450 min.

sci-fi romány

 

Sinuhet /číta Peter Lejko/ 300 min.

báje

 

DU MAURIER, Daphne

Let sokola /číta Peter Čižmár/ 810 min.

spoločenské romány

 

LEITNEROVÁ, Thea

Predané dcéry Habsburgovcov /číta Nora Selecká/ 720 min.

životopisné romány

 

VOLGOKONOV, Dmitrij

Triumf a tragédia 1 /číta Dušan Szabó/ 1980 min.

životopisné romány

 

VOLGOKONOV, Dmitrij

Triumf a tragédia 2 /číta Dušan Szabó/ 1980 min.

životopisné romány

 

BALZAC, Honoré de

Eugénia Grandetová /prevzaté/ 90 min.

francúzske romány

 

VASILIEV, Boris

A rána sú tu tiché /číta Oľga Tinajová/ 270 min.

ruské romány

 

SAINT-EXUPÉRY, Antoine de

Malý princ /číta Milan Drotár/ 150 min.

rozprávky

 

 

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME

 

GREENFIELD, Martin

Šaty robia človeka : pamäti / 3 zv.

americké romány

Martina Greenfielda ako pätnásťročného odviedli z domova v Československu a previezli do nacistického koncentračného tábora. Navždy ho odlúčili od rodičov a súrodencov. Greenfield si spomína na zúfalstvo a strach, ktoré prežíval v tábore smrti. Rozpráva, ako košeľa istého esesáka prudko zmenila ďalší priebeh jeho života. Naučil sa šiť, a keď začal košeľu nosiť pod väzenskou uniformou, pochopil, že odev má veľkú moc a človeku dokonca môže zachrániť život.

 

HUNTEROVÁ, Kristi Ann

Nezvyčajné manželstvo : sága rodu Hawthornovcov / 5 zv.

americké romány

Lord Trent Hawthorne si plánuje, že jedného dňa sa zaľúbi do ženy, ktorú si vyberie. Ale jeho zmysel pre česť ho privedie k tomu, že sa ožení so ženou, ktorú takmer nepozná. Lady Adelaide si nikdy nemyslela, že sa vydá z rozumu a to ešte skôr, ako sa predstaví v spoločnosti. Nič nejde tak, ako si Trent a Adelaide predstavovali. Prerastie ich vzťah do skutočného spojenia mysle a srdca?

 

KELLYOVÁ, Martha Hallová

Orgovánové dievčatá / 9 zv.

americké romány

Newyorskej organizátorke spoločenských podujatí Caroline sa úplne zmení svet, keď Hitlerove vojská v septembri 1939 vtrhnú do Poľska. Na druhej strane oceána Kaša prijme úlohu doručovať odkazy v poľskom podzemnom odboji. Mladá nemecká lekárka Herta sa ocitne v pasci nacistických tajných operácií. Životy troch žien sa nečakane pretnú. Príbehy trojice žien prekračujú kontinenty – z New Yorku do Paríža, Nemecka a Poľska.

 

LUCASOVÁ, Charlotte

Počkajte si na happy end / 6 zv.

nemecké romány

Oscar je bohatý muž, ale šťastena sa mu vyhýba veľkým oblúkom. Ella sa s tým nedokáže zmieriť. Zaumieni si, že tomuto cudziemu človeku, s ktorým sa jej skrížili cesty, obráti život naruby a zariadi, aby sa všetko na dobré obrátilo. No je to vôbec možné? A čo robiť, ak o to dotyčný nestojí? Vtipný román o prešľapoch, pádoch, vzostupoch a o tom, či sa naozaj všetko musí končiť ako v rozprávke.

 

MACHÁČOVÁ, Adriana

Tak trochu ženatý / 3 zv.

slovenské romány

Osamelá Stela po uväznení otca, strate matky a stroskotanom manželstve nevie, čo so životom. V bare pri poháriku sa zoznamuje s Tiborom, a po krátkom čase je pripravená na nový vzťah. Stela nechápe, prečo sa jej rúca aj druhé manželstvo s Tiborom, hoci ho rozmaznávala pozornosťou. Jedného dňa zmizne Tibor a okrem Stely zjavne nikomu nechýba. Prečo sa s ňou teda oženil? Nájde Stela odpovede na otázky, ktoré ju trápia?

 

ROŠKOVÁ, Simona

Vzala si mi všetko / 3 zv.

slovenské romány

Kým Michaela sa po tragickej smrti manžela s láskou stará o dcéru Veroniku, Renáta robí svojej Johanke zo života peklo. Dievčatko trpí nedostatkom lásky a jej úprimné pokusy o priazeň matky končia vždy hnevom a krikom. Obidve ženy, napriek rozdielnym postojom k výchove dievčat, spája nerozlučné priateľstvo. Až do chvíle, keď sa Renáta rozhodne urobiť zásadné životné rozhodnutie.

 

SLOVÁKOVÁ, Jarmila

(Ne)verná : najhoršia je nevera, ktorú páchame sami na sebe / 3 zv.

slovenské romány

Príbeh hlavnej hrdinky Dušany sa začína jej rozprávaním o detstve. Svoju úlohu tu zohráva aj Dušanin manžel Maroš, ktorý je jej prvou láskou, no ich vzájomný vzťah je ovplyvnený hádkami a domácim násilím. Linda, najlepšia priateľka Dušany, jej otvára oči a hovorí veci, ktoré sa ťažko počúvajú. V období, kedy je Dušana vyčerpaná zo situácie v domácnosti, no pred okolím hrá úlohu šťastnej manželky, sa stretáva s Danielom. Dokáže nájsť šťastie s ním?

 

Pre deti a mládež

 

DEMOVIČOVÁ, Silvia

Prvý a posledný / 6 zv.

slovenské romány

Keď si už Táňa s Alexom myslia, že ich láska prekonala všetky prekážky, prihodia sa ďalšie udalosti, ktoré im dajú poriadne zabrať. Táňu čaká maturita, Alex sa musí sústrediť na náročné štúdium medicíny. A do toho sa zrazu objaví Tánin vlastný otec, ktorý ani netuší, že má dcéru, a jej život sa poriadne zamotá.

 

LÍŠKOVÁ, Zuzana

Ako sa Ela naučila vidieť neviditeľné / 2 zv.

slovenské rozprávky

Desaťročná Ela žije s babkou, lebo mama chodí na týždňovky do zahraničia. Navyše sa jej odsťahovala najlepšia kamarátka Miša. Ela sa preto cíti osamelá. Raz objaví v komore tajnú skrýšu a v nej škriatka Lyžičkového. Ela sa zoznámi s ďalšími bratmi: Lesným, Vodným, Vlasovým, Kvetovým a ich sestrou Veternou smršťou. Odrazu má okolo seba kopu kamarátov, od ktorých sa učí „vidieť neviditeľné“.

 

VARÁČKOVÁ, Miroslava

Spolu to zvládneme / 3 zv.

slovenské romány

Spolu to zvládneme je príbeh o strate a hudbe, o láske rodičov a nezávislosti tínedžerov. Hrdinkou románu je talentovaná Timea, ktorá túži hrať v rockovej kapele, no nadmieru starostliví rodičia ju držia nakrátko. Všetko sa zmení na školskom zájazde v Berlíne, ktorý si Timea úporne vyprosila, no na divokej párty je z mladučkej Timey ľahká korisť...

 

WEST, Kasie

Láska nie je lotéria / 4 zv.

americké romány

Hlavná hrdinka Maddie si vždy všetko dôkladne plánuje a tvrdo drie, aby to dosiahla. Raz si však kúpi lós a... Vyhrá! Život sa jej zmení ako šibnutím čarovného prútika. Už sa nemusí trápiť, či získa štipendium na prestížnu školu. Namiesto toho si chce prenajať jachtu a byť stredobodom pozornosti v škole. Až kým sa informácia o výhre nerozšíri a nezačnú ju žiadať o pôžičku ešte aj náhodní okoloidúci.

 

 

 

 

Na začiatok stránky Tlač stránky