ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - marec 2016

Knižné novinky - marec 2016

Zvukové knihy vo formáte MP3

 

BACKMAN, Fredrik

Muž menom Ove / číta Michal Novák / 776 min.

švédske romány

Je to kniha, ktorá má svoj vlastný svet, ale zároveň nám hovorí niečo dôležité o nás a našej súčasnosti. Ove je starší pán, aký žije snáď v každom obytnom dome - večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života.

 

BANÁŠ, Jozef

Dementi. Správa o stave republiky / číta Igor Šabek / 617 min.

slovenské prózy – politická satira

Autor si pod svoj nekompromisný skalpel zobral všetky oblasti nášho verejného života. Svojským štýlom a ostrým vtipom rozpitváva  typické vlastnosti Slovákov, ich problémy, komplexy, každodenný život aj politické kauzy v našej malebnej krajine.

 

BOROŠ, Pavol

Osem mesiacov pred tým / číta Peter Pilz / 750 min.

slovenský historický román

Dej sa točí okolo štyroch hlavných postáv. Elenka, dcéra Hanky z prvého románu, sa musí rozhodnúť, ktorou cestou sa vyberie: či tou, ktorú jej radí vybrať rozum, alebo tou, ktorú by si vybrala srdcom. Na osude ďalšieho hrdinu môžeme sledovať, ako sa z obyčajného človeka môže nenápadne stať prominentný a vrcholne angažovaný gardista.

 

DAHL, Arne

Európske blues / číta Dušan Kubaň / 924 min.

dánske kriminálne romány

Tento román nás znova privádza k tajuplným vraždám. Tento raz budeme hľadať spojivo medzi zvláštnou popravou muža v Štockholmskej ZOO, ôsmimi zmiznutými východoeurópankami a príšernou vraždou starého židovského profesora.

Vyšetrovatelia zvláštneho tímu budú hľadať vrahov vo všetkých kútoch Európy, ako aj v minulosti, v časoch, keď sa diali jedny z najpríšernejších zločinov 20. storočia. Kľúč k vyriešeniu prípadu nakoniec objavia u nacistického lekára.

 

GORBAČOV, Michail Sergejevič

Môj život / číta Jozef Lapšanský / 1656 min.

autobiografické ruské romány

Svetoznámy ruský politik Michail Gorbačov vo svojej knihe odkrýva nielen spomienky na mladosť, rodisko a štúdiá, ale aj na láskyplný vzťah s manželkou Raisou.

Zároveň čitateľovi umožňuje nahliadnuť do zákulisia veľkej politiky a sledovať niekedy až groteskný mocenský boj v Sovietskom zväze počas éry Brežneva, Andropova a Černenka. Gorbačov spätne hodnotí perestrojku, jej klady, ale aj chyby, ktorých sa pri jej zavádzaní dopustili a svoju úlohu v novodobých dejinách Sovietskeho zväzu.

 

HAYES, Terry

Ja, pútnik / číta Lukáš Šepták / 1409 min.

anglické detektívne romány

Pútnik je krycie meno muža, ktorý neexistuje. V detstve si ho adoptovali bohatí manželia, vyštudoval a potom obetavo pracoval pre najtajnejšiu špionážnu jednotku americkej tajnej služby. Po septembri 2001 sa však Amerika zmenila a zmenili sa aj jej tajné služby. Pútnik odchádza do dôchodku, dostáva novú identitu a túži po pokojnom, obyčajnom živote. Pod cudzím menom napíše vynikajúcu knihu o kriminalistických metódach vyšetrovania zločinov, aby svojim nástupcom pomohol bohatými skúsenosťami z vlastnej praxe.

 

JAKUBIČKOVÁ, Viola

Slovenské povesti z hradov a zámkov / čítajú dobrovoľníci VSE / 120 min.

slovenské povesti

Vyberte sa na výlet po Slovensku a od západu na východ navštívte 24 hradov a zámkov. Každý z nich dýcha svojou dávnou históriou a je opradený tajomnou povesťou. Čachtická pani, Juraj Jánošík, Omar a Fatima a mnohí ďalší vám vyrozprávajú svoj príbeh. Odporúčame aj pre najmladších čitateľov ako prvé čítanie.

 

JAMES, E. L.

Päťdesiat odtieňov slobody 3. / číta Slavomíra Fulínová /1530 min.

anglické erotické romány

Keď Anastasia Steelová prvý raz stretla mladého úspešného podnikateľa Christiana Greya, netušila, ako veľmi jej to zmení život. Od začiatku vedela, že vzťah s jej Tieňom nebude prechádzka ružovou záhradou. Teraz, keď sú konečne spolu, zažívajú nekonečnú lásku, vášeň a vzájomnú blízkosť a otvára sa pred nimi svet nekonečných možností. Zdá sa, že im nič nechýba. Náhle však zasiahne osud a pred Annou ožívajú jej najhoršie nočné mory...

 

Košické povesti a legendy / čítajú dobrovoľníci VSE / 420 min.

slovenské povesti – legendy

Všetkým milovníkom historických príbehov je určená kniha „Košické povesti a legendy“, ktorá prezentuje Košice prostredníctvom osemnástich poviedok od trinástich autorov. Dejovo približujú mesto od 12. storočia, teda od čias pred jeho prvou známou písomnou zmienkou, až po 18. storočie, na počiatku ktorého zúrila morová epidémia.

 

MANKELL, Henning

Piata žena / číta Lukáš Šepták / 848 min.

švédske detektívne romány

Muž napichnutý na hroty kolov, ďalší v lese uškrtený s vyvrhnutými črevami. Prečo boli zavraždení títo starší muži? Kto je ďalší na rade?

 

MILLS, Mark B.

Čakanie na Pesa / číta Michal Novák / 500 min.

anglické romány

Dan, autor reklamných sloganov a komiksov, nie je padavka, ale ani agresívny snaživec. Už štyri roky žije s Clarou a je šťastný. Jedného dňa ho však Clara znenazdajky opustí, nechá mu len dlhý list plný obvinení a, samozrejme… Pesa, ktorého nikdy nemal rád. A tak Dan, ktorý je už niekoľko týždňov bez práce, prichádza ešte aj o priateľku, a na krku mu ostane vzdorovitý pes, ktorého nikdy nechcel. Lenže zbaviť sa ho nie je až také ľahké.

 

MINIER, Bernard

Mráz / číta Lukáš Šepták / 1044 min.

francúzske detektívne romány

Vynikajúca kombinácia série skutočne strašidelných zločinov, mrazivej atmosféry a húževnatého policajta robí z tejto knihy napínavé čítanie, počas ktorého budete až do konca hádať, kto je vrah.

 

SIPOSOVÁ, Lucia

S láskou Anča Pagáčová / číta Slavomíra Fulínová / 625 min.

slovenské romány

Príbehu nechýba nadhľad, irónia a svojský humor, ktorý sa určite dotkne aj vášho srdca. Voľné pokračovanie románu Hello. My name is Anča Pagáčová.

 

SHAFFEROVÁ, Mary Ann – BARROWSOVÁ, Annie

Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť / číta Jana Dolanská / 565 min.

americké romány

Juliet vedie pozoruhodnú korešpondenciu s čarovnými, hlboko ľudskými členmi Spoločnosti, od chovateľov prasiat po frenológov – amatérov, ktorých spája láska k literatúre. Z ich listov sa dozvedá o ich britskom ostrove Guernsey , literárnom vkuse, o tom, aký silný, pretvárajúci vplyv mala na ich životy nedávna nemecká okupácia. Uchvátená príbehmi týchto ľudí sa vypraví na ostrov Guernsey a to, čo tam nájde, ju zmení na celý život.

 

TAINOVÁ, Tamara

Dievča, ktoré sa bálo sovy / číta Kristína Prokopová / 545 min.

slovenské psychologické romány

Mladá ošetrovateľka v zoo, sa dlhé roky nevie vyrovnať s ťažkou chorobou svojej mamy, ktorá ju obrala nielen o detstvo, ale aj normálne lásky a priateľov. Veď kto by prišiel do domu, kde vyvádza šialená matka odmietajúca pomoc rodiny aj lekárov? Jediný, kto Lei zostáva, je kolega Tony. Ani tomu sa však Lea nedokáže zveriť s tajomstvom rodiny a svojou bolesťou.

 

TKÁČ, Marián

Francisci (román) / číta Igor Šabek / 516 min.

slovenské biografické romány

Román Francisci je príbehom bývalého veľžupana Liptovskej stolice, vysokého štátneho úradníka, držiteľa Radu svätej Anny III. triedy či Štúrovho spolupracovníka, ale aj muža s bohatým vnútorným životom a veľkým srdcom, ktoré vždy bilo najmä za slovenský národ. Aj keď on väčšmi ako iní nasledoval Štúra v odriekaní sa od osobných slastí, na martinskom Národnom cintoríne odpočíva Ján Francisci neďaleko svojej veľkej lásky Anny Hurbanovej, rodenej Jurkovičovej...

 

WARRENOVÁ, Tracy Anne

Princezná a horal / číta Ivana Doričová / 720 min.

americké ľúbostné romány

Ďalší vzrušujúci príbeh z populárnej trilógie o troch princeznách.

Na ceste zo Škótska prepadnú koč princeznej Mercedes neznámi muži. Zachráni sa iba ona a po dlhom blúdení lesom požiada o pomoc v hostinci.

 

ZÁKOPČAN, Marek

Pod horúcim pieskom / číta Igor Šabek / 666 min.

slovenské dobrodružné romány

Je to dobrodružno-romantický príbeh odohrávajúci sa v roku 1931. Tobias Vicen, expert na staroveké dejiny, sa na požiadanie priateľa z parížskeho múzea podujme sprevádzať mladú Američanku na jej ceste po krajine faraónov. Katherine na prvý pohľad pôsobí ako rozmaznaná, arogantná dedička, no ako sa ukáže, jej výprava má celkom iný cieľ - nájsť strýka Henryho. Tobias sa tak nedobrovoľne stáva súčasťou pátrania nielen po zmiznutom príbuznom, ale aj po bájnom kameni, ktorý sa Henry pred časom pokúšal nájsť.

 

HLUŠÍKOVÁ, Marta

Až raz budem kapitánom / číta Peter Olejár / 86 min.

slovenské príbehy pre deti

Sedemročný Samko sa túži stať lodným kapitánom a kým je jeho mama v nemocnici, pripravuje ho na toto povolanie mamin priateľ Roman. Rozpráva mu námornícke príbehy, testuje jeho schopnosti znášať morskú chorobu, pripravuje na stretnutie s ľadovcom, skúša odvahu v plavebnej komore. Samko uverí, že svoje sny si môže splniť, a získa nielen nového kamaráta, ale aj ozajstnú veľkú rodinu.

 

JOBUS, Braňo

Plajko / číta Peter Olejár /  210 min.

slovenské príbehy pre deti

Vedeli ste, že existuje Ústav rozvoja a nahrávania snov? Stačí zavolať a objednať si, o čom by ste chceli snívať. A japonský prístroj Načisto Harašimi vám pripraví sen podľa želania. Na Slovensko totiž prichádza spoločnosť, ktorá navonok vyrába vankúšiky a textilné hračky, no v skutočnosti vlastní Plajka. Handrovú bábiku, ktorej prítomnosť spôsobí naplnenie akéhokoľvek sna.

 

 

Najžiadanejšie zvukové knihy, u ktorých bol zmenený nosič z audiokaziet na CD (MP3)

 

ANDRIĆ, Ivo

Prekliaty dvor / číta Hana Makovická / 240 min.

srbské novely

 

CLAVELL, James

Tajpan / číta Milan Drotár / 2280 min.

americké historické romány

 

CISZEK, Walter J.

On ma vedie / prevzaté / 270 min.

náboženské romány

 

DICKENS, Charles

Príhody Olivera Twista / číta Igor Makovický / 930 min.

anglické dobrodružné romány pre mládež

 

DZVONÍK, Emil

Zhoreniská / číta Štefan Mráz / 1050 min.

slovenské vojnové romány

 

FEUCHTWANGER, Lion

Škaredá vojvodkyňa / číta Eva Curylová / 600 min.

nemecké historické romány

 

CHANDLER, Parker

Zločin v Poodle Springs / číta Igor Makovický / 510 min.

anglické detektívne romány

 

MacDONALD, John D.

Prázdne medené more / číta Dušan Ružička / 510 min.

anglické detektívne romány

 

MANFRED, Albert Zacharovič

Napoleon Bonaparte / číta Milan Drotár / 2100 min.

životopisné romány

 

MARSINA, Richard

Slovenské dejiny / číta Dušan Szabó / 930 min.

dejiny Slovenska

 

TUROW, Scott

Pre nedostatok dôkazov / Dušan Szabó / 1110 min.

americké kriminálne romány

 

SERLING, Robert J.

Nado mnou nebo / číta Eva Salayová / 930 min.

americké romány

 

ŤAŽKÝ, Ladislav

Hosť  majstra čerta / číta Dušan Szabó / 540 min.

slovenské povesti

 

URBAN, Milo

Živý bič / číta Milan Drotár / 990 min.

slovenské vojnové romány

 

WOTTE, Herbert

Magalháesová cesta okolo sveta / číta Milan Drotár / 1050 min.

nemecké dobrodružné romány pre mládež

 

 

Knihy v Braillovom písme

 

BALOGHOVÁ, Mary

Najprv sa vezmeme / 5 zv.

kanadské ľúbostné romány

Kráľovná historickej romance vám predstavuje výnimočnú rodinu ohnivých a zmyselných Huxtablovcov – sestry Margaret, Vanessu, Katherine a ich brata Stephena. S druhorodenou Vanessou sa život nemaznal: už po roku manželstva sa stala vdovou a odvtedy žije len pre svojich súrodencov. Príchod vikomta Lyngata do ich dediny spôsobí obrovskú senzáciu, a keď tento príťažlivý muž začne dvoriť Margaret, Vanessa mu v zúfalej snahe zachrániť sestru pred manželstvom bez lásky ponúkne svoju ruku...

 

BALOGHOVÁ, Mary

Potom ťa zvediem / 5 zv.

kanadské ľúbostné romány

Po románe Najprv sa vezmeme pokračuje séria o výnimočnej rodine Huxtablovcov, príbehom najmladšej zo sestier Katherine - krásnej a počestnej dievčiny, ktorú londýnska spoločnosť pokladá za najočarujúcejšiu zo všetkých mladých dám súcich na vydaj. Ona sama je presvedčená, že nie je stvorená pre lásku a vášeň – až do chvíle, keď sa o ňu začne uchádzať príťažlivý barón Montford. Neskúsená Katherine však netuší, že za dvorením známeho zvodcu žien sa skrýva škandalózna stávka...

 

BALOGHOVÁ, Mary

Šteklivé tajomstvá / 5 zv.

kanadské ľúbostné romány

Hannah Reidová je po smrti svojho manžela vojvodu Dunbartona rozhodnutá nájsť si milenca. Nemanželský syn grófa Mertona nezdedil titul ani majetok, a keďže mu všetko odopreli, on sám si neodopiera nič: povráva sa, že si na svojom statku užíva zmyselné rozkoše a každý rok si vyberie za milenku čerstvú vdovu. Krásna Hannah sa mu skvelo hodí na krátkodobý vzťah a zdá sa, že ani jej nejde o nič viac...

 

BARICCO, Alessandro

Trikrát na svitaní / 1 zv.

talianske romány

Román rozvíja tri príbehy, čo sa začínajú na svitaní v hoteli. Ich protagonistami sú ľudia, ktorí sa stretnú v rôznych fázach svojho života, hoci v skutočnosti by sa stretnúť nemohli. Literatúra však pripúšťa aj to, čo sa reálne nemôže stať.

 

BARTKOVÁ, Alica

Ranný lov / 2 zv.

slovenské romány

Štyridsiatnik Peter je učiteľ fyziky a matematiky na strednej škole. Jeho žena Irena je sebavedomá majiteľka reklamnej agentúry. Spočiatku nudný víkend manželskej dvojice v chate ďaleko od civilizácie sa v priebehu jedného dňa mení na boj o záchranu holého života, keď sa o svoj podiel prihlásia bývalí kumpáni, ktorí sa chcú dostať k tučnej koristi.

 

CARMACKOVÁ, Cora

Zbohom, klamstvá / 4 zv.

anglické romány

Max Millerová je v poriadnej kaši. Rodičia práve pricestovali do mesta a chcú sa s ňou stretnúť – okamžite! Max obleje studený pot. Veď keď zbadajú jej prefarbené vlasy, tetovania a pírsingy, určite ju vydedia.

 

FARKAŠOVÁ, Kristína

Som mama / 3 zv.

slovenské humoristické príbehy

Úspešná slovenská herečka, moderátorka a kreatívna autorka vtipných prúžkovaných tričiek Kristína Farkašová je šťastnou mamou dvojičiek. O svojich skúsenostiach s tehotenstvom a materstvom začala písať blog a ten oslovil množstvo mamičiek. Pre všetkých, ktorým je jej humor blízky a téma sa im zdá viac než príťažlivá, vydáva knihu, v ktorej sa hrdo hlási k tomu, čo jej robí najväčšiu radosť: Som mama!

 

FOLEYOVÁ, Lucy

Kniha strát a nálezov / 6 zv.

anglické romány

Mladá fotografka Kate Darlingová sa spamätáva zo smrti matky a dúfa, že ak sa v starom dome uzavrie pred svetom, vyhne sa ďalšej bolesti. Potom však objaví neznámu stránku rodinnej histórie, keď sa jej do rúk dostane záhadná kresba ženy, ktorá sa neuveriteľne podobá práve na jej zosnulú mamu. Kto to môže byť?

 

ONDRIOVÁ, Ivana

Cudzinca nemiluj / 4 zv.

slovenské romány

Pokojná Rebeka má odrazu život naruby. Domov sa totiž po rokoch vracia jej krásna sestra Angela, ktorá je ako tajfún, ktorý berie všetkých a všetko so sebou. Angela, pre ktorú bol pojem manželstvo vždy veľmi výstredný, prešla už v devätnástich svet od Japonska po Francúzsko, kde pracovala ako modelka pre vychýrené módne domy. A po jej boku stojí akýsi tajomný muž menom Daniel Knut... Kto je vlastne ten cudzinec?

 

ŠULKOVÁ, Jana

Silnejšia ako osud / 4 zv.

slovenské romány

Lara má takmer všetko. Práve začala študovať na výške, má skvelých priateľov a záľubu, ktorú jej mnohí závidia. Skoro všetok voľný čas trávi na ranči, kde je ako doma. Čo sa stane v jej živote? Proti čomu bude musieť zo všetkých síl bojovať? A zvládne to vôbec? Podarí sa jej byť tou, ktorá bude silnejšia ako osud? Lara urobí ťažké rozhodnutie, a hoci riskuje veľa, nevzdáva sa. Stále verí, že práve ona bude dosť silná a premôže všetko. Dokonca i osud...

 

Na začiatok stránky Tlač stránky