ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - máj 2020

Knižné novinky - máj 2020

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

 

COOK, Robin

Pandémia /číta Peter Čižmár/ 1065 min.

americké romány

V newyorskom metre náhle odpadne mladá žena a zomrie. Súdny lekár Jack Stapleton vykoná pitvu a objaví ohromujúce anomálie: transplantovali jej srdce a jej DNA sa zhoduje s DNA transplantovaného orgánu. V tom čase rovnako rýchlo skonajú ďalší dvaja ľudia. Jack sa ocitne  zoči-voči megalomanskému podnikateľovi, ktorý je ochotný riskovať ľudské životy iba preto, aby uspel v novej lukratívnej oblasti medicíny na úpravu génov.

 

DÁN, Dominik

Nevieš dňa, nevieš hodiny /číta Zbynek Džadoň/ 740 min.

slovenské romány

Dve hodiny pred polnocou  na prelome tisícročí zavolali detektíva Richarda Krauza na cintorín k náhrobnému kameňu postriekanému krvou. Záhadný bol aj čerstvo vytesaný dátum úmrtia - zajtrajší deň, prvý deň nového milénia. Na prvý pohľad hlúpy žart, no detektíva Krauza prejde smiech v momente, keď mu z operačného strediska zahlásia, že majiteľ hrobu prvú hodinu po polnoci naozaj zomrel.

 

GALBRAITH, Robert

Smrtiaca biela /číta Dušan Kubaň/ 1678 min.

anglické romány

„Videl som, ako zabili dieťa!“ S týmito slovami vtrhne dezorientovaný mladý muž do kancelárie súkromného detektíva Cormorana Strikea. Vyšetrovanie zavedie Strikea a jeho spoločníčku Robin do zákulisia parlamentu. Privedie ich nielen na stopu závažného zločinu, ale aj nemorálnych skutkov nedotknuteľných, ktoré nikdy nikto netrestal.

 

FOLLETT, Ken

Na veky vekov /číta Lukáš Šepták/ 3300 min.

anglické romány

Po dvesto rokoch, ktoré uplynuli od smrti grófa zo Shiringu, sa čitateľ znovu vracia do Kingsbridgea, z ktorého sa stalo prosperujúce a významné mesto. Sledujeme pohnuté osudy potomkov, ktorých pokrvná línia vedie priamo k Jackovi Builderovi, staviteľovi kingsbridgeskej katedrály. Na veky vekov je síce pokračovaním príbehu Pilierov zeme, ale samostatný dej sa odohráva za vlády Eduarda III. počas storočnej vojny, ktorá priniesla nekonečné roky neistoty a nestability, chorôb, hladu a chudoby.

 

GILLEROVÁ, Katarína

Ak mi uveríš /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 810 min.

slovenské romány

Jedna omylom poslaná esemeska spustí okolo dvadsaťosemročnej Viki sled nečakaných udalostí. Stane sa to po rokoch, keď sa už spamätala zo zrušenia vlastnej svadby a smrti blízkeho človeka. Viki sa stará o malého synovca a jej citový život je na bode mrazu, stretáva však muža, ktorého pozná z minulosti...

 

HABAJ, Michal a kol.

Od Tróje k Termopylám : príbeh archaického Grécka /číta Igor Šabek/ 795 min.

dejiny staroveku               

Kniha predstavuje slávne obdobie gréckych dejín, ktoré môžeme označiť i za úvodnú kapitolu európskej písanej histórie. Objavilo sa tu mnoho slávnych postáv, ktoré sa stali hrdinami veľkých príbehov. Európa prijala prostredníctvom Grékov písmo, vznikli nové formy literatúry, histórie či filozofie. Spísali sa prvé európske zákony, vytvorila sa osobitá architektúra a rozšírili sa znalosti plavby.

 

HABAJ, Michal

Objavné cesty staroveku /číta Igor Šabek/ 698 min.

dejiny staroveku

Objavné cesty staroveku prevádzajú dobrodružstvami Egypťanov, Feničanov, Grékov a Rimanov, plaviacich sa či pochodujúcich oceánmi a púšťami, a na pozadí týchto ciest vykresľujú fascinujúci príbeh toho, ako sa starovekému človeku rozrastal svet pred očami, ako sa poznatky o Stredomorí postupne premenili na predstavu o zemskej pevnine, tiahnucej sa od západnej Afriky až po Čínu.

 

KARIKA, Jozef

Čierny kruh : koniec mafie /číta Peter Lejko/ 1050 min.

slovenské romány

Čerstvo vyštudovaný Milan Ostrý nastupuje do úradnej funkcie. Pracuje v nej nielen pre mafiánskeho bossa Petra Štarcha, ale aj pre vplyvného skorumpovaného úradníka Alexandra Vokoša. Lenže v jednom meste nemôžu byť dvaja vládcovia...

Schyľuje sa k veľkej zrážke a Milan sa ocitá medzi mlynskými kameňmi.

 

KING, Stephen

Temná veža V : Vlky z Cally /číta Michal Novák/ 2030 min.

americké romány

Roland Deschain so svojími spoločníkmi ďalej putuje lesmi Stredsveta v nádeji, že sa čím skôr dostane k bájnej Temnej veži a zastaví hrozbu, ktorá sa rozprestiera nad svetmi. Keď sa ocitnú neďaleko mesta Calla Bryn Sturgis, zistia, že mesto sa chystajú napadnúť útočníci s vlčími maskami. Podarí sa Rolandovi a jeho spoločníkom ubrániť bezmocnú komunitu pred záhadnými netvormi?

 

MARTIN-LUGAND, Agnès

Nad slnko jasnejšie /číta Antónia Kurimsky Oľšavská/ 700 min.

francúzske romány

Reine pracuje v mediálnej agentúre a žije si spokojný život so svojím synom. Jedného dňa dostanú zákazku od firmy, ktorú vlastní Nicolas, otec jej syna Noého. Nicolas netuší, že má dieťa, pretože opustil Reine, skôr ako mu to stihla povedať. Reine otvára srdce jeho spoločníkovi Pacômovi, ich rodiaci sa vzťah však neunesie klamstvo, na ktorom si založila svoje šťastie, a Reine stratí nielen Pacôma, ale aj svojho syna.

 

MINIER, Bernard

M Na kraji priepasti /číta Lucia Hrašková/ 815 min.

francúzske romány

Mladá Francúzka Moira tvrdo pracovala, aby získala v Hongkongu svoju vysnenú prácu. Ultramoderný internetový gigant však skrýva nejedno ťaživé tajomstvo a Moira čoskoro zistí, že ju špehujú a prenasledujú. Keď sa medzi zamestnancov votrie násilná smrť a vraždy striedajú samovraždy, Moira nadobudne presvedčenie, že noc sa skončí odhalením pravdy desivejšej ako najhoršia nočná mora.

 

PILJAR, František

Dvojtvárnosť jednotvárnych /číta Peter Lejko/ 600 min.

slovenské romány

Na pozadí životného príbehu hlavného hrdinu Jozefa Brozmana sa postupne odkrývajú osudy, väzby a charaktery členov jeho rodiny, priateľov a známych, rovnako spolupracovníkov pôsobiacich vo sférach siedmej veľmoci. Človek ako jednotlivec spoločnosti sa za tisícročia menil. Miluje, nenávidí, pomáha, intriguje, podkopáva druhým nohy, je vypočítavo dvojtvárny....

 

PILJAR, František

Chrám skazy /číta Peter Lejko/ 660 min.

slovenské romány

Román je sondou do duše sklamaného, ťažkými depresiami trpiaceho človeka, ktorý hľadá pokoj a rovnováhu v prírode. Bývalý novinár ťažko znáša nespravodlivosť, ale sám si nie je istý, či cesta, ktorú si zvolil je správna.

 

RIAPOŠ, Ján, BACIGALOVÁ, Eva

Mal som (vždy) šťastie 3 : Profesorské šťastie /číta Jozef Lapšanský/ 408 min.

rozhovory

Päť slovenských osobností hovorí nielen o svojej ceste k najvyššiemu akademickému titulu, ale spája ich predovšetkým odhodlanie, odvaha a pozitívna životná filozofia. O tom, čo vo svojich životoch považujú za šťastie, rozprávajú Margita Prokeinová, Myrón Malý, Alžbeta Mrázová, Eugen Laczo a Vladimír Krčméry.

 

RILEYOVÁ, Lucinda

Sedem sestier 1. diel : Maia /číta Beáta Drotárová/ 1215 min.

írske romány

Strhujúci úvodný román historicko-romantickej série o osudoch nevlastných sestier Maie, Ally, Star, Cece, Tiggy, Electry a Merope, siedmych sestrách. Každý príbeh sa začína v zámku na brehu Ženevského jazera, domove všetkých sestier. Zídu sa tam po správe o smrti otca, tajomného miliardára, ktorý ich adoptoval v detstve a každej zanechal obálku s odkazom na ich minulosť a záhadný pôvod. Prvý diel opisuje príbeh Maie, najstaršej sestry, ktorú jej pátranie po pravej identite zavedie na druhý koniec sveta do schátranej vily v brazílskom Riu de Janeiro.

 

RILEYOVÁ, Lucinda

Búrková sestra 2. diel : príbeh Ally /číta Beáta Drotárová/ 1386 min.

írske romány (anglicky)

Ally sa pripravuje na jedny z najnebezpečnejších jachtárskych pretekov, keď dostane správu, že náhle zomrel jej adoptívny otec. Ponáhľa sa do rodinného sídla, kde sa dozvie, že otec –záhadný miliardár zanechal každej dcére vzrušujúci kľúč k tajomstvu jej skutočnému pôvodu. Ally spočiatku ani netúži pátrať po svojom pôvode, no rozhodne sa ísť po stopách svojich predkov, ktoré ju zavedú do Nórska.

 

ZAMARI, Michaela

Šéfom môjmu šéfovi : pokračovanie príbehu Šéf môjho šéfa /číta Antónia Kurimsky Oľšavská/

970 min.

slovenské romány

Sled posledných udalostí vrhol na Tomasa Leroya tieň naničhodníka. Tomas je však odhodlaný očistiť svoje meno, hoci Nela ho nechce ani vidieť. Tomas už má plán, ako si zabezpečiť príležitosť porozprávať sa s Nelou. Keď ich iskrivý vzťah znova pookreje, spoločná budúcnosť dostáva zelenú. Bude to však stačiť, aby Nelu nevydesila pravda o Tomasovej minulosti?

 

Pre deti a mládež

 

PASTIRČÁk, Daniel

Pontyho hora /číta Jozef Kramár/ 270 min.

slovenské rozprávky

Každý z nás má svoju horu, na ktorú musí počas života vystúpiť. Hora chlapca Pontyho je obrovská, dovysoka čnie uprostred dvoch protipólov – sveta vydezinfikovanej efektívnosti a sveta plného prírodnej emocionality. Ponty sa krôčik po krôčiku snaží vyšliapať až na vrchol, no prekážok je čoraz viac, láske a vzájomnosti kladie do cesty pasce zloba, strach a sebectvo.

 

ŠULAJOVÁ, Zuzka

Magický advent /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 1075 min.

slovenské romány

Gymnazistka Sofia je bláznivo zaľúbená do Sama, chlapca z jej školy. Túto mestskú pohodu ale pokazí choroba jej dedka, ktorý býva na lazoch neďaleko Banskej Bystrice. Pred Vianocami sa za ním musí dočasne presťahovať Sofia aj so svojou mamou, aby sa oňho postarali. Sofia tu spoznáva miestnych obyvateľov, ktorí jej ukazujú silu magického adventu.

 

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

 

BENZONIOVÁ, Juliette

Taká dlhá cesta /číta Nora Selecká/ 930 min.

historické romány

 

BENZONIOVÁ, Juliette

V posteliach kráľov /číta Nora Selecká/ 600 min.

historické romány

 

Brat ROGER z Taizé

Boh môže iba milovať /číta Jozef Lapšanský/ 120 min.

náboženstvo

 

CONNELLY, Michael

Všetko pre prachy /číta Igor Makovický/ 780 min.

detektívne romány

 

CRICHTON, Michael

Drak : záhada letu 545 /číta Dušan Ružička/ 870 min.

thriller

 

DAVIS, Chris

Philadelphia /číta Nora Selecká/ 420 min.

spoločenské romány

 

DÄNIKEN, Erich von

Cesta za tajomstvom /číta Igor Šabek/ 570 min.

civilizácie

 

DU MAURIER, Daphne

Obetný baránok /číta Peter Čižmár/ 960 min.

historické romány

 

FOLLETT, Ken

Tretie dvojča /číta Beáta Drotárová/ 1020 min.

thriller

 

GULIK, Robert van

Cisárova perla /číta Igor Šabek/ 390 min.

detektívne romány

 

HAŠEK, Jaroslav

Osudy dobrého vojaka Švejka /prevzaté/ 1710 min.

humorné romány

 

CHRISTIE, Agatha

Ohlásená vražda /číta Alfréd Swan/ 540 min.

detektívne romány

 

CHRISTIE, Agatha

Puknuté zrkadlo /číta Igor Makovický/ 570 min.

detektívne romány

 

SPARKS, Nicholas

Strážca /číta Jana Dolanská/ 930 min.

spoločenské romány

 

STEWARTOVÁ, Mary

Gabrielove kopovy /číta Hana Makovická/ 630 min.

anglické romány

 

 

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME

 

ČIERNY, Michal

Prípad Krokodíl : detektívny prípad z prostredia drogovej scény / 4 zv.

slovenské romány

Tím detektívov je postavený pred neľahkú úlohu. Musia nájsť toho, kto do ulíc Bratislavy „vypustil“ krokodíla, drogu, ktorá z vás vysaje dušu a nechá len zničené telo. Pomôže im pri pátraní svedok za mrežami? Je za tým ruská mafia? Vyviaznu bez zranení alebo budú v ohrození života?

 

FARTELOVÁ, Marta

Spomienky na budúcnosť / 4 zv.

slovenské romány

Autorka v tomto strhujúcom románe napínavo, no zároveň citlivo a s jemnou dávkou humoru rozpráva príbeh muža, ktorý takmer príde o život pri brutálnom útoku. Keď sa Patrik po štyroch týždňoch preberie z bezvedomia, zistí, že jeho posledná spomienka je stará päť rokov. Nespoznáva svoje deti, jeho manželka zostarla, ledva spoznáva vlastný domov. Vrátia sa Patrikovi spomienky? Nájde opäť samého seba?

 

GROEN, Hendrik

Ži a nechaj žiť / 4 zv.

holandské romány

Arthur Ophof si svoj život predstavoval inak. Túžil precestovať svet a neviazane si užívať vo veľkom štýle. Namiesto toho pracuje vo veľkoobchode s hygienickými potrebami. No keď ho jedného dňa zamestnávateľ nečakane prepustí a podarí sa mu zhrabnúť kráľovské odstupné, z ničoho nič sa mu otvoria skvelé vyhliadky na úplne nový život.

 

HIGGINSOVÁ, Kristan

Ženíchov svedok : každé zlomené srdce vylieči nádej / 6 zv.

americké romány

Faith Hollandová sa má vydávať za Jeremyho, lenže jej nastávajúci prezradí prítomným hosťom svoje tajomstvo. Svadba sa teda nekoná a Faith opustí rodné mesto a usadí sa v San Franciscu. Po čase sa však vráti do vinice Volavka. Tam sa stretáva s Levi Cooperom, najlepším priateľom jej bývalého snúbenca. To on kedysi dávno zabránil jej sobášu a teraz je dôvodom, prečo sa Faith rozhodne zostať vo Volavke.

 

HUNTEROVÁ, Kristi Ann

Elegantná pretvárka : Sága rodu Hawthornovcov / 6 zv.

americké romány

Lady Georgína Hawthornová bola odjakživa rozhodnutá, že sa dobre vydá. Colin McCrae je bohatý muž, no bez titulu. V budúcnosti sa plánuje oženiť, no nie za povrchnú ženu, akou je Lady Georgína. Tá však pod dokonalou fasádou skrýva nemilé tajomstvo, ktoré je tým skutočným dôvodom jej honby za skvelým spoločenským postavením. Colin teraz nemá ďaleko odhaliť to.

 

KELEOVÁ-VASILKOVÁ, Táňa

Zrkadlo / 2 zv.

slovenské romány

Helena s Vladom majú také... obyčajné manželstvo. Bez väčších konfliktov, ale aj bez potrebnej iskry, ktorá by mu dávala láskavosť a hrejivosť. Helenu to trápi, no nevie, čo s tým, ako to zmeniť. A tak zatiaľ čo sa jej manžel vo voľnom čase venuje svojmu hoby, ona blúdi po internete a sníva. Našťastie majú dcéru, ktorá im nevedomky nastaví zrkadlo.

 

KLEYPASOVÁ, Lisa

Skrotený búrlivák / 4 zv.

americké romány

Vdova Phoebe, lady Clarová, nikdy nestretla Westa Ravenela, ale vie, že je drzý a skazený. Ešte ako chlapec v internátnej škole zničil život jej manželovi. No keď sa s dvomi malými synmi zúčastní na rodinnej svadbe, stretne tam neznámeho muža, ktorý ju priťahuje. A nie je to nik iný ako nenávidený West Ravenel. West nie je hrdý na svoju minulosť a uvedomuje si, že žena s postavením ako ona nie je preňho. Lenže Phoebe sa nespráva ako aristokratka a rozhodne sa Westa zviesť...

 

KOPCSÁNYI, Katarína

Opäť mamou / 3 zv.

slovenské romány

Lýdia je matka dvoch dospelých detí. Má všetko, po čom v živote túži. Rodinné šťastie ale nečakane pretrhne jej vnučka, malá Elisa. Tá sa narodí s vážnymi zdravotnými problémami. Lýdia z obavy o dcéru Adelu je spolu s manželom pripravená pomôcť jej. Na prahu šesťdesiatky sa proti svojej vôli stáva opäť mamou!

KYS, Vanda

Mňa si nekúpiš / 5 zv.

slovenské romány

V knihe Mňa si nekúpiš sledujeme príbeh cez pohľady dvoch hlavných postáv, Hany Figuli a Olivera Weissa. Ich vzťah, nečakane pre oboch, nadobudne úplne iné rozmery a Hana časom zistí, že Oliver patril do jej života skôr, ako ho spoznala. A ešte oveľa viac…

 

MACNEALOVÁ, Elizabeth

Továreň na bábiky / 5 zv.

anglické romány

Dej románu sa odohráva v Londýne 19. storočia, v prostredí anglickej aristokracie a umeleckých kruhov. Preplietajú sa v ňom osudy maliara Louisa a jeho lásky Iris, a psychopata Silasa. Louis požiada Iris, aby sa stala jeho modelkou. Súhlasí, ale s podmienkou, že ju zároveň bude učiť maľovať. No Silas je posadnutý Iris, a jeho posadnutosť je čoraz temnejšia.

 

McKINLEY, Tamara

Vábenie ostrova / 5 zv.

austrálske romány

Rok 1905. Christy odjakživa snívala o tom, že sa vydá na cestu zo svojho domova v Tasmánii na druhý koniec sveta – na divoký a nádherný škótsky ostrov Skye, kde sa narodila. Až teraz, vo svojich šesťdesiatich piatich rokoch, sa konečne rozhodne splniť si tento sen v spoločnosti dcéry Anne a vnučky Kathryn. Ani jedna z nich si však neuvedomuje, že Christina minulosť je oveľa temnejšia a tragickejšia, ako by si mysleli…

 

 

RIVERSOVÁ, Francine

Škatuľa od topánok : (vianočný príbeh) / 1 zv.

americké príbehy

Tento vianočný príbeh je o Timmym O´Neilovi, chlapcovi, ktorý nachádza nový domov v pestúnskej rodine. Prináša si so sebou tajomnú škatuľu. I keď sa Timmy už udomácnil v novej milujúcej rodine, nechce prezradiť čo je vnútri... napokon ho však krása betlehemskej scenérie v kostole inšpiruje k tomu, aby si otvoril srdce a obdaril Ježiška tým najcennejším, čo má.

 

SPARKS, Nicholas

Kým budeme žiť a dýchať / 4 zv.

americké romány

Tridsaťšesťročná Hope sa ocitla na životnej križovatke. Má šesťročný vzťah s vyhliadkou na sobáš v nedohľadne. A otca, ktorý trpí nevyliečiteľnou chorobou. Hope sa rozhodne stráviť týždeň na rodinnej chate v Severnej Karolíne. Tu stretne Trua Wallsa, ktorý sa narodil v Zimbabwe a pracuje ako sprievodca turistov na safari. Náhodné stretnutie sa stane skúšobným kameňom života dvoch výrazne rozdielnych osobností.

 

STEEL, Danielle

V pravý čas / 5 zv.

americké romány

Alexandru opustila matka, keď mala sedem rokov. Útechu našla v knihách a neskôr aj pri písaní vlastných príbehov. V štrnástich rokoch jej zomrie aj otec a tak sa dostáva do kláštora. Alex ďalej píše a publikuje pod pseudonymom Alexander Green. Výnimočný úspech Alexandra Greena sa stane tŕňom v oku hollywoodskych filmárov, ktorí netušia, o koho v skutočnosti ide. Alex má pravdu na jazyku, no zakaždým cúvne. V hre je príliš veľa, a tak naďalej vedie dvojitý život.

 

Pre deti a mládež

 

VARÁČKOVÁ, Miroslava

To, čo nás spája / 3 zv.

slovenské romány

Stredoškoláčka Lucia má takmer bezstarostný život. Jediné, čo jej chýba, je mama. Zmizla pred rokmi a nikto nevie kam. Osamelosť lieči chlapčenskými bozkami, klame a robí hlúposti. Nečakané pochopenie nájde u Ondreja, ktorého iba nedávno spoznala. Obyčajný začiatok krehkého kamarátstva vyústi do vzťahu, na ktorý nie je pripravený ani jeden z nich. Zvládnu to?

 

Na začiatok stránky Tlač stránky