ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - máj 2016

Knižné novinky - máj 2016

Zvukové knihy vo formáte MP3

 
BJØRK, Samuel

Cestujem sama/ číta  Igor Šabek / 1050 min.

nórske detektívne romány

Kriminálny román, ktorý má všetko, čo čitateľ očakáva v dobrom príbehu. Uveriteľné a zaujímavé postavy, vzrušujúcu zápletku, napätie...
Tento román je kritikmi označovaný ako veľmi dobre prepracovaný, desivý a silný príbeh, ktorý udržiava čitateľa v napätí až do poslednej stránky. Preložili ho do viacerých jazykov a vyšiel vo vyše dvadsiatich krajinách.

 

BULBECK, Soňa

Z Rijádu do sveta / číta Katarína Turčanová / 712 min.

slovenské romány

Moja prvá kniha Ženy z Rijádu bola o priateľstve a nie je tomu inak ani v tejto druhej. Je o nás, silných ženách, ktoré tu žijeme, pracujeme, milujeme, riešime problémy, stretávania aj rozchody, stratu blízkych duší aj každodenné problémy prežitia. Tak, ako všetky ostatné ženy na svete...akurát sa o svoje zážitky rady podelíme aj s vami...

 

BULBECK, Soňa

Ženy z Rijádu / číta Katarína Turčanová / 710 min.

slovenské romány

Hrdinkami knihy sú štyri zrelé ženy, ktoré sa stretli v Rijáde, v hlavnom meste Saudskej Arábie, a vďaka silnému putu priateľstva, ktoré sa medzi nimi vytvorilo, sa ich osudy prepletajú, aby sa nakoniec každá z nich vybrala opäť svojou vlastnou cestou...

 

CONNELLY, Michael

Krvná pomsta / číta Lukáš Šepták / 750 min.

americké detektívne romány

Bývalý agent FBI Terry dostane infarkt a musia mu transplantovať srdce. Kým sa zotavuje, osloví ho mladá žena Graciela s tým, že nové srdce a šancu žiť ďalej dostal vďaka jej sestre, ktorú zavraždili. Žiada, aby túto vraždu vyšetril.

 

CONNELLY, Michael

Rozsudok ulice / číta Dušan Kubáň / 965 min.

americké detektívne romány

Advokát Mickey Haller má za sebou ťažké obdobie rekonvalescencie po poslednom prípade, pri ktorom takmer prišiel o život, a chystá sa vrátiť do veľkej hry americkej justície. Kým sa stihne poriadne usadiť na zadnom sedadle svojho lincolna, zavraždia jeho slávneho kolegu a on chtiac-nechtiac zdedí nesmierne výnosný prípad. Dokáže presvedčiť Harryho Boscha o svojej nevine a ubrániť sa vrahovi, ktorý zjavne ide aj po nasledovníkovi mŕtveho právnika?

 

CONRAD, Joseph

Lord Jim / číta Michal Novák / 1076 min.

anglické romány

Tragický príbeh mladého námorného dôstojníka, ktorého prenasleduje pocit, že stratil svoju česť, keď v zdanlivo beznádejnej situácii opustil potápajúcu sa loď bez ohľadu na ohrozených cestujúcich, a ktorý hľadá vykúpenie z viny v obetavej pomoci domorodcom v zapadnutej malajskej dedine pri obrane proti vpádu belošských kolonizátorov. Román vychádza pri príležitosti 150. výročia od narodenia tohto poľsko-anglického spisovateľa.

 

GAHÉROVÁ, Lenka

Sen z modrého domu / číta Jana Dolanská / 682 min.

slovenské romány

Stratiť môžeme peniaze, kľúče, telefón... Nič, čo by nešlo nahradiť. Ale čo keď stratíme blízkeho človeka, dôveru, lásku, zamestnanie? Potom sa začína hľadanie. Hľadáme dôvod, prečo sa to stalo, aj seba samých. Až keď nájdeme spôsob, ako sa so stratou vyrovnať, môžeme ísť ďalej. Oľga stratila v jeden deň prácu, manžela, dôveru a s ňou sa akoby vytratila aj láska...Čo sa musí stať, aby sme sa rozhodli v päťdesiatke zmeniť život? Na prvý pohľad katastrofa, no nakoniec poznanie, že sa nič lepšie nemohlo stať, lebo kto správne hľadá, dostane za stratené niečo oveľa cennejšie.

 

HOLDENOVÁ, Wendy

Odsúdení prežiť / číta  Igor Šabek / 896 min.

anglické príbehy – koncentračné tábory

Keď Slovenka Priska, Poľka Rachel a Češka Anka prešli v roku 1944 cez nechválne známu bránu najväčšieho nacistického koncentračného tábora Auschwitz II. - Birkenau, ukrývali tajomstvo - všetky boli v druhom stave. Osamelé a vydesené sa v kútiku duše rozhodli, že si nenechajú vziať to jediné, čo im ostalo - svoj život a život svojich nenarodených detí.

 

KELEOVÁ-VASILKOVÁ, Táňa

Vône života / číta Jana Dolanská / 558 min.

slovenské romány

Vône v našich životoch sú premenlivé ako dni striedajúce sa s nocou. Zároveň majú v sebe čosi krásne nemenné. Vôňu domova... a lásky. Takmer všetky po nej túžime. Po istote, ktorá nás zahrieva a poskytuje pocit bezpečia. Ktorá nám dovoľuje dýchať a plniť si sny, menšie či väčšie životné plány. Magda a Lenka, hrdinky príbehu, nie sú výnimkou. Túžia po istote a láske ako milióny iných žien na celom svete. Inak je to s Alicou. Sníva o práci v zahraničí, o slobode a manžela ani deti k svojmu šťastiu nepotrebuje. No možno je to celkom inak.

 

KOSSAK, Zofia

Abrahám. Zmluva s Bohom / číta Peter Pilz / 1230 min.

náboženské biografické romány

Fascinujúci biblický román o začiatkoch židovstva! Román zachytáva historický úsek zo slávnych dejín židovského národa. Biblický príbeh o Abrahámovi sa opiera o fakty zo Svätého písma, Starého zákona. Autorka ho však obohatila množstvom poznatkov týkajúcich sa náboženstva, kultúry, vzdelanosti, staviteľstva či umeleckých remesiel.
Čitateľ získa plastický obraz života praotca Izreala Abraháma, ako aj života vyvoleného národa, nemal by však zabudnúť, že ide o román.

 

LAGERCRANTZ, David

Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti / číta Michal Novák / 1128 min.

švédske kriminálne romány

Špičkový odborník na výskum umelej inteligencie profesor Balder zavolá uprostred noci Blomkvistovi, aby ho informoval, že disponuje šokujúcimi informáciami o amerických tajných službách. Prezradí mu, že bol v kontakte s mladou geniálnou hackerkou. Blomkvist tuší, o koho ide. V Blomkvistovi skrsne nádej na senzačné odhalenie, ktoré on aj časopis Millennium zúfalo potrebujú. Ako zvyčajne, Lisbeth Salanderová sleduje svoje vlastné ciele. Nadišiel čas, aby sa ich životné cesty opäť stretli.

 

MAY, Peter

Výnimoční ľudia / číta Igor Šabek / 763 min.

škótske detektívne  romány

Píše sa august roku 1996 a celý Paríž je šokovaný záhadným zmiznutím jedného z najvýznamnejších francúzskych intelektuálov, svojrázneho odborníka na francúzsku kinematografiu Jacquesa Gaillarda. Jediná indícia, ktorú po sebe zanecháva, je tajuplná poznámka v diári na pracovnom stole. Mad a minuit. Koho alebo čo označuje? Expert Enzo Macleod na stope nevšedného zločinu ...

  

ROBERTS, Nora

Sen v bielom   / číta Beáta Drotárová / 699 min.

americké ľúbostné romány

Štyri kamarátky z detstva sa stali majiteľkami svadobnej agentúry Sľub. Mac, Laurel, Emma a Parker sa ako malé dievčatá rady hrávali na nevesty, dokonca aj na ženíchov, a teraz sú svadby pod ich taktovkou tie najvychýrenejšie v okolí. Prvá z nich je fotografka, druhá cukrárka, tretia má na starosti kvetinovú výzdobu a štvrtá perfektné plánovanie.

Mac sa chystá na schôdzku s klientmi, keď sa za mierne povážlivých okolností stretne s nevestiným bratom. Z nezáväzných stretnutí sa však neraz vykľuje niečo silnejšie práve vtedy, keď sa to najmenej hodí!

 

BELITZ, Bettina

Tŕnistý bozk 3. diel / číta Katarína Turčanová / 1725 min.

nemecké romány pre mládež

Ellie na vlastnej koži pocítila žiadostivosť, zničujúcu silu a hrôzu číhajúcu vo svete môr – a predsa pretrváva jej láska ku Colinovi. Vyčerpaná a ubolená sa obáva, ale zároveň túži po dni, keď sa Colin vráti a pustia sa do boja proti Tesse. Takmer proti svojej vôli sa Ellie odovzdáva novému, slobodnému životu. Tretia časť série - Ukradnuté sny, Mesačné slzy.

 

GREGUŠOVÁ, Andrea

Červík Ervín / číta Daniela Švolíková / 90 min.

slovenské rozprávky

Červík Ervín je sympatický veselý chlapík, ktorý má zo všetkého najradšej klobúky a pokojný život vo svojom jabĺčku. Keď ho však búrka jedného dňa pripraví o dom na jablonke Ilonke, prežíva vzrušujúcu cestu plnú dobrodružstiev, nebezpečenstva, ale i nových priateľov z ríše hmyzu.

  

CHOVAN, Milan Igor

 Strážcovia hôr. Povesti a staré príbehy o slovenských vrchoch / číta dobrovoľníci VSE / 510 min.

 slovenské povesti pre mládež

 Tak ako sa Stvoriteľ necháva spoznať v trigóne Otca, Syna a Ducha Svätého, tak sa aj Slovensko zachvieva v troch farbách. Bielou vládne Lomnický štít. Jeho ochranca Belan sa trblieta v odlesku nebeskej čistoty. Modroň je zas patrónom Kriváňa. Zachvieva sa v modrej farbe, ktorá je so spravodlivosťou zajedno. Rozoklaný Rozsutec, nezameniteľný tvarom, chráni Červenák odetý v teplých odtieňoch červeného vína, vo farbe horúcej krvi, v zamatovej červeni nežnej a vrúcnej ruže, ktorá je znamením lásky...

  

Najžiadanejšie zvukové knihy, u ktorých bol zmenený nosič z audiokaziet na CD (MP3)

 

BAMM, Peter

Alexander Veľký / číta Štefan Mráz /  570 min.

slovenské historické romány

 

FLAUBERT, Gustave

Pani Bovaryová  / číta Milan Drotár / 1050 min.

francúzske romány

 

HAYOVÁ, Louse  L.

Miluj svoj život / číta Gabriela Dolná / 450 min.

populárno-náučné publikácie

  

HAYOVÁ, Louse  L.

Láska sa rodí v tebe / číta Gabriela Dolná / 480 min.

populárno-náučné publikácie

 

HUMBLE, Richard

Objavitelia neznámych diaľok / číta Ľuboš Záhon / 180 min.

anglické romány

  

KAZAN, Elia

 Anatólčan / číta Milan Drotár / 1650 min.

anglické romány

  

KING, Stephen

Podpaľačka / číta Anton Kaščák / 1050 min.

anglické romány

  

KOVÁČIK, Peter

Nevera po slovensky  / číta Ľuboš Záhon /1050 min.

slovenské romány

  

KRÁĽ, Metod

Slzy šťastia / číta Prevzaté/ 60 min.

rozhlasové hry

 

 

NIŽNÁNSKÝ, Jozef

 

Studňa láska  / číta Monika Šulcová /  720 min.

slovenské historické romány

 

NIŽNÁNSKÝ, Jozef

Spišské tajomstvo / číta Štefan Mráz / 990 min.

slovenské historické romány

 

POLEVOJ, Boris

Doktorka Viera / číta Anna Sýkorová / 720 min.

ruské romány

 

TIMRAVA-SLANČÍKOVÁ, Božena

Skúsenosť / číta Eva Kalnická / 270 min.

slovenské romány

 

ZAMAROVSKÝ, Vojtech

Dejiny písané Rímom / číta Igor Šabek / 1200 min.

slovenské historické romány

 

ZELINKA, Milan

Z Havranieho dvora / číta Dušan Ružička / 810 min.

slovenské romány


 

Knihy v Braillovom písme

 

BARTKOVÁ, Alica


Rozdvojenie  / 2  zv.


slovenské detektívne romány

Tridsiatnička Tina by sa mohla považovať za šťastnú a spokojnú. Osamostatnila sa, našla si slušne platenú prácu ekonómky. Počas silnej rannej búrky, keď jej nárazy vetra rozbijú okno, uteká do pivnice pre igelit, aby ho zakryla. No keď sa vráti, nájde byt vyhorený do tla.. Keď jej na polícii oznámia, že požiar v jej byte založil niekto úmyselne, začne podozrievať Maťa, ktorý ju sleduje na každom kroku. Tina sa chce Maťa zbaviť, ale akosi to nedokáže.

 

BREŽNÁ, Irena

Nevďačná cudzinka / 2 zv.

švajčiarske romány

Prostredníctvom dvoch spomienkových vrstiev prepojených rozprávačkou v prvej osobe, ktorá reflektuje jednak vlastné zážitky z udomácňovania v novej krajine, jednak v role tlmočníčky sprostredkováva pohnuté osudy súčasných migrantov, sa zúfalstvo zo straty pôvodnej vlasti mení na radosť zo získavania nových, hybridných identít v cudzote najrôznejšieho druhu.

 

EŠTOKOVÁ, Alica

Cesta do Provensalska  / 3 zv.

slovenské romány

Život je plný prekvapení. Presvedčí sa o tom aj zdravotná sestra v bratislavskej nemocnici, do ktorej je beznádejne zamilovaný primár. Mladá žena mu však nemôže opätovať city pre vážnu prekážku. Je teda navždy odsúdená trápiť sa? Alebo neodolá jeho ustavičnému naliehaniu?

 

GIORDANO, Paolo 

Čierna a strieborná / 2 zv.

talianske romány

Príbeh lásky možno rozprávať mnohými spôsobmi. Hlavnými postavami knihy sú mladí manželia a ich synček. Spočiatku šťastné manželstvo upadá do krízy po tom, ako na vážnu chorobu zomrie ich stará gazdiná pani A. Vo chvíli, keď vstúpila do ich bytu, stala sa svedkyňou aj opatrovateľkou krehkého vzťahu. Pani A. sa od začiatku prejavuje ako pevná, tvrdohlavá, magická osobnosť. Po jej smrti sa mladým v dome rozďaví nečakaná prázdnota. Vášeň a ľudské teplo sa zmenia na samotu a opustenosť a mladý pár si uvedomí, že aj rodiny môžu trpieť osamelosťou, tak ako ľudia.HAMZOVÁ, Mária

Nechcela som ťa stretnúť / 4 zv.

slovenské romány

Opustil ju, keď to najmenej očakávala. Keď sa zo sklamania konečne po rokoch spamätala, stretáva ho opäť. Šťastného. A s inou.

Znova zbiera sily na to, aby sa s tým vyrovnala. Damián mal však ťažkú autonehodu a ostáva v kóme. 

Tamara začína boj o jeho život, odhaľuje intrigy okolo neho, nedbá na to, že je v ohrození aj ona. Zachráni ho? Podarí sa jej získať späť aj jeho lásku? Alebo sa milovaný muž nemá nikdy dozvedieť tajomstvo, ktoré pred ním roky ukrýva?

 

 JAGLOVÁ, Tatiana

 Šialený nápad / 4 zv.

 slovenské romány

Keď tridsiatnička Nela zistí, že sa jej životné hodnoty rozpadli na prach, prepadne panike. Ostala sama, domov je pre ňu nepriateľským miestom. Východisko hľadá v úteku, aby na všetko zabudla a našla pokoj. Podľahne nezvládnuteľnej túžbe, tajuplné dobrodružstvo v ďalekej krajine a osudové stretnutia jej pomôžu prelomiť starú rodinnú kliatbu, nájsť lásku a zmysel života.

 

KUFFA, Marián

Kazateľnica život  alebo v Nebi nájdeš prostitútky, vrahov aj zlodejov / 1 zv.

kresťanský život

Príbehy, ktoré rozpráva farár Marián Kuffa, počúvajú všetci so zatajeným dychom. Netreba ich prikrášľovať ani vylepšovať. Sú zo života a sú pravdivé a reálne; také, aké sa stali. Často priame i tvrdé, no vždy láskavé.

 

 MARTIN-LUGAND, Agnès

 Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu / 2  zv.

francúzske romány

Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu. Tak sa volala útulná literárna kaviarnička, ktorú vlastnila mladá Parížanka Diane. Žila si svoj šťastný život s malou dcérkou a milujúcim manželom, až kým jedného dňa tragédia nezlomila jej srdce. Vzala jej nielen tých najbližších, ale aj zmysel života. Zúfalá mladá žena sa na celé mesiace uzavrela pred svetom a márne hľadala nový zmysel života. Napokon sa rozhodla splniť sen svojho muža a odísť do Írska. Tam, na búrlivom a drsnom západnom pobreží, sa začína veľké dobrodružstvo. Do jej pochmúrneho života vstúpi záhadný fotograf Edward, a čudné veci, čo sa okolo neho dejú, konečne donútia Diane konať...

  

MANKELL, Henning

Pyramída / 6 zv.

švédske detektívne romány

 

Tento príbeh sa začína v roku 1969. Mladý Kurt Wallander je pochôdzkárom v Malmö. Wallander nenávidí službu hliadky a chce čo najskôr prejsť na oddelenie trestného vyšetrovania. Keď jeho sused za záhadných okolností spácha samovraždu, Wallander začína vyšetrovať na vlastnú päsť a nakoniec poskytne rozhodujúci impulz k objasneniu prípadu. Hoci je neskúsený a napriek varovaniam nadriadených, aby nikdy súkromne nevyšetroval, sa opakovane dostáva do nebezpečenstva. Jeho schopnosti sa osvedčia a dostáva sa na oddelenie vyšetrovania trestnej činnosti.

  

MURÍN, Gustáv

 Volajú ma Žaluď...a ešte ma nedostali. Príbeh jedného mafiána / 2 zv.

 slovenské romány

 Beletristicky spracovaný život a smrť jedného z najznámejších mafiánskych bossov Bratislavy dáva príležitosť odhaliť dosiaľ neopísané zákutia mafiánskeho života i prepojenia podsvetia a najvyššej politiky na Slovensku. Tento príbeh nie je vymyslený, ale domyslený. Postava bratislavského mafiánskeho bossa je písaná na motívy viacerých skutočných predlôh mimo bratislavských aj mimo slovenských mafiánov v takej vzájomnej kombinácii a za použitia takej miery fikcie, ktorá vylučuje identifikáciu s jednou jedinou skutočnou osobou. Hlavným hrdinom je tu esencia zla, ktorú museli obyvatelia hlavného mesta Slovenska zažívať v 90. rokoch a ktorej nielen odolali, ale ju aj porazili.

 

 OGINO, Denisa – KOPCSÁNYI, Katarína

 S dušou Japonky / 3 zv.

 autobiografické slovenské romány

 Keď japonský sen vystrieda tvrdá slovenská realita, Denisa okamžite pochopí, že musí čeliť novým začiatkom.

Jej príbeh je príbehom o ľudskej sile, precitnutiach a podobách lásky. Ale aj o odkrývaní kultúry neznámej krajiny, do ktorej sa čitateľ nenásilne vnorí už pri prvých riadkoch.

 

 SLANINKA, Zuzana

 Skrytý dar/ 3 zv.

 slovenské romány

 Bezprostrednosť a povrchnosť Adamovej mladosti vystriedala únavná práca za počítačom a víkendy venované relaxu. A čoraz mladšie frajerky, ktoré vzbudzujú závisť kolegov a pripomínajú bezstarostné časy. Ako Ema. Nápadne krásna, náladová, hašterivá a nevyzretá. Adam si uvedomuje, že túži po inom vzťahu, po citlivej žene, ktorá by ho chápala a s ktorou by viedol „normálny“ život.

 

 WALLIAMS, David

 Hnusná teta Berta  / 2 zv.

 anglické humoristické romány pre deti

 Ďalšia kniha legendárneho komika, je príbehom malej Stely. Jedného dňa sa zobudí a zistí, že prišla o rodičov a jej teta Berta ju chce pripraviť o celý majetok. Rozhodne sa bojovať. Nemá to ľahké - jej protivníkom nie je len teta, ale aj jej sova Wagner. 

Nájde sa však ktosi, kto jej pomôže. Duch malého kominárika Sadzu je pre Stelu pripravený urobiť čokoľvek. A nájde sa aj ďalší oddaný pomocník... Podarí sa im ubrániť Stelin rodinný majetok pred tetuškou, ktorá sa nedá nazvať inak ako hnusná?

  

ŽÁK, Ľubor

 Prečo sa počasie zbláznilo. O klimatických a iných chorobných premenách / 3 zv.

 populárno–náučné  publikácie

 Čo sa to s tým počasím deje? Neskutočné horúčavy, raz chladno, raz doslova peklo? Žiadna zima, veľké suchá a bláznivé prehánky? Plno chorých ľudí... Žeby sa na nás skutočne pán Boh hneval a takto nás trestal? V poslednej dobe sme boli skoro všetci zaskočení veľkými výkyvmi počasia. Čo je príčinou týchto nepríjemných javov? Sú to klimatické zmeny? Alebo je za tým niečo iné? Počas celej ľudskej histórie je jedným z najneuveriteľnejších tvrdení to, že počasie súvisí s ľudským myslením, správaním a konaním. Je to možné? Alebo je to len stará povera či náboženské výmysly? Znie to neuveriteľne, ale mnohí to berú vážne. Nemali by sme sa nad tým aspoň zamyslieť? Ale to nie je všetko! Má to ďalekosiahle a negatívne dopady na naše zdravie! Ako sa to prejavuje? Čo všetko môžeme ešte očakávať? A čo sa dá proti tomu robiť?

 

Na začiatok stránky Tlač stránky