Knižné novinky - jún 2022

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

 

BALOGHOVÁ, Mary

Keď príde láska /číta Antónia Kurimský Oľšavská/ 665 min.

kanadské romány

Príbeh Abigail nás opäť zavedie do rodiny Westcottovcov, ktorých história sa začala písať začiatkom 18.storočia. Abigail je sebavedomá hrdinka, ktorá bez váhania vyhreší sluhu, čo v prítomnosti dám rúbal drevo do pol pása nahý. Ibaže ten muž nie je sluha, ale podplukovník Gilbert Bennington. Aj keď spočiatku navzájom sebou opovrhujú, zakrátko zistia, aký mylný môže byť prvý dojem.

 

BALOGHOVÁ, Mary

Na krídlach lásky /číta Antónia Kurimský Oľšavská/ 692 min.

kanadské romány

Lady Jessica stratila záujem o život londýnskej smotánky, keď jej sesternicu vyššie kruhy odmietli, lebo jej rodičia neboli zosobášení. Preto sa rozhodne, že sa vydá, aj keď bez lásky. Stretne sa s tajomným Gabrielom. Hneď pri prvom stretnutí jej oznámi, že sa s ňou plánuje oženiť. Keď však Jessica zistí, kto je Gabriel a čo je ochotný urobiť, aby ochránil ľudí, ktorí od neho závisia, zapáči sa jej jeho úsilie.

 

BALOGHOVÁ, Mary

Splnený sen /číta Antónia Kurimský Oľšavská/ 686 min.

kanadské romány

Harry stratil titul grófa, keď vyšlo najavo, že manželstvo jeho rodičov nebolo legitímne, a tak odišiel bojovať proti Napoleonovi. Utrpel takmer smrteľné zranenie, z ktorého sa zotavil. Lydia ovdovela a tajne sníva o milencovi. V manželstve musela mužovi slúžiť a tak si po jeho smrti vychutnáva slobodu. Obaja si nechcú priznať pravdu, že sú osamelí, až kým sa raz večer neocitnú spolu. 

 

DLUGOŠ, František

Mariánska hora včera a dnes /číta Jozef Lapšanský/ 613 min.

mariánske pútnické miesta

Publikácia o pútnickom mieste, ktoré bolo prijaté za člena Európskeho združenia mariánskych pútnických miest. Púte prispievajú k očisteniu duše, dávajú priestor na zamyslenie, vyznanie hriechov, pokánie a predsavzatia, pomáhajú ľuďom prežiť ťažkú dobu, upevňujú vieru a podpisujú sa pod mravnú obrodu spoločnosti...

 

DRUART, Ruth

Kým Paríž spal /číta Dora Kulová/ 645 min.

anglické romány

Paríž, 1944. Mladá židovská žena nastupuje do vlaku smerujúceho do Osvienčimu s drobným uzlíkom v náručí. Vo chvíli zúfalstva vtisne to najvzácnejšie, čo má, do rúk cudzieho človeka. V tej chvíli netuší, že svoj krok len tak nezvráti. Santa Cruz, 1953. Jean-Luc sa snaží zabudnúť na dávne udalosti. Jazva na tvári je len malá cena za hrôzy, ktoré prežil počas nacistickej okupácie Francúzska. Teraz má nový život v Kalifornii a rodinu. Nikdy nečakal, že mu raz minulosť znova zaklope na dvere.

 

ENGMAN, Pascal

Kráľ potkanov /číta Igor Šabek/ 741 min.

švédske romány

Mladá novinárka Jasmine pracuje ako reportérka v štokholmskom denníku. Má napísať článok o najnovších prípadoch sexuálneho obťažovania žien. V hotelovej hale ju osloví muž. Jasmina prijme pozvanie na kávu a netuší, že ju čakajú najstrašnejšie chvíle jej doterajšieho života. Reťaz násilných trestných činov privedie Vanessu na horúcu stopu. Je čas znovu sa spojiť s bývalým elitným vojakom Nicolasom. V hre je totiž život stoviek mladých žien.


ENGMAN, Pascal

Ohňová zem /číta Dušan Kubaň, Igor Šabek/ 898 min.

švédske romány

V Štokholme miznú majetní finančníci, deti ulice aj prisťahovalci. Polícia nedokáže zastaviť zločineckú organizáciu s názvom Légia. O zmiznutia sa začne zaujímať Vanessa, svojská policajná inšpektorka. Séria stôp privedie Vanessu k bývalému vojakovi elitných jednotiek Nicolasovi. Nitky siahajú až do ďalekého Čile. V podzemných bunkroch, pozostatkoch z čias vojenskej diktatúry, sa odohrávajú zločiny, nad ktorými tamojšia vláda už roky priviera oči.

 

FRANTZ, Laura

Pani plukovníková : román /číta Igor Šabek/ 990 min.

americké romány

Roxanna je odhodlaná vzdorovať divočine amerického pohraničia a dostať sa do vzdialenej pevnosti v Kentucky. Túži sa stretnúť so svojím otcom, ktorý slúži pod plukovníkom McLinnom. Keď zistí, že jej otca zabili na vojenskej výprave, celkom ju to zničí. Bez peňazí je nútená zostať v pevnosti. Čoraz viac času trávi s plukovníkom McLinnom. Podarí sa Roxanne zistiť, kto plukovník v skutočnosti je – a čo urobil?

 

GUARESCHI, Giovannino

Don Camillo a don Chichi /číta Dora Kulová/ 320 min.

talianske príbehy

Giovannino Guareschi prichádza so štvrtým príbehom kňaza Dona Camilla a komunistického senátora Peponneho. Táto nerozlučná dvojica už nie je najmladšia a vo svojich kostiach obidvaja cítia ťarchu staroby, s ktorou si nevedia dať rady. Do toho všetkého im ešte priložia na starosť mládežníkov, pri ktorých nemajú núdzu o výstrelky. Jedným z nich je aj kaplán Don Chichi.

 

GUENASSIA, Jean-Michel

Klub nenapraviteľných optimistov /číta Lukáš Šepták/ 1260 min.

francúzske romány

Paríž 1959. Michela Mariniho priťahuje zadná miestnosť v bistre Balto, kde sa stretáva tajomný Klub nenapraviteľných optimistov – emigrantov z východnej Európy, ktorí opustili svoje domovy. Počúva rozprávania o ich živote, manželkách, deťoch a exile za železnou oponou. Ich príbehy sa v nasledujúcich rokoch prelínajú s podobne dramatickými udalosťami v Michelovej rodine...

 

CHOMSKY, Noam

Juhoslávia : mier, vojna, rozpad /číta Jozef Lapšanský/ 900 min.

politika a vláda

Kto v roku 1999 porušil medzinárodné právo a zaútočil pod vymyslenou zámienkou na suverénny európsky štát a zničil ho? Neposlušné Srbsko nebolo ochotné podriadiť sa diktátu USA a podpísať „mierový plán“ s neprijateľnými podmienkami. Táto oblasť bola posledným kútom Európy, ktorá sa nepodriadila neoliberálnym programom USA, neprebehli v nej ekonomické ani sociálne reformy.

 

KEELANDOVÁ, Vi

Rivali /číta Slavomíra Fulínová/ 593 min.

americké romány

Spor medzi Westonom a mnou sa začal pri oltári. Naši starí otcovia boli najlepší priatelia a obchodní partneri. Až do osudného dňa. Tesne pred sobášom dala môjmu starému otcovi jeho snúbenica košom, pretože milovala Westonovho starého otca. Tí dvaja už celé roky bojovali o srdce Grace. Napokon ju nezískal ani jeden a ich cesty sa rozišli. Obaja sa oženili s inými ženami a stali sa z nich najväčší obchodní rivali.

 

ORAVSKÝ, Roland a kolektív autor

Pandémia hoaxov : lovci šarlatánov /číta Jozef Lapšanský/ 930 min.

názory a postoje

V tejto knihe skupina lekárov a ďalších odborníkov bojujúcich proti hoaxom a nezmyslom v medicíne, známa ako Lovci šarlatánov, poukazujú na najrozšírenejšie z nich. Rozoberajú najpopulárnejšie témy, ktoré sa stali zároveň najčastejším terčom dezinformácií. Približujú metódy liečby a prevencie COVID-19, podrobne rozoberajú tému očkovania a vývoj vakcín.

 

THORWALD, Jürgen

Storočie chirurgov /číta Gabriel Lukáč/ 537 min.

literatúra faktu

Storočie chirurgov, je strhujúci príbeh chirurgie, pri ktorom sa autor opiera o spomienky svojho starého otca Henryho Stevena Hartmanna. Ten sa ocitol v Bostone pri objavení narkózy v roku 1846 a tento objav v ňom prebudil obrovskú vášeň pre medicínu a najmä pre chirurgiu. Bol presvedčený, že vďaka narkóze čaká chirurgiu obrovský pokrok...

 

RIMMEROVÁ, Kelly

Zamlčaná pravda /číta Dora Kulová/ 826 min.

austrálske romány

Alice žije na Floride, má manžela, dve deti, stará sa o domácnosť a život jej uniká pomedzi prsty. Bojí sa o vyše deväťdesiatročnú babku Hannu. Hannin život sa kráti, a keď skončí v nemocnici, poprosí vnučku o čosi nezvyčajné: vybrať sa do jej rodného mesta v Poľsku a tam... Alice celkom nerozumie, o čo babke ide, ale vyhovie jej a desaťročia zamlčiavaná pravda ňou hlboko otrasie.

 

RIMMEROVÁ, Kelly

Matkina spoveď /číta Svetlana Wittnerová/ 655 min.

austrálske romány

Olivia a David tvoria dokonalý pár. David však náhle zomrie a zrazu sa ukáže, že ich manželstvo nebolo také šťastné, ako pôsobilo navonok. Nájde Olivia odvahu po prvýkrát slobodne prehovoriť o manželových tienistých stránkach? A čo na to jej svokra, ktorá je odhodlaná ochrániť synovo dobré meno za každú cenu? Veci sa komplikujú, keď je v hre dobré meno rodiny.

 

WAKEOVÁ, Jules

Zasnežená Covent Garden /číta Petra Dzuríková/ 772 min.

anglické romány

Tilly pracuje ako umelecká maskérka v londýnskej opernej spoločnosti. Má výborných kolegov, skvelých priateľov, snúbenca. Svoju prácu miluje presne takú aká je. Bez rôznych zmien, vylepšení. Preto, keď kvôli svojej chybe je donútená spolupracovať s Marcusom, novým riaditeľom oddelenia IT, všade lietajú iskry.
Dvaja úplne odlišní ľudia postupne spoznávajú nielen prácu, ale aj "toho druhého".

 

ŽELINSKÁ, Katarína

Ženy bez rodokmeňov /číta Ľudmila Swanová/ 637 min.

slovenské príbehy

Hlavná hrdinka odmalička trpí pocitom, že do prostredia, v ktorom sa narodila, nezapadá, a namiesto svojich rovesníkov vyhľadáva a pozoruje ženy, ktoré tiež žijú určitým spôsobom nekonvenčne a netypicky. Linka neobyčajne-obyčajných žien sa tiahne celým jej životom - detstvom, dospievaním aj dospelosťou. Svet okolo seba vníma veľmi citlivo a pozorne.

 

Pre deti a mládež

 

NAGYOVÁ-DŽERENGOVÁ, Petra

Klára v Afrike /číta Kristína Kotarbová/ 179 min.

slovenské príbehy

Na Kláru čaká jedno veľké dobrodružstvo. Spolu s mamou a Tity cestujú do Afriky. Konečne uvidí všetky deti, o ktoré sa jej mamička starala. Má jedno veľké želanie: uvidieť živého leva. Hneď po prílete sa však zjaví ktosi nečakaný a prázdniny sa začnú trochu inak, ako si predstavovala. Kto je ten tajomný neznámy a prečo s ním zrazu Tity trávi tak veľa času?

 

OPET, Peter Petko

Ako sa máš Eliáš /číta Peter Opet/ 104 min.

slovenské príbehy

Veselý prvák Eliáš má super pani učiteľku, ale najviac sa teší na prestávky a najradšej by chodil do prázdninovej školy. Miluje leto, zábavky v bazéne a bez sladkostí si nevie predstaviť deň. Oveľa viac ho baví byť s niekým, ako byť sám. Eliáš má vždy kopu nápadov, kučeravé vlásky a srdce plné lásky.


STÄDINGOVÁ, Sabine

Petronela Jabĺčková 4 : Krokodíl uprostred záhrady /číta Kristína Kotarbová/ 206 min.

nemecké príbehy

Petronela Jabĺčková je čarodejnica. No nie obyčajná! Má na starosti jablone a býva v jablku. Olívia a Oliver jej prinesú veľmi zlú správu. Pekár Dengľoš chce kúpiť mlyn a plánuje zrušiť záhradu. Lenže Dengľoš nerátal s deťmi ani s malou čarodejnicou. Deti vymyslia skvelý plán a malá čarodejnica pri jeho realizácii pomôže nezbednými kúzlami.

 

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME A E-BRAILLE

 

BARICCO, Alessandro

Hodváb / 1 zv.

talianske príbehy

Hodváb je poetický príbeh o nenaplnenej láske. Dej sa odohráva vo Francúzsku a exotickom Japonsku devätnásteho storočia. Hrdina Hervé Joncour sa živí neobyčajným remeslom – pre potreby pestovateľov prenáša z ďalekých krajín do Francúzska larvy hodvábnika. Pri jednej z ciest do neznámych končín Japonska zažije očarenie, ktoré ho poznamená na celý život...

 

BEŇOVÁ, Emily D.

Dotyk túžby / 4zv.

slovenské romány

Otec po smrti v závete odkáže Molly majetok, má však jednu podmienku. Peniaze zdedí, až keď sa vydá za muža vo svojom spoločenskom postavení. Molly je pobúrená a rozhodnutá vzoprieť sa pravidlám, no ako sa rozhodne naozaj? Vydá sa za muža, ktorého neznáša, aby získala majetok? Alebo si vyberie život bez peňazí, ktoré tak miluje? A vlastne, nemohla by mať oboje?!

 

BULBECK, Soňa

Prekliata nevesta / 2 zv.

slovenské romány

Do Piešťan priletí bývalý šéf saudskej tajnej služby Abdulrahman, aby tu absolvoval svoju pravidelnú kúpeľnú liečbu. Nepriletí však sám... priletí s ním aj jeho neter Johara. Kto je však v skutočnosti Johara a prečo ju sám saudský kráľ posiela ukryť sa na Slovensko? Koľko mŕtvych princov má na svedomí? Pribudnú k nim ďalší aj v Piešťanoch? Poradí si bývalá tajná agentka Lessley s komplikovaným prípadom záhadných úmrtí?

 

CONNELLY, Michael

Stratené svetlo / 5 zv.

americké romány

Detektív Harry Bosch síce odišiel na dôchodok, ale zobral si so sebou spisy s nevyriešenými prípadmi. V jednom z nich išlo o mladú ženu z hollywoodskej produkčnej firmy, ktorú zavraždili počas nakrúcania filmu o lúpežnom prepade. Bosch prípad vyšetroval len pár dní, no neskôr mu prípad odobrali a pridelili kolegovi Lawtonovi. Sledovania štyri roky starých stôp Harryho nečakane zavedú k agentke FBI, ktorá zmizla tesne po tom, ako sa  zaplietla do prípadu.

 

FRANKOVÁ, Lina

Orlí zámok / 4 zv.

slovenské romány

Gróf Hyeronym  je veľmi zvláštny muž, jeho vonkajší pôvab však skrýva temnotu vo vnútri. Knihovedkyňa Saskia ho považuje za blázna, no okolnosti ju donútia tráviť čas v jeho zámku nad knihou z ľudskej kože. Lenže čím viac preniká za cynické brnenie mladého grófa, tým pozornejšie každý ich krok sledujú zlovoľné oči. V zámku straší a Hyeronym stráži tajomstvo, ktoré sa za žiadnych okolností nesmie dostať na svetlo...

 

FRANKOVÁ, Lina

Vlčí zámok / 5 zv.

slovenské romány

Keď sa v smutne prázdnom zámku Barevansonovcov, ktorý obýva len mladá vdova a jej krehký brat, začnú objavovať desivé vlčie preludy, nik sa viac necíti v bezpečí. Takmer každému dýcha na krk nielen minulosť, bolestivo nenaplnené túžby, strach zo samého seba, ale aj čosi oveľa záhadnejšie...

 

HAIG, Matt

Polnočná knižnica / 4 zv.

anglické romány

Nora má život plný premárnených príležitostí. V depresii, pohltená ľútosťou sa rozhodne spáchať samovraždu. Ocitá sa však v akomsi medzisvete zvanom  Polnočná knižnica. Každá kniha predstavuje inú verziu Norinho života, ak by sa kedysi rozhodla inak. Dostáva možnosť prežiť jednotlivé príbehy a napraviť minulé chyby. Čas sa kráti a kým sa knižnica medzi životom a smrťou nadobro rozpadne, musí si vybrať. Rezignuje alebo sa vráti do pôvodného života?

 

HLAVATÁ, Dana

Žila som s bláznom / 3 zv.

slovenské romány

Hlavná hrdinka príbehu sa domnieva, že jej milostný život sa skončil rozvodom. Nechce už žiadnemu mužovi naletieť, ale osud jej prinesie niečo iné. Na zastávke autobusu jej muž prišliapne sukňu pri nastupovaní do MHD. Trápna situácia sa zmení na zoznámenie dvoch osamelých bytostí a spojí ich. Na ako dlho, ťažko povedať. To sa dozvieme z humorne ladeného príbehu partnerov, ktorí zažijú toľko, čo iní za celý život nie.

 

PENNEROVÁ, Sarah

Stratená apatekárka / 5 zv.

americké romány

1791. Po meste si ženy šepkajú o záhadnej apatekárke Nelle, ktorá namiesto liekov predáva zákazníčkam jedy, aby ich oslobodila od tyranských mužov. Súčasnosť. Nádejná historička Caroline uteká pred manželskými problémami do Londýny. Pri potulkách mestom natrafí na starodávnu fľaštičku, ktorá ju privedie k sérii nevyriešených vrážd spred vyše dvoch storočí. Nečakaný objav v nej prebudí dávno zabudnuté ambície a navždy zmení smer, akým sa uberá jej život.

 

PAVELKOVÁ, Kristína

Takmer dokonalý muž / 3 zv.

slovenská próza

Lenka za zvláštnych okolností stretáva charizmatického Andreja. Jej kamarátka Alica ako prokurátorka pracuje na prípade, v ktorom je Andrej hlavným podozrivým. Snaží sa Lenke naznačiť, že jej priateľ je zapletený do zločinu a Lenkin život sa ocitá v ohrození. Podarí sa Alici získať dôkazy a ochrániť Lenku? Podarí sa Andrejovi získať jej lásku naspäť?

 

QUINNOVÁ, Julia

Bridgerton : Spoznáš to z jeho bozkov / 5 zv.

americké romány

Gareth St. Clair sa ocitol v ťažkej situácii. Jeho otec, ktorý ho nenávidí, je rozhodnutý zruinovať majetok St. Clairovcov a celé dedičstvo. Garethovi sa dostane do rúk starý rodinný denník, ukrývajúci  tajomstvá jeho minulosti a kľúč k jeho budúcnosti. Problémom je, že je napísaný v taliančine a Gareth nevie po taliansky. Inteligentná a očarujúca Hyacinth Bridgertonová mu navrhne, že preloží jeho denník...

 

Pre deti a mládež

 

HLADÍKOVÁ, Dominika Elizabeth

Maličkosti / 2 zv.

slovenské romány

Mia má sedemnásť, jedinú ozajstnú kamarátku, pohádaných rodičov, foťák na krku a nový účet na Instagrame. Od narodenia je takmer slepá. Túži však po normálnom živote. Chce študovať, fotiť, zamilovať sa a chce, aby ju mal niekto skutočne rád. Rodičia sa nerátajú, i keď sú fajn. Dokáže Mia zistiť, čo je v živote naozaj dôležité?

 

HLUŠÍKOVÁ, Marta

Stratená flauta pána Ananása / 1 zv.

slovenské rozprávky

Keď sa drevená flauta s krásnym štíhlym telom a ešte krajším koncertným hlasom stratí a dostane do rúk nahluchlého dedka, zistí, ako beží svet. To nie je len snívať o tom, ako raz bude v Indii zobúdzať kobry! Nielenže je označená za staré drevo prežrané črvotočom, musí čeliť omnoho väčším nebezpečenstvám. Dokáže žiť v úplne inom svete? A čo koncertný umelec Ananás? Nájde svoju priateľku flautu?

 

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

 

CARNEGIE, Dale

Úspech si ty /číta Viera Pramuková/ 270 min.

psychológia osobnosti

 

DÜRRENMATT, Friedrich

Sudca a jeho kat /číta Stanislav Konečný/ 300 min.

detektívne romány

 

FROMENTIN, Eugéne

Dominik /číta Milan Drotár/ 585 min.

ľúbostné romány

 

GARDNER, Erle Stanley

Perry Mason a nebezpečná vdova /číta Anna Sýkorová/ 420 min.

detektívne romány

 

HANDZOVÁ, Viera

Madlenka /číta Anna Sýkorová/ 240 min.

slovenská literatúra

 

HEIDUCZEK, Werner

Markus Aurélius alebo semester nežností /číta Jozefína Ondrejčáková/ 270 min.

nemecké romány

 

HYKISCH, Anton

Vzťahy /číta Oľga Turoková/ 360 min.

slovenské romány

 

KOMOROVSKÝ, Ján

Prometeus : mytologické paralely /číta Igor Šabek/ 480 min.

mytológia

 

LAWRENCE, David Herbert

Pozemský nepokoj /číta Dušan Ružička/ 1080 min.

poviedky

 

ŠTÚR, Ivan

Ty a ja, citové kontakty mladých /číta Miloslava Hriadeľová/ 120 min.

príručky

 

VARGAS LLOSA, Mario

Zelený dom /číta Dušan Ružička/ 990 min.

spoločenské romány

 

VASS, Dionýz

Sopky vulkánové vyhne /číta Igor Šabek/ 240 min.

cestopisné romány

 

VNUK, František

Mať svoj štát znamená život /číta Jana Pemčáková/ 1080 min.

dejiny

 

ZWEIG, Stefan

Netrpezlivosť srdca /číta Štefan Mráz/ 930 min.

ľúbostné romány

 

Na začiatok stránky Tlač stránky