ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - jún 2017

Knižné novinky - jún 2017

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3 


BERLIN, Lucia
Manuál pre upratovačky / číta Jana Dolanská / 600 min.
americké príbehy
V tomto románe sa čitatelia stretávajú so starými Indiánmi, narkomafiánmi, kráľovnami krásy či svojskými lekármi, ktorým sa trasú ruky, ale predovšetkým s rozprávačkou – so ženou, ktorá vidí krásu v tých najtemnejších zákutiach ľudskej duše a má pochopenie pre ľudské chyby a slabosti.

BOWDEN, Mark
Pablo Escobar. Lov na  najhľadanejšieho zločinca na svete / číta Igor Šabek / 824 min.
biografické romány
Dokument sleduje krvavý príbeh vzostupu a pádu hlavy medellínskeho kokaínového kartelu, nazývaného aj „Kokaínový kráľ“. Escobarova zločinecká ríša na vrchole moci držala v hrsti celý štát a s ním ako rukojemníkov tridsať miliónov ľudí. Túto hrôzovládu ukončila až smrť narkobaróna.

BORBÉLY, Szilárd
Vydedenci. Mesiáš už odišiel? / číta Igor Šabek / 565 min.
maďarské romány
Rozprávačom je malý chlapec, ktorý sa narodil a žije v ponižujúcich existenčných podmienkach niekde na maďarskom vidieku. Zo svojej perspektívy úprimne rozpráva o svete dospelých, ktorý mu neponúka inú možnosť, iba bezpodmienečnú integráciu alebo útek z domova.

ČIERNY,  Michal
Prípad Tulipán / číta Dušan Kubaň / 810 min.
slovenské detektívne romány
Prípad Tulipán, hoci sa odohráva na Slovensku, v ničom nezaostáva za severskými detektívkami. Napätie nás núti obracať stranu za stranou v nedočkavosti, ako skončia unesené obete a kto za všetkým stojí.

GILBERT, Elizabeth
Podstata všetkých vecí / číta Jana Dolanská / 1260 min.
americké romány
Román Podstata všetkých vecí sa začína koncom 18. storočia a rozpráva strhujúci príbeh o čase, keď ľudstvo stálo na prahu dôležitých objavov a človek si začal podmaňovať svet. Bystrá Alma je dcérou charizmatického obchodníka s rastlinami. Zatiaľ čo vďaka štúdiu a záujmu o botaniku čoraz hlbšie preniká do záhad evolúcie, muž, ktorého ľúbi, ju zoznamuje s iným svetom – s duchovným kráľovstvom zázrakov. Oboch však spája úsilie pochopiť svet okolo seba a podstatu celého bytia.

Holetzová, Katarína
Smrť prekliatych / číta Lukáš Šepták / 668 min. 
slovenské detektívne romány
Obyvatelia horskej obce Terovce stáročia žijú podľa vlastných pravidiel. Počas osláv letného slnovratu, zaživa uhorí sestra miestneho podnikateľa. Mŕtvych tiel v horúcom lete pribúda a stopy vedú k novodobému pohanskému spolku, ktorý má prepojenie na predstaviteľov vysokej politiky. Prípad dostane mladý policajt René Juhász, ktorý musí bojovať nielen s vrahom, ale aj s nevraživosťou kolegov a s vlastným strachom.

Kepler, Lars
Ihrisko / číta Peter Cibula / 810 min. 
Počas nasadenia v Kosove poručíčku Jasmin postrelia. Zastaví sa jej srdce a po prebudení je presvedčená, že vie, čo nasleduje po smrti. Tvrdí, že človek sa dostane do hrozného prístavného mesta plného násilia. O päť rokov pri ťažkej dopravnej nehode syn utrpí vážne zranenie. Lekári mu môžu zachrániť život iba operáciou, pri ktorej je nutné zastaviť mu srdce, napojiť ho na mimotelový obeh. Jasmin si uvedomuje, že ak posmrtné prístavné mesto naozaj existuje, synček nebude schopný vrátiť sa do života vlastnými silami. A preto tam musí byť s ním.

Mattanza, Alessandra
Môj New York. Mesto očami známych osobností / číta Igor Šabek / 247 min. 
cestopisy
New York je mesto, ktoré ponúka nespočetné množstvo príbehov. V duchu sa prejdite jeho ulicami a naučte sa načúvať mu. Nie je totiž iba „mestom tisícich svetiel", ale aj tisícich hlasov. Táto kniha je zbierkou osobných vyznaní ľudí, ktorí vdýchli New Yorku dušu, formovali jeho dejiny, prispievali k obrode newyorských štvrtí, ako aj k šíreniu jeho obrazu vo svete cez umenie, kultúru, vedu, kinematografiu, hudbu, architektúru a dizajn.

NOVOTNÁ, Mária
Majster Pavol z Levoče. Život, dielo, doba (zborník referátov zo seminára) / číta Gabriel Lukáč / 260 min.
zborníky

SILVA, Daniel
Čierna vdova / číta Igor Šabek / 90 min. 
špionážne americké romány
Strhujúci triler. Legendárny špión a reštaurátor Gabriel Allon sa chystá prevziať funkciu riaditeľa izraelskej tajnej služby, no v poslednej chvíli mu v tom zabráni bombový útok v parížskej štvrti Marais. Bezradná francúzska vláda požiada Allona, aby odstránil strojcu útoku, prv než udrie znova. Hľadaným teroristom je muž, ktorého volajú Saladin. Ak ho chce Allon dolapiť, musí nastrčiť agentku do najnebezpečnejšej teroristickej skupiny na svete.

Storey, Stephanie
Olej a mramor. Príbeh o zabudnutom súperení Leonarda a Michelangela / číta Peter Pilz / 840 min.
americké romány
Florencia – v tomto úžasnom a prosperujúcom meste sa začiatkom 16. storočia na čas skrížia osudy dvoch velikánov renesančného umenia. Očarujúci päťdesiatnik Leonardo da Vinci sem prichádza tak trochu z osobných dôvodov po dvadsiatich rokoch strávených v Miláne, kde so slávou verejnosti predstavil svoju Poslednú večeru. Mladý a v tom čase takmer neznámy Michelangelo sa vracia do rodnej Florencie z Ríma, kde sa naplnili jeho sny, keď mu v Chráme sv. Petra odhalili sochu Pieta, ktorá očarila aj samotného pápeža.

Strečok, Jozef
Fidži. Krajina úsmevu / číta Igor Šabek / 1538 min.
cestopisy
Za necelý mesiac na ostrovoch Fidži autor stretol mnoho fantastických ľudí, ktorí mu dovolili nahliadnuť do tajov melanézskej kultúry, s radosťou mu ukázali krásy prírody a pohostili vynikajúcim pacifickým jedlom. Prežité zážitky ho prinútili sa zamyslieť, že skutočné bohatstvo krajín sa nedoluje v baniach ani nerastie na stromoch. Tkvie v ľuďoch, bije v ich srdciach. Pod tým bohatstvom je skromnosť, zmysel pre rodinu a menej zhonu za matériou. Je to poklad, ktorý ľuďom nemôže ukradnúť nikto.

WARRENOVÁ, Tracy Anne
Zvodný gróf / číta Beáta Drotárová / 768 min.
anglické romány
Po škandále, ktorý pobúril celú smotánku, je lady Jeannette Brantfordová nútená opustiť rodinné sídlo v Anglicku a presťahovať sa k príbuzným na írsky vidiek. Cestou do nového domova sa zoznámi s príťažlivým architektom Darraghom O´Brienom. Jeannette má v pláne vydať sa jedine za vojvodu, ale nedokáže v sebe potlačiť túžbu po Darraghových bozkoch. Pritom netuší, že očarujúci Ír je v skutočnosti gróf z Mulhollandu.

Pre deti a mládež

GOGÁL, Ivor
Aladín a čarodejná lampa / prevzaté z RTVS / 60 min.
dramatizované rozprávky

GOGÁL, Ivor
Čarovná palička / prevzaté z RTVS / 60 min.
dramatizované rozprávky

JARIABKA, Ľuboš
Človiečik z mora / prevzaté z RTVS / 60 min.
dramatizované rozprávky

KUPČO, Marek
Agarova pomsta / prevzaté z RTVS / 60 min.
dramatizované rozprávky

Uličná, Naďa
Čertov kamarát / prevzaté z RTVS / 60 min.
dramatizované rozprávky

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

Haas, Rudolf
Sibírsky trestanec / číta Ján Lacko / 360 min.
dobrodružné romány

Baráthová, Nora
Nad Kežmarkom vietor duje / číta Jozef Lapšanský / 420 min.
slovenské historické romány

Bartošovič, Viliam
Ľudia v bielych plášťoch / číta Dušan Szabó / 720 min.
romány z lekárskeho prostredia

Higgins-Clark, Mary
Kým moja krásna spí / číta Igor Makovický / 270 min.
anglické detektívne romány

Higgins-Clark, Mary
Tichá noc / číta Igor Makovický / 600 min.
anglické detektívne romány

Klíma, Jozef
Ľudia Mezopotámie / číta Marcel Gajdoš / 960 min. 
populárno-náučné publikácie

Marsh, Evelyn
Búrka nad nemocnicou / číta Beáta Drotárová / 480 min.
maďarské romány

Ondrejov, Ľudo
Na zemi sú tvoje hviezdy / číta Peter Gažo / 360 min.
slovenské romány

Pišťánek, Peter
Rivers of Babylon 1. / číta Dušan Szabó / 870 min.
slovenské romány

Pišťánek, Peter
Rivers of Babylon 2. / číta Dušan Szabó / 540 min.
slovenské romány

Rieder, Heinz
Mária Terézia. Osudové chvíle Habsburgovcov / číta Nora Selecká / 450 min.
biografické romány

Steel, Danielle
Opäť ľúbiť / číta Beáta Drotárová / 560 min.
anglické ľúbostné romány

Tajuplné miesta zeme
/ číta Viliam Rozboril / 420 min.
populárno-náučné publikácie

Vajanský, Svetozár Hurban
Svadobné šaty / číta Dušan Szabó / 720 min.
slovenské poviedky  

Vajanský, Svetozár Hurban
Suchá ratolesť / číta Štefan Mráz / 600 min.
slovenské romány

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME

BARNES, Julian
Šum  času / 3 zv.
anglické historické romány
Ruský hudobný skladateľ Dmitrij Šostakovič, kedysi zatracovaný i svetoznámy, zakazovaný, ale i oceňovaný, možno aj chránený samotným Stalinom, je ústrednou postavou románu. Pozorný čitateľ dozná, že kniha sa číta sama, že je hlboko súčasná, pretože je nielen o Šostakovičovi, ale aj o autorovi samotnom a v neposlednom rade o nás.

CIOCAN, Iulian
Svet podľa Sášu Kozaka / 2 zv.
rumunské romány 
Román zo súčasnosti, ktorý prostredníctvom ironickej hyperboly s prvkami absurdného humoru mapuje dopad spoločenských a politických zmien na život obyvateľov krajiny v období perestrojky a v prvých rokoch nezávislej Moldavskej republiky. 

Cornwell, Patricia Daniels
Posteľ z kostí / 6 zv. 
americké detektívne romány
V kanadskej divočine, ďaleko od civilizácie, zmizne pri vykopávkach slávna archeologička. Jediný dôkaz, že sa jej niečo stalo, putuje na juh k patologičke Kay Scarpettovej a ona netuší prečo. Udalosti nadobúdajú závratnú rýchlosť a objaví sa ďalšia mŕtva žena. Scarpettová tuší, že záhadné zmiznutie paleontologičky je spojené s touto vraždou. Spája ich násilie a odohrali sa za čudných okolností. Postupne prichádza na to, že vrah je mimoriadne krutý, bezcitný a blíži sa...

Havranová, Ivana
Neverné / 3 zv. 
slovenské romány
Ak manželka prichytí pri nevere svojho milovaného manžela, porozpráva nešťastie, ktoré postihlo ich pokojné spolužitie, priateľkám, vlastným deťom, možno rodičom. Odrazu sa cíti ponížená, zradená, nemilovaná. Prečo muži vlastne podvádzajú svoje často krásne, múdre a príťažlivé manželky? Vedci nám vysvetlili, že takéto zlyhania nemajú nič spoločné s láskou k manželke, ale iba s prírodou. Muž je dobyvateľ a hotovo. Prečo však podvádzajú svojich mužov manželky? Možno sa vám podarí získať odpoveď na túto veľmi náročnú otázku.

KUGLEROVÁ, Zuzana
Hraj (sa so mnou) / 1 zv.
slovenská poézia
Zbierka ľúbostno-erotickej poézie. Je to zbierka plná vášne, ale aj smútku za stratenými snami zaľúbeného mladého dievčaťa, vzkriesenie sebadôvery a vlastnej dôstojnosti po odhalení zničujúcej nevery. Každý, kto bol raz zamilovaný, by mal mať túto zbierku v svojej knižnici.

Rákay, Anton
Nenáviď blížneho svojho / 3 zv.
slovenské romány
V dramatickom románe s provokujúcim názvom, opakom biblického prikázania, známy prozaik zachytáva zložitosť obdobia druhej svetovej vojny, keď sa kruto lámali ľudské osudy i charaktery. Príbeh, ktorý utkal sám život, plynie v imaginárnom mestečku Strážov, cez spolužitie rôznych národností, vznik prvej Slovenskej republiky, vojnové krutosti až do prirodzene vygradovaných tragických rozuzlení.

RIHÁK, Jaro
Pentcho. Príbeh parníka / 4 zv.
slovenské  príbehy – druhá svetová vojna
Takmer zabudnutý príbeh napísaný podľa autentických výpovedí účastníkov plavby.
18. mája 1940 vyplával z bratislavského prístavu parník Pentcho so štyristo pasažiermi. Ten príbeh je plný paradoxov. Na začiatku 2. svetovej vojny nemali ešte dôvod bojovať proti nacistom, o táboroch smrti ešte nikto nevedel a na ceste k ich snu stáli proti nim Briti.

Rynke, Alica
Na hrane / 4 zv. 
slovenské romány
Sú mladé a naivné. Myslia si, že ich za hranicami čaká lepší život. Prevádzači im zoberú pasy a predajú ich. Tatiana sa dostane do Ejlatu a pracuje v reštaurácii. Keď polícia začne lov na ilegálnych pracovníkov, predajú ju ďalej. Marianu pošlú do bordelu, kde otehotnie. Natašu nechali prevádzači po uštipnutí hadom zomrieť na púšti. Podarí sa jej uniknúť istej smrti?

SPARKS, Nicholas
Voľba / 4 zv.
anglické romány
Travis Parker má všetko, čo muž potrebuje: dobré zamestnanie, oddaných priateľov či priateľky, dom na morskom pobreží malého mesta v Severnej Karolíne. Plným dúškom si užíva vymoženosti bezstarostného nezáväzného života. To však trvá iba do chvíle, keď sa do susedného domu nasťahuje Gabby Hollandová.

Šmahel Kalisová, Miriam
Nie som žiadna bábovka / 2 zv. 
kuchárske recepty 
Je to krásny pocit, keď sa záľuba stane niečím viac, ako len vypĺňaním voľných chvíľ. Takto nejako vznikala aj táto kuchárska kniha. Okrem množstva receptov, nielen pre deti, v nej nájdete aj rozhovory s lekármi, ktorí poskytli rozhovor a pozreli sa na zúbok kravskému mlieku, či lepku. Kniha sa venuje aj problematike zavádzania príkrmov pre najmenšie detičky.

Pre deti a mládež

Pastirčák, Daniel
Rozprávka o lietajúcej Alžbetke / 1 zv.
slovenské rozprávky
Poeticky prerozprávaný príbeh života Alžbetky, ktorá túžila lietať, no neposlušnosťou prišla o svoje krídla. Nakoniec ich získa späť, no úplne inak než čakala. Na ceste ku krídlam ju opustia jej rodičia, starenka Anči a starček Janči, a neskôr i jej muž. Príbeh hovorí o túžbe a bolesti z nemožnosti jej naplnenia, o bolesti a smútku zo straty, o radosti z blízkych, o trpezlivosti a o jedinečnosti každého z nás a samozrejme o láske.
Na začiatok stránky Tlač stránky