ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - júl 2020

Knižné novinky - júl 2020

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

 

CAMBRONOVÁ, Kristy

Vrabce z Terezína /číta Beáta Drotárová/ 705 min.

americké romány

Nádherný dojímavý príbeh z druhej svetovej vojny plný romantickej lásky, odvahy a obetavosti, ktorý je poprepletaný niťou súčasnosti. Dej sa odvíja v dvoch časových líniách. Prvá hovorí o rozvíjajúcom sa vzťahu Sery a Willa, ktorí prechádzajú rôznymi prekážkami v ich vzťahu. Druhá hovorí o Káji - židovskom dievčati, ktorá zažije bombardovanie na vlastnej koži a pobyt v koncentračnom tábore.

 

CONNELLY, Michael

Temný plameň /číta Lukáš Šepták/ 685min.

americké romány

Harry Bosch a detektívka LAPD Renée Ballardová opäť spoločne vyšetrujú jeden prípad, srdcovú záležitosť Boschovho policajného mentora. Po jeho pohrebe sa Harry dostane k vyšetrovaciemu spisu, ktorý si jeho mentor zobral z LAPD, keď pred dvadsiatimi rokmi odchádzal od polície. Je to nevyriešená vražda problematického mladíka. Odniesol si jeho učiteľ ten spis, aby aj na dôchodku pokračoval vo vyšetrovaní, alebo chcel skôr zabezpečiť, aby ho nikto nikdy nevyšetril?

 

ČINČURA, Juraj

História oceánov : od kvapky dažďa naprieč oceánmi /číta Igor Šabek/ 1083 min.

literatúra faktu

Svoju históriu majú národy aj štáty, obyvatelia všetkých kontinentov Zeme, planéty, na ktorej žijeme. Svoju históriu však majú aj modré oceány, ktorých celková rozloha je väčšia ako plocha všetkých súší. Preto sa neraz o Zemi hovorí ako o modrej planéte. Spoznáme nielen prvú dažďovú kvapku, ale aj názory ľudí na vodu od praveku až dodnes.

 

FITZEK, Sebastian

Šialená hra /číta Lukáš Šepták/ 697 min.

nemecké romány

Policajná vyjednávačka Ira sa zapojila ako vyjednávačka do rukojemníckej drámy. Do živého vysielania vtrhol psychopat, zajal skupinku návštevníkov a spustil morbídnu hru: telefonuje náhodne zvoleným poslucháčom a žiada od nich heslo. Ak sa volaný ohlási vopred určeným heslom, únosca prepustí jedného rukojemníka. Ak nie, jedného zastrelí. Únosca chce pokračovať v hre tak dlho, kým do štúdia nepríde jeho snúbenica. Má to však háčik: jeho snúbenica je už niekoľko mesiacov úradne mŕtva.

 

HJORTH, Michael & ROSENFELDT, Hans

Vyššia spravodlivosť /číta Dušan Kubaň/ 1040 min.

švédske romány

Spolupráca policajného psychológa Sebastiana Bergmana s oddelením vrážd sa končí. Nie však nadlho. Bergmanova dcéra Vanja sa zamestná ako kriminalistka a pustí sa do vyšetrovania série znásilnení. Keď jednu z obetí nájdu mŕtvu, ukáže sa, že polícia nemá len do činenia so sériovým násilníkom, ale aj s vrahom. K prípadu povolajú Sebastiana. Indície naznačujú, že páchateľ si obete nevyberá náhodne. Čo ich však spája?

 

KING, Stephen

Temná veža VI : Susannina pieseň /číta Michal Novák/ 1065 min.

americké romány

Hrdinovia nášho ka-tet síce dokázali poraziť vlky z Cally, ale vzápätí ich postihne nová katastrofa. Telo Susannah ovládla démonka Mia a jej smrteľnú podobu chce zneužiť na vynosenie démonického dieťaťa. Roland a Eddie sa rozhodnú využiť pomoc manniov, cestovateľov v čase, a vybrať sa za Susannah. No skončia v East Stonehame, kde ich privíta Eddieho starý nepriateľ gangster Balazar. Pištoľník s mladým spoločníkom však nečelí len guľkám, ale čaká ich stretnutie s ich stvoriteľom.

 

KOSINSKI, Jerzy

Pomaľované vtáča /číta Zbynek Džadoň/ 569 min.

americké romány

V jeseni roku 1939 rodičia v stredovýchodnej Európe pošlú svojho šesťročného syna na vidiek, aby ho uchránili pred hrôzami vojny. Ďaleko od civilizácie sa nevinné chlapča postupne stretáva s nepochopiteľnou zaostalosťou, poverčivosťou, zlobou, najobludnejšími formami násilia a prejavmi sexuálnych úchyliek. Naivný chlapec uvažuje, kde sa berie násilie, načo je dobré a ako sa mu vyhnúť.

 

Lovci šarlatánov : príručka zdravého rozumu : ako nepodľahnúť medicínskym nezmyslom a hoaxom /číta Igor Šabek/ 540 min.

populárno-náučné publikácie

Autorský tím pod vedením MUDr. Rolanda Oravského tvorí dvanásť lekárov a iných odborníkov z oblasti imunológie, epidemiológie, nutričnej terapie, farmácie či psychológie. Hovoria si Lovci šarlatánov a od roku 2013 reagujú na medicínske nezmysly, ktoré sa šíria po internetových stránkach, na sociálnych sieťach a v spoločnosti.

 

MARTIN, Charles

Keď svrčky plačú /číta Peter Pilz/ 900 min.

americké romány

Bývalý špičkový kardiochirurg Jonathan Reese Mitchell pár rokov po smrti milovanej ženy stretne na ulici sedemročnú Annie, ktorá predáva citrónovú limonádu a doma chová svrčky, aby si zarobila na operáciu srdca. Dievčatko trpí rovnakou diagnózou ako jeho žena a zachrániť by ho mohli len ruky mimoriadne nadaného lekára. Annin stav sa rapídne zhoršuje a Reese vie, že ak jej chce pomôcť, musí opustiť bezpečnú ulitu a čeliť bolestnej minulosti.

 

MATTHIESSEN, Peter

Snežný leopard /číta Lukáš Šepták/ 783 min.

americké romány

Píše sa rok 1973. Po náhlej smrti manželky sa Petrovi Matthiessenovi rozpadol celý svet. Pokúša sa navrátiť do normálnych koľají, a tak odchádza spolu so známym biológom Georgeom Schallerom na výpravu do Himalájí. Cieľom expedície je výskum málo známeho druhu himalájskych modrých oviec, no Matthiessena omnoho viac zaujíma mystický snežný leopard.

 

McDONALD, Christina

Noc, keď som spadla /číta Lucia Hrašková/ 591min.

americké romány

Abi nadránom vytrhne zo spánku telefonát, akého sa desí každý rodič: oznámia jej, že jej sedemnásťročná dcéra spadla z mosta. V nemocnici sa Abi dozvie, že Olivia pri páde utrpela nezvratné poškodenie mozgu a z kómy sa už nepreberie. Lekári zistili, že je tehotná, a preto ju nemôžu odpojiť od prístrojov. Abi si všimne hrozivé podliatiny na dcériných zápästiach, preto si zaumieni, že zistí, čo sa v túto noc skutočne stalo.

MORRISOVÁ, Heather

Cilkina cesta /číta Kristína Prekopová/ 634 min.

koncentračné tábory

Cecília „Cilka“ Kleinová mala len šestnásť rokov, keď ju deportovali do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Tam si ju vyhliadol veliteľ Schwarzhuber. Cilka rýchlo pochopila, že moc znamená šancu prežiť. Zato, že spala s nepriateľom, ju obvinili z kolaborácie. Po vojne Cilku odsúdili na pätnásť rokov nútených prác v gulagu na Sibíri, kde čelí novým hrôzam. Cilkina cesta je voľné pokračovanie románu Tetovač z Auschwitzu.

 

PETROVIČ, Ján

Slovenská mafia : príbehy písané krvou /číta Jozef Lapšanský/ 1284 min.

literatúra faktu

Slovenská mafia je komplexným spracovaním dejín organizovaného zločinu na Slovensku od pádu komunizmu až po súčasnosť. Autor pri príprave hovoril s mafiánmi, ktorí prežili vybavovanie si účtov v podsvetí, skončili za mrežami alebo sú dnes na slobode. Súčasťou knihy sú rozhovory s mužmi, ktorí stáli na opačných stranách bojiska – bossom Mikulášom Černákom a policajným prezidentom Milanom Lučanským.

 

REPOVÁ, Hana

Pravda o nás dvoch /číta Ľudmila Swanová/ 627 min.

slovenské romány

Vo svojich spomienkach na detstvo sa Matthias Hoffman často vracia k bolestivému momentu zo svojej minulosti. To, čo kedysi urobil malej Nil si nedokáže odpustiť. Dievčatko, ktoré tajne obdivoval, stratil navždy. Keď jedného dňa, pri večernej jazde mestom spozoruje ženu v šedom kabáte je presvedčený o tom, že je to "jeho" Nil. Ale tá je už predsa roky mŕtva. Jeho doslova posadnutosť nájsť ženu, ktorú zahliadol na ulici, mu dokonale prevrátia život naruby.

 

RIVERSOVÁ, Francine

Dieťa zmierenia : príbeh o odvážnej láske k životu /číta Beáta Drotárová/ 865 min.

americké romány

Keď sa mladá študentka Dynah vracia večer do internátu, v parku univerzitného areálu prežije otrasnú udalosť. Jej doterajší život, naplnený rodičovskou láskou a oddanosťou Bohu, sa za niekoľko minút mení na hrôzu. Ako sa zachová mladá dievčina v ťažkej situácii, zmietaná medzi nátlakom okolia a rodiny na jednej strane a kresťanským presvedčením a jemným Božím hlasom na strane druhej, keď zistí, že čaká nechcené dieťa?

 

SABUCHOVÁ, Alena

Šeptuchy /Dora Kulová/ 277 min.

slovenské romány

Región Podlasia je dodnes opradený legendami a hmlami, v ktorých žijú na prvý pohľad zvláštni ľudia - majú svoju vieru, biedu aj šeptuchy - ženy, ktoré vedia liečiť. Dorota, dcéra miestneho hrobára, a jej najlepšia priateľka nasávajú všetok tento okolitý svet – aj s jeho zložitými medziľudskými vzťahmi, religiozitou, zanedbanosťou, krásou, šeptuchami a nadprirodzenou i tvrdou skutočnosťou.

SAGAN, Peter a DEERING, John

Môj svet /číta Matúš Malý/ 425 min.

autobiografie

V rokoch 2015 – 2017 dosiahol Peter Sagan zdanlivo nemožné: trikrát po sebe zvíťazil na svetovom šampionáte UCI v cestnej cyklistike, vďaka čomu sa zapísal do histórie ako jeden z najúspešnejších jazdcov všetkých čias. Peter však nejazdí iba preto, aby vyhrával. Vyžaruje z neho vášeň pre cyklistiku a túžba prinášať svojim fanúšikom radosť a úsmev. Čo je pre muža s prezývkou Tourminátor najväčšia motivácia? Ako sa pozerá na špurt? Čo si myslí o iných jazdcoch v pelotóne?

YANAGIHARA, Hanya

Malý život /číta Lukáš Šepták/ 2010 min.

americké romány

Príbeh štyroch kamarátov z vysokej školy, ktorých priateľstvo pokračuje, keď sa ich cesty stretnú v New Yorku, nasledujú roky hľadania samých seba, svojej orientácie, roky neistoty, roky ctižiadostivosti, roky úspechu, slávy aj klamstiev. Malý život je príbeh o láske aj obetavosti, krutosti a neschopnosti bojovať s osudom. V tomto pozoruhodnom románe sú majstrovsky vykreslené podoby priateľstva a lásky.

 

Pre deti a mládež

 

DALL’ARA, Francesca

Rozprávanie o koronavíruse /číta Beáta Drotárová/ 30 min.

koronavírusy

Krátky rozhovor mamy a dcéry, ktorý deťom prijateľne vysvetlí, čo je koronavírus a utíši ich obavy.

 

GÁBRIŠOVÁ, Vanda

Bublina o koronavíruse – s deťmi /číta Matúš Malý/ 30 min.

koronavírusy

Brožúrka vysvetľuje situáciu spojenú s pandémiou koronavírusu, ktorá zasiahla celý svet. Na šestnástich stranách sa rozoberá vznik a pôvod vírusov, ako aj to, aké hygienické pravidlá treba dodržiavať.

 

JOBUS, Branislav

Zázračné rozprávky /číta Eva Cibulová Ryšáková/ 300 min.

slovenské rozprávky

Posledný ročník školy Blaženka strávi v novej škole, v novom meste. Ale ešte predtým pôjde na prázdniny do letného tábora. A nie len takého obyčajného. Vezme si ju k sebe hospodárka Zázračnica Zázračná. Nenápadná Blaženka zažije prázdniny ako ešte nikdy doteraz.

 

PATUCK, Helen

Môj hrdina si ty! : ako môžu deti bojovať s COVID-19 /číta Miriama Fedorková/ 30 min.

koronavírusy

Kniha je napísaná pre deti ovplyvnené pandémiou COVID-19.  Ponúka pomoc, ako hovoriť o témach spojených s COVID-19, ako pomôcť deťom usporiadať emócie a pocity, a taktiež aj doplnkové aktivity pre deti inšpirované touto knihou.

 

WATTOVÁ, Erin

Padlý dedič /číta Michal Novák/ 607 min.

anglické romány

Easton je bohatý, inteligentný a sebavedomý krásavec. Pri jednom zo svojich výstrelkov spozná Hartley Wrightovú a jeho bezstarostný život sa obráti naruby. Rezervovaná Hartley ho priťahuje čoraz viac, ale ona po pozornosti snobského Royala netúži. Prvýkrát v živote neprinesie Eastonovi royalovská koruna to, po čom túži. Konečne pochopí, že kto vysoko lieta, nízko padá.

 

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

 

L'AMOUR, Louis

K ďalekým modrým vrchom /číta Igor Makovický/ 750 min.

westerny

 

BRONNEN, Arnolt

Ezop /číta Dušan Ružička/ 1080 min.

životopisné romány

 

BUDINSKÝ, Libor

Trinásť prezidentov /číta Peter Lejko/ 660 min.

životopisy

 

DANYI, Ondrej

Politici v sutanách /číta Marián Gajdoš/ 600 min.

vojna-studená

 

FARELLY, Robert

Pánov odev /číta Dušan Szabó/ 510 min.

náboženská literatúra

 

FOSTER, Vernon

Nový začiatok : kniha o zdravom životnom štýle /číta Igor Šabek/ 690 min.

výživa

 

GILLEROVÁ, Katarína

Láska si nevyberá /číta Jana Dolanská/ 630 min.

slovenské romány

 

GULIK, Robert van

Prípad čínskeho zlata /číta Igor Makovický/ 450 min.

detektívne romány

 

HAILEY, Arthur

Let do nebezpečenstva /číta Andrej Hryc/ 330 min.

dobrodružné romány

 

McINTYROVÁ, Anne

Rady babky korenárky /číta Valéria Fűrješová/ 270 min.

terapia

 

Ján Pavol II.

Dar a tajomstvo : päťdesiat rokov môjho kňazstva /číta Peter Lejko/ 180 min.

autobiografie

 

Du MAURIER, Daphne

Dom na pobreží /číta Peter Čižmár/ 720 min.

spoločenské romány

 

OĽHA, Štefan

Až na dno rozkoší /číta Ľuboš Záhon/ 300 min.

slovenské romány

 

WALTARI, Mika

Čierny anjel diel 1 /číta Anton Kaščák/ 990 min.

historické romány

 

WALTARI, Mika

Čierny anjel diel 2 /číta Anton Kaščák/ 1020 min.

historické romány

 

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME

 

BYSTRIČANOVÁ, Silvia

Sedem cností tohto leta / 3 zv.

slovenské romány

Počas jedného leta sa zoznámime s Marínou, ktorá má fungujúcu rodinu, prácu, kde stretáva veľa zaujímavých ľudí a má ešte čosi. Zvláštnu schopnosť precítiť emócie ľudí pri dotyku s miestom, kde oddychujú. Neuvedomuje si, že osud jej syna, hudobného skladateľa, závisí aj od jej rozhodnutí.

 

DANČÍK, Daniel J.

Vraždy v Tatrách : Smrť horolezca / 2 zv.

slovenské romány

Ako spolu môže súvisieť smrť bývalého ministra životného prostredia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, ktorý zahynul v lavíne v doline Parichvost, záhadné vlámanie do Žiarskej chaty o desať rokov neskôr, prípad vraždy na Téryho chate a niekoľko ďalších, rovnako nepochopiteľných a záhadných udalostí? Odpovede na tieto otázky nie sú známe, a preto sa rozhodnú najvyššie miesta policajného zboru prizvať k vyšetrovaniu špeciálnu pomoc zvonka.

HALAMOVÁ, Júlia, SUDOR, Karol

Pripútajte sa, prosím : rozhovory o vzťahoch / 4 zv.

rozhovory

Psychoterapeutka Júlia Halamová v knihe hovorí o tom, ako budovať vzťahy, v ktorých ľudia môžu cítiť blízkosť, uznanie, bezpečie a príťažlivosť. Približuje, ako zdokonaliť komunikáciu, ako obohatiť sexuálny život alebo ako si zdravo a lepšie navzájom napĺňať potreby. Nezabúda ani na konfliktné situácie, opisuje, ako pristupovať k hádke alebo ako naložiť s neverou.

 

HANKS, Eny

Mama, nebo a ja : skôr ako som sa narodil : skutočný príbeh / 2 zv.

slovenské príbehy

Autorka Eny Hanks, nezvyčajne sviežim, vtipným a originálnym spôsobom píše o svojom tehotenstve, pôrode i materstve. Prekvapivé spomienky z prežívania toho istého obdobia však má aj jej šesťročný syn. Ako je to vôbec možné? Matejko detailne hovorí o udalostiach, ktoré prežíval dávno predtým, ako sa narodil. Ide iba o nevinné detské fantazírovanie?

 

KLEYPASOVÁ, Lisa

Tajomný neznámy / 5 zv.

americké romány

Doktorka Garrett Gibsonová je odvážna a sebestačná žena. Do jej života však vstúpi bývalý detektív Ethan Ransom. Ich vzájomná príťažlivosť sa utajiť nedá. Ethanova práca je zahalená rúškom tajomstva a doktorka sa nečakane stane súčasťou jeho najnebezpečnejšieho poverenia. Ethana odhalia a Garrett musí použiť všetky schopnosti a odvahu na jeho záchranu.

 

KUBICA, Mary

Dobré dievča / 5 zv.

americké romány

Raz večer v bare sa mladá učiteľka Mia Dennettová dá do reči s neznámym Colinom  Thatcherom . Odísť s ním domov bolo najhoršie rozhodnutie jej života. Colin ju mal uniesť a odovzdať známemu zločincovi, namiesto toho ju však ukryje v odľahlej chatke v lesoch, odkiaľ Mia nemá šancu uniknúť. Miina matka Eve a detektív Gabe Hoffman sú odhodlaní nájsť ju za každú cenu.

 

MONOŠOVÁ, Martina

Rytierova druhá šanca / 4 zv.

slovenské romány

Ples u vojvodkyne Diany de Poitiers sa neskončil podľa jej predstáv. Nielenže sa nepodarilo zistiť, kto neznáma šľachtičná je, ale náhle niekam zmizla. Jej totožnosť dokáže objasniť len samotný kráľ František I. Situáciu pri dvore by pomohla upokojiť oficiálna svadba vojvodu de Guisé s krásnou neznámou, ibaže tá sa zo strachu o svoj život pokúša uniknúť. Skrýva sa pod ochranou statočného rytiera Marcela, ktorý sa však správa stále záhadnejšie.

 

OŇOVÁ, Gizka

Gizka radí: varte doma : obľúbené recepty známej svokry / 2 zv.

kuchárske recepty

Gizka Oňová – známa speváčka a obľúbená „svokra“ úžasne varí! Presvedčí vás o tom jej nová kuchárska kniha Gizka radí: varte doma. Gizka v nej zostavila škálu jedál, dobrôt a aj vzácnych rád, ktoré pri varení ocenia nielen začiatočníčky, ale aj pokročilé gazdinky.

 

PASTIEROVÁ ČARNÁ, Lucia

Hladko obratko : mudrovačky o živote nielen po štyridsiatke / 3 zv.

slovenské príbehy

Hladko obratko je knižka pre ženskú dušu. Autorka sa zamýšľa nad vzťahmi a rodinnými zvykmi, zaoberá sa tematikou emancipácie, rodovej rovnosti či ageizmu. Pokúša sa definovať novodobú ženu v jednotlivých fázach jej života – ako matku, manželku, milenku, pracujúcu ženu i sexuálny objekt.

 

RIBOLDI, Mário, BEŠENYEI, Peter

Emília – kvet z Božej záhrady : životopis prvej blahoslavenej rómskej mučeníčky /

1 zv.

biografie

Emília Fernándezová Rodríguezová bola blahorečená ako prvá Rómka v histórii Cirkvi. Počas občianskej vojny v Španielsku obetovala svoj život za priateľku z majoritnej spoločnosti. Zakúsila nepriateľstvo a prejavy rasizmu. Odvaha a hrdinské správanie mladej rómskej mučeníčky je vzácnym ovocím neoceniteľného daru poznania Ježiša Krista, ktoré získala práve vďaka svojej priateľke.

 

RIMOVÁ, Andrea

Dotkni sa ohňa / 5 zv.

slovenské romány

Annin idylický život naruší rodinná tragédia. Bratova nečakaná samovražda hlboko zasiahne všetkých vrátane švagrinej, ktorá ostala s deťmi sama. Niekoľko mesiacov po pohrebe nadobudne Anna podozrenie, že brat neodišiel zo sveta dobrovoľne. Odhaliť pravdu jej môže pomôcť iba bratov dávny priateľ Robin. Na povrch sa derú staré tajomstvá a Anna riskuje stabilné manželstvo.

 

STAVIARSKY, Viťo

Kšeft / 3 zv.

slovenské novely

Najnovšia knižka Víťa Staviarskeho Kšeft pozostáva z troch častí, ktoré spája prostredie jarmočného obchodu. V prvej časti Kšeft autor šťavnatým a vtipným spôsobom opisuje svoje zážitky z obchodných ciest. Novely Markova dcéra a Loli paradička sú realistickými sondami do života jarmočných obchodníkov.

 

Na začiatok stránky Tlač stránky