ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - júl 2016

Knižné novinky - júl 2016

Zvukové knihy vo formáte MP3

 

Čulen, Anton

Kde iní končia, my začíname / číta Jozef Lapšanský / 510 min.

autobiografie

Príbehy z vojenského prostredia majú vždy osobitné čaro, zvlášť, ak sa rozprávačovi podarí zachytiť zvyčajne v ňom prítomný tragikomický rozmer. Aj zážitky vojaka Antona Čulena z jeho pôsobenia v Československej ľudovej armáde tvoria podstatnú časť tejto knižky a čítajú sa prinajmenšom tak dobre ako Čierni baróni, či Haškov Švejk. Zaznamenané skúsenosti plne zodpovedajú realite, tak ako sa stala. V knihe však ide aj o čosi viac: podať svedectvo o viere v zložitých podmienkach komunistického režimu, jeho ateistického školstva i pracovného prostredia. A že to nebolo ľahké, sa presvedčí každý, kto sa do tejto knihy začíta.

 

Dinka, Pavol

Skalické búdy. Príbehy o vinohradníkoch a víne / číta Igor Šabek / 1170 min.

monografie

Príbehy o vinohradoch a víne. Ako autor uvádza, knihu venuje všetkým pestovateľom, dorábateľom, ktorí, nadväzujúc na slávne tradície svojich predkov, vedia stvoriť zo skalickej zeme, slnka a vlastného potu čarovný vínny mok otvárajúci srdce a dušu človeka. A nielen im! Už dávno neplatí skalické – enom pro nás a pro naše deti –, a preto nech je publikácia holdom všetkým slovenským vinohradníkom a vinárom, ľuďom, ktorí nachádzajú vo víne potešenie, radosť a inšpiratívneho ducha.

 

HJORTH, Michael & ROSENFELDT, Hans

Temné tajomstvá / číta Dušan Kubaň / 1145 min.

švédske detektívne romány

Na policajnú stanicu vo Västerase zavolá zúfalá matka šestnásťročného chlapca. Jej syn Roger zmizol. Polícia vyhlási pátranie a čoskoro sa skupine dobrovoľníkov prečesávajúcich močaristú oblasť naskytne hrozný pohľad. Roger Eriksson je mŕtvy a niekto mu vyrezal srdce. Vyšetrovatelia sa rozhodnú využiť služby psychológa Sebastiana Bergmana, jedného z popredných švédskych expertov na sériových vrahov.

 

Lauček, Anton

Keď lastovičky nemôžu lietať / číta Peter Lejko / 553 min.

slovenské romány

Za autorovým rozprávaním, podfarbeným humorom a iróniou, sa ukrýva smútok. Smútok z bezmocnosti voči vládnúcej komunistickej mašinérii, devastujúcej najmä duševný život človeka...  Dej je situovaný do osemdesiatych rokov minulého storočia. Autor opisuje život v domove mládeže, jeho úskalia i vtipné stránky. Hlavná postava, vychovávateľ Peter Jančár, čitateľa zavedie do kancelárie vychovávateľov, ale aj do študentských izieb. Hlavnú dejovú líniu tvorí každodenný internátny život. Spoznávame štvrtákov, ktorých Peter vychováva. Okrem samotných problémov so študentmi odhaľuje aj problémy v internáte. Inšpekcie, alkoholizmus a stranícke protežovanie

 

PRONSKÁ, Jana

Verenica / číta Antónia Oľšavská / 578 min.

slovenské historické romány

Šľachtickej dcére Juliane Brezovickej osud nedoprial šťastné detstvo. Matka jej zomrela pri pôrode a otec na ňu zanevrel. Jej život sa však od základu zmení, keď do pevnosti Hamborek zavíta Imrich Tárcai, mladý syn grófa z Kamenice, aby sa z poverenia kráľa stal Julianiným snúbencom a poručníkom. Z Juliany vyrastie krásna mladá žena, no na svojho snúbenca čaká dlhých päť rokov. Keď ho konečne uvidí na kráľovskom dvore v Budíne, namiesto hrdinu z detstva pred ňou stojí zhýralý pijan a záletník....

 

Silva, Daniel

Anglický špión / číta Lukáš Šepták / 693 min.

americké špionážne romány

Najslávnejší tajný agent Izraela je späť s novým dobrodružstvom! Pätnásta kniha série o legendárnom Gabrielovi Allonovi. Keď pri výbuchu na výletnej jachte zahynie členka britskej kráľovskej rodiny a najslávnejšia žena sveta, riaditeľ MI6 Graham Seymour sa pri pátraní po jej vrahovi obráti s prosbou o pomoc na špičkového agenta Gabriela Allona. Jeho úlohou je nájsť muža, čo má na svedomí vražedné útoky na celom svete. Eamonn Quinn, geniálny výrobca bômb a predĺžená ruka nejedného diktátora, je mimoriadne nebezpečný protivník.

 

TROISI, Simone – PACCINI, Cristiana

Chiara Corbella Petrillo. Narodili sme sa a už nikdy nezomrieme / číta Kristína Prekopová / 300 min.

talianske biografické romány

Životný príbeh Chiary, ktorá zomrela vo veku dvadsaťosem rokov na rakovinu. Rakovinu jej objavili, keď bola v piatom mesiaci tehotenstva. Liečbu odložila, aby sa jej dieťatko narodilo zdravé. Chiarinu lásku nezastavila ani smrť. Jej život viery a dôvery v Boha sa stal znamením nádeje pre nás všetkých.

 

GREEN, John – LEVITHAN, David

Will Grayson, Will Grayson / číta Michal Novák / 681 min.

americké romány pre mládež

V jeden večer sa stretnú dvaja neznámi chlapci s rovnakým menom. Od tej chvíle sa ich životy prepletajú. Román je rozprávaný z dvoch perspektív. Očami heterosexuálneho Willa Graysona 1, ktorý verí, že najdôležitejšie v živote je držať hubu a krok. V párnych kapitolách zase vidíme tie isté miesta a situácie očami depresívneho homosexuála Willa Graysona 2.

 

Nagyová Džerengová, Petra

Klára a Tity / číta Katarína Turčanová / 187 min.

slovenské príbehy pre deti

V pokračovaní príbehov z Klárinho života dostane Klára list so správou, že z Afriky sa vracia jej mamička. A nepríde sama. Pricestuje s ňou aj jedno veľké prekvapenie... Klára dostane svoje prvé vysvedčenie a ocko dovolí, aby s mamičkou a Lukášom odcestovali na dedinu. Po roku sa tak opäť stretne so svojimi starými kamarátmi, Radkom a Romankou. Spolu dajú hlavy dokopy a vymyslia plán, ako zachrániť dedkov domček, o ktorý sa nemá kto starať.

 

 

Knihy v Braillovom písme

 

Gillerová, Katarína

Aprílové slnko / 5 zv.

slovenské romány

Dve priateľky, dve odlišné rodinné zázemia. Ela vyrastá ako jediná dcéra starostlivých rodičov, Dita je z rodiny trpiacej nedostatkom peňazí a musí sa starať o mladších súrodencov. Zdá sa, že karty ich osudu sú navždy rozdané, ale opak je pravda. Ela po sklamaní v láske spozná muža s dvoma deťmi a spojí svoj život s nimi, hoci to znamená, že sa musí uskromňovať. Ditin život sa zas obráti naruby, keď z ničoho nič opustí rodinu a rozhodne sa žiť sama. Keď sa po rokoch objaví muž, ktorý kedysi obe priateľky očaril, vyzerá to, že život iba jednej z nich má šancu na zmenu. Zamieša osud opäť svoje karty, alebo sa k nim otočí chrbtom a ich priateľstvo sa skončí?

 

McCarthy, Corman

Táto krajina nie je pre starých / 4 zv.

americké romány

Román o hodnote života, hraniciach lásky, prítomnosti zla a budúcnosti sveta. Príbeh z pokojného americko-mexického pohraničia roku 1980 sa začína nevydareným obchodom pašerákov drog, keď sa v rukách mladého lovca ocitne kufrík plný peňazí. O peniaze a nálezcu má však záujem nielen polícia, ale aj sociopatický zabijak a mexický kartel.

 

Van der Holland, Tina

Kronika sendvičovej ženy / 8 zv.

slovenské romány

Román napísaný s humorom i nanajvýš vážne. Román o tom, že dnešné ženy päťdesiatničky, takzvané sendvičové, nesú na svojich bedrách starosti nielen o dospelé deti, ale aj o svojich rodičov, pričom by ešte rady žili aktívne a poznajú erotiku aj vášeň. A napokon o tom, že dnešným mužom päťdesiatnikom väčšinou bohato stačí výkon v práci a doma by mali najradšej od všetkého svätý pokoj. Autorka v ňom použila aj vlastné poznatky z ciest po Izraeli a ponúka literárny náhľad do života v jednom z typických izraelských kibucov. Voľné pokračovanie románu Shalom.

 

Funke, Cornelia

Lovci prízrakov na strašidelnom hrade / 1 zv.

nemecké príbehy pre deti

Teodora Zhrýzaného sa zmocňuje zúfalstvo. Len čo sa stal správcom hradu Šerý vrch, už ho zo spánku vytrhávajú hrôzostrašné zvuky a nepochopiteľné strašidelné javy. Tu mu môžu pomôcť už len najlepší lovci prízrakov na svete. Tom Tomský, Hedviga Rascovicová a prízrak Hugo začínajú pátrať po príčine nevysvetliteľných udalostí. A zakrátko sa zoznámia s Krvavou barónkou...

 

HARRISON, Cora

Jane Austenová bola moja najlepšia kamoška / 4 zv.

anglické dievčenské romány

Jenny riskuje život i svoju dobrú povesť, keď tajne utečie z internátnej školy, lebo Jane je vážne chorá a riaditeľka školy o tom odmieta upovedomiť rodičov. A tak sa začína nočné dobrodružstvo plné zvratov a nebezpečenstva.

 

Murčeková, Helena

Tajnosti pobláznenej baby / 4 zv.

slovenské dievčenské romány

Olívia s Macom sú dvojčatá. Všetky kamošky jej závidia skvelého brata, lenže Maco je prehnane starostlivý. Olívia sa ho snaží presvedčiť, aby sa konečne stiahol z pozície Veľkého brata, a Maco akosi rýchlo súhlasí. Žeby preto, lebo úlohu ochrancu prevzal jeho najlepší priateľ? Kým Maco sa teší na sestrine a priateľove slovné súboje, Olívii nie je všetko jedno. Posledné, čo potrebuje, je mať na krku chalana, do ktorého je tajne zaľúbená a ktorého v záchvate šialenstva pobozkala. Napriek tomu, že je zadaný…

 

Nagyová Džerengová, Petra

Klára a iglu / 2 zv. 

slovenské príbehy pre deti

Klára sa už mátoh nebojí. Má predsa psíka Bobíka. A aj malú sestričku Emku, o ktorú by sa rada starala. Emka zmenila život celej rodiny a Klára sa občas cíti sama. Keď sa Bobík zrazu stratí, zrúti sa jej svet. A navyše je jej milovaný dedko v nemocnici. Našťastie existujú vanilkové buchty, tie liečia všetky smútky. Bobík sa nájde a najkrajším vianočným darčekom je dedko, ktorého pustili z nemocnice. Pokračovanie knihy Klára a mátohy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na začiatok stránky Tlač stránky