ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - január 2020

Knižné novinky - január 2020

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

 

 

BÖRJLINDOVCI, Cilla a Rolf

Gangréna /číta Eva Mankovecká/ 922 min.

švédske romány

Brutálny bombový útok otriasol celým Švédskom. Polícia zatkne podozrivého. Olivia  sa spojí s komisárkou Mette Olsäterovou, pretože sa domnievajú, že došlo k justičnému omylu. Vyšetrovanie ich dovedie do sveta sexuálneho násilia a mužov, ktorí sú schopní urobiť čokoľvek, aby si udržali moc. V tom istom čase bývalý policajt Tom Stilton v centre Thajska hľadá muža, ktorý žije na riečnej lodi, odkiaľ pochádza heroín. Vyšetrovanie ho dovedie k nečakaným odhaleniam.

 

BRYNDZA, Robert

Do posledného dychu /číta Igor Šabek/ 685 min.

anglické romány

Šaty nasiaknuté krvou, viečka násilne zatvorené. Tak vyzerá mŕtve dievča v kontajneri. Detektív Erika Fosterová je na mieste nálezu ako prvá. Okamžite sa vrhá do práce a veľmi rýchlo odhaľuje súvislosti s inou, štyri mesiace starou, nevyriešenou vraždou. Obe obete sa našli v rovnakom prostredí a zomreli tým istým spôsobom. Navyše si obe dohovorili schôdzku cez internet.

 

CAMBRONOVÁ, Kristy

Motýľ a husle /číta Lucia Hrašková/ 592 min.

americké romány

Obchodníčke s umením Sere Jamesovej sa pred dvomi rokmi pred oltárom zrútil svet. Túžba po rozptýlení v nej nanovo rozdúcha záujem o záhadný portrét, ktorý videla v detstve. Počas pátrania po ňom sa spoznáva s Williamom Hanoverom, ktorý môže byť kľúčom k nájdeniu strateného diela.

 

FRANTZ, Laura

Večné puto /číta Beáta Drotárová/ 916 min.

americké romány

Hoci Magnus MacLeish a Lark MacDougallová vyrastali na pozemkoch rovnakého zámku, Magnus je lairdom tohto panstva i celého ostrova Kerrera. Lark je v jeho službách iba včelárkou a tiež tou, ktorá má vytvoriť elixír, čo by pomohol jeho žene počať dediča. Keď však jeho manželka náhle umiera, Magnus a Lark sú vyhostení z ostrova a predaní do Ameriky. Dokážu v novom svete začať úplne od začiatku? Má ich budúcnosť nejakú nádej?

HORST, Jørn Lier

Katharinin kód : prvý diel série Odložený prípad /číta Michal Novák/ 824 min.

nórske romány

Vo Wistingovej skrini leží už dvadsaťštyri rokov zložka k starému prípadu. S manželom nezvestnej Kathariny sa už medzičasom spriatelil a na výročie jej zmiznutia sa obaja muži zvyknú stretnúť. Tento rok však Wisting Martina Haugena doma hľadá márne. Zmizol. Podarí sa mu rozlúštiť Katharinin kód?

 

HORST, Jørn Lier

Zadná izba : Druhý diel série Odložený prípad /číta Igor Šabek/ 702 min.

nórske romány

Keď náhle umiera bývalý minister zahraničných vecí Bernhard Clausen, zavolá si inšpektora Wistinga samotný generálny prokurátor. V chate politika sa po jeho smrti niečo našlo. Niečo, čo je v absolútnom rozpore s tým, ako Clausen žil a pracoval. Nebol azda tým poctivým politikom, za akého ho všetci mali? V hre je nielen jeho povesť, ale aj povesť krajiny, a preto treba pristupovať k vyšetrovaniu diskrétne.

 

KAMENEC, Ivan – Michela Miroslav

Rozhovor s dejinami : Ivan Kamenec o cestách slovenskej histórie s Miroslavom Michelom /číta Jozef Lapšanský/ 297 min.

autobiografické spomienky

Rozhovor s dejinami odkrýva život jedného z našich najznámejších historikov Ivana Kamenca. V rozhovore s Miroslavom Michelom prevedie čitateľa chodbami Historického ústavu SAV, odhalí radosti aj strasti historikovho remesla a nahliadne do zákulisia rozdvojeného dejepisectva.

 

LÄCKBERG, Camilla

Zlatá klietka /číta Eva Mankovecká/ 750 min.

švédske detektívne romány

Na pohľad sa zdá, že Faye má všetko. Perfektného manžela, milovanú dcérku a luxusný byt v najlepšej štvrti Štokholmu. No cíti sa ako väzeň v zlatej klietke. Pre svojho manžela Jacka sa vzdala všetkého. Keď ju Jack sklame, Faye odrazu nemá nič. Najprv ju ochromí bezmocnosť, no potom sa rozhodne, že sa postaví na nohy a kruto sa pomstí.

 

MAREC, Samo

Futbal: pravdivá história /číta Jozef Lapšanský/ 592 min.

slovenské príbehy

S touto knihou sa zaručene nebudete nudiť. Nájdete tu dvadsaťpäť príbehov, ktoré si užijete dokonca aj vtedy, ak nie ste skalným futbalovým fanúšikom. Každá z piatich hlavných kapitol dotvára atmosféru populárneho mužského športu a oživuje mená, o ktorých počul celý svet.

 

MOKRÝ, Erika

Tak trocha inak /číta Dora Kulová/ 339 min.

slovenské prózy

Skutočný príbeh mladej Slovenky žijúcej vo Francúzsku, ktorá prekonala rakovinu prsníka a rozhodla sa ukázať svet onkologického pacienta, z tak trocha inej strany, ako väčšina z nás pozná. Táto kniha nie je o smrti, je to príbeh plný humoru, tragikomédie, všedných aj nevšedných situácií a pohľadov na ne. Pretože je jedno na čo sa pozeráte, dôležitý je vždy uhol pohľadu.

 

MORAVČÍK, Leopold

Ženy, ktoré menili svet /číta Jozef Lapšanský/ 695 min.

literatúra faktu  

História pozná dosť prípadov, keď ženy získali veľkú politickú moc a vplyv v krajine napriek tomu, že im ju nikto nedelegoval. Kniha nám predstavuje výnimočné ženy, ktoré prostredníctvom svojho partnerského vzťahu zasahovali do politiky, menili krajinu a často aj beh sveta.

 

 

OHLSSONOVÁ, Kristina

Pochované klamstvá /číta Lukáš Šepták/ 825 min.

švédske romány

Do kancelárie advokáta Martina Bennera sa dobýja zúfalý muž so slovami, že jeho sestra potrebuje pomoc. Háčik je v tom, že je mŕtva. Skôr než spáchala samovraždu, priznala sa k piatim vraždám. Brat sa po smrti svojej sestry snaží očistiť jej pamiatku a nájsť jej strateného syna Mia.

OHLSSONOVÁ, Kristina

Klamstvá, ktoré hovoríme /číta Lukáš Šepták/ 727 min.

švédske romány

Právnika Martina Bennera vtiahli proti jeho vôli do pátrania po zmiznutom štvorročnom Miovi. Čo sa vlastne stalo v posledný deň v Miovej škôlke? Kto sa snaží dostať ho do väzenia za vraždu, ktorú nespáchal? Dokáže zachrániť Mia a aj samého seba? Klamstvá, ktoré hovoríme je pokračovaním románu Pochované klamstvá.

 

REICHS, Kathy

Holé kosti / číta Lucia Hrašková/ 627 min.

americké romány

V Charlotte je horúce leto a Tempe sa teší na dovolenku pri mori. Ale najprv musí identifikovať kosti novorodenca  a neskôr aj dve obhorené telá, pokryté akousi čudnou hmotou, ktoré sa našli v troskách malého lietadla. No najväčšou záhadou sú kosti, čo počas pikniku na odľahlej usadlosti vyhrabe zo zeme pes. Spočiatku pripomínajú pozostatky nejakého veľkého zvieraťa, no podrobná analýza v laboratóriu potvrdí prítomnosť ľudských tkanív.

 

RUIZ, Don Miguel

Štyri dohody : praktický sprievodca k osobnej slobode : audiokniha múdrosti starých Toltékov /číta Prevzaté/ 168 min.

populárno-náučné publikácie

V Štyroch dohodách odhaľuje Don Miguel Ruiz zdroj obmedzujúcich názorov, ktoré nás pripravujú o radosť zo života a vedú k zbytočnému utrpeniu. Štyri dohody, založené na starej toltéckej múdrosti, ponúkajú silný kód správania, ktorý dokáže rýchlo premeniť náš život na nové prežívanie slobody a skutočného šťastia a lásky.

 

SEIERSTAD, Åsne

Kníhkupec z Kábulu /číta Katarína Turčanová/ 637 min.

nórske romány

Åsne Seierstad strávila štyri mesiace v rodine Sultána Chána a splynula so životom obyčajných obyvateľov Kábulu. Jej pohľad na každodennosť rodiny je unikátnym svedectvom o spôsobe života, ktorý je pre Európanov takmer nepredstaviteľný. V centre pozornosti stojí Sultán Chán – na jednej strane zanietený milovník umenia a kultúrny človek, na strane druhej silne patriarchálne založený despota riadiaci sa prastarými rodovými zvykmi.

 

Pre deti a mládež

 

MAJCHRÁKOVÁ, Svetlana

Kráľovná /číta Eva Mankovecká/ 300 min.

slovenské príbehy

Napínavý dobrodružný príbeh z čias vlády kráľa Ľudovíta Veľkého z Anjou, odohrávajúci sa na našom území. Šarlotu si zmýlia s dedičkou uhorskej koruny, čím sa dostane do priameho ohrozenia života. Vďaka svojej výnimočnej povahe sa nezľakne a odvážne čelí nepriazni osudu.

 

WATTOVÁ, Erin

Papierová princezná /číta Ivana Klemová/ 696 min.

americké romány

S Ellou Harperovou sa život nemaznal. Po matkinej smrti ostala sama. Zarábala si pochybným spôsobom, nevhodným pre mladé dievča. Zrazu jej cesty pretne Callum Royal, bohatý otec piatich synov a jej nový poručník. Sľúbi Elle štedrú odmenu za každý mesiac, ktorý v sídle Royalovcov do skončenia štúdia vydrží. Bohatstvo, luxus, intrigy. Nič z toho Ella doteraz nezažila, no ak má vydržať v zlatej klietke, musí stanoviť vlastné pravidlá.

 

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

 

Vandenberg, Philipp

Afroditina dcéra /číta Jana Dolanská/ 660 min.

historické romány

 

Gerritsenová, Tess

Krvný obeh /čítaNora Selecká/ 900 min.

thriller z lekárskeho prostredia

 

Brown, Dan

Anjeli a démoni /čítaIgor Makovický/ 1260 min.

thriller

 

Stingl, Miloslav

Za pokladmi mayských miest /číta Igor Šabek/ 570 min.

cestopisné romány

 

Zweig, Stefan

Mária Stuartová /číta Nora Selecká/ 1110 min.

životopisné romány

 

García Márquez, Gabriel

Láska v čase cholery /číta Peter Čižmár/ 1050 min.

umelecká literatúra

 

Hromník, Milan

Blahoslavený Vasil Hopko /číta Jozef Lapšanský/ 90 min.

životopisné romány

 

Urban, Milo

Kto seje vietor /číta Igor Šabek/ 1950 min.

slovenské romány

 

Bulfinch, Thomas

Najkrajšie antické báje : mýty starého Grécka a Ríma /číta Igor Šabek/ 630 min.

báje

 

Nižnánsky, Jozef

Bojnické kamenné dukáty /číta Valéria Fürješová/ 420 min.

slovenské povesti

 

Chmelár, Vladimír

Človek František /číta Štefan Mráz/ 540 min.

slovenské romány

 

Bajza, Jozef Ignác

Príhody a skúsenosti mladíka Reného /číta Štefan Mráz/ 990 min.

slovenská literatúra

 

Sayersová Dorothy Leigh

Vražda potrebuje reklamu /číta Igor Makovický/ 810 min.

detektívne romány

 

Dônčová, Zlata

Pani z kamenného domu /číta Beáta Drotárová/ 750 min.

historické romány

 

Aldridge, James

Výsmech /číta Andrej  Šilan/ 810 min.

spoločenské romány

 

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME

 

AFSHAROVÁ, Tessa

Zlodejka z Korintu / 5 zv.

americké romány

Ariadne po rokoch prežitých u matky v Aténach ujde späť k otcovi. Zakrátko však odhalí tajomstvo, ktoré zničilo manželstvo jej rodičov. V snahe ochrániť otca je Ariadne ochotná riskovať všetko – dobrú povesť, slobodu aj lásku milovaného muža – a dáva sa na riskantné chodníčky spolu s otcom. Ak sa tajomstvo dostane do nesprávnych rúk, ju i otca čaká skľučujúca budúcnosť.

BULBECK, Soňa

Vraždy v Arábii / 2 zv.

slovenské romány

Život kráľovskej rodiny je pred očami bežných smrteľníkov schovaný za múrmi prepychových palácov. Členovia kráľovskej rodiny majú však svoje problémy takisto ako každý iný... a sú smrteľní ako ostatní. Sú to však prirodzené úmrtia alebo precízne pripravené vraždy? Kto bude mať úžitok z ich smrti? Poradí si s nimi šéf tajnej služby?

 

CAMERON, W. Bruce

Psia duša 2 : Psia cesta / 5 zv.

americké romány

Tento nádherný román je pokračovaním cesty duše oddaného psa, ktorý nachádza zmysel svojej existencie prostredníctvom života ľudí, učí ich smiať sa a milovať. Je to podmanivý príbeh nádeje, neochvejnej vernosti a najmä lásky, ktorá zdoláva všetky prekážky.

 

DUBIVSKÁ, Daniela

Vinná z mlčania / 1 zv.

slovenská poézia

Tretia zbierka poézie, ktorá je prirodzeným pokračovaním osobnej lyriky autorky z predchádzajúcich zbierok. Jej básne sú poznačené novým osobnostným i poetickým zrením. Ich metafora je otvorenejšia, čo dáva predpoklad na ešte hlbší čitateľský prenik do sveta, v ktorom si kladie otázky súvisiace so svojou ľudskou existenciou.

 

ŠTIAVNICKÝ, Ján

Zvony v srdci / 6 zv.

slovenské romány

Doteraz nepublikovaný historický román z pozostalosti autora, ktorý vznikol na základe známych faktov zo života učňa, neskôr zvonolejárskeho majstra Konráda, zakladateľa významnej dielne, ktorá sa odlievaním krstiteľníc a zvonov preslávila nielen na Spiši.

 

WRIGHTOVÁ, Jaime Jo

Tajomstvo domu na Foster Hille / 5 zv.

americké thrillery

Po smrti manžela Kaine v zúfalej túžbe po novom začiatku si kúpi starý dom. Jediný pohľad na strašidelný, opustený dom v nej však okamžite rozpúta pochybnosti, či jej rozhodnutie nebolo unáhlené. O storočie skôr nepredstavuje dom na Foster Hille pre Ivy Thorpeovú nič iné, iba bolestné spomienky. Keď sa na jeho pozemku nájde neznáma mŕtva žena, Ivy cíti potrebu odhaliť jej identitu.

 

Pre deti a mládež

 

DEMOVIČOVÁ, Silvia

Dievča iného chlapca / 4 zv.

slovenské romány

Táňa sa po prázdninách vracia do mesta a verí, že letná láska s Alexom im vydrží. Alexovo štúdium medicíny je však veľmi náročné, a aj Táňa sa musí pripravovať na maturitu. Do triedy pribudne nový spolužiak, a to rovno do Táninej lavice. Blíži sa stužková. S kým bude nakoniec Táňa tancovať? A čo spraví s tajomstvom, o ktorom sa dočítala v listoch zo starej povaly?

 

KRAMEROVÁ, Tereza

Dievča s havraními krídlami / 2 zv.

české príbehy

V tejto knihe Vám dovolí Miriam nakuknúť do svojho vnútorného sveta i do skúseností z bežného života. Jej životná cesta je pretkaná pochopením toho, ako funguje myseľ. Vidí do seba i do ostatných a bravúrne využíva svoju myseľ tak, aby myseľ slúžila jej a nie naopak. V napínavom a dojemnom príbehu sa dotýka života i smrti, priateľstva i nenávisti, emócií i vnútorného sveta.

 

KUTIŠOVÁ, Simona

Šepot dúhy / 4 zv.

slovenské romány

Kristína nadovšetko miluje svojho dedka. Do jeho susedstva sa nasťahuje nová rodina s dvoma synmi. Starší z bratov Michal je nepríjemný. Nikoho si nechce pustiť k sebe bližšie. Jediný, ku komu dokáže byť skutočne milý, je Kristínin dedko. Peter je napriek hendikepu srdečný a veselý. Ale aj jeho niečo ťaží a dúfa, že práve Kristína môže jeho ponurý život presvetliť.

 

STOLIČNÝ, Peter

Opica Škorica opäť vystrája : nové veselé rozprávky o slušnom správaní / 1 zv.

slovenské rozprávky

Naša Škorica sa rozhodla, že sa medzi svojich kamarátov vráti, aby s nimi zažila nové dobrodružstvá a naučila sa ďalšie pravidlá slušnosti. Ani tentoraz neostane nič dlžná povesti veľkej šibalky a deti budú mať čo robiť, aby ju ustrážili. Naša rozprávková opička totiž rada čaruje a neraz sa jej kúzla končia inak, ako si predstavovala.

 

 

 

Na začiatok stránky Tlač stránky