ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - február 2021

Knižné novinky - február 2021

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

 

ACIMAN, André

Variácie záhad /číta Michal Novák/ 658 min.

americké romány

Variácie záhad sú súpisom veľkých lások jedného muža od mladíckeho vzplanutia k mladíkovi v talianskom rybárskom mestečku cez posadnutosť mužom, ktorého stretne na tenisovom kurte, až po nenaplnenú vášeň k jednej Newyorčanke. A hoci ho túžby, straty a sklamania k ničomu jednoznačnému neprivedú, pochopí, že zlomené srdce je niečo, čo sa dá prežiť, tak ako láska či zvýšená teplota.

 

BALOGHOVÁ, Mary

Láska bez citu /číta Beáta Drotárová/ 845 min.

kanadské romány

Lucasa Kendricka, vojvodu Harndona, život naučil, že srdce je človeku iba na príťaž. Nielenže ho otec odvrhol a matka sa ho stránila, ale zradil ho i starší brat a odmietla snúbenica. A tak utiekol do Paríža, kde sa stal idolom mladých dám. Po desiatich rokoch ho osud prinútil vrátiť sa do Anglicka a stať sa hlavou rodiny, ktorá ho odmietla. Vidina manželstva ho ani trochu neláka, až kým raz večer nezazrie v plesovej sále lady Annu Marlowovú...

 

BENGTSDOTTER, Lina

Francesca : pravda  musí vyjsť najavo, kým ju tiene minulosti celkom nepohltia /číta Dušan Kubaň/ 881 min.

švédske romány

Inšpektorku Charlie Lagerovú prenasleduje temná minulosť. Keď sa dozvie, že pred tridsiatimi rokmi v jej rodnom mestečku zmizlo ďalšie mladučké dievča Francesca, je odhodlaná vypátrať, čo sa mu stalo. Podozrenie zo zmiznutia Francescy padá aj na jej matku. Do popredia okrem iného pomaly vystupuje samovražda chlapca, ktorý mal kedysi blízko k Francesce...

 

BOIJE af GENNÄS, Louise

Krvavý boľševník /číta Lucia Hrašková/ 793 min.

švédske romány

Po otcovej nečakanej smrti sa Sara sťahuje do Štokholmu. Chce sa vyrovnať s minulosťou a začať nový život. V práci náhodou nájde otcove dokumenty a zamotáva sa do spleti nebezpečných intríg, kde ľudia nie sú tými, za ktorých sa vyhlasujú.  Uvedomuje si, že nemôže nikomu veriť. Niekto si myslí, že práve ona je rozhodujúcim kľúčom k niečomu dôležitému, ale kto to je? A o čo vlastne ide?

 

CARTER, Chris

Dvojitý kríž /číta Peter Lejko/ 870 min.

anglické romány

Los Angeles: v opustenom dome sa nájde telo krásnej ženy. Je zavraždená a brutálne zmrzačená. Vrah nezanechal žiadne stopy. Jedinou výnimkou je čudný znak dvojitého kríža vyrytý na zátylku obete. Je to podpis psychopata známeho pod menom Krucifix. Ako je to však možné? Veď pred dvoma rokmi tohto vraha chytili. Je skutočný vrah ešte stále na slobode? Alebo teraz vyčíňa jeho napodobňovateľ?

 

CARTER, Chris

Nočný lovec /číta Michal Novák/ 914 min.

anglické romány

Do losangeleskej okresnej márnice privezú telo neznámej ženy. Príčina jej smrti je záhadou. Nijaké jasné stopy, len hrubá niť, ktorou páchateľ zašil obeti najintímnejšie partie. Patológa však najviac zaskočí ohavný predmet, ktorý vrah zanechal v jej tele. O niekoľko dní nato sa nájde ďalšie telo. A zďaleka nie je vrahovou poslednou obeťou.

 

CARTER, Chris

Kat /číta Peter Lejko/ 870 min.

anglické romány

V losangeleskom kostole leží pred oltárom zakrvavené bezhlavé telo kňaza. Je starostlivo naaranžované, nohy má vystreté, ruky prekrížené na hrudi a v krku vrazenú hlavu psa. Detektív Robert Hunter sa sprvu domnieva, že ide o rituálnu vraždu. Ale keď sa objavia ďalšie telá, zmení názor. Všetky obete prišli o život spôsobom, ktorý priamo súvisel s tým, čoho sa najviac báli. Ich nočné mory sa stali skutočnosťou. Ale odkiaľ sa o nich vrah dozvedel?

 

COOK, Robin

Genéza /číta Michal Novák/ 981 min.

americké romány

Na pitevnom stole súdnej lekárky Laurie sa ocitne telo 28-ročnej sociálnej pracovníčky Kery. Spočiatku sa zdá, že sa stala obeťou tragického predávkovania drogami. Rodinní príslušníci a priatelia prisahajú, že Kery sa drog ani nedotkla. Vedenie nemocnice, kde pracovala, trvá na tom, aby sa o prípade mlčalo. Kera bola v desiatom týždni tehotenstva, ale nikto nevie, kto je otec a či má kľúč k posledným okamihom jej života.

 

COOPEROVÁ, Ellison

Obeta /číta Peter Čižmár/ 857 min.

americké romány

Agentka Sayer Altairová skúma mysle psychopatov. Do služby ju povolajú, keď objavia jaskyňu plnú starých ľudských kostí a dvoch čerstvých mŕtvol. S ich smrťou má niečo spoločné žena, ktorú nedávno uniesli aj s jej malou dcérou. Sayer musí odhaliť súvislosť medzi starými pozostatkami a novými telami, skôr než sa unesená matka a dieťa stanú ďalšími obeťami.

 

HUNTEROVÁ, Kristi Ann

Záhadná guvernantka : sídlo Haven Manor 1 /číta Beáta Drotárová/ 914 min.

americké romány

Kit sa po desiatich rokoch opäť ocitá v Londýne. V ohrození života narazí na Grahama, lorda Whartona. Ten sa vydáva po stopách priateľovej zmiznutej sestry. Je presvedčený, že Kit vie o dievčati viac. Kit na jednej strane by Grahamovi veľmi rada všetko vysvetlila, no zároveň nemôže riskovať, že odhalením pravdy by ublížila tým, ktorých miluje. Podarí sa Kit udržať tajomstvo a zároveň priazeň lorda Whartona?

 

HUNTEROVÁ, Kristi Ann

Odvážna dáma : sídlo Haven Manor 2 /číta Beáta Drotárová/ 962 min.

americké romány

Daphne Blakemoorová si posledných dvanásť rokov spokojne nažívala. Jedného dňa však panstvo, kde pracuje ako gazdiná, zdedí nový markíz. Ten je nepopierateľne spojený s jej minulosťou a všetko, čo má, je odrazu v ohrození. Predstava nového života v ústraní malebného vidieka sa Williamovi javí ako skvelý nápad... až kým mu jeho nová gazdiná neobráti život hore nohami.

 

LEE, Kuan Yew

Z tretieho sveta medzi elitu : úspešný príbeh Singapuru /číta Igor Šabek/ 2130 min.

biografie

Dejiny moderného Singapuru sú priam učebnicovým príkladom amerického sna o úspechu. V roku 1965, keď tento mestský štát vyhlásil nezávislosť v rámci Malajzie, väčšina obyvateľov žila na pokraji chudoby, v chatrčiach bez sociálnych zariadení. Len málokto mal vtedy odvahu predvídať, že za necelé dve generácie sa ocitne v prvej trojke krajín s najvyšším podielom HDP na obyvateľa na svete.

MILTON, John

Stratený raj /číta Peter Pilz/ 780 min.

anglická poézia

Kniha je strhujúcim veršovaným spracovaním  tematiky biblickej knihy Genezis v dvanástich knihách Je dôkazom básnického génia Johna Miltona, ktorý aj s výrazným zdravotným handicapom ako nevidiaci bol schopný vytvoriť mnohorozmerné dielo. V Stratenom raji Milton po prvý raz v dejinách anglickej literatúry použil blankvers ako veršový rozmer eposu.

 

MORGENSTERN, Erin

Bezhviezdne more /číta Lucia Hrašková/ 1040 min.

americké romány

Zachary objaví v knižnici zvláštnu knihu a na jej stránkach jeden deň z vlastného detstva popísaný do neskutočných detailov. Zároveň natrafí na tri stopy – včelu, meč a kľúč –, ktoré ho zavedú na literárny maškarný ples. Krátko nato sa ocitne v prastarej knižnici hlboko v podzemí, kde sa nachádzajú všetky zabudnuté mestá. Zachary sa musí mať na pozore pred strážcami, ktorí chránia jedinečnú zbierku.

 

RŮŽIČKOVÁ, Zuzana a HOLDENOVÁ, Wendy

Sto zázrakov : z koncentračných táborov na medzinárodné koncertné pódiá /číta Dora Kulová/ 870 min.

autobiografické spomienky

Svetoznáma klaviristka, čembalistka a hudobná pedagogička Zuzana Růžičková je žena, pre ktorú bola hudba celým jej vesmírom. Jej idylické detstvo v Plzni zničil nástup fašizmu a nútená deportácia do koncentračných táborov. Hoci sa jej podarilo holokaust prežiť, nikto neveril, že sa bude môcť venovať hudbe profesionálne. Navzdory nepriazni osudu sa zo Zuzany stala legenda českej klasickej hudby.

 

SAVARIJOVÁ, Veronika

Neskromná nádej /číta Eva Cibulová-Ryšáková/ 435 min.

slovenské romány

Lekárka Klára musí stáť až pred hrozbou vážnej diagnózy, aby spochybnila smer svojej životnej cesty. Zo strachu pred utrpením sa vyberie hľadať alternatívne postupy liečby. Keď nečakane nájde lásku u čudesného kolegu Samuela, začína hľadať odpovede vo vlastnom vnútri. Spoločne zisťujú, že cesta k vyliečeniu a k spokojnému životu sa opiera o slobodu a skutočné pocity voči sebe samému.

 

SPECK, Daniel

Bella Germania /číta Beáta Drotárová/ 1200 min.

nemecká literatúra

Bella Germania je veľký nemecko-taliansky rodinný román o troch generáciách naplnený dobovým koloritom, dramatickými zmenami a veľkými citmi. Dojímavý príbeh lásky sa odohráva medzi dvomi krajinami na pozadí dejín gastarbeiterstva a terorizmu v Nemecku. Kaleidoskop farieb, chutí, vôní a hľadania koreňov.

 

ŠTRASSER, Ján

Zuzana Kronerová : optimistka z presvedčenia /číta Lucia Hrašková/ 405 min.

biografie

Rozhovor Jána Štrassera so Zuzanou Kronerovou nie je len povrchným spomínaním na jej detstvo a bohatú kariéru herečky. Vďaka svojej skúsenosti divadelného dramaturga, dôverne pozná prostredie, v ktorom sa Zuzana viac ako polstoročie pohybuje. Ich spoločný rozhovor prináša nielen obraz života jednej hereckej rodiny, ale aj všeobecnejší pohľad do československého divadelného a filmového sveta a spoločnosti.

 

Pre deti a mládež

 

KUCHÁROVÁ, Linda, POLÁKOVÁ KELEOVÁ, Monika

Poník Oliver a jeho dobrodružná cesta po Európe /číta Peter Čižmár/ 261 min.

slovenské príbehy

Poník Oliver sa vydáva na dobrodružnú cestu po Európe, kde spoznáva krajiny, stretáva kamarátov a prežíva rôzne dobrodružstvá. Spoznajte spolu s ním krásne miesta, o akých ste možno ešte nepočuli.

 

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME

 

AFSHAROVÁ, Tessa

Dcéra Ríma / 5 zv.

americké romány

Dcéra Ríma je dojímavý ľúbostný príbeh zasadený do Ríma a Korintu prvého storočia nášho letopočtu. Dcéra rímskeho generála spozná chudobného židovského prisťahovalca a zosobášia sa. Na ich lásku však dopadne tieň vraždy a zrady, do života im vstúpi záhadný najdúch a nemilosrdný nepriateľ. Obaja manželia  bojujú, aby zradu pretvorili vo vykúpenie.

 

BRESTENSKÁ, Kristína

V rukách nepriateľa / 5 zv.

slovenské romány

Slúžka Catriona spoznáva Normana MacLeoda, ktorý sa trápi pre stratu milovaných aj pre stratu cti. Dostane za úlohu utešiť ho v jeho žiali, a hoci sa Norman spočiatku bráni, napokon čaru tajomnej, odvážnej a výrečnej dievčiny podľahne. Čo sa však stane, keď Norman zistí, že dievča s tými najnevinnejšími očami a najkrajšími vlasmi je príbuzná ich úhlavného nepriateľa, ktorý za ňu ponúka kráľovskú odmenu?

 

CANTOROVÁ, Jillian

V inom čase : ani vojna nedokáže vziať lásku a nádej / 4 zv.

americké romány

Nemecko, rok 1931. Majiteľ kníhkupectva Max Beissinger stretáva talentovanú huslistku Hannu Ginsbergovú. Zaľúbia sa do seba a spriadajú plány do budúcnosti. Ibaže atmosféra v Nemecku sa mení a k moci sa dostáva Adolf Hitler. Mladý pár je konfrontovaný s novou realitou a s predzvesťou vojny, pričom Hanna je židovka. Max však má tajomstvo, o ktorom je presvedčený, že mu pomôže zachrániť Hannu.

 

FITZEK, Sebastian

Zlodej duší / 4 zv.

nemecké romány

Tri mladé ženy zmiznú bez stopy. O týždeň nato sa objavia zúbožené a psychicky zlomené. Padli do rúk psychopata, ktorého prezývajú Zlodej duší. Pred Vianocami si Zlodej duší vyberie luxusnú psychiatrickú kliniku. Lekári a pacienti sú zdesení, pretože zloduch sa dostal do budovy. Vystrašení obyvatelia kliniky sa zúfalo snažia navzájom chrániť, až kým v noci hrôzy nepochopia, že pred Zlodejom duší niet úniku.

 

KLASSENOVÁ, Julie

Učiteľova dcéra / 7 zv.

americké romány

Emma chce pomôcť svojmu otcovi vyriešiť finančné ťažkosti, preto s ním odchádza do sídla baroneta Gilesa Westona a jeho štyroch synov. Baronetovi starší synovia, Phillip a Henry, si knihomoľku Emmu pamätajú zo školských čias, ale jedného z nich začne teraz nečakane priťahovať. Keď sa situácia vyostrí, dokáže Emma prísť na to, ktorému z bratov dôverovať a ktorého podozrievať?

 

KLEYPASOVÁ, Lisa

Prenasledovaná kráska / 5 zv.

americké romány

Železničný magnát Tom Severin je dosť bohatý, aby mohol uspokojiť každú svoju túžbu. Všetko a všetkých získa veľmi ľahko, stačí len požiadať. Nájsť si dokonalú manželku by malo byť jednoduché, a len čo zbadá lady Cassandru, rozhodne sa, že musí byť jeho. Krásna a bystrá Cassandra je však odhodlaná vydať sa z lásky a tú jedinú jej Tom Severin nemôže ponúknuť.

LIPTAI, Zoltán

Hrnčekové zákusky : 77 skvelých receptov / 1 zv.

kuchárske recepty

Často sa nám stáva, že by sme si dali ľahko pripraviteľný, chutný zákusok. Vtedy nám môžu poslúžiť hrnčekové recepty. Pomocou hrnčeka sa totiž dajú vymerať rýchlo a jednoducho všetky suroviny. Môžeme tak pripraviť torty, múčniky z piškótového cesta, nepečené cukrovinky, koláče, ale aj čajové, slané a sviatočné pečivá.

 

MANÁKOVÁ, Mirka

Arabská ruža / 3 zv.

slovenské romány

Lindu po rozchode s Norbertom trápia nočné mory, ktorým nerozumie. Keď sa ako tak spamätáva z nešťastnej lásky, stretáva Samira, ktorý jej nečakane vstúpi do života. Samir je sexi, milý a bohatý Arab, ktorý pochádza z Egypta. Okamžite si ju získava. Zdá sa, že nič nebráni ich šťastiu až do dňa, kým sa jej nočné mory, ktorými trpí, nezačnú napĺňať...

 

MANÁKOVÁ, Mirka

V pasci Araba / 3 zv.

slovenské romány

Sára sa dostala do zajatia šejka Abdullaha. Jedného dňa sa však objaví muž, ktorý si ju chce zobrať za manželku. Pod nátlakom sa za neho napokon vydá. Cesty osudu sú ale nevyspytateľné a Sára nečakane stretáva starú lásku. Má šancu ich vzťah prežiť? A dokáže sa Sára popasovať s hrôzami z minulosti, ktorým musela čeliť?

 

Pre deti a mládež

 

Kvapky na kameni : 50 príbehov českých a slovenských rebeliek / 3 zv.

biografické príbehy

Príbehy päťdesiatich žien a dievčat z Čiech a Slovenska, ktoré posúvali hranice. Nenápadné ale vytrvalé rebelky bojovali za práva žien, snažili sa uplatniť v umení, športe alebo vo vede. Niektoré z nich používali aj naozajstné zbrane, no väčšina z nich len svoj hlas, svoj um, vytrvalosť.

 

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

 

ARRIGHINI, A.

Dvanásti 1. diel /číta Ľuboš Záhon/ 450 min.

životopisy

 

ARRIGHINI, A.

Dvanásti 2. diel /číta Ľuboš Záhon/ 270 min.

životopisy

 

BÖHM, Alfonz

Dve knihy o láske /číta Igor Makovický/ 450 min.

rodičovstvo

 

COLLINSOVÁ, Jackie

Známosti v L. A. /číta Beáta Drotárová/ 720 min.

spoločenské romány

 

CORNWELLOVÁ, Patricia

Ohnisko požiaru /číta Ľudmila Swanová/ 870 min.

detektívne romány

 

ČERŇAK, Jefim

Dejinné konflikty /číta Dušan Ružička/ 450 min.

studená vojna

 

ECO, Umberto

Meno ruže /číta Peter Lejko/ 1680 min.

talianske romány

 

FAERBEROVÁ, Regina

Spútaní láskou /číta Eva Ryšáková/ 720 min.

ľúbostné romány

 

FITZGERALD, Francis Scott

Posledný magnát /číta Eva Ryšáková/ 390 min.

spoločenské romány

 

HAMMETT, Dashiell

Detektív z Kontinentálnej /číta Igor Makovický/ 660 min.

detektívne romány

 

HAYWOOD, John

Atlas svetových dejín /číta Igor Šabek/ 720 min.

dejiny

 

IRVING, John

Modlitba za Owena Meanyho /číta Alfréd Swan/ 1710 min.

spoločenské romány

 

JESENSKÝ, Janko

Pani Rafiková a iní /číta Alfréd Swan/ 270 min.

ľúbostné romány

 

JURÍK, Ľuboš

Americké dialógy /číta Dušan Ružička/ 630 min.

literatúra faktu

 

KELEOVÁ, Ľudmila

Dni a noci pod Južným krížom /číta Igor Šabek/ 600 min.

cestopisné romány

 

KÜSS, Danièle

Mýty a legendy amerického kontinentu /číta Igor Šabek/ 390 min.

mýty a legendy

 

MAILER, Norman

Katova pieseň /číta Jana Dolanská/ 2520 min.

spoločenské romány

 

McBAIN, Ed

Detektív Ollie /číta Igor Makovický/ 630 min.

detektívne romány

 

MIŠÁK, Peter

Malý slovník slovenských spisovateľov /číta Dušan Ružička/ 1560 min.

učebnice stredných škôl

 

MONTGOMERYOVÁ, Lucy Maud

Anna zo Zeleného domu 1. diel /číta Eva Ryšáková/ 810 min.

dievčenské romány

 

MONTGOMERYOVÁ, Lucy Maud

Anna z Avonlea 2. diel /číta Dagmar Jablonovská/ 660 min.

dievčenské romány

 

MORAVIA, Alberto

Cesta do Ríma /číta Ľuboš Záhon/ 570 min.

spoločenské romány

 

MORAVIA, Alberto

Nuda /číta Ľuboš Záhon/ 720 min.

ľúbostné romány

 

Neuveriteľné, ale skutočné 1. diel /číta Viliam Rozboril/ 510 min.

skutočné príbehy

 

Proces s dr. J. Tisom /číta Igor Šabek/ 1050 min.

memoáre

 

SHEM, Samuel

Boží dom /číta Igor Makovický/ 1170 min.

lekárske prostredie

 

STREDŇANSKÝ, Ernest

Drsne chlapská spoveď /Peter Lejko/ 1020 min.

literatúra faktu

 

VUJITY, Tvrtko

Videl som peklo 1. diel /číta Peter Čižmár/ 960 min.

literatúra faktu

 

WALTARI, Mika

Tajomstvo Božieho kráľovstva /číta Dušan Szabó/ 1170 min.

náboženská literatúra

 

WILLETTOVÁ, Marcia

Zátoka nádejí /číta Jana Dolanská/ 750 min.

spoločenské romány

 

 

 

Na začiatok stránky Tlač stránky