ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - február 2020

Knižné novinky - február 2020

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

 

ARLIDGE, M. J.

Ľúbi ma, neľúbi ma /číta Michal Novák/ 500 min.

anglické romány

Vyšetrovateľka Helen Graceová spozoruje na opustenej ceste dokrvavenú ženu. Obeť ešte dýcha, no vzápätí skoná. Vrah útočil z bezprostrednej blízkosti, ale o lúpežné prepadnutie nešlo. Smrť obľúbenej ženy nedáva zmysel a prípad sa ešte viac zamotá, keď o necelé tri hodiny dôjde k druhej chladnokrvnej vražde. Helen tuší, že čelí nemilosrdnému monštru, ktoré postupuje podľa premysleného plánu.

 

BRESTENSKÁ, Kristína

Ochranca /číta Katarína Turčanová/ 930 min.

slovenské romány

Román Ochranca  je voľným pokračovaním románu Grófov syn. Príbeh sa sústredí na grófovu sestru Elizabeth a jej osud po svadbe. Nič nie je také, aké si vysnívala a po smrti manžela sa nedobrovoľne stane milenkou princa Jána. Podarí sa Jamesovi zachrániť ju z rúk tyranského princa Jána? Dovolí osud, aby sa znovu stretol s Elisabeth, ktorej pred rokmi tak veľmi ublížil?

 

DÁN, Dominik

Pochovaní zaživa /číta Zbynek Džadoň/ 686 min.

slovenské romány

Každý sa túži dožiť šťastnej a dôstojnej staroby. Mnohým sa celoživotné snaženie vydarí, iní majú smolu, dožijú sa ignorácie od rodiny a nezriedka im ide o život. Práve o holé životy ide aj starým ľuďom pochovaným zaživa v dome hrôzy. Tu sa začína prípad neuveriteľnej ľudskej krutosti a hyenizmu – prípad, s ktorým sa detektívi z oddelenia vrážd musia popasovať.

 

GREYOVÁ, Iona

Listy, ktoré nikto nečítal /číta Dora Kulová/ 816 min.

anglické romány

Píše sa rok 1943 a vo vojnou zmietanom Londýne sa stretávajú dvaja mladí ľudia: nešťastne vydatá Stella a pilot amerického letectva Dan. Bezhlavo sa do seba zamilujú. Dan odchádza bojovať, ale sľubuje, že sa po Stellu po vojne vráti. O sedemdesiat rokov neskôr Dan vhadzuje do schránky posledný list. Jeden z mnohých, ktorý poslal Stelle a na ktoré mu nikdy neodpovedala. Otvára ho však Jess, ktorá sa pokúsi jeho stratenú lásku nájsť.

 

GRISHAM, John

Odplata /číta Dušan Kubaň/ 1050 min.

americké romány

Píše sa rok 1946. Vojnový hrdina a vážený farmár Pete Banning zastrelí obľúbeného metodistického kazateľa Dextera Bella. Napriek snahe právnika odmieta svoj čin vysvetliť. Pete patrí k veteránom, ktorí počas druhej svetovej vojny na Filipínach prežili neslávne známy Bataansky pochod smrti. Petov syn Joel sa s následkami otcovho mlčania nedokáže zmieriť a pátra po motíve nezmyselného činu.

 

LAGERCRANTZ, David

Dievča, ktoré musí zomrieť /číta Peter Čižmár/ 697 min.

švédske romány

Dievča, ktoré musí zomrieť z dielne Lagercrantza, je plné politických škandálov, mocenskej hry, skúmania DNA, expedícií do Himalájí a dezinformačných internetových kampaní šíriacich nenávisť, ktorých korene siahajú až do ruskej trolej farmy.

 

MAWER, Simon

Sklenená izba /číta Dora Kulová/ 840 min.

anglické romány

Bohatý český priemyselník židovského pôvodu Viktor Landauer a jeho manželka Liesel sa počas svadobnej cesty zoznámia s rakúskym architektom Reinerom von Abtom. Jeho modernistický prístup k architektúre ich nadchne natoľko, že si ho najmú ako projektanta svojho nového domu. Landauerovci v dome vedú pestrý život, dokým ich hrozba nacistickej okupácie neprinúti opustiť mesto aj krajinu.

 

MODROVICH, Jozef

Tri Duby /číta Igor Šabek/ 1095 min.

slovenské romány

Románovo ladený príbeh vojnového letca Jozefa Modrovicha podáva obraz množstva dôležitých a interesantných udalostí osudného povstaleckého leta a jesene 1944, počnúc prípravami povstania v Leteckej škole slovenských vzdušných zbraní, cez sformovanie Kombinovanej letky leteckej skupiny povstaleckej armády, až po jednotlivé boje a osudy povstaleckých letcov.

 

MOYESOVÁ, Jojo

Jeden plus jeden /číta Beáta Drotárová/ 770 min.

anglické romány

Predstavte si, že máte príšerný život. Manžel od vás odišiel, vášho syna šikanujú a dcéra, matematický génius, má možnosť nastúpiť na prestížnu školu, ale vy si to nemôžete dovoliť. Jedného dňa v taxíku nájde zväzok bankoviek, patriaci arogantnému milionárovi Edovi, ktorému Jess upratuje dom. Peniaze by vyriešili jej  problémy, no Jess je zásadová a dobre vie, čo je správne. V tej chvíli ešte netuší, ako jej tento človek zmení život.

 

O’ LEARYOVÁ, Beth

Spolubývajúca /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 742 min.

anglické romány

Tiffy si hľadá nové bývanie, lenže ponúkané londýnske byty sú príliš drahé. Je taká zúfalá, že odpovie na inzerát, v ktorom sa hľadá spolubývajúci. Leon pracuje na nočné zmeny v hospici a byt vtedy nepotrebuje. Tiffy by ho teda mohla využívať. Leon a Tiffy si začnú nechávať odkazy – najprv o tom, kedy sa odvážajú odpadky, postupne sú však odkazy srdečnejšie. Hoci sú rozdielni, čoskoro sa spriatelia.

 

PRONSKÁ, Jana

Dve mince nádeje /číta Antónia Kurimsky Oľšavská/ 565 min.

slovenské romány

Helena Forgáčová, pani hradu Hajnáčka, sa po dobytí svojho sídla Osmanmi ocitne medzi zajatcami priekupníka s otrokmi. Strach o syna jej nedovolí, aby prezradila, kto v skutočnosti je. Nádej, že sa niekedy dostane na slobodu, postupne zhasína. Až keď jej jedného dňa neznámy cudzinec zo súcitu daruje dve zlaté mince, znovu sa odváži veriť v zázrak.

 

WESTOVEROVÁ, Tara

Vzdelaná /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 837 min.

americké romány

Tara sa prvý raz ocitla v triede ako sedemnásťročná. Narodila sa v rodine survivalistov, ktorí žili v horách amerického Idaha. Rodina bola natoľko izolovaná od bežného života, že nikto neriešil, či sa deťom dostáva vzdelanie. Vďaka samoštúdiu sa jej podarilo zvládnuť matematiku, gramatiku a vedecké predmety na takej úrovni, že spravila test ACT a prijali ju na Brigham Young University.

 

ZAMARI, Michaela

Osud nevyjednáva : klient môjho šéfa /číta Lucia Hrašková/ 880 min.

slovenské romány

Johannes je mladý, úspešný a charizmatický Švajčiar. Liana je sebestačná žena, ktorá miluje cudzie jazyky, venuje sa tlmočníctvu a dabingu. Týždeň na čarokrásnom ostrove v Indickom oceáne vrcholiaci svadbou ich najlepších priateľov im konečne umožní stretnúť sa. Iskra preskočí takmer okamžite, no čosi vo vzduchu im bráni, aby svojim citom nechali voľný priebeh. Obaja však pocítia nový elán a spaľujúcu túžbu.

Pre deti a mládež

 

ENDE, Michael

Dievčatko Momo a stratený čas /číta Jozef Kramár/ 480 min.

nemecké romány

Jedného dňa sa v ruinách za mestečkom zjaví dievčatko, ktoré nevie nič o svojich rodičoch, ani koľko má rokov. Jedného dňa sa v meste zjavia tajomní muži a presvedčia obyvateľov, aby si šporili čas a vkladali ho do ich banky. V skutočnosti čím viac času ušetria, tým menej ho majú. Dievčatko Momo však mužom nepodľahne a rozhodne sa vrátiť ľuďom ukradnutý čas.

 

ENDE, Michael

Nekonečný príbeh /číta Michal Novák/ 937 min.

nemecké romány

Dvanásťročný Bastián Baltazár Bux nie je v škole veľmi obľúbený, preto je často sám a najlepšie sa cíti medzi policami plnými kníh. Jedného dňa neodolá a z antikvariátu ukradne tajuplnú hrubú knihu so znakom dvojhlavého hada na obálke. Keď sa do nej začíta, kniha ho nečakane vtiahne do svojho deja a chlapec sa tak stane súčasťou napínavého príbehu.

 

KAPUSTA, Miroslav

Nespi, lebo sa ti prisní...!  /číta Michaela Piesyk/ 276 min.

slovenské príbehy

Za názvom prozaického príbehu pre deti sa skrýva neobyčajne obyčajný príbeh 8 ročného dievčatka, Dominiky. Pri starkej, ku ktorej prišla na prázdniny, zažíva rôzne situácie, ktoré by v meste asi zažiť nemohla. Patrí medzi ne život s domácimi zvieratkami, ale najmä spoločné chvíle s chlapcami, jej dvoma novými priateľmi z dediny.

 

KARDOŠOVÁ, Babča B.

Traja kamoši a fakticky fantastický výlet /prevzaté/ 288 min.

hrané rozprávky

Dramatizované rozprávky.

 

OPET, Peter „Petko“

Život Adama 4 : Rebel konečne tínedžerom /číta Kristián Michal Hnát/ 217 min.

slovenské príbehy

Ahoj! Som ôsmak Adam a mám trinásť rokov. Okrem dvoch mladších súrodencov mám aj dvoch rodičov, ktorí sa mi stále starajú do života. Mať rodičov ako zdroj vreckového a plnej chladničky je fajn, ale oni majú stále dojem, že je potrebné ma ešte aj vychovávať. Ťažký život majú tínedžeri!

 

ŠPAČEK, Ladislav

Deduško, rozprávaj : etiketa pre chlapcov a dievčatká od 3 rokov /číta Zbynek Džadoň/ 60 min.

české príbehy

Slušné správanie je to najcennejšie, čo môžu dať rodičia svojim deťom. Naučiť ich pozdraviť, vhodne sa obliekať, správať sa zdvorilo na ulici, na návšteve, v reštaurácii, vypestovať v deťoch správne návyky, ako držať príbor, pohár, ako sedieť pri stole - to sú hodnoty, ktoré ich budú sprevádzať po celý život.

 

ŠPAČEK, Ladislav

Deduško, ešte rozprávaj : etiketa a etika pre predškolákov /číta Zbynek Džadoň/ 97 min.

české príbehy

Malá Viktorka počúva rozprávky a príbehy, ktoré ju učia základy etikety a pomáhajú jej utvárať si pohľad na svet okolo nás. So svojím deduškom prežíva rôzne príhody, ktoré sú spoločné všetkým deťom v jej veku. Učí sa, ako sa má správať v rôznych situáciách, ktoré prináša život.

 

ŠTELBASKÁ, Zuzana

Experiment so Sofiou /číta Michaela Piesyk/ 135 min.

slovenské príbehy

Sofia už nie je dieťa, ale nepatrí ani do sveta dospelých. O všetkom veľa premýšľa, no máločo aj povie. Väčšinu vecí si necháva pre seba. Iba s jediným tvorom dokáže prekecať celé hodiny. Raz do nej narazí mucha. Sofia sa nad ňou zľutuje. Podujme sa na experiment – chovať muchu ako domáce zvieratko. Mlčanlivé dievča z druhého stupňa základnej školy vďaka tomu zažije niečo, čo ho už navždy zmení.

 

WATTOVÁ, Erin

Palác klamstiev /číta Katarína Turčanová/ 696 min.

anglické romány

Ella Harperová v živote prekonala množstvo problémov. Lenže tajomstvo, ktoré visí nad jej zmŕtvychvstalým otcom a priateľom, možno neunesie. Reeda Royala doteraz nezastavila žiadna prekážka, rodičia ho vysekali z každého maléru. Lenže  teraz mu hrozí väzenie. Ella Reedovi verí, no aj ju nahlodávajú pochybnosti. Naozaj neexistuje jediná stopa, ktorá by viedla k inej osobe ako k jej priateľovi? Tretí diel série Royalovci.

 

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

 

BÖLL, Heinrich

Biliard o pol desiatej /číta Peter Lejko/ 810 min.

nemecké romány

 

BULGAKOV, Michail Afanasjevič

Majster a Margaréta /číta Peter Lejko/ 1140 min.

ruské romány

 

CONRAD, Joseph

Na konci síl /číta Dušan Ružička/ 330 min.

spoločenské romány

 

DOSTOJEVSKIJ, Fiodor Michajlovič

Strýčkov sen /číta Ľuboš Záhon/ 330 min.

novely

 

JOHANSEN, Iris

Hriešne puto /číta Nora Selecká/ 630 min.

thriller

 

JOHANSEN, Iris

Tvár zrady /číta Nora Selecká/ 750 min.

thriller

 

KNOPP, Guido

Hitlerovi bojovníci /číta Jozef Lapšanský/ 990 min.

životopisné romány

 

KOČIŠ, Jozef

Alžbeta Báthoryová a palatín Thurzo /číta Igor Šabek/ 180 min.

historické romány

 

MAY, Karl

Duch Llana Estakáda /číta Prevzaté/ 90 min.

dobrodružné romány

 

MIKSZÁTH, Kálmán

Čierne mesto /číta Dušan Szabó/ 1110 min.

historické romány

 

PASTIRČÁK, Daniel

Damianova rieka /číta Adriana Ryšáková/ 240 min.

náboženská literatúra

 

RÁZUS, Martin

Krčmársky kráľ /číta Štefan Mráz/ 630 min.

slovenské romány

 

TACCONI, Bruno

Slnko faraóna Achnatona /číta Dušan Ružička/ 1770 min.

historické romány

 

TAYLOROVÁ, Alice

Vôňa domova /číta Jitka Krišková/ 600 min.

spoločenské romány

 

URBAN, Milo

Za vyšným mlynom /číta Štefan Mráz/ 120 min.

slovenské romány

 

 

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME

 

BELSHAMOVÁ, Alison

Zlodej tetovaní : triler, ktorý sa vám zaryje pod kožu / 5 zv.

škótske romány

Počas tetovacieho veľtrhu v anglickom Brightone objaví miestna tetovačka Marni zvláštne znetvorenú mŕtvolu. Podľa všetkého tu vyčíňa sériový vrah, ktorý zaživa vyrezáva umelecké diela z tiel obetí. Marni svoje tajomstvo skrýva a má vážne dôvody, prečo nedôverovať polícii. Ako sa však rozhodne, keď ju navštívi mladý, čerstvo povýšený inšpektor?

 

CONNELLY, Michael

Tichá noc / 6 zv.

americké romány

Bosch pokračuje vo vyšetrovaní vraždy z roku 2009, keď zahynula dcéra Elizabeth Claytonovej. Harry sa spojil s kolegyňou Renée Ballardovou a spoločne prezerajú staré výsluchy, aby objasnili smrť dievčaťa. Okrem toho má aj nový prípad, ktorý sa týka hispánskej mafie a starej vraždy. Pri vyšetrovaní mu zavraždia svedka a je možné, že gangstri sa zamerajú aj naňho.

 

HORVÁTH, Viktor

Môj tank / 4 zv.

maďarské romány

Román sviežim a objavným spôsobom reflektuje udalosti z roku 1968 v Československu. Osobitne vzácne je, že autor ponúka "maďarský" pohľad na tieto udalosti a prináša tak nezvyčajnú optiku nielen posunutím zorného uhla, ale aj osobitnou poetikou.

 

LINDGRENOVÁ, Minna

Rozhnevaná vdova / 4 zv.

fínske romány

Ulla-Riitta Raiskioová celý život prežila ako počestná žena. Vychovala dve deti, doopatrovala chorého manžela. Keď jej muž zomrel, všetci v nej videli krehkú starenku chystajúcu sa na vlastnú smrť. Lenže to nie! Našťastie má životaschopné kamarátky Pike a Hellu. Radostný rozlet Ulle komplikujú len vlastné deti, ktoré sa chcú včas pripraviť na matkinu starobu a vôbec pritom neberú ohľad na to, čo chce od života ona sama.

 

MACHÁČKOVÁ, Monika

Nič v zlom / 3 zv.

slovenské romány

O vzťahu, v ktorom je vždy nejaké ALE. Všetko, čo poviete, urobíte, sa stretáva s nepochopením a vaša úprimná snaha pomôcť je neustále odmietaná. Trpezlivo mlčíte, neprotestujete, pretože máte vedľa seba chlapa, ktorého bezhlavo milujete, a rodina je pre vás najviac. Až do chvíle, kedy je vaša pomoc nevyhnutná a žiadne ALE už neprichádza do úvahy.

 

MICHALKOVÁ, Tatiana & NÁVRATKOVÁ, Edita

Macocha / 4 zv.

slovenské romány

Trpký, miestami až mrazivý príbeh dievčatka a neskôr mladej nezlomnej ženy, ktorá aj napriek bezútešnému detstvu plnému strachu a smútku a tiež viacerým sklamaniam a bolestným ranám v mladosti neprestáva veriť v šťastný život naplnený láskou.

 

SLOVÁKOVÁ, Jarmila

S pokojom v duši : „Všetko, čo si želáme, všetko, po čom túžime, všetko, čím sme, máme v sebe“ / 2 zv.

slovenské romány

Silný príbeh jednej ženy v sebe ukrýva množstvo krásnych myšlienok a poznaní, ktoré ak by prišli do jej života skôr, nemuselo by sa stať... Hoci, niekedy je dobré, ak sa nám v živote dejú aj zlé veci. Vďaka ním totiž prídeme na to, kým skutočne sme a čo k životu nutne (ne)potrebujeme.

 

VIRK, Andrea

Dôverne neznáma / 3 zv.

slovenské romány

Skutočný príbeh ženy, ktorá prišla o to najcennejšie v živote. Vinou inej ženy! Odpúšťame len do takej miery, do akej sme schopní milovať. Ale nie vždy je tomu tak.

ZIBURA, Ladislav

40 dní pešo do Jeruzalema / 4 zv.

české príbehy

Dvadsaťdvaročný Ladislav Zibura v lete zbalil svoj život do 12 kilogramov, hodil si batoh na chrbát a vydal sa na púť do Jeruzalema. Bez mapy a orientačného zmyslu prešiel pešo 1 400 kilometrov naprieč rozpálenou krajinou Turecka a Izraela, stál pod Múrom nárekov a prežil najväčšie dobrodružstvo svojho života. Jeho cesta je príbehom plným omylov, pozoruhodných stretnutí, pľuzgierov a sparenín.

 

Pre deti a mládež

 

ACIMAN, André

Daj mi tvoje meno / 4 zv.

americké romány

Daj mi tvoje meno je strhujúcim príbehom lásky, ktorá vzplanie medzi 17-ročným Eliom a 24-ročným Oliverom, hosťom Elieho rodičov, počas jedného leta na slnečnej talianskej riviére. Obaja najskôr predstierajú ľahostajnosť, ale postupne ich čoraz viac pohlcuje vzájomná príťažlivosť – prerastajúca do posadnutosti aj strachu, fascinácie i túžby.

 

CLAIRE, Céline, COSTA, Violaine

Môj ocko je sardinka / 1 zv.

francúzske príbehy

Renomovaná súčasná francúzska autorka Céline Claire brilantne rozobrala hlbokú tému. V knihe vytvorila emočne silný a poetický príbeh o ceste dieťaťa pri hľadaní svojho otca, bez drámy. Príbeh o dôležitosti úplnej rodiny a plnosti domova.

 

MACUROVÁ, Katarína

Blcha Teo / 1 zv.

slovenské rozprávky

Teo je najšťastnejšia blcha v kožúšku. A predsa by si rád povyskočil. Jeho snom je stať sa veľkým bádateľom rovnako ako jeho dedo. Raz mu dedo rozprával o mieste, ktoré ešte nik neprebádal. Volalo sa Lev. A tak sa Teo vybral na svoju historicky prvú výpravu v živote.

 

PROTUŠOVÁ, Nina

Mira / 5 zv.

slovenské romány

Mira prežila nebezpečnú nehodu a nič si z nej nepamätá. Vyviazla bez škrabanca a nezranila nikoho iného. Práve sa presťahovala k Táni, svojej  najlepšej kamarátke. Popri práci v kaviarni sa znova začína pripravovať na prijímacie skúšky na vysokú školu. Lenže čo sa skutočne odohralo v deň nehody? Mira má pocit, že čosi nesedí, a tak sa na vlastnú päsť púšťa do pátrania.

 

 

 

 

Na začiatok stránky Tlač stránky