ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - december 2020

Knižné novinky - december 2020

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

 

ARLIDGE, M. J.

Talent na smrť /číta Peter Cibula/ 786 min.

anglické romány

Forenzný psychológ  Adama Brandta stretne Kassie. Tínedžerka tvrdí, že má znepokojivý talent. Stačí sa jej pozrieť človeku do očí a vie, kedy a ako zomrie. Adam sa v praxi sa stretol s množstvo psychicky narušených osôb, ibaže toto vyľakané stvorenie nevykazuje známky akútnej duševnej choroby. V meste onedlho začne útočiť sériový vrah a vysvitne, že Kassie pozná detaily...

 

BENICZKY, Vojtech

Stvorená objasňovať zločin /číta Lucia Hrašková/ 875 min.

slovenské romány

Paula Santorisová sa usiluje nájsť agentúru, ktorá by jej zverila prácu súkromného detektíva. Kráska so záľubou v zbraniach, bojových umeniach, rýchlych motorkách a rockovej hudbe, ktorá trpí beznádejou na pevný vzťah, to však nebude mať ľahké. Keď konečne získa vytúženú prácu, dostane prípad, ktorý ju sklame. No čoskoro nadobudne pocit, že tu ide o viac.

BEŇOVÁ, Emily D.

Keď nás pravda spojí /číta Miriamam Fedorková/ 554 min.

slovenské romány

Ich cesty sa rozdelili a obaja chcú začať odznova. Nič ich nespája. Život je však potvora a rozhodne sa znova zamiešať karty. Až krutá pravda, ktorú Collin nechcel vidieť, ho prinúti zmeniť rozhodnutie a vyhľadať Eleanor. Podarí sa mu získať Eleanorinu dôveru a nastoliť spravodlivosť? Začína sa nebezpečná hra, v ktorej môžu prísť o veľa.

 

GILBERT, Elizabeth

Mesto dievčat /číta Lucia Hrašková/ 885 min.

americké romány

Keď devätnásťročnú Vivian Morrisovú vyhodia z Vassarovej univerzity, zámožní rodičia ju pošlú na Manhattan k tete Peggy, majiteľke spustnutého divadla Lily Playhouse. Vivian sa u tety zoznámi so svetom nekonvenčných a charizmatických ľudí, od revuálnych tanečníc až po sexi herca či prestížnu herečku. Dievča sa však dopustí chyby, ktorá vyvolá profesionálny škandál a obráti jej krásny nový svet naruby.

 

KADLEC, Dušan

100 spôsobov, ktorými si zbytočne komplikujeme život : a ako s tým prestať! /číta Igor Šabek/ 570 min.

slovenská literatúra

V knihe je opísaných 100 spôsobov, ktorými si často krát nevedomky, no zato poriadne, komplikujeme život každodennými činnosťami, rozhodnutiami a krokmi. Kniha ponúka vysvetlenia daných situácií, spolu s radami a krokmi vedúcimi k ich náprave.

 

KOVÁR, Branislav, ZAJAC, Oliver, BENEDIKOVÁ, Lucia

Epidémie v dejinách : ľudstvo v boji s neviditeľnými nepriateľmi /číta Igor Šabek/ 655 min.

dejiny

Epidémie smrtiacich chorôb ohrozovali ľudstvo už od nepamäti. Ich zásahy boli pritom často také radikálne, že ovplyvnili vývoj civilizácií takmer na celom svete. Kniha ponúka texty renomovaných archeológov a historikov, sumarizujúce  epidemické i pandemické nákazy, ktoré už ľudstvo dokázalo prekonať.

 

NESBØ, Jo

Kráľovstvo /číta Dušan Kubaň/ 1125 min.

nórske romány

Hrdinom románu je mechanik Roy, ktorý žije na rodinnom statku. Jeho mladší brat Carl sa po rokoch vracia domov z Ameriky s plánom postaviť luxusný hotel, ktorý by upadajúcej oblasti opäť vdýchol život. Royova lojalita voči rodine však prechádza skúškou, keď zistí, že za Carlovými veľkolepými plánmi sa skrývajú nenásytnosť a zrada. Z minulosti sa vynárajú šokujúce tajomstvá a v hre sú aj ľudské životy.

 

PAVEROVÁ, Michelle

Temná hmota /číta Michal Novák/ 548 min.

anglické romány

Skupina mladíkov sa rozhodne stráviť polárnu noc v ďalekej Arktíde. Je s nimi aj Jack Miller - chudobný, osamelý, nespokojný úradník. Neobývaná zátoka Gruhuken, v ktorej budú táboriť celý rok, ich očarí. Zhodou nepriaznivých okolností jeho druhovia jeden po druhom opúšťajú Gruhuken. Jack zostáva sám... Ale Gruhuken nie je neobývaný. Niekto tam vonku v temnote chodí, počuť kroky, čudné zvuky...

 

VARÁČKOVÁ, Miroslava

Zostanem s tebou /číta Miriama Fedorková/ 396 min.

slovenské romány

Odkedy sa Terezini rodičia rozviedli, neustále sa presúva medzi dvoma domácnosťami. Otec má navyše novú frajerku a od Terezy sa očakáva, že s ňou nájde spoločnú reč. Ona však radšej uteká do sveta skíc a umenia. Keď sa práve nezakráda do starej továrne, aby jej steny skrášlila maľbami, spoznáva sa s chlapcom zo susedstva. A práve vďaka Olimu čoskoro zistí, ako chutia prvé bozky a že aj obyčajné držanie za ruky môže prevrátiť svet naruby.

 

VOCELKA, Michaela a Karl

František Jozef I. : cisár rakúsky a kráľ uhorský 1830-1916 /číta Gabriel Lukáč/ 958 min.

biografie

Nová biografia o Františkovi Jozefovi I. rozhodne patrí medzi životopisy, ktoré sú kvalitné a zároveň pútavé. V knihe narazíme napríklad na niektoré citácie z jeho listov manželke z cesty do Orientu a podobné písomnosti osobného charakteru. Autori sa snažili o objektivitu. Cisára vykreslili takého aký bol, so všetkými pozitívami a negatívami. Nenadržiavajú mu, ani sa ho nesnažia odsudzovať. 

 

Pre deti a mládež

 

ALBERTALLI, Becky

Ja, Simon : ... proti pravidlám Homo Sapiens /číta Michal Novák/ 568 min.

americké romány

Simon vôbec netuší, KTO vlastne Blue je. Chodia pritom do tej istej školy a už mesiace si vymieňajú e-maily, v ktorých si píšu tie najintímnejšie tajomstvá. Potom sa jeden z mailov dostane do nesprávnych rúk a Simonov svet je zrazu hore nohami. O tom, koľko pravidiel bude musieť Simon porušiť, aby si vybojoval právo na lásku, sa dočítate v jednom z najkrajších milostných príbehov za posledné roky.

 

JOBUS, Branislav

Ako Štefan Drco vyhral kopu hnoja : Rozhodni sa! /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 200 min.

publikácie pre deti

Štefan Drco bol nevídaný zjav z malej obce, pred ktorou sa aj vrany otáčali. V kolektíve nebol príliš obľúbený, pretože bol mimoriadne nerozhodný. Na dedinskej zábave vyhral v tombole kopu hnoja. A keďže sa nevedel rozhodnúť, či ju má obísť sprava alebo zľava, sadol si na stoličku a pozoroval, čo sa v tej kope hnoja deje. Zrazu vidí, že nie je sám, čo sa nevie rozhodnúť.

 

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME

 

GREGOR, Peter

Mimo turistickej zóny : na potulkách po Afganistane, Iraku, Somálsku, a iných „populárnych“ destináciách / 2 zv.

cestopisy

Peter Gregor je milovník netradičných dobrodružstiev. Namiesto vylihovania na nekonečných piesočných plážach navštevuje krajiny, ktoré nie sú klasickými turistickými destináciami. Jeho cesty sú netradičné, ale o to zaujímavejšie. Peter sa zameriava na objavovanie a spoznávanie takmer neprístupných a zabudnutých regiónov sveta. Rád spoznáva kultúru navštevovaných krajín a búra predsudky o ľuďoch i o živote v nich.

 

JAMBOROVÁ, Vita

Nevera ako dôvod / 3 zv.

slovenské romány

V parku pri kostole našli telo zavraždenej mladej ženy. Na tele mala nápis: druhá. Niekoľko dní predtým bola zavraždená iná žena rovnakým spôsobom. Soňa, Kristína, Marcela, Nela a Ivana boli priateľky. Ibaže dve z nich sú teraz mŕtve a na rade je tretia... Kto je vrahom žien a prečo to robí? Kristína, Soňa a Nela, ktoré zostali nažive, nevedia, že vrah si už ďalšiu obeť vybral.

 

MANFREDI, Valerio Massimo

Odyseus 2. Diel : Návrat / 6 zv.

talianske romány

Záverečný diel rozprávania o Odyseovi. Prešlo desať dlhých rokov vojny a krviprelievania, nepokojnej lásky a neuhasiteľnej nenávisti, kým boli Trójania porazení. Teraz sa Odyseus so svojimi druhmi musí vydať na spiatočnú cestu na rodnú na Itaku. No kým bude môcť vychutnať svoj radostný triumf – deň pomsty, znovu musí bojovať s ľuďmi, temnými silami prírody, nevyspytateľnou vôľou bohov.

 

 

Na začiatok stránky Tlač stránky