ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky august - september 2020

Knižné novinky august - september 2020

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

 

BALOGHOVÁ, Mary

Cesta za láskou /číta Beáta Drotárová/ 703 min.

kanadské romány

Za dva roky, čo uplynuli od smrti grófa Riverdala, sa jeho rodine podarilo prekonať hanbu, že prišla o tituly a majetok, len bývalá grófka Viola sa s tým stále nevyrovnala. Keďže deti sú dávno dospelé a ona už nie je súčasťou spoločenskej smotánky, netuší, kde by mala hľadať šťastie – až kým jej náhoda neprivedie do cesty príťažlivého Marcela Lamarra, markíza Dorchestera.

BATTHYANY, Sacha

Čo to má spoločné so mnou? : zločin z marca 1945. Príbeh mojej rodiny /číta Ján Kovalčin/ 440 min.

švajčiarske romány

Oslava, šampanské, tanec, prestávka na masaker... Tak vyzerala oslava na zámku Rechnitz, ktorú v marci 1945 usporiadala autorova prateta Margit Batthyány,  prezývaná „hostiteľka z pekla“. Zostalo po nej stoosemdesiat zavraždených Židov. Okolo polnoci niektorí hostia opustili oslavu a začali strieľať do Židov, ktorí na zámku vykonávali otrockú prácu. Švajčiarsky novinár Sacha Batthyany sa vo svojej knihe usiluje rozpliesť záhadu tejto masovej vraždy.

 

BOYNE, John

Neviditeľné besy srdca /číta Alfréd Swan/ 1425 min.

írske romány

Keď šestnásťročnú tehotnú Catherine Gogginovú vyženie farár z rodnej dediny, vyberie sa za novým životom do Dublinu. Keďže je sama a bez prostriedkov, neostáva jej iné, len zveriť narodené dieťa mníškam. Adoptívni rodičia pomenujú chlapca Cyril a správajú sa k nemu ako k cudziemu. Vďaka nim sa však neskôr stretne s Julianom, ktorý mu načisto zmení život, lebo sa doňho zaľúbi.

 

CAMUS, Albert

Mor /číta Peter Cibula/ 535 min.

francúzke romány

Lekár Rieux, hlavný hrdina románu, zaznamenáva symptómy a priebeh morovej epidémie v alžírskom Orane. V uzavretom, od okolitého sveta odrezanom meste sa v dôsledku šírenia moru obyvateľstvo rozdelí na dve skupiny – jedni trpne čakajú, kým na nich príde rad, druhí sa snažia proti pohrome bojovať všemožným prostriedkami, hoci sú ich vyhliadky mizivé. Obidva postoje autor hodnotí ako hlboko ľudské.

 

FRANTIŠEK

O radosti : dôvody našej nádeje /číta Jozef Lapšanský/ 510 min.

príhovory

Veselosť je podľa pápeža Františka správna a je dobré tešiť sa, ale radosť je oveľa viac. Je to stav duše. Nespôsobuje ho priaznivá zhoda okolností, krátky okamih či prechodné profesionálne úspechy. Radosť je hlboký pocit, dar, ktorý zapĺňa vnútro človeka, životný rozmer. Získava sa zo dňa na deň a neopúšťa nás ani vtedy, keď prechádzame bolesťou. Radosť je znamením dôvery v seba a v život.

 

FRANTZ, Laura

Čipkárka /číta Beáta Drotárová/ 892 min.

americké romány

Laura Frantz verne zobrazila nielen samotné koloniálne obdobie, ale aj atmosféru, ktorá panovala vo Virgínii na prahu Vojny o nezávislosť. Lady Elisabeth „Liberty“ je dcérou britského viceguvernéra Virgínskej kolónie. Okrem toho ju čaká výhodné manželstvo. Bratranec jej snúbenca Noble nosí v srdci povstalecký zápal. Tí, ktorí majú do činenia s britskou šľachtou, sú podozriví zo špionáže a Liberty čoskoro zistí, že stojí pred strašnou voľbou. Zostane verná svojim anglickým koreňom, alebo sa pridá k Nobleovi a radikálnym revolucionárom?

 

FITZEK, Sebastian

Pacient /číta Dušan Kubaň/ 685 min.

nemecké romány

Pred rokom zmizol malý Max Berkhoff. Iba únosca vie, čo sa s ním stalo. Ten je však hospitalizovaný na uzavretom psychiatrickom oddelení so zvýšenou ochranou a mlčí. Maxovmu otcovi zostáva jediná cesta, aby sa dozvedel pravdu. Sám sa stane pacientom na psychiatrii.

 

HESSE, Herman

Pod kolesom /číta Peter Cibula/ 396 min.

nemecké romány

Príbeh nadaného mladíka, ktorý sa dostáva z rodnej obce do internátneho školského prostredia, kde objavuje svet, priateľstvo i lásku. Poučný príbeh o detstve, dospievaní a rozhodnutiach, nesie veľmi silné autobiografické prvky.

 

KALVØ, Are

Antiturista /číta Michal Novák/ 693 min.

nórske romány

Are Kalvo nikdy nezahorel láskou k prírode. Až keď mu príroda ukradla prvých kamarátov. Ľudia, s ktorými kedysi vymetal krčmy, zrazu chodili na túry, fotili si bežkárske stopy... Jedného dňa si Kalvo všimol, že medzi priateľmi na sociálnych sieťach nemá jediného človeka, ktorý by sa neodfotil v horách. Prvýkrát sa teda vydal na túru, aby našiel stratených kamarátov a prišiel veci na koreň.

 

KRAKAUER, Jon

Do riedkeho vzduchu : osobná správa o nešťastí na Mount Evereste /číta Dušan Kubaň/ 767 min.

literatúra faktu

Jon Krakauer bol vyslaný do Nepálu, aby sa zúčastnil a napísal o horskými vodcami vedenom výstupe na Mount Everest. Šiel naň ako jeden z ôsmich klientov expedície, vedenej známym vodcom Robom Hallom. 10. mája vystúpil na vrchol hory, ten vrchol však vyšiel veľmi draho. Z piatich tímových kolegov zahynuli štyria, vrátane Halla, v silnej búrke. Kým zostúpil do základného tábora, bolo deväť horolezcov z expedície mŕtvych a do konca mesiaca prišli o život traja ďalší.

 

LAPŠANSKÝ, S. V.

Posledný po meči /číta Gabriel Lukáč/ 390 min.

slovenské romány

Historický román oživuje tragický príbeh zemplínskeho župana Žigmunda II Drugeta (1658 – 1684). Podľa niektorých historikov bol na Tököliho príkaz popravený v Košiciach, podľa iných zomrel v prítomnosti manželky na svojom hrade v Užhorode. Autori príbehu sa podujali vyriešiť tento rozpor v strhujúco vyrozprávanej literárnej fikcii o súboji dobra a zla na pozadí intríg, ktoré rozhodli o živote trojnásobného župana.

 

LAVRÍK, Silvester

Posledná k. & k. barónka : dokuromán /číta Dušan Kubaň/ 1117 min.

slovenské romány

V tejto pozoruhodnej knihe sa dozvieme všetko o šľachtickej rodine Czóbelovcov v kaštieli Strážky, o maliarovi Ladislavovi Medňanskom, a hlavne o barónke Margite. Spoznáme zaujímavo vykreslený príbeh o barónke počas jej detstva za Rakúsko-Uhorskej monarchie i v rokoch dospievania. V čase dospelosti, keď sa monarchia rozpadla a osudy Čechov a Slovákov boli poznačené dvoma svetovými vojnami.

 

LORINC, Andrej

Zaslúžený trest : z histórie Bočkajovho povstania v roku 1604 /číta Miriama Fedorková/ 477 min.

slovenské romány

K dvom prelínajúcim sa príbehom z histórie Kráľovského Uhorska v 17. storočí, sú naviazané aj životné osudy ľudí žijúcich v tejto dobe. Život ich ženie do odvekého boja dobra a zla, vernosti a zrady, chamtivosti a skromnosti, lásky i nenávisti. Dej sa odohráva hlavne na území Zemplínskej a Užskej stolice, nájdeme tu aj opis krajiny, hradov a mestečiek.

 

MADUNOVÁ, Andrea, DURAČINSKÁ, Mária

Osobná asistencia : Teória a prax /číta Miriama Fedorková/ 199 min.

príručky

Kniha sa venuje nielen otázke osobnej asistencie ako jednej z foriem pomoci osobám s ťažkým zdravotným postihnutím, ale aj filozofii nezávislého života, približuje históriu osobnej asistencie na Slovensku, problematiku obhajoby potrieb ľudí s postihnutím. Brožúra je určená tak pre ľudí s postihnutím ako aj tých, ktorí poskytujú osobnú asistenciu, ale i pre študentov sociálnej práce a podobných odborov.

 

MAY, Peter

Tajomstvo tretej hviezdy /číta Lukáš Šepták/ 585 min.

škótske romány

Marc Fraysse, majiteľ slávnej  reštaurácie pozve novinárov z celého sveta, aby im oznámil šokujúcu správu. Koná sa však iná senzácia – novinári sa pri príchode dozvedia, že svetoznámy šéfkuchár bol zavraždený. Prešli roky a vrah je stále na slobode. Nevyriešeného prípadu sa ujme Enzo Macleod. Sám sa pritom zamotá do osídiel vlastnej minulosti a opäť prežíva bolesť, na ktorú už dávno zabudol...

 

MITANA, Dušan

Nezvestný /číta Peter Lejko/ 720 min.

slovenské romány

Posledný román - autobiografia obľúbeného spisovateľa. Autentické svedectvo o procese premeny na pozadí prudkých spoločenských zmien. S biľagom rebela, extrémistu a permanentného opozičníka, bilancuje svoj život. A každý čitateľ, kladúci otázky sa stáva zároveň jednou postavou príbehu.

 

PRONSKÁ, Jana

Viazaný prísahou /číta Miriama Fedorková/ 500 min.

slovenské romány

Rytier Samuel de Gara prichádza v prestrojení za potulného pevca na hrad Blatnica, aby splnil sľub, ktorý dal priateľovi. Štefan Ružbacký ho pred smrťou  zaprisahal, aby jeho bývalú manželku Rozáliu  odviedol z Blatnice do kláštora v horách. Tam bude v bezpečí pred veľmožom Jánom Zápoľským, ktorý chce sobášom s Rozáliou získať dedičné právo na uhorský trón. Rozália však, kým sa za ňou navždy zatvoria brány kláštora, chce zažiť lásku, o akej Samuel spieva vo svojich baladách...

 

SARVAŠOVÁ, Renata

Zelená karta /číta Ľudmila Swanová/ 418 min.

slovenské romány

Po 15 rokoch manželstva, keď sa rodina zadlží pri podnikaní a príde takmer o všetko, hlava rodiny vymyslí neobyčajný plán. Kúpiť si manželstvo v Amerike a získať Zelenú kartu. Zachrániť rodinu a postaviť im raj na zemi. Zelená karta je identifikačná karta legálneho trvalého obyvateľa Spojených štátov, ktorý nemá americké občianstvo. Je to doklad, že držiteľ má povolenie na podmienený pobyt a prácu v Spojených štátoch.

 

SHENOVÁ, L.J.

Ukradnutý bozk /číta Miriama Fedorková/ 730 min.

americké romány

Ukradnutý bozk je príbeh plný vášnivých citov. Francesca si v ňom prechádza neľahkou cestou. Osud ju prinúti rýchlo dospieť. Dohodnuté manželstvo, dcéra ako výkupné. Korupcia, podvody a nenávisť. Nenávistný a vášnivý vzťah Francescy a Wolfa sprevádza poznanie, že Wolf požiadal o jej ruku iba z pomsty. Rozmaznaná dedička mafiánskeho impéria sa ocitá v cudzom svete, vystrašená, ale odhodlaná presadiť sa.

 

STEINBECK, John

Potulky s Charleym : po stopách Ameriky /číta Michal Novák/ 763 min.

americké romány

John Steinbeck sa na začiatku šesťdesiatych rokov rozhodol znovu spoznať svoju obrovskú rodnú krajinu. Nasadol do obytného auta, vzal si svojho francúzskeho pudla Charleyho a prekrižoval Ameriku z jej východného pobrežia na západné a späť. Chcel stretnúť ľudí. Chcel vedieť, ako sa Amerika zmenila a kam smeruje. Na svojej ceste zažil naozaj všeličo.

 

ŠRÁMKOVÁ, Hana

Smrteľne blízko /číta Eva Cibulová Ryšáková/ 525 min.

slovenské romány

Vincent Fiedler, milujúci manžel a oddaný policajt, spácha čin, ktorý dostane jeho slušnú rodinu na okraj spoločnosti. Po pätnástich rokoch všetko znova ožíva. Jeho dcéra Eva sa vracia späť, a chce zistiť pravdu. Čo sa vlastne stalo v ten osudný deň? Aká je pravda o smrti jej otca a zmiznutí matky? Čo skrývajú susedia? Krvavý nápis Hľadajte pravdu na stene v izbe zla sa stane mementom pre Evu, ktorá sa nezastaví, kým nezistí, čo sa vtedy v skutočnosti stalo.

 

VAN DER HOLLAND, Tina

Tajomstvo zlatého pokladu : záhadné vraždy obchodníkov v Košiciach 1682 /číta Ľudmila Swanová/ 585 min.

slovenské romány

Richtár Vida má plné ruky práce. V Košiciach deň za dňom dochádza k záhadným vraždám obchodníkov a miznú veľké čiastky peňazí v zlate. Aby toho nebolo málo, Thököly chystá útok na Košice. V zložitej situácii, keď v meste zavládne strach a vyostrujú sa aj náboženské rozpory medzi protestantmi a katolíkmi, pomáhajú richtárovi dolapiť vrahov a nájsť ukradnuté zlato cisárski dôstojníci z košickej posádky. Podarí sa im to?

 

VILIKOVSKÝ, Pavel

Letmý sneh /číta Peter Cibula/ 275 min.

slovenské novely

Autor nám podáva svoju definíciu lásky, či úvahu o duši. Kniha dáva čitateľovi priestor, aby pri jednotlivých úvahách spomalil, zamyslel sa a vytvoril si vlastný názor. Podľa hlavného hrdinu povaha neexistuje. On sám ju odmieta. Nechce byť predvídateľný. Chce byť jedinečným, čistým, nepopísaným listom. Meno o človeku veľa vypovedá. S každým menom sa spája nejaký človek, nejaká povaha. Práve príťažlivé úvahy autora pridávajú knihe na jedinečnosti.

 

ZACHER PAJPACHOVÁ, Jarmila

Môj život kamionistky /číta Kristína Prekopová/ 193 min.

autobiografia

Jarmila Zacher Pajpachová je najstaršou kamionistkou na Slovensku. Keď mala päťdesiatpäť rokov, urobila si vodičský preukaz na kamión. O päť rokov neskôr sa po tretíkrát vydala. Napriek tomu, že to v živote nemala jednoduché, nevzdala sa a rozhodla sa ísť ďalej. Kniha je osobnou výpoveďou o tom, ako sa vzoprieť nepriazni osudu.

 

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

 

L'AMOUR, Louis

Zákony texaských jazdcov /číta Igor Makovický/ 780 min.

dobrodružné romány

 

BARDOTOVÁ, Brigitte

Iniciály B. B. /číta Mária Palúchová/  1710 min.

životopisné romány

 

BAZIN, Hervé

Koho to ľúbim /číta Beáta Drotárová/ 450 min.

spoločenské romány

 

Božie deti 4 /číta Peter Lejko/ 300 min.

náboženská literatúra

 

Božie deti 3 /číta Jozef Lapšanský/ 270 min.

náboženská literatúra

 

COOK, Robin

Chromozóm 6 /číta Igor Makovický/ 1080 min.

romány z lekárskeho prostredia

 

DELARUE-MARDRUS, Lucia

Zrnko vo vetre /číta Želmíra Havírová/ 450 min.

francúzske romány

 

DVOŘÁK, Pavel

Zlatá kniha Bratislavy /číta Alfréd Swan/ 1830 min.

literatúra faktu

 

FITZGERALD, Francis Scott

Veľký Gatsby /číta Štefan Mráz/ 330 min.

spoločenské romány

 

GEŠVANTNER, Mário

Zlatí chlapci z Göteborgu /číta Jozef Lapšanský/ 240 min.

ľadový hokej

 

JANOTA, Ľudovít

Slovenské hrady 1 /číta Nora Selecká/ 660 min.

dejiny slovenských hradov

 

MEZENCEV, Vladimír

Zem dosiaľ neobjavená /číta Ľuboš Záhon/ 1020 min.

geografia

 

MONODOVÁ, Martine

Whiska kráľovnej /číta Želmíra Havírová/ 510 min.

spoločenské romány

 

Nešťastné peniaze : Spišské rozprávky /číta Štefan Mráz/ 750 min.

rozprávky

 

POMAJBOVÁ, Mária

Láska za sklom /číta Nora Selecká/ 330 min.

poviedky

 

ROBINSON, Patrick

Lietadlová loď /číta Dušan Ružička/ 1050 min.

thriller

 

ROSSINI, Gabriele

Život Panny Márie /číta Jozef Cvoliga/ 720 min.

životopisy

 

RÖNBLOM, Hans-Kristen

Kto obesil samovraha? /číta Andrej Šilan/ 510 min.

detektívne romány

 

SAGANOVÁ, Francoise

O mesiac o rok /číta Alžbeta Šebová/ 180 min.

spoločenské romány

 

SCERBANENCO, Giorgio

Pelech filozofov /číta Dušan Ružička/ 420 min.

detektívne romány

 

SINOUÉ, Gilbert

Avicenna alebo cesta do Isfahánu /číta Igor Šabek/ 990 min.

historické romány

 

SMITH, Arthur Wilbur

Pobrežie v plameňoch /číta Dušan Ružička/ 1470 min.

dobrodružné romány

 

SMITH, Arthur Wilbur

Právo meča /číta Beáta Drotárová/ 1860 min.

anglické romány

 

Staré civilizácie /číta Igor Šabek/ 90 min.

civilizácie

 

ŠVIHRAN, Ladislav

Hviezdne okamihy /číta Jozef Lapšanský/ 270 min.

literatúra faktu

 

TAYLOR, Alan John Percivale

Príčiny druhej svetovej vojny /číta Peter Lejko/ 1080 min.

druhá svetová vojna

 

TRÝB, Antonín

Cisár chudobných /číta Anton Kaščák/ 870 min.

historické romány

 

VANSOVÁ, Terézia

Kliatba /číta Štefan Mráz/ 450 min.

slovenské romány

 

WEISS, Brian L.

Mnoho životov, Mnoho majstrov /číta Dušan Ružička/ 390 min.

filozofia ducha

 

ZRUBEC, Laco

Slávni Slováci sveta /číta Jozef Lapšanský/ 780 min.

životopisy

 

 

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME

 

BRYNDZA, Robert

Deväť brestov / 6 zv.

anglické romány

Kate Marshallová bola hviezdou londýnskej polície. Mladej ambicióznej vyšetrovateľke sa podarilo chytiť obávaného sériového vraha známeho pod prezývkou Kanibal z Deviatich brestov. Jej úspech sa však zmenil na nočnú moru a nádejná kariéra sa skončila škandálom. Od týchto nešťastných udalostí uplynulo pätnásť rokov. Kate prednáša na univerzite a vedie pokojný život na anglickom pobreží, keď do jej života opäť vtrhne zločin. Na scéne sa objavil imitátor Kanibala z Deviatich brestov, ktorý chce zavŕšiť jeho krvavé dielo.

 

DÁN, Dominik

Kráska a netvor / 5 zv.

slovenské romány

Maďarskí kolegovia našli v poli kúsok od štátnej hranice nahé zmasakrované telo mladej dievčiny. Pitva potvrdila, že pred smrťou bola opakovane brutálne znásilnená a vrah ju neľudsky mučil. O pomoc pri určení totožnosti neznámej mŕtvoly požiadali policajtov zo všetkých okolitých štátov, ale ako naschvál, jedinú poriadnu stopu našli iba Chosé s Krauzom.

 

DÁN, Dominik

Jednou nohou v hrobe / 5 zv.

slovenské romány

Detektívi nájdu na smetisku pohodenú nohu a chýba im nielen vrah, ale aj zvyšok tela. Kým sa rozbehnú po horúcej stope, musia nájsť odpovede na základné otázky: Je to ženská, alebo mužská noha? Odrezali ju z mŕtvoly, alebo zaživa? Odrezal ju odborník, alebo je to hrubá mäsiarčina? A nezodpovedaná je aj najdôležitejšia otázka – kde je zvyšok tela?

 

DÁN, Dominik

Krv nie je voda / 5 zv.

slovenské romány

V marci chytili Ondreja - Beštiu a dokazovanie viny a zadovažovanie dôkazov proti zatiaľ najplodnejšiemu sériovému vrahovi v dejinách slovenskej kriminalistiky trvalo mesiace. Nečudo, že na pozadí tvrdých spoločenských zmien bol celkom nenápadne spáchaný posledný federálny zločin, ktorý mohlo oddelenie vrážd v Našom Meste legálne vyšetrovať - potom sa už slovenskí a českí policajti hrali každý na svojom piesočku.

 

DÁN, Dominik

Básnik / 5 zv.

slovenské romány

Z detektíva Krauza sa stane podozrivý zo spáchania série vrážd mladých dievčat. Pomôcť mu môže iba kolega, ktorý mu aj napriek kontroverzným dôkazom ostane verný, a vrah – básnik, ktorý ukradnutými básňami manipuluje všetkým a všetkými.

 

ESCOBAR, Mario

Osvienčimská uspávanka / 3 zv.

španielske romány

V dojemnom príbehu sa odvíjajú životy rómskych, židovských a nemeckých väzňov, ktorí bojujú o prežitie v pekle najväčšieho vyhladzovacieho tábora v dejinách. Na čiernom osvienčimskom bahne, ktoré likviduje všetko živé, vybudovala Helene Hannemannová škôlku pre deti rómskych väzňov. Napriek hrôzam tábora sa nevzdáva, nestráca chuť žiť a pomáhať.

 

FILAN, Boris

Cesta okolo seba : výber najlepších Filanoviek / 3 zv.

eseje

Vtip, nečakaný pohľad na svet a množstvo neznámych informácií. Kniha  obsahuje majstrovsky napísané fejtóny, poviedky a malé eseje z dávno vypredaných kníh. Cesta okolo seba je zábavná pozvánka do lunaparku autorovej hlavy.

 

KOŘÍNEK, Otakar

Na skok do Toskánska / 2 zv.

slovenské príbehy

Cestopisná knižka  voľne nadväzuje na autorov cestopis Do Amalfi na kávu. Jeho protagonistami sú dvaja priatelia. Chcú poznávať cudzinu na vlastnú päsť - bez cestovných kancelárií, bez turistických sprievodcov, bez obmedzení termínmi. Tentoraz si vybrali Toskánsko a knižka nás zavedie do Pisy, Luccy, do Vinci, rodiska Leonarda da Vinci, do Sieny a na mnohé iné miesta, kam turisti chodievajú zriedkavo.

 

MAYER, Katarína

Sama za seba / 4 zv.

slovenské romány

Hlavná hrdinka Lena prijala svoj osud. Až kým sa nestala svedkom krádeže, ktorá prehádzala jej hodnoty a naštrbila krehkú silu dlhoročného rozhodnutia vytrvať kvôli dcére. Stretla zlodeja, ktorý jej viac dal ako vzal.

 

MILLER, Catherine

99 dní s tebou / 4 zv.

anglické romány

Stretli sa v nemocničnej čakárni, obaja vystrašení, osamelí. Ani jeden z nich nevedel, čo ho čaká. Emma žila doteraz pokojne, pracovala v knižnici a starala sa o chorú mamu. Nikdy sa nebozkávala s mužom, neochutnala šampanské ani neprecestovala svet. Naopak, Nathan, inštruktor parašutizmu, zbožňoval adrenalín, žil naplno. Emma s Nathanom sa do seba zaľúbia aj napriek hrozbe, že sa čoskoro budú musieť rozlúčiť. Sľúbia si, že nepremárnia ani hodinu. No čo ak je príliš neskoro?

 

MORAN, Michelle

Kráľovná rebelka / 5 zv.

americké romány

Keď v polovici devätnásteho storočia Británia zdvihne zbrane proti Indii, očakáva rýchle a ľahké víťazstvo. India je nejednotná, roztrieštená na nezávislé kráľovstvá, a preto sa svojou silou nemôže rovnať britskému impériu. No keď anglickí vojaci prídu do kráľovstva Džhánsí, stretnú sa s nečakaným odporom. Kráľovná Lakšmí namiesto toho, aby ticho kapitulovala, postaví dve armády – mužskú a ženskú – a vyrazí do boja, rozhodnutá chrániť svoju krajinu a svoj ľud.

 

NEUER, Václav

Prekliate dedičstvo / 4 zv.

slovenské romány

Dedičstvo vzniká smrťou poručiteľa a môže mať najrôznejšie podoby. Môže priniesť nečakané zlepšenie finančnej situácie, ale aj ďalšiu smrť a nešťastie. Dedičstvo môže tvoriť napríklad zbierka historických bankoviek. Ale sú naozaj také cenné, aby sa pre ne vraždilo? V starom byte zahajujú kriminalisti vyšetrovanie vraždy. Ohraničený svet zberateľov bankoviek vydá svojho podozrivého a poskytnuté dôkazy ho presvedčivo usvedčujú. Ale kde je stratená časť historických bankoviek?

 

PETTREYOVÁ, Dani

Strážcovia pobrežia : kniha prvá : Vražedný príliv / 5 zv.

americké romány

Jedného poddôstojníka pobrežnej stráže zavraždia a druhý záhadne zmizne. Špeciálny agent Finn Walker sa tak púšťa do vyšetrovania. Situáciu skomplikuje príchod investigatívnej reportérky Gabby Rowleyovej. Jej návrat má vplyv nielen na Finnovu prácu, ale aj srdce. V minulosti mu ho svojím odchodom zlomila. Teraz však pre príbeh Gabby riskuje život a Finn sa obáva, že o ňu príde už navždy.

 

SLOVÁKOVÁ, Jarmila

Si to ty / 2 zv.

slovenské príbehy

Autorka v tejto knihe rozoberá udalosti, ktoré skrížili Dušaninu cestu životom a spomína na mnohé zážitky z vlastnej minulosti, poukazuje na to, ako sa sama vyrovnala so svojimi osobnými tragédiami. SI TO TY dodá každému silu kráčať ďalej, nech sa v jeho živote deje čokoľvek. A ukáže mu, že sa netreba báť zmien.

 

Pre deti a mládež

 

PITCHER, Annabel

Mlčať je zlatá rybka / 4 zv.

anglické romány

Pätnásťročná Tess je obyčajné dievča. Žije navonok bezproblémový život v milujúcej rodine, až kým jedného dňa nezistí niečo, čo obráti jej svet naruby. Ocko nie je jej skutočný otec. V šoku prestane rozprávať, obrní sa múrom mlčania a rozhodne sa na vlastnú päsť odhaliť tajomstvo svojho pôvodu.

 

Kapitán Spomienka : poviedky a básne pre deti a násťročných / 2 zv.

slovenské poviedky

Poviedková kniha prináša krátke príbehy pre deti a násťročných, ktoré sa neodohrávajú niekde ďaleko, ale tu vedľa, možno len o ulicu ďalej. Zobrazujú svet plný fantázie, humoru, snov, túžby po šťastí i problémy, ktoré prežíva mladá generácia.

 

Na začiatok stránky Tlač stránky