ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - august 2019

Knižné novinky - august 2019

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

 

 

BAČIĆ ALIMPIĆ, Jelena

Kolotoč / číta Lucia Hrašková / 908 min.

srbské romány

Autorka opisuje intímnu spoveď baleríny krehkého tela a obrovského ducha, ktorý zanechal stopu na všetkých veľkých baletných scénach. Je to príbeh o malých - veľkých ľuďoch, ľuďoch žijúcich na salaši, o umelcoch, básnikoch a ich múzach, o mestečkách, ránach, ktoré voňajú dulou, o nezabudnuteľných ruských zimách...

 

ALEXANDEROVÁ, Tamera

Príbehy z Belmontu 2. Výnimočná krása / číta Beáta Drotárová / 1375 min.

americké romány

Eleanor Braddocková bez peňazí a so snahou postarať sa o svojho chorého otca prichádza do panského sídla Belmont, kde žije jej teta, najbohatšia žena v Amerike. Teta trvá na tom, že svojej neteri nájde manžela. Ale Eleanor sa rozhodne postaviť domov pre ženy v núdzi a pre ich deti, ktoré prišli o svojich otcov v občianskej vojne.

 

BJØRK, Samuel

Chlapec vo svetle reflektorov / číta Katarína Turčanová / 840 min.

nórske detektívne romány

Dej sa začína v minulosti, keď objavia chlapca s parohami na hlave. O štrnásť rokov nájdu v neďalekom horskom jazere telo zavraždeného dievčaťa oblečeného v baletnom úbore. Vyšetrovateľku Miu a kolegu Holgera čudný a spletitý prípad čoraz viac vťahuje do svojich osídel, hoci sú skalopevne presvedčení, že prípad čoskoro vyriešia.

 

BORUŠOVIČOVÁ, Eva

Do plaviek / číta Kristína Prekopová / 644 min.

slovenské romány

Prečo do plaviek? Pretože táto kniha je plná textov, ktoré mnohé veci odhaľujú a ponúkajú návod, ako preplávať životom, láskou, manželstvom, rodičovstvom, každodennými radosťami aj stratami. Do plaviek  netreba schudnúť, opáliť sa ani inak zdokonaliť. Do plaviek sa treba obliecť.

 

BRYNDZA, Robert

Temné hlbiny / číta Igor Šabek / 728 min.

anglické detektívne romány

Keď dostane detektívka šéfinšpektorka Erika Fosterová tip, že by kľúčový dôkaz vo veľkom drogovom prípade mohol byť ukrytý v nepoužívanom kameňolome na okraji Londýna, nariadi jeho preskúmanie. Z hlbín však jej kolegovia vyzdvihnú nielen dôkazy k tomuto prípadu, ale aj kostru malého dieťaťa.

 

DOBIÁŠ, Viliam

Záchranár Viliam Dobiáš. Zabíja nás ľahostajnosť k sebe i druhým: (v rozhovore s Martinom Lyžičiarom) / číta Peter Lejko / 256 min.

populárno-náučné publikácie

Muž, ktorý už 40 rokov slúži na záchranke. Doktor Dobiáš privoňal po prvých rokoch na anestéziológii k záchrannej zdravotnej službe a pracuje v nej dodnes. Knižný rozhovor prináša životnú cestu záchranára, ale aj pohľad do zákulisia lekárov, ktorí sa ponáhľajú po našich cestách s majákmi. Nevyhýba sa ani téme smrti a zomierania, prezradí i to, ako mať zdravé telo i dušu a tiež to, čo fascinuje tohto lekára na Stvoriteľovi a dokonalom ľudskom tele.

 

FARKAŠOVÁ, Etela

Scenár & Uvidieť hudbu / číta Eva Mankovecká / 1014 min.

slovenské romány

Zväzok obsahuje dve knihy: román Scenár a súbor esejí Uvidieť hudbu a iné eseje. Knižky vznikali v časovom odstupe pätnástich rokov a líšia sa žánrom i rozsahom, no majú niekoľko spájajúcich momentov: predovšetkým je to motív hudby, ďalším sú reflexie o vzťahu literatúry a reality či autorského (prekladateľského) subjektu k textu, a takisto o význame hudby, literatúry (umenia) v ľudskom prežívaní.

 

FOLLETT, Ken

Krajina slobody / číta Lukáš Šepták / 951 min.

anglické historické romány

Strhujúci životný príbeh mladého škótskeho chlapca, otroka, odsúdeného na celoživotnú prácu v baniach svojho pána. Krajina slobody je príbeh o boji, odhodlanosti a živote ľudí, ktorí aj keď otrokmi nie sú, rodia sa neslobodní a odsúdení na život v neslobode.

 

FRANTZ, Laura

Dedičstvo Ballantynovcov I. Kováčov učeň / číta Beáta Drotárová / 958 min.

americké historické romány

V jeden mrazivý decembrový deň roku 1784 prichádza Silas Ballantyne do domu kováča Liegea Leea v okrese York, štáte Pensylvánia. Silas je rozhodnutý čo najskôr dokončiť učňovský zácvik a vydať sa na západ. Ukáže sa ale, že je šikovný pracovník a znamenitý remeselník, preto sa Liege usiluje zdržať ho v Yorku, odvolávajúc sa na starú tradíciu: učeň sa musí oženiť s jednou z majstrových krásnych dcér.

 

FRANTZ, Laura

Dedičstvo Ballantynovcov II. Na druhom brehu / číta Beáta Drotárová / 922 min.

americké historické  romány

Brilantná rozprávačka Laura Frantz rozvíja strhujúcu ságu rodiny Ballantynovcov veľkolepým príbehom o láske a oddanosti. Ony sú tým ballantynovským dedičstvom.

 

GAVENDA, Marián

Retro-vízie. Komentáre zrejúce v čase / číta Jozef Lapšanský / 508 min.

kresťanská filozofia

Knihu tvoria komentáre, odzrkadľujúce niekdajšie aktuálne dianie. Ich cieľom nie je analýza z ekonomického, politického či sociologického aspektu. Na veci sa pozerajú z perspektívy viery a ukazujú, aké riešenie ponúka duchovný prístup k životu.

 

HAJDUKOVÁ, Michaela Ella

ZlatovláSSka / číta Dora Kulová / 863 min.

slovenské romány

Život Sanny Schlosserovej je utrpením. Pripadá jej ako pomalá cesta do pekla. Nebyť však podivnej udalosti, ktorá sa stala, vyvíjal by sa celkom inak. Keby nie jej náhlej výnimočnosti, nikdy by nevidela sterilizovanie žien a dievčat v Osvienčime, neokúsila bolesť na vyšetrovacích stoloch Clauberga, Schultza a Schumanna, nespoznala desivý úsmev doktora Mengeleho, nestratila najlepšiu priateľku Rivku... ...ale ani by nestretla Gabriela. Gabriela, ktorý by šiel po ňu aj do pekla. A možno tam napokon aj šiel.

 

HOFRICHTER, Robert – JANOVIČEK, Peter

Z Prešporku do Soľnohradu. Strednou Európou proti prúdu času / číta Igor Šabek / 699 min.

populárno-náučné publikácie

Kniha približuje čitateľsky príťažlivou formou dejiny Bratislavy a oblasti bývalého Rakúsko-Uhorska na území medzi Bratislavou a Salzburgom. Autori chcú prispieť k lepšiemu spoznaniu nášho západného suseda a zároveň zdôrazňujú nezmyselnosť nacionalizmu ako prekonanej ideológie, ktorá v minulosti strednej Európe nepriniesla nič dobré. 

 

JESENSKÝ, Miloš

Najväčšie záhady a mystériá Slovenska / číta Peter Lejko / 810 min.

populárno-náučné publikácie

Neobjasnené záhady rôzneho druhu neobišli ani našu krajinu. Na území Slovenska sa našlo množstvo tajomných nálezov, staré kroniky vydávajú svedectvá o zjaveniach, nevysvetliteľných javoch a tajuplných postavách našej histórie. Koľko pravdy je na legendách, ktorými sú opradené viaceré lokality na Slovensku? 

 

REMIŠOVÁ, Zuzana – REMIŠ, Martin

Mongolsko a Sibír. Bronco namiesto hotela / číta Kristína Medvecká-Heretíková / 960 min.

skutočné príbehy - cestopisy

Cestopis je nabitý zážitkami, farbami, chuťami aj vôňami ďalekých a exotických krajín. Spolu so Zuzanou a Martinom precestujete kus sveta, stretnete úžasných miestnych ľudí, objavíte skryté zákutia s nádhernou prírodou a spoznáte zopár prekvapujúcich až neuveriteľných faktov.

 

TOLSTOJ, Lev Nikolajevič

Vojna a mier II. / číta Alfréd Swan / 2300 min.

ruské romány

Druhá časť románu Vojna a mier.

 

VAŽANOVÁ, Michaela

Sprisahanie v Prešporku / číta Ľudmila Swanová / 926 min.

slovenské ľúbostné romány

Dej knihy sa odohráva v prvej polovici 18. storočia na sklonku vlády cisára Karola VI. Podarí sa Félixovi a Elenke uhájiť ich čistú lásku? Stane sa Mária Terézia uhorskou kráľovnou? 

 

Pre deti a mládež

 

Jobus, Branislav

Muflón Ancijáš a mimozemšťan / číta Ľudmila Swanová / 179 min.

slovenské príbehy

Muflón Ancijáš sa vracia! A nielen tak odniekiaľ, ale rovno z vesmíru, kam sa nechal vystreliť, aby dodržal svoj sľub a zaniesol balík na vesmírnu adresu. Zažil tam naozaj všeličo – zachránil zloducha Antónia Migrifiča, pral kozmonautom ponožky, skamarátil sa aj s vesmírnou bunkou Vebunkou, s ktorou spolu pristál na ostrove Maurícius vo vyhasnutej sopke.

 

RIEČANSKÁ, Lena

Sladkých štrnásť s horkou príchuťou / číta Kristína Medvecká-Heretíková / 198 min.

romány pre deti a mládež

Sladkých štrnásť prežíva hrdinka románu Katka. Zaľúbené dievča sa podelí so svojimi pocitmi s babkou. „Povedz, babi, ako to bolo, keď si ty mala štrnásť?“ vyzvedá. Od vyslovenia tejto otázky sa v románe odvíja ďalší príbeh. Pútavo sa prelínajú dve časové pásma. Zážitky štrnásťročnej dievčiny súčasnosti a skutočný príbeh vyrozprávaný babkou, ktorá približuje život mládeže prežívajúcej svojich štrnásť v roku 1968.

 

NAJŽIADANEJŠIE ZVUKOVÉ KNIHY, U KTORÝCH BOL ZMENENÝ NOSIČ Z AUDIOKAZIET NA CD VO FORMÁTE MP3

 

Budinský, Libor

Popravy slávnych / číta Jozef Lapšanský / 450 min.

životopisné romány

 

Budinský, Libor

Samovraždy slávnych / Peter Lejko / 630 min.

životopisné romány

 

Fédorovski, Vladimír

Kremeľské tajomstvá / číta Nora Selecká / 600 min.

populárno-náučné publikácie - dejiny 

 

Feather, Jane

Smaragdová labuť / číta Gabriela Palubová / 990 min.

historické romány

 

Fitchová, Janet

Biely oleander / číta Gabriela Palubová / 1380  min.

romány pre ženy

 

Gulik, Robert van

Náhrdelník a Kalabasa / číta Igor Makovický / 360 min.

detektívne romány

 

Keleová-Vasilková, Táňa

Cukor a soľ / číta Jana Dolanská / 630 min.

ženské romány

 

Martinová, Lena

Láska na pastvinách / číta Jana Dolanská / 420 min.

ženské romány

 

Messner, Reinhold

Mount Everest / číta Jozef Lapšanský / 910 min.

cestopisné romány

 

Poncová, Svatava

Sladká hrnčeková kuchárka / Valéria Fürješová / 420 min.

populárno-náučné publikácie

 

Remarque, Erich Maria

Traja kamaráti / číta Alfréd Swan / 990 min.

vojnové romány

 

Vanoyekeová, Violaine

Faraónovo tajomstvo 1. / číta Ľudmila Swanová / 233 min.

historické romány

 

Vanoyekeová, Violaine

Tajomná Egypťanka 2. / číta Ľudmila Swanová / 450 min.

historické romány

 

Vanoyekeová, Violaine

Poklad kráľovnej Kobry 3. / číta Ľudmila Swanová / 570 min.

historické romány

 

Wallace, Lew

Ben Hur / číta Peter Lejko / 1500 min.

historické romány

 

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME

 

BARNHILLOVÁ, Kelly

Dievča, ktoré pilo mesačný svit / 4 zv.

fantazijné romány

Každý rok ľudia v Protektoráte obetujú jedného novorodenca čarodejnici. Už od nepamäti vedia, že len tak ochránia svoje mesto pred jej čarami. Lenže čarodejnica Xan sa o opustené dieťa postará, nakŕmi ho hviezdnym svitom a nájde mu novú rodinu na opačnej strane lesa. Raz však omylom nakŕmi malé dievčatko mesačným svitom a tomu potom začne v žilách kolovať mágia. Dá mu meno Luna a jeho čarovné schopnosti uzamkne do času, keď bude mať trinásť rokov.

 

BYSTRIČANOVÁ, Silvia

Bosí sme prišli na svet / 2 zv.

slovenské romány

Svojský Teodor preváža ľudí cez jazero zadarmo, ale s podmienkou, že do jeho člna musia vstúpiť naboso. Vincent stretne v údolí, kde každý každého pozná, Bereniku, ženu s čistou dušou, a nájde odpoveď na svoju otázku. Bosí a čistí prichádzame na svet. Naboso sa aj vystupuje z člna Teodora Károna a navyše s poznaním, že život je dar.

 

CAMERON, W. Bruce

Psia cesta / 5 zv.

americké romány

Psia cesta je ďalšie humorom sršiace rozprávanie o psoch, očarujúci a precítený príbeh o nádeji, láske a oddanosti, ktorá zdolá všetky prekážky.

 

KIRÁĽOVÁ, Patrícia

Láska po arabsky / 3 zv.

slovenské romány

Skupina šiestich kamarátok sa vybrala do mesta ich snov. Lenže nečakali, že dve z nich zmiznú a stanú sa terčom samotného vládcu. Daniela sa márne pokúsi o útek a jej kamarátka spriada plány na záchranu. Pomôžu jej aj tí, od ktorých to vôbec nečakala. Zároveň stojí pred ňou rozhodnutie medzi tým, čo je správne, a tým, čo je proti zdravému rozumu.

 

MONOŠOVÁ, Martina

Ples  u vojvodkyne / 5 zv.

historické slovenské romány

Píše sa rok 1531. Na francúzskom zámku Anet sa za dramatických okolností objaví mladučká šľachtičná, ktorá nielenže stratila pamäť, ale ani nerozpráva. Jej príchod zasiahne do života majiteľky zámku, dvornej dámy Diany de Poitiers, ako aj ostatných členov jej domácnosti. A kto v skutočnosti krásna neznáma naozaj je?

 

PACKA, Štefan

Tatry na tanieri / 3 zv.

populárno-náučné publikácie

Kniha vám predstaví tatranské poklady z nevšedného zorného uhla – cez príbehy a vynikajúce recepty chatárov, hotelierov, majstrov kulinárskeho umenia, prominentných návštevníkov. Ochutnajte Tatry! Doprajte si zaujímavé čítanie, poldruha stovky skvelých receptov a inšpirácií na kulinárske i tatranské dobrodružstvá.

 

SCHERHAUFEROVÁ, Ružena

Starká, čo mala vrtuľu v zadku / 3 zv.

slovenské romány

Zuzkina starká bola jednoduchá dedinská ženička. Vnučka u nej prežila najkrajšie chvíle svojho detstva a považovala ju za svoju mamu. No zdanlivo šťastné detstvo skrýva pod škrupinou udalostí smutné rozhodnutie Zuzkinej mamy. Traumatizujúca udalosť zanechá v Zuzkinej duši rany a podvedomý strach. Po rokoch matka zavolá Zuzane, no dospelá dcéra sa už nechce vracať do minulosti. Mama Rela neúprosne až bezcitne otvára Pandorinu skrinku.

 

ŠIMONČÍKOVÁ-HERIBANOVÁ, Tamara

Pendleri / 2 zv.

slovenské romány

Hlavný hrdina sa vydáva nedobrovoľne, ale nevyhnutne po stopách spomienok na svoju prvú lásku, nezvestnú Annu, ktorá napriek fyzickej absencii nikdy nezmizla z jeho života.

 

SINAY, Maya

Jedného dňa / 2 zv.

americké romány

Budúca maliarka Alex má pred sebou prvé prázdniny ako dospelá. Chce snívať, maľovať a užívať si talianske more. Ale jej plány sa náhle zmenia, keď sa zadíva do zelených očí, ktoré sú pre ňu viac ako osudové.

 

Pre deti a mládež

 

HLUŠÍKOVÁ, Marta

Aprílová brada a iné švihnuté básne / 1 zv.

slovenská poézia pre deti

Švihnuté básne sú pojašené, trošku bláznivé a možno aj šibnuté. Je v nich nielen žirafa s prakom, kakaové prachuliaky, klobúky, čo nechcú sedieť na hlúpych hlavách, ale aj fontána, ktorá strieka bielu kávu. 

 

VANČOVÁ, Silvia

Dve srdiečka / 1 zv.

slovenská poézia pre deti

Veršované príbehy pre škôlkarov i mladších školákov, ktoré milým spôsobom odrážajú ich detský svet, majú vtipnú zápletku a výchovný charakter.

 

 

Na začiatok stránky Tlač stránky