ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - apríl 2020

Knižné novinky - apríl 2020

ZVUKOVÉ KNIHY VO FORMÁTE MP3

 

BACIGALOVÁ, Eva, RIAPOŠ, Ján

Mal som (vždy) šťastie 2 /číta Jozef Lapšanský/ 565 min.

rozhovory

Desať rozhovorov, desať originálnych príbehov, desať výnimočných ľudí. V knihe sú osudy ľudí, ktorí hodnotu šťastia spoznali vo chvíli, keď museli tvárou v tvár vzdorovať nešťastným náhodám, úrazu, zlým podmienkam či osobnej tragédii. Našli však cestu k harmónii života a aj k toľko spomínanému šťastiu. Skúste s ich pomocou objaviť vašu vlastnú.

 

BÁN, Andrej

Trochu oheň, trochu voda : príbehy z Balkánu /číta Peter Lejko/ 630 min.

reportáže

Reportér Andrej Bán jazdí na Balkán už od roku 1993 ako reportér a fotograf, neskôr aj ako humanitárny pracovník. Balkánske krajiny v nej sleduje od začiatku rozpadu pevných hraníc impéria až po súčasnosť. Nepridáva sa k žiadnej z bojujúcich strán. V centre jeho záujmu vždy stoja obyčajní ľudia. Ľudia trpiaci, manipulovateľní, ľudia, ktorým bolo ublížené. V Srbsku, v Bosne a Hercegovine, v Chorvátsku i v Kosove.

 

BRYNDZA, Robert

Chladnokrvne /číta Igor Šabek/ 729 min.

anglické romány

Hoci to nie je prvýkrát, keď detektív šéfinšpektor Erika Fosterová čelí brutálnej vražde, kufor s rozrezaným telom mladého muža vyplavený na breh Temže ju šokuje. Pred dvoma týždňami bolo navyše nájdené v podobnom kufri telo mladej ženy. Je to len náhoda alebo sa Erika a jej tím budú musieť opäť postaviť sériovému vrahovi?

 

KARABA, Pavol

Srdcom misionár : portrét saleziánskeho misionára J. D. Pravdu /číta Jozef Lapšanský/ 435 min.

biografie

Prečítajte si rozprávanie o životnej púti dona Daniela. Možno budete ohromení. Náš Daniel je dôkazom, že aj malý človek vie svojím životom napísať veľký príbeh. Jeho rozprávanie je fascinujúce, priame, poučné a pre nás v mnohom znepokojujúce. A jednako – podľa jeho vlastného vyznania – ide o život obyčajného veriaceho človeka.

 

KLASSENOVÁ, Julie

Panie z Ivy Cottage : Kniha druhá /číta Beáta Drotárová/ 1018 min.

americké romány

Autorka nám popisuje osudy obyvateľov mestečka Ivy Hill - predovšetkým troch priateliek, ktoré hľadajú svoje miesto v živote. Ich cesta za šťastím a spokojnosťou je veľmi spletitá. Hlavné hrdinky sú silné a nezávislé ženy, ktoré sa snažia v živote dosiahnuť svoje ciele aj napriek nepriaznivej spoločenskej situácii.

 

LAURINČÍKOVÁ, Zuzana

Majstri umeleckého prednesu /číta Jozef Lapšanský/ 295 min.

interpretácia literárneho diela

Kniha Majstri umeleckého prednesu je spojivom medzi básnikmi, recitátormi a poslucháčmi. Odkrýva podobu cesty od básnika k ľuďom.

 

OLRINKOVÁ, Lucia

Plakať je dovolené /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 401 min.

slovenské romány

Odkedy Rosie odišla do Londýna, denne bojuje s myšlienkami na návrat. Začína si uvedomovať, že odchod zo Slovenska bol unáhlený. Chýbajú jej kamaráti, chýba jej práca a život, ktorý žila a hlavne, chýba jej Filip. Chalan do ktorého sa neplánovane zaľúbila. Ten, ktorý sa jej prestal tri dni po jej odchode ozývať. Je možné, že by ju tak rýchlo pustil z hlavy?

 

RIVERSOVÁ, Francine

Posledný pojedač hriechov /číta Kristína Prekopová/ 660 min.

americké romány

Po Apalačských horách sa potuluje pojedač hriechov – mýtus a zároveň živá osoba, ktorej na pleciach leží neúnosné bremeno zbavovať zosnulých ich hriechov. Desaťročná Cadi sa za každú cenu usiluje nájsť pojedača, aby ju zbavil hriechu. Cadi aj pojedač hriechov musia čeliť najprv sami sebe, potom jeden druhému a napokon tomu, kto od nich výmenou za odpovede, ktoré potrebujú, žiada úplne všetko.

 

RIVERSOVÁ, Francine

Vykúpená láska /číta Beáta Drotárová/ 1130 min.

americké romány

Rok 1850, v Kalifornii sa práve začína zlatá horúčka. Muži predávajú svoju dušu za mešec zlata a ženy svoje telá za miestečko na spanie. Anjelu, ako malé dievčatko, po matkinej smrti predali za prostitútku. Teraz, po rokoch strávených v nevestincoch, ju pri živote drží len nenávisť namierená proti mužom, ktorí ju zneužívajú. Jestvuje láska, ktorá Anjelu ešte môže zachrániť? Dokáže jej srdce ešte uveriť takejto láske?

 

SOKOL, Ondrej

Ako som vozil Nórov 2 /číta Erik Pankuch/ 711 min.

cestopisy

Ondrej Sokol napísal pokračovanie svojho úspešného debutu o patáliách s vozením Nórov v autobusoch. Tento krát sa dozvieme, aké je to šoférovať ekologické hybridy v extrémnych severských podmienkach, aké sú výhody vozenia turistov na Nordkapp a prečo jazdiť MHD, hoci aj v Nórsku, nemusí byť až taká výhra.

 

SZCZYGIEL, Mariusz

Urob si raj /číta Zbynek Džadoň/ 454 min.

poľské prózy

V knihe Urob si raj skúma autor najmä súčasné Česko. Ponúka nám reportážne portréty známych Čechov a Češiek, a popri tom sa neustále vracia k otázke, ktorá je leitmotívom celej knihy – Ako je možné, že Česi neveria v Boha? Výnimočný poľský reportér Mariusz Szczygieł nám povie, čo zistil o Čechoch a Češkách, o minulosti i súčasnosti krajiny, s ktorou sme donedávna zdieľali spoločný priestor.

 

Pre deti a mládež

 

KOMPANÍKOVÁ, Monika

Koniec sveta a čo je za ním /číta Zbynek Džadoň/ 185 min.

slovenské príbehy

Timi a Ema bývajú na samom konci sveta, v maličkom suterénnom byte. Za oknom pulzujú svetlá veľkého sveta, aj svetelné signály mamy, ktorá každý večer odchádza do mesta za prácou. Ako si však Timi a Ema poradia s tajomným cudzincom? Prečo mamino svetlo zhaslo? Nájdu v sebe dosť odvahy, aby zistili, čo je na konci sveta a ešte kúsok za ním?

 

PITCHER, Annabel

Kečupové oblaky /číta Lucia Hrašková/ 435 min.

anglické romány

Pätnásťročná Zoe má netradičného priateľa - pána Stuarta Harrisa v cele smrti v jednej väznici. Zoe píše pánovi Harrisovi listy o tom, ako sa zaľúbila do dvoch chalanov, oboch zradila a má na svedomí smrť jedného z nich. Tajne dúfa, že keď niekomu vyrozpráva, čo sa vlastne stalo, konečne sa jej uľaví. Pán Stuart Harris jej možno nikdy neodpíše, ale aspoň niekto pochopí, čo ju trápi, lebo aj on môže za smrť svojho blízkeho.

 

PITCHER, Annabel

Strieborný lev na oblohe /číta Kristián Michal Hnát/ 434 min.

anglické romány

Jamie sa práve nasťahoval do nového domu s otcom a staršou sestrou Jasmine. Jej dvojička Rose zomrela pred piatimi rokmi pri teroristickom útoku. Rodičov zachvátil neopísateľný žiaľ, no Jamie nevyronil ani slzu. Rose je preňho len hmlistou spomienkou. Zároveň tajne dúfa, že sa k nim vráti mama, ktorá ich bez slova opustila.

 

ŠTELBASKÁ, Zuzana

Kde sú včely? /číta Lucia Hrašková/ 157 min.

slovenská próza

Tento príbeh sa začne v momente, keď Eva utečie z domu, pričom jej kroky budete sledovať spolu s utajenou rozprávačkou. Sem-tam vám vyšle o sebe signály, niekedy ponúkne vtipné komentáre alebo vás nečakane prekvapí rôznymi otázkami. Kto teda tento príbeh rozpráva a prečo sa až do konca chce pohrávať s vašou zvedavosťou? Ani Eva nechápe. Čo s tým všetkým vlastne majú tie včely?

 

KNIHY V BRAILLOVOM PÍSME

 

BINNS, Brigit

Varíme podľa ročných období / 3 zv.

kuchárske recepty

Inšpiratívna zbierka receptov všetkých chodov pre každé ročné obdobie prinesie na váš stôl zdravé, farebné a chutné jedlá po celý rok. Bude vaším užitočným sprievodcom na trhu aj v kuchyni – od sladkého hrášku na jar, chutného letného ovocia, cez zemitú koreňovú zeleninu na jeseň až po žiarivé citrusy v zime.

 

HORST, Jørn Lier, ENGER, Thomas

Bod nula : úvod detektívnej série Blix a Rammová / 6 zv.

nórske romány

Bývalá kráľovná bežeckých tratí Sonja záhadne zmizne krátko po vydaní svojej kontroverznej autobiografie. Keď do jej domu vojde novinárka Emma Rammová, nájde na televízore pripevnené jej štartovné číslo. Prípad pridelia vyšetrovateľovi Alexandrovi Blixovi. Okolnosti spôsobia, že Rammová a Blix musia pri vyšetrovaní spolupracovať. Postupne prichádzajú na to, že Emmino zmiznutie je len jedným dielikom presne premysleného plánu.

 

JAMBOROVÁ, Vita

Srdcová dáma / 3 zv.

slovenské romány

Rebeka, v civile programátorka, spolu so schopnosťou veštiť získala ďalší „balík služieb“, ako je videnie aury, duchov či danosť očisťovať od prekliatia. Jedného dňa sa pokúsi varovať na ulici neznámeho muža - pri pohľade na neho sa jej totiž vyjaví jeho vražda. On však neberie jej varovanie vážne a... po čase ju začne navštevovať jeho duch. Rebeka sa tak nechtiac zapletie nielen do jeho vraždy, ale aj do obchodu s bielym mäsom.

 

McKINLEY, Tamara

Tajomný šum viníc / 7 zv.

austrálske romány

Charizmatická, životom skúšaná Cordelia postupne odhaľuje vnučke Sophii útrapy mladučkej slúžky Rose, ktorú osud zavial z Anglicka na druhý koniec sveta. Po prekonaní ťažkostí sa z nej stala bohatá majiteľka vinohradov a zakladateľka prosperujúcej dynastie. Návrat do minulosti pomáha Cordelii vysvetliť vnučke, prečo treba za každú cenu zachovať odkaz predkov a ponechať si rodinný podnik.

 

SILVA, Daniel

Nové dievča / 5 zv.

americké romány

Do súkromnej školy vo Švajčiarsku prichádza každé ráno krásna dievčina, sprevádzaná autokolónou hodnou hlavy štátu. Jej otcom je Chálid bin Mohamed, známy korunný princ Saudskej Arábie. Ešte donedávna ho chválili za odvážne spoločenské a náboženské reformy, teraz ho obviňujú z účasti na vražde novinára. Keď sa jeho dcéra stane obeťou únosu, obráti sa na Gabriela Allona a požiada ho, aby ju našiel, kým nebude neskoro.

 

SLOVÁKOVÁ, Jarmila

(Slobodná) / 2 zv.

slovenské romány

Život Dušany začína naberať rýchly spád. V priebehu niekoľkých týždňov rázne vyrieši problémy, ktoré dlhé roky tlačila pred sebou. Odíde z nefunkčného vzťahu a rozhodne sa začať nový život. Stratiť niekoľko vecí, ktoré boli roky súčasťou jej života, znamená - stať sa slobodnou. Avšak stále nad ňou visí niečo, s čím sa ešte nevyrovnala – Daniel, dar i trest zároveň. Človek, ktorý jej pripomenie, že pred svojimi citmi neujde, nech sa ich snaží akokoľvek pochovať.

 

THAL, Juraj

Dom na kopci : čo spája mŕtve dievča s nezvestnou dcérou vyšetrovateľa? / 6 zv.

slovenské romány

Šesť mesiacov po uzatvorení prípadu sériových vrážd spod Zobora sa policajný vyšetrovateľ Leo Legen vracia do terénu. Telo mladého dievčaťa, ktoré sa našlo v Huntáckej doline, svedčí o násilnej smrti. Vyšetrovanie zločinu sa ešte ani poriadne nerozbehne, keď sa Leovi za záhadných okolností stratí dcéra. Vyšetrovateľ sa púšťa do divokého pátrania. Komu dá prednosť – neznámemu mŕtvemu dievčaťu, alebo vlastnej dcére?

 

Pre deti a mládež

 

MAJCHRÁKOVÁ, Svetlana

Prázdniny na tretiu / 1 zv.

slovenské romány

Užite si vytúžený čas prázdnin s trojčatami, ktoré vždy držia spolu. Nikdy sa nenudia, problémy ich neobchádzajú a o dobrodružstvo nemajú núdzu. Na strome si zriadia detektívnu kanceláriu, aby objasnili spáchaný zločin. Popri pátraní sa musia vysporiadať so súrodencami z opačného konca dediny, dostať sa do futbalovej reprezentácie, pomáhať pri požiari, naučiť sa jazdiť na motorke a mnoho iného.

 

WEST, Kasie

P.S. Mám ťa rada / 4 zv.

americké romány

Lily si kráti hodiny chémie písaním po lavici, na ktoré jej začne niekto odpovedať. Tak získa najskôr hudobne spriaznenú dušu a postupne aj dobrého priateľa. Lily sa postupne do svojho dopisovateľa zaľúbi, lenže vôbec netuší, do koho je zaľúbená. Keď sa snaží túto záhadu vyriešiť, príde na to, že láska je jedno veľké prekvapenie.

 

 

 

Na začiatok stránky Tlač stránky