ÚvodKnižné novinky › Knižné novinky - apríl 2016

Knižné novinky - apríl 2016

Zvukové knihy vo formáte MP3

 

BRAMAH, Ernest

Oči Maxa Carradosa / číta Michal Novák / 730 min.

anglické detektívne romány

Max Carrados, podobne ako Sherlock Holmes, vyšetruje skôr bizarné, čudesné záhady než vraždy, i keď nejaká mŕtvola na čitateľa číha aj v tejto knižke... „Prečo nemať slepého detektíva? Naozaj slepého...“ napadlo Ernestovi Bramahovi, keď v divadle sledoval jednu mizernú detektívnu hru, v ktorej sa vyšetrovateľ správal ako hlupák. Jeho slepý detektív Max Carrados vidí najviac, pretože vidí inak: očami svojho rozumu a ostatných nadmieru vyvinutých zmyslov.

 

BYSTRIČANOVÁ, Silvia

Každý deň má niekto narodeniny / číta Jana Dolanská / 433 min.

slovenské romány

Debutový román, tvorí 43 stretnutí s hudbou, literatúrou, obrazmi, s láskou a osudom, v starom meste, v čajovni či v nostalgickom byte plnom spomienok. Hlavná hrdinka Nina po bolestivom rozchode hľadá novú cestu, zavesí pôvodné povolanie na klinec a založí si vlastnú čajovňu. Navonok spokojná, vo svojom vnútri rozháraná čelí najťažšej skúške života.

 

CODDINGTON, Andrea

Divoké kone / číta Daniela Švolíková / 476 min.

slovenské romány

Sága zbohatlíckej rodiny Závodských a potomkov Karpatských Nemcov Holzmannovcov. Láska namysleného letca Adama Závodského a konskej kaskadérky Hany spustí odhaľovanie utajeného zločinu z konca druhej svetovej vojny. Spomienky Adamovho otca Alberta na minulosť sú bolestné a odzrkadľujú nespravodlivosť a moc peňazí. Za všetkým zlom stojí nepredvídateľný Osvald Závodský a nezastaví sa pred ničím. Dva zdanlivo nespojiteľné svety spojí láska.

 

COELHO, Paulo

Valkýry / číta Peter Pilz / 330 min.

portugalské romány

Je to  autobiografický a zároveň širšie platný príbeh, o dvoch povahovo odlišných partneroch. Hlavnou postavou je muž, ktorý chce zmeniť vlastný život a ísť za svojím snom: vydá sa do Mohavskej púšte hľadať svojho strážneho anjela, chce dosiahnuť hlboké poznanie seba a okolitého sveta, otvoriť sa intuícii. Vie, že púšť nie je taká vyprahnutá a bezútešná, ako vyzerá. Skrýva sa v nej príležitosť na nové, objavné stretnutia.

 

ČERNÁK, Mikuláš

Prečo som prelomil mlčanie / číta Dušan Kubaň / 397 min.

faktografická literatúra

„Budem uvádzať skutočné mená všetkých aktérov, pretože toto je to najdôležitejšie poslanie tejto knihy – skutočná pravda napísaná rukou toho, kto ju prežil. Je mi jasné, že mnohých aktérov tej doby nepoteší, keď si prečítajú o sebe to, na čo by už najradšej zabudli, ale ja som čakal dosť dlhú dobu v týchto tvrdých väzenských podmienkach a stratil som okrem rodiny aj najlepšie roky svojho života.“

 

FILAN, Boris

Rozhovor s tigrom. Benátky, Ľubľana, Terst, Dublin, Moskva, Berlín / číta Igor Šabek / 470 min.

cestopisné romány

Boris Filan hovorí, že mesto je jeho les. V novej cestopisnej knihe nám ponúka hneď niekoľko svojich lesov. Vracia sa na známe miesta, objavuje nové. O Benátkach koluje viac zaručených správ a legiend ako o ktoromkoľvek inom meste. Treba ich vidieť, a nielen raz. Ľubľana je veľmi sympatické mesto, do ktorého by ste aj išli, ale keď nemusíte, nejdete. Stojí však za to, dať mu šancu. Terst je mesto kávy! Nie iba preto, že sa v Terste vypije v priemere dvakrát toľko kávičiek ako inde v Taliansku. Pred odchodom do Moskvy bol jasný plán - ruský cirkus, ruský hokej a diamantový poklad v Kremli. A to stále nie je všetko. Čaká vás aj Berlín a Dublin.

 

INGELMANOVÁ-SUNDBERGOVÁ, Catharina

Zločinecký gang penzistov / číta Pavol Pivko / 750 min.

švédske romány

Sedemdesiatdeväťročná Martha sníva o úteku z domova dôchodcov a o bankovej lúpeži. Zvyšok svojho života nemieni stráviť v kresle a je rozhodnutá získať financie, ktoré jej dovolia viesť luxusnejší život. Spolu so svojimi štyrmi starými priateľmi, známymi ako Liga penzistov, sa rozhodne vzbúriť sa proti všetkým pravidlám. Bojkotovaním skorej večierky a mrazených jedál spôsobia chaos.

 

KELE, František

Čilské poludníky / číta Igor Šabek / 433 min.

slovenské cestopisy

Autor precestoval Čile krížom-krážom počas piatich výprav. Každá výprava mala svoje poslanie. Popri zvláštnostiach južnej pologule opisuje najkrajšie a najzaujímavejšie zákutia krajiny, pripomína históriu, začiatky osídľovania, mestá - ako vnímal ich atmosféru v dnešnej dobe.

 

KNITL, Michal

Farebný svet. Za tajomstvami Indie. Horami Nepálu a ľuďmi Bangladéša / číta Igor Šabek/ 1052 min.

slovenské cestopisné romány

Cestopis je o putovaní 6-tich mesiacov krížom-krážom v Indii, 66 dní a takmer 600 prešliapaných kilometroch v nepálskych Himalájach a troch týždňoch s úžasnými ľuďmi v Bangladéši. Cesta sa udiala v termíne od 24. 10. 2011 do 26. 7. 2012 a nadväzovala na 6 mesačné putovanie cez Strednú Áziu, ktoré je zvečnená v cestopise Hodvábny vietor.

 

McHughová, Gail

Pulz / číta Beáta Drotárová / 913 min.

americké romány

Emily Cooperová, hlboko zranená na duši a nešťastná sama zo seba, je tentoraz ochotná riskovať všetko, len aby mohla byť s mužom, ktorý od ich osudového stretnutia ovládol všetky jej myšlienky a sny. Ich vzťah sa stále komplikuje a zostáva jej už len dúfať, že Gavin Blake ju stále miluje a odpustí jej.

 

Nicholls, David

My / číta Michal Novák / 1010 min.

anglické romány

Román o manželstve, rodičovstve a kríze stredného veku. Je tiež príbehom muža, ktorý sa usiluje zachrániť svoj vzťah so ženou, ktorú miluje a snaží sa zblížiť so synom, ktorý mu občas pripadá ako cudzí.

 

NESBØ, Jo

Polnočné slnko. Krv na snehu zanecháva stopy za polárnym kruhom / číta Dušan Kubaň / 409 min.

nórske detektívne romány

Sedemdesiate roky, ďaleký sever Nórska, opustená dedina Kasund. Jej obyvatelia sú laestadiáni, členovia náboženskej sekty, ktorá zväzuje ich životy prísnymi pravidlami. Jedného dňa ich pokoj naruší cudzinec Ulf. Tvrdí, že prišiel loviť vtáky. Na lovca však nevyzerá, dokonca nemá ani pušku. Nikomu nechce prezradiť, že jedinou korisťou, ktorú tu chcú uloviť, je on sám. Zradil totiž Rybára, najväčšieho zločinca v Osle. Netuší, na ktorej strane budú stáť miestni a či mu pomôžu zbaviť sa skutočného lovca. Medzi ním a jeho osudom stojí len ovdovená matka Lea a jej syn Kunt.

 

Šikulová, Veronika

Freska v dome / číta Jana Dolanská / 583 min.

slovenské poviedky

Na námestí v Modre, v dome, v ktorom kedysi žil akademický maliar Ľubomír Kellenberger, je na strope freska. Fragmenty z nej zdobia aj túto knihu. Unikátne dielo inšpirovalo autorku vytvoriť fresku zo slov, zo siete spomienok, prežívaní a stretnutí s otcovými, rodinnými či osobnými priateľmi, ktorí vytvárali kultúrne a umelecké zázemie Modry, s výrazným zástojom v našej národnej kultúre. Veronika Šikulová ponúka eseje, črty, rozhovory, poviedky o výtvarnom umení a hudbe, o konkrétnych ľuďoch, ktorí patria alebo patrili do jej života.

 

ŠRANKOVÁ, Eva Ava

Život v hriechu / číta Kristína Prekopová / 611 min.

slovenské historické romány

Nevšedný príbeh o láske, zrade, odvahe a vzácnej relikvii z čias stredovekého Talianska, keď sa hrdinské, ale aj zvrhlé činy rytierov, často zaslepených bezohľadnosťou a túžbou po moci, nezmazateľne zapísali do dejín.

 

URBANÍKOVÁ, Eva

Nakresli mi vietor / číta Antónia Oľšavská / 352 min.

slovenské romány

Skutočný príbeh Marcely, ktorú zaslepila vášeň a zamilovanosť až tak, že skončila vo väzení. Kniha o tom, aká tenká je hranica medzi správnym a nesprávnym, aká krehká je seba láska v porovnaní s túžbou po tom, aby sme boli milované mužom... Je o materinskej láske, o zlyhaní, o ľudskej zlobe a o tom, že za mrežami slovenských väzníc sedí mnoho osudov, ktoré sa do novín nedostanú a ktoré si tam, v "chládku" musia vytvoriť svoj vlastný svet....

 

WARRENOVÁ, Tracy Anne

Tvrdohlavá princezná / číta Ivana Doričová / 612 min.

americké ľúbostné romány

Podmanivý príbeh z trilógie o troch princeznách, ktoré spojil osud a priateľstvo. Princezná Ariadne je znechutená londýnskou pokryteckou morálkou a túži po nezávislosti. Neverí, že stretne pravú lásku, a tak si namiesto manžela začne hľadať milenca. Keď sa o jej pláne dozvie princ regent Rupert Whyte, v snahe uchrániť princeznú pred škandálom sľúbi, že do tajov telesnej rozkoše ju zasvätí on sám. Zakázané dobrodružstvo plné vášne – to je presne to, o čom Ariadne snívala. Nebude však cena, ktorú zaň zaplatí, privysoká?

 

CHOVAN, Milan Igor

Čarovné topánky. Rozprávky zo sveta / číta Lukáš Šepták / 176 min.

slovenské rozprávky

Autor v knihe ponúka tridsať rozprávok z rôznych kútov sveta.

 

WALLIAMS, David

Krysburger / číta Antónia Oľšavská / 147 min.

anglické humoristické romány pre deti

Malá Zoe nemá veľmi šťastný život. Jej nevlastná mama Sheila je taká lenivá, že sa jej Zoe musí ešte aj špárať v nose. V škole jej robí zo života peklo bitkárka Gwenda. Každučký deň jej pľuvne z okna rovno na hlavu. A vrcholom všetkého je, že podliak menom Burt má šialené plány s jej domácim zvieratkom, krysím mláďatkom. Aké? To neprezradíme. Ale možno vám napovie názov tejto knižky...

 

WALLIAMS, David

Chalan v sukni / číta Daniela Švolíková  / 90 min.

anglické romány pre deti

Dennis je úplne obyčajný dvanásťročný chlapec, ktorý žije s otcom a s otravným starším bratom Johnom. Veľmi mu chýba mama. Ako každý chlapec v okolí, aj on rád hrá futbal, no jedného dňa zistí, že ho rovnako láka i obliekať sa do dievčenských šiat a prezerať si časopis Vogue. Skamaráti sa so starším dievčaťom s rovnakými záujmami a tá mu pomôže splniť si sen: Dennis sa vyberie do školy v dievčenských šatách. A vtedy sa začnú všetky problémy.

 

 

Najžiadanejšie zvukové knihy, u ktorých bol zmenený nosič z audiokaziet na CD (MP3)

 

ČAJAK, Ján ml.

V zajatí na Holíčskom hrade 1. diel / číta Igor Šabek / 720 min.

slovenské historické romány

 

ČAJAK, Ján ml.

V zajatí na Holíčskom hrade 2. diel / číta Igor Šabek / 720 min.

slovenské historické romány

 

FREYER, Paul Herbert

Albert  Schweitzer / číta Ľuboš Záhon / 630 min.

nemecké biografické romány

 

GIES, Martin

Schimanski vyšetruje. Zabou. Zlomené kvety. / číta igor Makovický / 540 min.

nemecké detektívne romány

 

HEYERDAHL, Thor

Tigris / číta Igor Šabek / 1125 min.

anglické cestopisné romány

 

HUGO, Victor

Hernani / prevzaté / 90 mi.

francúzska literatúra – divadelné hry

 

JAMESOVÁ, P.D.

Svedka treba odstrániť / číta Anton Kaščák / 750 min.

anglické detektívne romány

 

KOREC, Ján Chryzostom

Na slobode / číta Peter Lejko / 1170 min.

náboženská literatúra

 

KOREC, Ján Chryzostom

K manželstvu a rodine / číta Peter Lejko / 630 min.

náboženská literatúra

 

KOREC, Ján Chryzostom

Listy z väzenia / číta Peter Lejko / 910 min.

náboženská literatúra

 

KOREC, Ján Chryzostom

Od barbarskej noci / číta Peter Lejko / 900 min.

náboženská literatúra

 

MITCHELLOVÁ, Margaret

Odviate vetrom 1. diel / číta Igor Makovický / 1680 min.

americké romány

 

MITCHELLOVÁ, Margaret

Odviate vetrom 2. diel / číta Igor Makovický / 1680 min.

americké romány

 

ŠTVRTECKÝ, Štefan

Náš Milan Rastislav Štefánik / číta Jozef Lapšanský / 900 min.

slovenské biografické romány

 

TATARKA, Dominik

Farská  republika / číta Ján Lacko / 690 min.

slovenské romány

 

 

Knihy v Braillovom písme

 

BYSTRIČANOVÁ, Silvia

Jar, leto, jeseň, Agáta / 2 zv.

slovenské romány

Karolína a Nikolaj sú dvojičky. Ona učí, on robí všetko možné, len nie to, na čo má výnimočný talent. Prenajali si spoločne byt a zvykli si na bezproblémové spolužitie, ktorému rozumejú snáď len dvojičky. Obom súrodencom a nielen im, sa zmení život po stretnutí s Agátou, ktorá žije v meste len počas zimy.

 

DEVERAUXOVÁ, Jude

Pravá láska / 7 zv.

americké ľúbostné romány

Pravá láska je prvým románom z novej série Nevesty z Nantucketu od preslávenej autorky Jude Deverauxovej, kde sa zoznámite s novými hrdinami z čarokrásneho ostrova. Mladej architektke Alix sa dostane do rúk posledná vôľa istej starej dámy, v ktorej ju žiada, aby strávila rok v nádhernom starobylom dome na ostrove. Energická Alix netuší, čo má pani Adelaide spoločné s jej rodinou, ale na jej podmienky pristúpi. Tajomná Adelaide má však s nájomníčkou svoje plány, a z tých behá mráz po chrbte.

 

DRAKULIĆ, Slavenka

(ob-žalovaná) / 3 zv.

chorvátske psychologické romány

Skutočnosť, že rozprávačkou i hlavnou postavou je žena, ktorá zabila svoju matku, vieme od začiatku príbehu. Obžalovaná je už sama matkou malej dcéry. Počas súdneho procesu, v ktorom sa odmieta brániť a čokoľvek vysvetľovať, necháva plynúť svoj prúd spomienok: na svoje detstvo, na svoju rodinu a na to ako rástla, dospievala, našla si partnera, porodila dcéru. Na súdnom pojednávaní mlčí, prijíma vinu za svoj skutok a odmieta vysvetľovať svoje motívy. V plynutí spomienok však prerozpráva svoj život od útleho detstva, vysvetľuje dôvody motívy svojho konania, obviňuje i ospravedlňuje matku, ktorá bola tiež obeťou týrania vo svojej rodine.

 

FLYNNOVÁ, Gillian

Temné miesta / 6 zv.

anglické thrillery

Dômyselne zosnovaná zápletka v Temných miestach poteší každého milovníka kvalitného thrilleru. Mnohokrát sa vám bude zdať, že už je všetko jasné, že vás už nič nemôže prekvapiť len preto, aby ste o pár stránok neskôr zistili, ako veľmi ste sa mýlili. Vychutnajte si tento unikátny thriller ešte predtým, ako do kín príde jeho sfilmovaná verzia!

 

GRISHAM, John

Tajomstvo Gray Mountain / 6 zv.

americké romány

Mladá právnička Samantha Koferová s výpoveďou dostane aj netradičnú ponuku – ak prijme prácu v neziskovej organizácii, po roku sa môže vrátiť. A tak nedobrovoľne odchádza do virgínskeho mestečka Brady, ďaleko od Washingtonu a New Yorku, kde doteraz žila. Samantha sa ocitá vo svete ovládanom veľkými banskými spoločnosťami, ktoré rozhodujú o bytí a nebytí tamojších obyvateľov, dozvedá sa o ich nekalých praktikách a bezohľadnom drancovaní prírody. Nelegálne skládky uhoľného kalu, ekologické katastrofy, úmrtia, to je len zlomok hrôzy, ktorú majú tieto spoločnosti na svedomí.

 

HOLKA, Peter

Láska prebýva na Kilimandžáre / 3 zv.

slovenské romány

Peter Mitter v detstve z otcovho rozprávania usúdil, že láska – L´amour – prebýva na Kilimandžáre. Keď sa zblíži so spolužiačkou Gitou, spoznáva pri nej vzrušujúce dotyky, nehu, ale aj žiarlivosť a veľké trápenie. Túžba po láske v ňom pretrváva. Je natoľko silná, že sa v zrelom veku driape na najvyššiu horu Afriky, rozhodnutý stretnúť sa s L´amour, aj keby pri tom dušu vypustil. Autor  píše o vážnych témach s nezvyčajnou ľahkosťou, humorom, občas s iróniou, píše však chlapsky úprimne a je na čitateľovi, čo si z tohto skvelého textu okoreneného záhadou a tajomstvom vyberie.

 

HRAŠKOVÁ, Eva

Nebo vonia tebou / 3 zv.

slovenské romány

Mirka, po náročnom detstve bez materinskej lásky, vychovávaná otcom alkoholikom, čelí životným vzostupom a pádom po svojom, spolieha sa na pomoc z neba. Ta  jej má podobu levanduľovej lúky, na ktorej nikdy nie je sama. V dobrom aj zlom ju sprevádza matka, o ktorú pri tragickej udalosti prišla v detstve. Čo sa však stane, keď sa s ňou jedného dňa príde mama rozlúčiť? Je Tomáš skutočne tým pravým? Svet zostáva rovnaký. Plný trápenia, aj radostí. A nič v ňom nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá...

 

PETRÍK, Ján

Tri knihy nepokoja / 1 zv.

slovenská poézia

Petríková poézia nie je poéziou vnútorného nepokoja, ale nepokoja svetového, ľudského, poézia univerzálneho typu zahrňujúca okolitý svet bez toho, aby mu autor podľahol. Petríkovi je vlastné skrývanie súvislostí a hra významov. Podľa neho má čosi pripomínať aj časy minulé, či už to zanechá stopu pozitívnu, alebo negatívnu.

 

STUDENIČOVÁ, Marika

Aj blondínky to vedia! 6 x 9 pohladení pre (nielen) ženskú dušu / 1 zv.

slovenské humorné prózy

Známa novinárka Marika Studeničová, mimochodom sympatická blondínka, prináša pre čitateľov osviežujúcu knihu plnú zaujímavých a humorných momentov z bežného života. Veľmi priaznivo sa o nej vyjadrili aj známe tváre slovenského šoubiznisu.

 

ŽUCHOVÁ, Svetlana

Obrazy zo života M. / 2 zv.

slovenské romány

Životný príbeh hlavnej hrdinky Marisie, ktorá sa po smrti matky rozhodla vrátiť z Viedne na Slovensko a pracuje ako zdravotná sestra, jej spomienky na matkino umieranie a začleňovanie do rodiny partnera. Každodenný, banálny život sa strieda s výnimočnými životnými situáciami, pričom každodennosť víťazí.

 

CORDEROY, Tracey

Tresky – plesky. Pirátske pletky bosoráckej babky / 1 zv.

 anglické príbehy pre deti

Druhá časť dobrodružstiev malej Pandory a jej šibalskej babky čarodejnice, ktorá zakaždým vyparatí niečo naozaj, ale naozaj švihnuté, rozpráva o tom, ako sa po šibnutí jej čarovného prútika v školskej hre zjavia skutoční piráti, v kúpeľni lietajúce netopiere a na svadbe celé kopy chrobákov. Pandora sa snaží dávať pozor na babku, nech zas niečo nevyvedie, no či sa jej to podarí, to si prečítajte v tejto vtipnej knižke.

 

MOLNÁROVÁ, Marcella

Zúbková víla Zublinka / 1 zv.

slovenské príbehy pre deti

Knižka je plná veselých príbehov Zublinky a myšiaka Burka s básničkami a pesničkami.

 

RIEČANSKÁ, Lena

Ach, tá Joja! / 1 zv.

slovenské príbehy pre deti

V 7. A triede je veselo. Joja sa tam každé ráno ponáhľa. Skoro letí! To zato, že vždy mešká. Ale aj preto, lebo sa teší na spolužiačky Soňu a Moniku. Spoločne si užívajú svojich krásnych trinásť! Tri dievčatá, hoci každé iné, si prisahali: "Navždy kamošky!" Trávia spolu toľko času, koľko sa len dá. Šuškajú si tajomstvá, vyplačú svoje trápenia a senzačne sa dopĺňajú.

 

STAVIARSKA, Marka

Marínka  Somarinka. Ako nakrútiš film, aj keď nie si dospelák / 2 zv.

slovenské príbehy pre deti

Knižka pre deti o šibalke Marínke s tetovačkou kotvy na ramene, ktorá sa rozhodne nakrútiť film o námorníkoch. Jedného dňa, keď sa Marínke Somarinke nepodarí zrealizovať jej sen, stať sa námorníčkou, rozhodne sa o tom aspoň natočiť film. Pomáha jej dedo, scenárista. S kamarátmi Jonášom a Krišpínom, mamkou a tatom, dedom a psom Indym zažívajú vďaka tomu každý deň zaujímavé príhody a dobrodružstvá.

 

SCHNEIDER, Liane

Terka a bábätko / 1 zv.

nemecké príbehy pre najmenšie deti

Mamino bruško zo dňa na deň rastie. Prečo? Terka bude mať bračeka alebo sestričku! Tento príbeh rozpráva o tom, ako sa z Terky stane veľká sestra - je to čítanie nielen pre jedináčikov, ale aj pre všetky deti, ktoré majú súrodenca.

 

SCHNEIDER, Liane

Terka na lekárskej prehliadke / 1 zv.

nemecké príbehy pre najmenšie deti

Terka ide k lekárovi, a pritom vôbec nie je chorá. Čaká ju totiž pravidelná lekárska prehliadka. Zo začiatku sa obáva, čo ju tam bude čakať. Potom však vysvitne, že skôr všeličo zaujímavé a nové. Čo všetko sa udeje v ordinácii u lekára? To sa dozviete v ďalšom príbehu o vašej obľúbenej Terke.

 

Na začiatok stránky Tlač stránky