Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Digitálna fonotéka

Služba Digitálna fonotéka je z technických dôvodov pozastavená do odvolania

Namiesto nej však môžeme odporučiť 470 000 digitalizovaných platní z celého sveta na:

archive.org

(zvuková verzia článku MP3)
Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach sprístupnila 5 265 digitalizovaných gramofónových platní, na ktorých je vyše 45 000 nahrávok vážnej, populárnej, ľudovej hudby, nahrávky hovoreného slova či rozprávky.

Pri sprístupnení fondu Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach sme museli akceptovať požiadavku na zabezpečenie týchto nahrávok. Digitalizované platne bude možné počúvať pomocou programu SKN player, ktorý si záujemcovia môžu zdarma stiahnuť z Windows obchodu. Tento Windows obchod funguje vo Windows 8.1 a vo Windows 10. Program na prehrávanie platní nefunguje v starších verziách Windowsu (napr. Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, alebo Windows XP), ale veríme, že používatelia budú novší Windows využívať čoraz viac. Prechod z Windows 7 a Windows 8 na Windows 10 je pre našich používateľov zdarma. 

Ako bude program fungovať ? Používateľ si spustí vo Windows 10 program obchod, do vyhľadávania zadá SKN Player a potvrdí tlačidlo Stiahnuť.
Na konci tohto článku je aj linka na stiahnutie, ktorá funguje, ked je užívateľ prihlásený účtom Microsoft. V prípade potreby môžete použiť aj účet vytvorený pre čitateľov našej knižnice (heslo: citatel@skn.sk , heslo: Matejhrebenda).
Program má veľkosť cca 8 MB. Po stiahnutí je nutné zadať do programu meno a heslo, ktoré používate na prihlásenie sa do digitálnej knižnice na našej webovej stránke. Po spustení programu má užívateľ k dispozícii na hlavnej obrazovke štyri tlačidlá s funkciami Otvor (skratka CRTL O), Stiahni (skratka CRTL D), Nastavenia a Nápoveda. Pod názvami týchto funkcií je ich bližší popis.

Ovládanie programu

Podrobný návod od Ondreja Rosíka nájdete na tejto linke:

V nastaveniach je možné zmeniť prihlasovanie meno a heslo do programu. Nápoveda je miesto s informáciami o klávesnicových skratkách. 
Pomocou funkcie Stiahni môže užívateľ vyhľadávať platne podľa svojich kritérií. Do vyhľadávacieho poľa zadáme meno speváka, napríklad Gombitová. Za veľmi krátky čas získame zoznam 9 albumov, pri každom je názov, číslo nahrávky a rok vydania.  V popise je zoznam nahrávok a účinkujúcich. 

Pomocou tlačidla Enter potvrdíme platňu, ktorá sa nám stiahne približne za 1 – 3 minúty v závislosti od rýchlosti internetu. Ovládanie programu je veľmi jednoduché. Medzerníkom sa nahrávka spustí, alebo zastaví, šípkou doprava a doľava sa môžeme pohybovať v nahrávke, šípkami hore a dolu si prepínate ďalšiu, alebo nasledujúcu nahrávku. 

Funkcia Otvor slúži na prehrávanie už stiahnutých gramofónových platní off-line.

Po stiahnutí je možné počúvať platne aj bez nutnosti pripojenia na internet. Jednotlivé stiahnuté platne nájdete v priečinku Hudba, v ktorých sa nachádzajú adresáre označené číslom platne. V tomto adresári sú jednotlivé súbory, ktoré sa dajú prehrať.

Ďalšie informácie

Digitalizované gramofónové platne nie sú v bežnom formáte MP3, ale vo formáte PYA, ktorý sa dá prehrať len pomocou programu SKN Player. Počas roka 2017 plánujeme vytvoriť podobný program aj pre operačný systém iOS (iPhone a iPad) ako aj pre telefóny a tablety s Androidom.

Vážení používatelia našich digitálnych služieb. Prosíme Vás o trpezlivosť a zhovievavosť pri zavádzaní tejto novej služby. Sme ešte len vo fáze testovania, kedy všetko zrejme ešte nebude fungovať úplne podľa našich predstáv. Zároveň budeme pracovať aj na aktualizáciách programu SKN Player, preto predpokladáme, že časom budú pribúdať ďalšie zaujímavé funkcie programu.

Aktuálne informácie o tejto novej službe nájdete na našej webovej stránke v časti Digitálna knižnica.

Na záver chceme poďakovať pracovníkom Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach za možnosť využiť ich digitalizované gramofónové platne v prospech našich čitateľov a Ondrejovi Rosíkovi za cenné rady pri testovaní tohto programu a za napísanie podrobného návodu k programu. Dakujeme za testovanie programu a návrhy na zlepšenie aj Petrovi Nedorostovi.

Linka na pravidlá používania:

Knižničný a výpožičný poriadok SKN Levoča
https://www.skn.sk/dokumenty/kniznicny-poriadok

Linka na stiahnutie programu SKN Player
https://www.microsoft.com/en-us/store/p/sknsk-player/9nblggh42q3c
Linka funguje vtedy, ked je užívateľ prihlásený účtom Microsoft. V prípade potreby môžete použiť aj účet vytvorený pre čitateľov našej knižnice
(heslo: citatel@skn.sk , heslo: Matejhrebenda).

V prípade, že program na prehrávanie digitalizovaných platní nie ke funkčný, použite diagnostický nástroj:

http://go.microsoft.com/fwlink/p/?LinkId=268423Zoznam gramofónových platní:
Zoznam gramofónových platní (PDF)

Zoznam gramofónových platní (HTML)

Leták

Podpora:
Digitálna knižnica
Mgr. Norbert Végh
IP tel.: +421 53 2451 205
Mobil: 0918 484 106 
E-mail: norbert.vegh(@)skn.sk 
Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
22%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
22%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
18%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
15%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
23%
Hlasovalo: 241
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím