Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Daisy II. popis

Od roku 2003 zhotovuje SKN DAISY knihy II. generácie. DAISY knihy sú zvukové knihy na CD médiu, ktoré sa môžu počúvať pomocou počítača, alebo špeciálneho prehrávača Plextalk. Plextalk je prehrávač s hlasovým výstupom, ktorý je určený pre používateľov, ktorí z rôznych dôvodov nepracujú s počítačom. Prehráva DAISY knihy prvej aj druhej generácie. Má vlastný zdroj. Jeho prenášanie sťažujú rozmery 18 x 30 x 7 cm a hmotnosť cez 2 kg. Jeho účtovná hodnota je niekoľko desiatok tisíc korún a preto je dostupný len v knižniciach, kde má SKN svoje pobočky.
Na počítači môžeme počúvať DAISY II. knihy tromi spôsobmi:

  • V sekcii Softvér na stiahnutie si záujemcovia môžu stiahnuť prehrávač TPB Reader alebo program Amis, ktorý je zdarma. Žiaľ, na program TPB Reader už neexistuje podpora. Nie je ani produktom DAISY konzorcia. Moja osobná skúsenosť prehrávania DAISY kníh s programom TPB Reader je taká, že na niektorých počítačoch funguje spoľahlivo, na iných nefunguje korektne. V takom prípade odporúčam použiť program Amis, prípadne druhú možnosť:
  • V Tyflocompe v Bratislave sa nevidiaci môžu informovať o dodávke programu EaseReader. Máme overené, že tento program prehráva naše DAISY knihy. Všetky podrobnosti dodania (ceny, termín dodania, atď.) je však nutné konzultovať s pracovníkom Tyflocompu. Podľa našich informácií Tyflocomp nemá na sklade tento program a bolo by ho nutné na Slovensko doviesť z Anglicka.
  • Posledná možnosť prehrávania DAISY kníh je veľmi jednoduchá a funguje od operačného systému Windows 98 SE a vyššie. Jednotlivé kapitoly DAISY kníh sú totiž kódované vo formáte, ktorý je veľmi podobný, ako známy formát MP3. Preto sa tieto súbory môžu prehrávať s obyčajným Windows Media playerom, ktorý je súčasťou každého Windowsu. V takomto prípade sa však nemôžeme pohybovať vo zvukovej knihe po jednotlivých frázach či využívať štruktúru knihy, ako je to možné pri prehrávaní s programami TPD Reader, Amis alebo EaseReader. Môžeme si knihu čítať rôznymi rýchlosťami, alebo vyhľadávať jednotlivé súbory podľa názvov kapitol knihy.
  • Od roku 2009 je možné sťahovať DAISY knihy I. a II. generácie z webovej stránky SKN.


Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
22%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
22%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
18%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
15%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
23%
Hlasovalo: 241
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím