Toto webové sídlo využíva súbory cookie. Viac informácií…

Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Mobilná aplikácia SKN – Corvus

Set mobilných aplikácií Corvus je vyvíjaný od apríla 2013, funguje v mobilných telefónoch s operačným systémom Android a zrakovo postihnutí používatelia, ktorým uľahčuje prácu so smartfónmi, si ho môžu zakúpiť napríklad v Tyflocompe, či priamo na stránke tohto aplikačného balíčka – www.corvuskit.com a to za 98 € až 320 € (podľa predajcu a zvoleného variantu). Hlavným vývojárom Corvusu je Peter Lecký z neziskovej organizácie Stopka.

Pre používateľov digitálnej knižnice sme pripravili mobilnú aplikáciu SKN – Corvus, ktorá je od začiatku roka 2019 pre našich čitateľov k dispozícii zdarma. Pokyny na stiahnutie mobilnej aplikácie sú na úvodnej webovej stránke SKN v časti „Mobilná aplikácia“.

V tomto článku si povieme, pre koho je táto mobilná aplikácia určená a aké má výhody oproti možnosti sťahovania zvukových kníh a časopisov z webovej stránky knižnice. V krátkosti si povieme aj o ovládaní mobilnej aplikácie.

Našu digitálnu knižnicu doteraz používali nevidiaci, ktorí vedia pracovať na bežnom počítači, ovládajú hlasový výstup a vedia používať webový prehliadač. Popri tom sa musia vyznať na našej webovej stránke, kde musia pred sťahovaním zvukových dokumentov zadať svoje prihlasovacie meno a heslo.
Určite trvá dosť dlhý čas, aby nevidiaci získal takéto zručnosti. Nájdu sa nevidiaci, ktorí nemajú trpezlivosť sa takto samostatne naučiť pracovať s počítačom. Niekoho môže odradiť aj cena počítača, alebo hlasového výstupu.

Mobilná aplikácia SKN – Corvus funguje na bežnom telefóne s operačným systémom Android. Najlacnejšie takéto telefóny sú v hodnote nad 50 €. Po nainštalovaní aplikácie dokáže telefón obsluhovať priemerne zručný nevidiaci pomocou hlasového výstupu, ktorý aplikácia využíva. Ovládanie je veľmi jednoduché. Na ovládanie sa používajú gestá. Stačí prstom „švihať“ po dotykovej obrazovke hore a dole. Švihnutím doľava sa dostaneme o úroveň vyššie. Je to veľmi podobné, ako keď niekto používa na ovládanie kurzorové šípky hore, dolu a doľava. Kým na počítači zvykneme potvrdiť voľbu klávesou Enter, na dotykovom mobile urobíme prstom dvojklik.

Pri počúvaní zvukových kníh z webovej stránky musíme najskôr zadať prihlasovacie meno a heslo. Následne musí užívateľ presne vedieť, kde nájde na webe zvukové knihy a časopisy. Aplikácia SKN – Corvus si však prihlasovacie údaje pamätá za nás.

Aby si užívateľ ľahšie pamätal jednotlivé položky menu v mobilnej aplikácii, vždy si vypočuje koľko je položiek v danom menu a na ktorej položke práve stojí. Po spustení aplikácie je vhodné nastaviť hlasitosť aplikácie. Robí sa to stlačením spodného tlačidla hlasitosti a švihaním po obrazovke smerom dohora.

Na úvodnej obrazovke sú notifikácie. Keď dva krát švihneme po obrazovke smerom dole, dostaneme sa na položku Ponuka. Mobil nám oznámi: „Vstup do ponuky, jeden z piatich“. V tomto kroku urobíme prstom dvojklik, aby sme sa dostali do podmenu Ponuky. Mobil nám oznámi: „Položka Aplikácie, jeden z tri.“ Znamená to, že prvá podpoložka sú aplikácie. Ďalšia položka sú Nastavenia, kde si slabozrakí používatelia môžu zapnúť pomocné klávesy. Dvojklikom na položke Aplikácie sa dostaneme do ďalšieho podmenu. Mobil ohlási „Správca súborov“. Jedným švihnutím dole sa dostaneme do aplikácie SKN. Voľbu potvrdíme dvojklikom prstom. Zrejme budeme počuť „Víta Vás SKN, jeden z šiestich“.

Ďalším švihnutím dole sa presunieme na položku „Vyhľadanie knihy“. Ďalším švihaním prstom  nájdeme aj položku „Vyhľadanie časopisu“, „Stiahnuté dokumenty“, „Zavolať do knižnice“ a webová stránka SKN.

Po vyhľadaní knihy sa jednotlivé kapitoly stiahnu do mobilného telefónu. Po každom „pípnutí“ užívateľ vie, že sa mu stiahla ďalšia kapitola vo formáte MP3. Samotné súbory MP3 budú uložené v podmenu „Stiahnuté dokumenty“, odkiaľ sa budú dať počúvať aj off-line, bez pripojenia na internet.

Na záver by som chcel spomenúť, že mobilná aplikácia SKN – Corvus je alternatívou počúvania zvukových kníh a časopisov z webovej stránky. Niekomu môže viac vyhovovať webová stránka, niekomu môže viac vyhovovať mobilná aplikácia. Počas roka 2019 budeme túto novú aplikáciu predvádzať na viacerých podujatiach, aby sa ju naučili nevidiaci používatelia ovládať. O termínoch týchto podujatí Vás budeme informovať na webovej stránke knižnice.

Mobilná aplikácia SKN – Corvus je už plne funkčná, ale stále sa vyvíja a vylepšuje. Preto privítame od našich čitateľov podnety na jej ďalšie vylepšovanie.

Tento článok nie je podrobný manuál k ovládaniu programu SKN – Corvus, preto záujemcom odporúčame preštudovať si podrobný návod na webovej stránke SKN. Určite Vám dokážu pomôcť aj výukové videá na stránke knižnice, alebo na stránke www.corvuskit.com .

Prihlásenie

Registrácia do digitálnej knižnice

Registrácia do digitálnej knižnice a na portál RTVS - Dokorán

Zabudol som heslo

Vyhľadávanie

RTVS
DOKORÁN
Článok o DIKDA pre čitateľov SKN
UČEBNICE PDF

ANKETA

Hlasujte za knihu v Braillovom písme, ktorú si budete môcť stiahnuť v 24. týždni roku 2024 z Digitálnej knižnice

Milénium , Elizaheth Handová, Lewis Gannet   Informácie o knihe Milénium
22%
Prach a sny, Eduard Krajčo   Informácie o knihe Prach a sny
22%
Predposledná štácia, Juraj Hanuščin   Informácie o knihe Predposledná štácia
18%
Priznávanie , Rose Marcia   Informácie o knihe Priznávanie
15%
Prvý medzi rovnými , Jeffrey Archer   Informácie o knihe Prvý medzi rovnými
23%
Hlasovalo: 241
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky Portál Návštevník OPIS - Operačná program informatizácia spoločnosti Blindrevue – IT technológie pre osoby so zrakovým postihnutím